• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Virusi Zeus me i fuqishem se kurre

SiL3nT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
37
Pikët
0
Vendndodhja
Sweden

Virusi me emrin Zeus i cili vjedh të dhënat bankare të përdoruesve nga kompjuterët e të cilëve ai i infekton është më i fuqishëm se kurdoherë më parë, thonë nga Agjencia për sigurinë e internetit.
Zeus 1.6 hyn në kompjuterë nëpërmes shfletuesve më të popullarizuar të internetit Mozilla Firefox e Internet Explorer, shkruan transmetuesi britanik - BBC.
Virusi vjedh informatat në atë mënyrë që regjistron prekjet në tastierë të përdoruesve në faqet e sulmuara të internetit.
Faqet e internetit të bankave dhe institucioneve tjera financiare janë cak i virusit të rrezikshëm dhe të fuqishëm Zeus. Të dhënat e vjedhura dërgohen në server ku cyber kriminelët i përdorin dhe i shesin ato informata.
“Pritet se versioni i ri i Zeus do të rris dukshëm keqpërdorimet, sepse pothuajse 30 për qind e përdoruesve të internetit në banka përdorin pikërisht shfletuesin Firefox, e virusi po shpërndahet më shpejt se kurdoherë më parë”, ka thënë Amit Klein, drejtor për teknologji në kompaninë Trusteer.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
ky esht nji virus i bazuar ne web interface qe kopjon çdo info nga komjuteri jua ne drejtim te serverit ku esht instaluar pra çdo blerje qe keni bere çdo kod ose password shkon te pirati i cili ne me te shumten e rasteve esht russ qe vjn era m... e vodka
ajo qe ben ai pastaj esht thjesht transferim lekesh nga llogaria juaj te e veta e cila zakonisht eshte offshore dmth e pakontrolluar nga interpoli
ky virus kur ju infekton nuk mund te hiqet me sepse ngjitet ne pjesen e sistemit qe ben boot sa her ndezni compjuterin e vetmja menyre qe keni per ta hequr esht formatim i pc me 7 passe ose me shume sepse formatim i thjeshte nuk e heq
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Virusi Zeus me i fuqishem se kurre

Zgjidhja: Mos perdorni Internet Explorer dhe Firefox, po punon me chrome dhe Safari. E zgjidhni problemin e instalimeve te addons apo te hapjeve te ads. Problemi i virusit eshte e keqja, se nuk e detekton asnje lloje antivirusi, apo kerneli i windowsit qe behet si fole milingonash, duke krijuar exe vend e pavend. :)

P.s Kush perdor Mac apo Linux nuk vuan nga keto probleme. :)
 

BlooD_VenoM

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 6, 2010
Postime
29
Pikët
0
Përgjigje e: Virusi Zeus me i fuqishem se kurre

Zgjidhja: Mos perdorni Internet Explorer dhe Firefox, po punon me chrome dhe Safari. E zgjidhni problemin e instalimeve te addons apo te hapjeve te ads. Problemi i virusit eshte e keqja, se nuk e detekton asnje lloje antivirusi, apo kerneli i windowsit qe behet si fole milingonash, duke krijuar exe vend e pavend. :)

P.s Kush perdor Mac apo Linux nuk vuan nga keto probleme. :)

Këtu është çelësi.
 
Top