• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vize per Angli...

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,479
Pikët
113
Pershendetje te gjitheve.
Kesaj radhe kam nevoje vertete per ndihmen tuaj..pa shaka.
Une jetoj ne Firenze dhe me duhet nje vize per ne Angli.
Ne telefon i kam marr te gjithe, ambasaden shqiptare ambasaden angleze etj etj.
Nuk me kane sqaruar asgje vetem me kane thene te shikoj online.
Aty pashe por per te bere aplikimin per vize s'di nga t'ia filloj.
Dikush nga ju me ndihmon dot?
Faleminderit.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,997
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

Patjeter Robbery.

Vizen e deshiron vetem turistike, per te studiuar apo per te punuar? Kriteret varen nga kategoria a vizes qe kerkon.

Çfare pyetjesh ke me konkretisht edhe une do mundohem te te sqaroj.
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,661
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Vize per Angli...

Pershendetje te gjitheve.
Kesaj radhe kam nevoje vertete per ndihmen tuaj..pa shaka.
Une jetoj ne Firenze dhe me duhet nje vize per ne Angli.
Ne telefon i kam marr te gjithe, ambasaden shqiptare ambasaden angleze etj etj.
Nuk me kane sqaruar asgje vetem me kane thene te shikoj online.
Aty pashe por per te bere aplikimin per vize s'di nga t'ia filloj.
Dikush nga ju me ndihmon dot?
Faleminderit.

Me shqiptaren shume shume veshtire ta marresh ...
patjeter qe ke dokumenta italiane mesoj ...deri sa studion ne Itali ...
atehere po te kishe karten edhe me mire ...
me nje garanci nga dikush andej ampliko dhe e merr ...
nqs nuk ke kush te sjelli garancin ...shko tek ndonje agjensi turistike ...me 150 euro e merr ...por duhet ta presesh bileten tek ata ...per te leverdisur te leverdis ...sepse merren ata me proçeduren...plus ato para do ti harxhosh lart e poshte per te shkuar ne konsullate dy here ...
 

Noe

Mi vida
Banned
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
4,314
Pikët
48
Përgjigje e: Vize per Angli...

besoj qe Taura do ja zgjidhen hallin... Ajo udheton shume... E di boten ne majen e kembes... me fal ne majen e gishtave...
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,479
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

Patjeter Robbery.

Vizen e deshiron vetem turistike, per te studiuar apo per te punuar? Kriteret varen nga kategoria a vizes qe kerkon.

Çfare pyetjesh ke me konkretisht edhe une do mundohem te te sqaroj.
Per te takuar miq, turistike kryesisht.
Une ne fakt kam aplikuar per qyteterimin italian dhe po pres:/..
Desha te beja nje vize per nje vit apo 6 muaj qe te levizja lirisht per kete periudhe.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,144
Pikët
83
Përgjigje e: Vize per Angli...

@Robbery

Edhe me pasaporte shqiptare e mer vizen per Angli.

Ajo cka duhet te kesh gjate aplikimit eshte:

1. Nje leter-thirrje nga ndonje mik qe jeton dhe punon ne Angli ( se bashku me leter-thirrjen, nje kopje te pasportit ... si dhe kopje te dokumenit te punes, do te ishte super)

dhe

2. Nje dokument i yti qe te lidh ty per Itali ( prona, puna, studimi etj) me qellim qe anglezet te binden qe ti vertete ke qellim vizite te perkohshme ne Angli.


Une keshtu kam vepruar gjithnje. Ne kete menyre te ftuarit e mi nuk jane refuzuar asnjehere.


Good luck and welcome
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,479
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

Me shqiptaren shume shume veshtire ta marresh ...
patjeter qe ke dokumenta italiane mesoj ...deri sa studion ne Itali ...
atehere po te kishe karten edhe me mire ...
me nje garanci nga dikush andej ampliko dhe e merr ...
nqs nuk ke kush te sjelli garancin ...shko tek ndonje agjensi turistike ...me 150 euro e merr ...por duhet ta presesh bileten tek ata ...per te leverdisur te leverdis ...sepse merren ata me proçeduren...plus ato para do ti harxhosh lart e poshte per te shkuar ne konsullate dy here ...
Po kete proceduren duhet ta ndjekesh sa here do te shkosh atje apo vlen per nje hark kohor te caktuar dhe mund te levizesh?
Nuk e di me kuptove :)..
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,336
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

Un pata apliku njeher per vize (online), per nje kusheri timin. Kryesisht kerkojn motivet per viziten dhe sidomos te ardhurat.
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,661
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Vize per Angli...

Po kete proceduren duhet ta ndjekesh sa here do te shkosh atje apo vlen per nje hark kohor te caktuar dhe mund te levizesh?
Nuk e di me kuptove :)..
Varet se çfare vize merr ..dmth shume kalimshme ...
por ne pergjithsi turistiket i japin nje kalimshme ...
Me mire leje mbasi te kesh marre pashaporten italiane ...
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,661
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Vize per Angli...

Vizat e punes i japin me shume kalime ...
Po po te kesh shkuar edhe kthyer
besoj se ta japin perseri ...duke ndjekur te njejten proçedur ...
nqs ka konsullate anglese ne qytetin ku jeton ti dhe nje njeri qe te garantoje me garanci nga andej ..eshte mire ta ndjekish vete proçeduren se ke me pak shpenzime ...por nqs e ke larg dhe do te harxhosh te njejtat euro per transportin te leverdis me agjensi ...
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,661
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Vize per Angli...

Saura

Ke qene ne Angli?:p
Ty ç'te duhet
aq me teper qe na nxjerr dhe gjuhen ...
çfare ka per te nxjerre gjuhen apo aq tru kemi ...
me le rehat se ta kam inatin dhe ty
do i heq disa nga lista ...
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,544
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

ti po dyshon gje per aftesit notuese te nje durrsakeje?!!
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,729
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Vize per Angli...

Pershendetje te gjitheve.
Kesaj radhe kam nevoje vertete per ndihmen tuaj..pa shaka.
Une jetoj ne Firenze dhe me duhet nje vize per ne Angli.
Ne telefon i kam marr te gjithe, ambasaden shqiptare ambasaden angleze etj etj.
Nuk me kane sqaruar asgje vetem me kane thene te shikoj online.
Aty pashe por per te bere aplikimin per vize s'di nga t'ia filloj.
Dikush nga ju me ndihmon dot?
Faleminderit.
Interesant, sot bera nje aplikim per nje vize angleze :)
Cfare te duhet saktesisht?
Ky esthe siti ku bera aplikimin por per Paris.

http://www.ge2fr.tpcontact.co.uk/user/login

Ma ha mendja qe do te gjesh nje adrese per Italine kur duhet te aplikosh :)
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,729
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Vize per Angli...

He se harrova: kushton qimet e b.....
Une aplikova per nje vit=> 380 Euros!!! Per me teper, sot kisha harruar nje fotokopje te nje dokumenti dhe ne nje moment personi qe kisha perball ma kerkon. I them qe kam harruar ti bej fotokopje por mundet ta beja e tia bija me vone. Me pa shtrember dhe me tha: tani eshte shume vone... U cua nga vendi dhe me beri nje fotokopje tere naze.. ha ha ha ha ah
Me erdhi te qesh. 380 euro dhe tjetri te shef shtrember per nje fotokopje... :)
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
12,773
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

Robby, atehere me te degjuar kam keto info: viza kushton rreth 200 euro dhe eshte shume e veshtire ta japin. nese ta refuzojne heren e pare, kerkesen mund ta besh perseri vetem pas 1 apo 2 vjetesh (nuk me kujtohet mire) dhe prape s'eshte e thene te ta japin.

me te provuar kam keto info: meqe ke aplikuar per nenshtetesine italiane dhe kane kaluar me shume se 2 vjet (sipas ligjit nenshtetesine duhet ta japin brenda 2 vjeteve, por zakonisht ne qytetet e medha procedura zgjat me shume...mua personalisht me zgjati me shume se 4 vjet), mos bej gabim te presesh kot sic bera une...por dergo menjehere "diffida ad adempiere" prefektures, ministrise se brendshme dhe ministrit... te lajmeroj qe tani qe nuk mjafton 1 diffida, duhet t'i nisesh vazhdimisht nese ata nuk te pergjigjen, por eshte e vetmja menyre qe funksionon, sepse vetem ne kete menyre ata levizin.
une po t'i kisha nisur me perpara diffidat do ta kisha marre nenshtetesine me shpejt... dokumentat e mia kishin zene pluhur ne prefekture me shume se dy vjet e kushedi sa do rrinin akoma aty...ndersa qe nga momenti qe nisa me diffidat, u bene per 1 vit e gjysem (me ne fund).

a te la scelta :)
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,479
Pikët
113
Përgjigje e: Vize per Angli...

Broken shume faleminderit. Kete punen e difides nuk e dija fare.
;) di kujt ti referohem kur te me duhet ta bej.
Une kam me pak se nje muaj qe kam bere kerkesen...duhet te filloj qe tani?
 
Top