• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vitaminat parandalojnë humbjen e dëgjimit

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Një studim në Universitetin e Michiganit ka treguar se kombinimi i vitaminave me minerale ka rezultuar me më pak prirje për të humbur dëgjimin.
Një kombinim i vitaminave A, C dhe E si edhe magnezit, nëse merren një orë para ekspozimit në zhurmë për çdo ditë gjatë një periudhe pesë ditore, ka efekt në parandalimin e zhurmës e cila mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit.
Një studim në Universitetin e Michiganit ka treguar se kombinimi i vitaminave me minerale ka rezultuar me më pak prirje për të humbur dëgjimin, sepse ato ngushtojnë rrjedhjen e gjakut në pjesën e brendshme të veshit.
Së shpejti pritet të dalin në treg edhe tableta dhe çokollata që mbrojnë dëgjimin.

Studimet më të reja, poashtu kanë treguar se, ngrënia e një fryti të plotë ose shtrydhja e lëngut ka më shumë efekt antioksidues se sa vitaminat e konsumuara veçmas.
Një nga arsyet që çojnë drejt kësaj, është se sheqeri natyral rrit efektin e tyre, ndërsa një teori tjetër thotë se fryti i plotë ka më shumë lëndë kimike dhe ushqyese
 
Top