• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vjetërsia e fjalëve Shqipëri, shqiptar dhe shqip

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Ne koherat antike qe nga periudha e perrallave me kucedra dmth te koherave qe smbahen mend ne quheshim ilire nga greket dhe hyllin (yllire toskerisht)quanim veten e vendi iliri nga greket ose hyllnia(ylliria toskerisht) nga vete ne...Pra ishim populli i (h) yjeve .

Kete e verteton Herodoti qe duke pare rremujen e percarjen qe sundonte ne greqi dhe vendet e tjera te europes cuditej qe gjithe ato fise nga danubi qendror (austria) deri ne ambraki kishin nje perkufizim kombetar pra ilire.

Romaket e moren nga greket dhe na quanin ilire.

Sundimi i gjate romak e sidomos rekrutimi masiv i ilireve ne legjionet romake e logjikisht marrja e nenshtetesis romake,ndikoi ne zhdukjen e denominit kombetar si ilire(gje qe do e shohim ne periudhet e sundimit turk,me zhdukjen e denominimeve arber e epiriot)

Dyndjet barbare forcuan zhdukjen e emrit ilir e si dhe zhduken ate romak dhe forcuan percarjen krahinore.

Kete e gjejme qarte tek eposi,pasi asnjehere nuk gjejme heronjte te luftojne per ilirine apo per romen por vec per lugjet e verdha e jutbinen.

mungesa e ndergjegjes kombetare solli edhe asimilim me te lehte te ilireve te veriut e numri i reduktuar i sllaveve beri qe te ekzistonte me tej ajo mase iliresh pa ndergjegje kombetare...

gradualisht u zhduk emertimi ilir dhe iliri dhe nga tradita gojore.

Me kalimin e shekujve vetem zonat bizantine te shqiperise ruajten emertimin epirot pasi nen shkumbin ishte epiri vjeter e mbi shkumbin deri ne shkoder epiri i ri.Zonat shqiptare te lindjes quheshin maqedoni kurse ato veriore ngaqe kalonin sa ne duart bizantine ne ato bullgare e pastaj ato serbe ngelen plotesisht pa emertim dhe ne fund mbizoteroi ai serb kosove e metohi.

Ne shek 11 epiri i ri filloi te quhej nga vendasit arberi,fale fisit te albaneve ose arbaneve qe moren peshe politike gjate lufterave bizantino-bullgare.

Vazhdoi megjithate paralelisht perdorimi i emertimit epiriot.zonat nen shkumbin kane qene quajtur epiriote deri ne shek 17-18 kur u zevendesuan me ate shqiptare.

Krijimi i shtetit te arberit ne zonat e epirit te ri,forcoi emertimin arber ne zonat shkumbin-drin me nje perhapje te lehte jashte ketyre dy lumenjve.

Mbreteria anzhuine e napolit pushtoi durresin dhe shtetin e arberit per pak kohe po ngaqe u krijua mbreteria albanese pati ndikim ne europe dhe te gjithe shqiptaret quhen alban pikerisht nga kjo.

Dyndjet shqiptare ne greqi ne shek 13-14 e emertimi i tyre arberesh tregon qe emertimi arber ishte perhapur ne shume zona dhe ata qe nuk banonin ne zonat arberore drin -shkumbin filluan te emertohen me te.

Skenderbeu vete quhej arber edhe epirot dhe europa e quante princ te arberve ose epiroteve.

PSE SIPAS JUSH DOLI EMERTIMI SHQIPTAR DHE SHQIPERI ...????
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vjetersia e fjaleve Shqiperi ,shqiptar dhe shqip...

PSE SIPAS JUSH DOLI EMERTIMI SHQIPTAR DHE SHQIPERI ...????

Pergjigja ime eshte kjo. kemi te bejme me nje evolucion te emertimit EPIRI.

SHQIPERI.

forma antike e fjales shqiponje eshte ipe.

Epiri=Shqiperi :D

Emertimi shqiperi na del diku tek shekulli i 18, pikerisht kur filloi islamizimi ne mase i arberve.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,275
Pikët
113
Përgjigje e: Vjetersia e fjaleve Shqiperi ,shqiptar dhe shqip...

PSE SIPAS JUSH DOLI EMERTIMI SHQIPTAR DHE SHQIPERI ...????

Pergjigja ime eshte kjo. kemi te bejme me nje evolucion te emertimit EPIRI.

SHQIPERI.

forma antike e fjales shqiponje eshte ipe.

Epiri=Shqiperi :D

Emertimi shqiperi na del diku tek shekulli i 18, pikerisht kur filloi islamizimi ne mase i arberve.
Per kete kafshen une skam llogjike.
E vraft buka shqiptare ne fyt.
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yp7OoMVzHPI]YouTube - Sali demagogu.
Dhe ata qe e mbrojne...............i asgjesoj.
Spiun serb i zgjuar...ptuhhhhhhhhh.
Qelbs
 
Top