• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Virusi i ri korona nuk është i rrezikshëm sipas mjekut zviceran

Merita

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 6, 2019
Postime
1
Pikët
3
Marrë nga:
https://swprs.org/a-swiss-doctor-on-covid-19/?fbclid=IwAR1r5gwI-Cow7ncuzyMXorcg5UX4hirzJEZxqzbiZcU5NFp32PUCrs5QnEc

Publikuar më 14 mars, përditësuar më 19 mars

Sipas të dhënave të fundit të Institutit Italian të Shëndetit (ISS), mosha mesatare e të vdekurve, të infektuar me virusin Covid-19 është 81 vjeç. 10% e të vdekurve janë mbi 90 vjeç, 90% e të vdekurve janë mbi 70 vjeç. 80% e të vdekurve kanë pasur dy ose më shumë sëmundje kronike; kurse 50% e të vdekure kanë pasur 3 ose më shumë sëmundje kronike. Sëmundjet kronike përfshijnë sëmundjet e zemrës, diabetin, sëmundjet respiratore dhe kancerin.
Më pak se 1% e të vdekurve ishin persona të shëndetshëm. Vetëm 30% ishin gra.
Instituti I I Shëndetit Publik dallon mes atyre që vdesin nga virusi dhe atyre që vdesin duke qenë të infektuar. Në shumë raste nuk është e qartë nëse personat kanë vdekur nga virusi apo nga sëmundjet kronike që kanë pasur, apo nga të dyja.
Dy italianët që ishin nën 40 vjeç (të dy 39 vjeç) ishin njëri me kancer dhe tjetri me diabet me komplikacione. Edhe në këto raste, shkaku I saktë I vdekjes nuk është ende I qartë (nëse vdiqën nga virusi apo nga sëmundja e tyre).
Mbingarkesa e spitaleve është pjesërisht edhe për shkak të dyndjes së pacientëve dhe të rritjes së numrit të pacientëve që kanë nevojë për kujdes special ose intensiv. Në veçanti, objektivi është që të stabilizohet frymëmarrja, dhe në raste të rënda, të ofrohet terapi anti-virale.
Italia e Veriut ka popullsinë më të moshuar dhe cilësinë më të keqe të ajrit në Evropë, çka ka bërë që në të kaluarën të ketë nivel të lartë të sëmundjeve respiratore dhe është një rrisk shtesë në epideminë aktuale
Korea e Jugut, psh., ka pasur shumë më pak viktima nga virusi se sa Italia dhe tashmë e ka kapërcyer pikun e epidemisë. Në Korenë e Jugut vetëm 70 vdekje ka pasur. Njësoj si në Itali, edhe në Kore grupi më i prekur është ai I pacientëve me sëmundje kronike.
Në Zvicër ka pasur rreth 12 vdekje në personat me virusin Covid-19. Këta gjithahstu kanë qenë me sëmundje kronike, të moshës mesatare 80 vjeç, ku më I moshuari ishte 90 vjeç. Shkaku I saktë I vdekjes së tyre: virusi apo sëmundja kronike, nuk dihet ende.
Sipas një studimi kinez, testet e përdorura për virusin mund të japin rezultate fallco positive. Në këto raste personat nuk kanë pasur koronavirusin e ri por koronaviruset e tjerë, të cilët po ashtu janë në qarkullim në kuadër të epidemive stinore.
Prandaj, indikatori më I rëndësishëm për të gjykuar rrezikun e sëmundjes nuk është numri I raportuar I personave me virus dhe I vdekjeve, por numri I personave që papritur sëmuren dhe vdesin nga pneumonia (ndryshe mortaliteti tepricë).
Sipas të dhënave aktuale, për popullsinë e moshës shkollore dhe të punës, sëmundja është e butë-e moderuar, kurse personat e moshuar dhe ata me sëmundje kronike duhet të mbrohen.

Azhornime
16 mars, 2020

Një specialist gjerman I mushkërive konfirmoi se testi I virusit nuk është validuar ende, pra mund të rezultojë pozitiv edhe kur personi ka koronaviruset e zakonshëm.

17 mars, 2020 (I)
Sipas lajmeve, disa spitale në Zvicër janë të mbingarkuara thjesht sepse shumë njerëz duan të testohen. Kjo tregon se problemet janë dhe psikologjike dhe llogjistike.
Profili I të vdekurve nga ana virologjike është I çuditshëm, sepse në kontradiktë me viruset e gripit, fëmijët nuk janë prekur kurse burrat janë 2fish më tëprekur se sa gratë. Ky profil është tipik për mortalitetin natyral, I cili është 0 tek fëmijët dhe dyfish tek meshkujt e moshës 75 vjeç krahasuar me gratë e të njëjtës moshë.
Personat e rinj që kanë vdekur me virusin pothuaj të gjithë kanë pasur sëmundje kronike. Psh. trajneri spanjoll I futbollit, 21 vjeçar, vdiq me virusin Covid-19, por doktorët më pas kuptuan se kishte një leuçemi të padiagnostifikuar. Ndër komplikacionet e leuçemive janë dhe pneumonia e rëndë.
Faktori deçiziv për të përcaktuar rrezikun nga sëmundja nuk është numri I personave me virus që vdesin, dhe që përmendet shpesh në media, por numri I personave që papritur vdesin nga pneumonia. Kjo shifër është shumë e ulët.
Sipas të dhënave zyrtare, aktualisht ka 1850 pacientë me virus në njësitë intensive të spitaleve në Itali, shumica e tyre në Italinë e Veriut. Nuk ka të dhëna zyrtare mbi moshën dhe sëmundjet e këtyre pacientëve. Në spitalet italiane, në dimër, rreth 85-90% e shtretërve janë të zënë normalisht.

17 mars, 2020 (II)
Profesori italian I imunologjisë, Sergio Romagnani nga Universiteti I Florences, bazuar në një studim mbi 3000 persona, vlerëson se 50-75% e personave të infektuar mbeten pa asnjë simptomë– shumë më tepër se sa mendohej më parë.
Sipas një doktori spitali në Malaga, Spanjë, njerëzit janë më të rrezikuar nga paniku e nga kolapsi I sistemit se sa nga virusi. Spitali po mbushet me njerëz me grip, viroza stinore, dhe ndoshta me Covid-19 dhe mjekët janë të mbingarkuar.

18 mars, 2020

Një studim i ri epidemiologjik konkludon se mortaliteti nga Covid-19 edhe në qytetin e Wuhanit, Kinë, ishte vetëm 0.04% deri në 0.12%, pra më i ulët se sa I gripit sezonal, I cili ka një mortalitet prej rreth 0.1%. Mendohet se kjo erdhi nga fakti se në Wuhan u regjistruan vetëm një numër I vogël I infeksioneve, sepse në shumicën e personave infeksioni është asimptomatik ose me simptoma të buta.
Studiuesit kinezë argumentojnë se smogu ekstrem dimëror në qytetin e Wuhanit mund të ketë luajtur rol në shpërthimin e pneumonisë. Në verën e vitit 2019, në Wuhan po bëheshin protesta publike për shkak të cilësisë së dobët të ajrit.
Imazhet e reja satelitore tregojnë se Italia e Veriut ka nivelet më të larta të ndotjes së ajrit në Evropë dhe se kjo ndotje është pakësuar ndjeshëm nga karantina.
Një ndër prodhuesit e testit Covid-19 ka deklaruar se testi duhet përdorur vetëm për kërkim shkencor dhe jo për diagnostikim, sepse nuk është validuar ende.

19 mars, 2020 (I)

Instituti Italian I Shëndetit Publik raportoi së fundmi mbi vdekjet me Covid-19:
Mosha mediane 80.5 vjeç (79.5 për burrat, 83.7 për gratë).
10% e të vdekurve ishin mbi 90 vjeç; 90% e të vdekurve ishin mbi 70 vjeç.
0.8% e të vdekurve nuk kishin patologji të tjera.
Rreth 75% e të vdekurve kishin dy ose më shumë sëmundje të tjera, 50% kishin 3 ose më shumë sëmundje të tjera, sidomos sëmundje zemre, diabet dhe kancer.
5 nga të vdekurit ishin të grupmoshës 31-39 vjeç,të gjithë ishin me sëmundje serioze si kancer apo sëmundje zemre.
Instituti I Shëndetit Publik nuk ka përcaktuar ende se nga se kanë vdekur personat, dhe iu referohet si persona të infektuar me Covid-19 (jo të vdekur nga virusi).

19 mars, 2020 (II)
Një raport në gazetën italiane Correrie della Sera tregon se njësitë intensive të spitaleve në Itali kanë kolapsuar dhe gjatë epidemisë së gripit 2017-2018. Gjatë kësaj periudhe ngelën pa donacione gjaku, shtyne datat e operacioneve, thërritën infermieret nga pushimet.
Virologu gjerman Hendrik Streeck dyshon se në vitin 2020 në Gjermani nuk do të ketë më shumë vdekje se në vitet e tjera. Normalisht në Gjermani çdo ditë vdesin 2500 persona. Streeck përmend rastin e një burri 78 vjeç I cili vdiq nga zemra dhe më pas rezultoi pozitiv për Covid-19. Personi u përfshi në statistikat e vdekjeve nga virusi.
Sipas pedagogut të Stanfordit John P.A. Ioannidis, nuk ka të dhëna mjekësore të mjaftueshme për masat që po merren. Koronavirusi I rri nuk është më I rrezikshëm se sa koronaviruset e zakonshme, edhe në moshat e thyera, sipas tij.
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,158
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Të lumtë Meritë për këtë postim shpresëdhënës. SHumë mirë ke bërë se qenka temë me rëndësi të vecantë.

Edhe unë shpesh kam hapur tema të tilla, por ka këtu spurdhjakë që thonë: kemi një temë. E thonë sa për të bërë rrëmuja në forum.

Ishalla nuk i ka shkruar dikush Mandit në privat, se vjne pastaj dhe e bashkon këtë temë më atë temën për coronavorusin - episodi i 7!

Propozimi im: temat me rëndësi të vecantë së paku për 2-3 ditë lërini si postim i vecantë!
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
Remdesivir ka dhene rezultate shume pozitive si antibiotik kunder korones. Eshte bere testim per te vrare koronen duke perdorur nje antibiotik tjeter qe quhet Floraquin.Floraquin ka dhene rezultate shume te mira kunder korones.Floraquin eshte antibiotik qe eshte perdorur kunder semundjeve te malarjes dhe artritis. ----Konkluzioni im per koronen eshte ky Nqs je i forte brenda nuk ke pse shqetesohesh.Cfare te ben te forte brenda?1. Ushqim i pasur ne vitamina proteine kripera minerale per te mbajtur trupin te shendetshem dhe sistemin imunitar te forte.Mbajtja e nje higjiene personale te mire.jete aktive dhe ajer i paster aty ku jeton dhe punon.Kjo do e mbaje sistemin imunitar shume te forte.Sistemi shume i forte imunitar brenda ne trup e shkaterron koronen menjehere.
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
531
Pikët
43
Ngushëllim i fortë ky!
Shpresë do të ishte sikur të evitohet infektimi apo edhe të zhduket
ky virus që mos të bëhet shkaktar për shkurtimin e jetërave të tyre.
Edhepse janë të moshuarë apo kanë ndonjë sëmundje mund të jetojnë akoma gjatë.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
9,379
Pikët
113
tek artikulli mos eshte shenuar gabim 2500 te vdekur ne dite , ne Gjermani?
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,755
Pikët
113
Dy kompani farmaceutike Mylan dhe Teva do prodhojne antibiotikun hydroxychloraquin per te luftuar koronen. Hydroxychloraquin eshte perdorur me pare si ilac per te luftuar malarjen,artritis dhe lupus-in.
Ju eshte dhene OK mjekeve te japin prescription, por nuk dihet a do te funksionoje. Let’s see.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
Komisioneri i Fda se tha qe duhet treguar kujdes me dozzen e ilacit. duhet te jepet pak nje fraksion i dozes dhe te shihet efekti jo te jepet komplet doza
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,593
Pikët
113
Nuk e di, por kjo njuza qe ka sjellur nga lidhja eshte nga pjesa e propagandes. Qashtu edhe nje doctore italiano, u thoshte taljoneve: niente preocupare, not ta qethni leshin per Corona me maqina fare :unsure:😅 ja ku jane, as kamionat nuk po ju mjaftojne ti bartin ne itinerarin e fundit ata konsumatoret e spitaleve.

Ndersa zhviceranet jane perkujdesur nga ministria e shendetesise, me informata zyrtare pothuajse ne te gjitha gjuhet, inkluziv shqipes, te informojne, not faka njuz, true story 100 %


 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
335
Pikët
28
..rendesi ka te kesh imunitet optimal dhe ushqyerja me mish vit neurotike apo sinjal zbatuese dhe shume vit c apo ngacmues imuniteti qe e ke. Nese ke nje imunitet te varfer nuk ke cben tjrter vetem se te shmangesh virozen dhe te shpresosh qe nuk do te vrase.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,593
Pikët
113
Po qashtu thoshte edhe ai "shpecialisti virolog" ne pazar te Shkupit te Maqidonija viriore :ROFLMAO: "hani qepe, hudhera ene speca djegesa ene ti… nenen virusit" :unsure: nderkohe qe ka prekur vende, qe kane bere dhafin e fundit te teknologjise mjekesore dhe farmacise dhe nuk dine se çfare te bejne, ama dalin perseri shkenca, mos e rruaj o llaaaa se iku 🤫
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
Diten e marte 24 mars ne New York do perdoren 10 mije cope Hydroxychloroquin dhe zithromicin(antibiotik) te pacientet qe jane ne gjendje te rende ne spitale nga korona virus.Keto 2 ilace kane dhene rezultate te mire tek te semuret ne Afrike.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,593
Pikët
113
Bile edhe nje qeter tipps e kish dhene doktori i Nju jorkut 🤔🤣 ti shmangen sexit ne group edhe qetra, masturbatoret ti lajne duart me sapune....fuuuqka, fuuuuqka fdhuskat e sapunit ne hava le te shkojne.

Aaaaah Corone bre, haram te qofte qe nuk i fshine qashtu budadhash sikur me gome lapsi: zhviiiiing e zhviiiing, mos te mbetet me ne jete, as B e budadhajit -qesh-``fumato``


 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
Governatori i Nju Yorkut Andrew Cuomo po jep konference shtypi per televizionin cdo dite.eshte prezantuar koncepti i statusit te rrezikut shendetsor te pacientit(risk stratifikation).Sipas ketij koncepti paciente me korona do ndahen ne tre grupe grupi i pare paciente me rrezik te larte per te vdekur,ne gjendje te rende.Grupi i dyte paciente me gjendje jo stabel me rrezik ne progres dhe grupi i trete me simptoma te dobeta nga virusi dhe ne status rreziku te ulet.Prioritet ne monitorizim dhe trajtim do i jepet grupit te pare me rrezik te larte per te vdekur.Koncepti i statusit te rrezikut shendetsor(risk stratification) u prezantua nga Dr Katz ne Universitetin e Yales,USA.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,612
Pikët
113
Thuaji këti doktorrit t'a pijë i teke virus mnjes për mnjes.... dëm nuk bën, ndofta i bo mirë...
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
Cfare kane te perbashket te gjithe personat e infektuar me korona virus?Te gjithe te infektuarit me korona humbin sensin ndjenjen perceptimin e nuhatjes(smell sensing) dhe ndjenjen sensin perceptimin e te shijuarit(taste sensing).Me fjale te tjera te infektuarit me korona virus kur pijne kafe exprrs apo turke nuk e ndjejne fare eren e kafes,nuk e ndjejne fare sheqerin ne kafe,kafja eshte pa shije pa ere per te infektuarit.Te infektuarit nuk ndjejne eren e uthulles as shijen e uthulles.Del qe ne personat e infektuar,virusi ka efekt negativ ne vatrat e trurit qe jane pergjegjese per shqisat e nuhatjes dhe te shijuarit.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
Ne shekullin e 14 ra epidemia virusale vdekja e zeze.75 miljon te vdekur ne gjithe boten. --Ne vitin 1918ra nje epidemi gripi virusal.Totali i te vdekurve ne gjithe boten 50 miljon. Ne vitin 1957 ra epidemia virusale H2N2.Totali i te vdekurve ne gjithe boten 1.1 miljon.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Nuk eshte i rrezikshem, por eshte i zgjuar. Zgjuarsia e rrezikshme eshte dinakeri, por ky nuk eshte virus dinak. Ky te paralajmeron paraprakisht dhe te del perball ne dyluftim nese nuk i permbahesh rregullave. Se kush fiton pastaj, varet, pak fat, pak force, pak vendosmeri, ... dhe fjalen e fundit e thote gjithmone Ai qe te lexon zemren. Ndaj nuk ka vend per frike, por per pergatitje.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,887
Pikët
83
numrat e infeksioneve qe jepen ne tv dhe internet jane shifra te dhena nga spitalet dhe klinikat.Numri i vertete i infeksioneve eshte shume here me i larte.Shume njerez jane te infektuar dhe nuk e dine qe jane te infektuar.So numri i te infektuarve sa eshte ne te vertete nuk dihet.Nje doktor italian i emergjences tha qe nuk mund te vazhdohet me protokollet e vjetra mjeksore.Luftimi i korones kerkon me shume shpejtesi dhe fleksibilitet.Virusi nuk diskriminon qe do te thote pamvarsisht nga statusi social,mosha,gjinia,kombesia,pasuria virusi do infektoje dhe nuk ben as leshime as favore.Nena e nje basketbollisti te Nba se ne Amerike u semur keq nga korona dhe i biri i saj basketbollist me fame me pasuri 160 miljon me shume resorce nuk mund te ndihmonte dot te sherohej.Nena e tij vdiq.Princi charles eshte infektuar me korona dhe ka izoluar veten ne keshtjellen e tij ne Skoci.Princi Charles eshte mbret jeton ne superluks superpasterti ka nje ushtri me njerez qe i sherbejne dhe ate e infekton virusi.Virusi nuk do te dije sa pasuri ke apo cfare statusi social ke,apo cfare influence ke.Virusi nuk diskriminon.
 
Top