• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vetëdija mund të lëvizë pengesa

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Me anë të mijëra provave të bëra në SHBA nga një grup pune ekspertësh të fushave të ndryshme të Projektit të Studimit mbi Anomalitë Inxhinierike në Princeton ( "Princeton Engineering Anomalies Research Project") është arritur në përfundimin se vërtetë vetëdija ndikon në materien (fenomeni psikokinezë). Edhe shquarja e diçkaje jo nëpërmjet shqisave nuk mund të quhet më magji.

Dijetarët janë të mendimit se zgjidhja e enigmave të forcave mendore gjendet në fizikën bërthamore.
Përfundimet e këtij studimi bëjnë midis të tjerash që fusha të mos quhet më Parapsikologji (para = në buzë) por Studime Anomalish Psikofizike.
Profesor Walter von Lucadu që është themelues i kësaj fushe të re duke folur mbi përfundimet e arritura thotë se ato tregojnë që duhet të ketë një marrëdhënie midis mendimit dhe materies.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Vetëdija mund të lëvizë pengesa

Une slevis dot as macen vendit po se kapa me dore se sme degjon e jo me Objektet :p
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Vetëdija mund të lëvizë pengesa

Ti macen se leviz dot po neve po na lu trullin, ke hap 30 tema brenda 5 minutave dhe spo dim ke me lexu me pare. Ushtaariii.. qeeetsou... :D
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Vetëdija mund të lëvizë pengesa

Ti macen se leviz dot po neve po na lu trullin, ke hap 30 tema brenda 5 minutave dhe spo dim ke me lexu me pare. Ushtaariii.. qeeetsou... :D
Kam lexu gjithe diten, tani spo me ze gjumi e po jua servir juve :)
 
Top