• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vincenzo Pipino i njohur ne Itali si “Hajduti Zoteri

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,602
Pikët
113
Vendndodhja
- Vincenzo Pipino i njohur ne Itali si “Hajduti Zoteri” - eshte i vetmi hajdut qe ka arritur me vjedhë në Pallatin e Doxhëve ne Venedik,(“Doge's Palace”-“Palazzo Ducale”),rekord qe e mban vetem. Pipino eshte personazh mjaft interesant, gjatë jetës së tij ai ka kryer mbi 3 mijë vjedhje veprash arti dhe gjerash me vlere në muzeume, galeri, banka dhe banesa private, 50 vjedhje të dyqaneve të arit dhe ka vjedhë kuintalë ari nëpër Europë...(ne videon bashkangjitun ketu gabimisht e thonē tonë), eshte kapur dhe denuar sa here por nje gje e ka bere me fituar namin si “Hajduti Zoteri” - sepse kurre nuk ka prekur asnjeri me dore ne asnji vjedhje dhe po ashtu ka ndihmuar vazhdimisht fukarenjte...kjo ndihmese ia ka dhane edhe namin si “Robin Hudi-Italian” ...
Nje Robin Hud me mjaft shije ne art - ne kete interviste kur flet per nii kryeveper te Canaletto-s “Fonteghetto della farina, Canaletto”,(1730), qe e ka vjedhë, Pipino shprehet :
-“Nuk e vodha une pikturen - piktura me vodhi mua!”
1600196748097.png
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
19,819
Pikët
113
Ky Po qe eshte hajdut zotri?
Po keta hajdutet ne parlamemtin tone me cfare emri duhet ti pagezojme?
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,463
Pikët
83
Ky me siguri e ka ba me nje kohe kur nuk jan kane kamerat apo sene tjera ne security pra ka qene ma leht.
 
Top