• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti, Tito i trembë

legjenda

V.I.P
Banned
Anëtar
May 26, 2014
Postime
4,204
Pikët
113
Vendndodhja
MAQEDONIA VERIUT
Ka dalë edhe një listë me vrasësit më të mëdhenj masivë të shekullit XX, që janë përgjegjës për vrasjen e miliona njerëzve.

Në krye të listës është diktatori kinez Mao Zedong. Ky lider ushtarak dhe burrështetas, i cili në Kinë konsiderohet si heroi më i madh kombëtar në historinë e kohëve të fundit, sipas vlerësimit të ditores Daiyl Mail, është shkaktar për vdekjen e 60 milionë njerëzve.

Në vendin e dytë është diktatori sovjetik Iosif Vissarionovich Dzhugashvili Stalin, që është përgjegjës për vrasjen e 40 milionë njerëzve. Në vendin e tretë është Adolf Hitleri, udhëheqësi i Partisë Naziste gjermane, i cili është përgjegjëse për vdekjen e 30 milionë njerëzve.

Mbreti belg, Leopoldi II, i cili cilësohet përgjegjës për vdekjen e tetë milionë njerëzve në koloninë e Kongos, zë vendin e katërt, teksa diktatori ushtarak japonez Hideki Tojo, të cilit i atribuohet faji për vdekjen e pesë milionë njerëzve, gjendet në vendin e pestë. Në të gjashtin është Ismail Enver Pasha, me origjinë shqiptare, i cili është përgjegjës për vrasjen e dy milionë armenëve dhe asirianëve.

Në këtë listë të vrasësve janë Pol Poti, udhëheqës i Kmerëve të Kuq në Kamboxhia, diktatori i Koresë së Veriut - Kim Il Sung, marksisti etiopian Mengistu Haile Mariam, nigeriani Yakubu Gowon, diktatori irakian Saddam Hussein, ish-diktatori i Ugandës - Idi Amin, udhëheqësi fashist Benito Musolini dhe ai spanjoll Francisco Franco. Tito i Jugosllavisë gjendet në vendin 13, ndërsa është përgjegjës për vrasjen e 570 mijë njerëzve.


 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,024
Pikët
113
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Ne fakt, renditja eshte bere gabim, se eshte bazuar mbi numrin e te vrarve, por jo mbi perpjestimin qe behet mbi bazen e numrit te popullsise, se psh aty thuhet qe Mao Ce Duni ka vrare rreth 60 milion, dhe Stalini rreth 30 a 40 milion, mirpo Kina kish 1 miliard njerez, ndersa ish BS 250-300 milion njerez. Pra ne perpjestim me numrin e popullsise, Mao Ce Duni nuk duket aq vrases sa Stalini. Pastaj s'duhet harruar edhe nje gje, Stalini vriste inteligjentet, ata me shpirt krijues dhe te pabindur, krejt e kunderta me MaoCeDunin i cili vriste budallenjt, te padobishmit, ngatrrestaret, nderkoh qe inteligjentet e pabindur, kundershtaret shpirt krijues i linte gjalle ne burg, biles iu jepte laps e leter dhe i stimulonte te shkruanin.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Bashkimi sovjetik ne kohen e stalinit ishte jo me shume se 200 milion dhe kina jo me shume se 500 milione.

Tito ka vrare mbi 300,000 korate ne 1945.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
7,301
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Tere armiqte e amerikes qenkan rreshtuar ketu.
Po domosdo, te gjithe ata qe nuk iu nenshtruan amerikes kriminela ishin.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
34,567
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Ata te krahut te mengjer paskan bere kerdine......por me shume reklame e bertitje behen per djathtistat.....perse valle.
 

jarigas

Vete zot, vete shkop
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
518
Pikët
18
Vendndodhja
Napoli,Italy
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Ata te krahut te mengjer paskan bere kerdine......por me shume reklame e bertitje behen per djathtistat.....perse valle.
Ne Evrope, ngaqe inteligencia eshte majtiste, i meshohet me shume njolles nazi-fashiste ndersa ne Shba, jane komunistet shembelltyra e djallit,!!
Si gjitmone, Amerika eshte dy hapa perpara!!
 

jarigas

Vete zot, vete shkop
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
518
Pikët
18
Vendndodhja
Napoli,Italy
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Tere armiqte e amerikes qenkan rreshtuar ketu.
Po domosdo, te gjithe ata qe nuk iu nenshtruan amerikes kriminela ishin.
Po te gjithe ketà diktatoret, agente te CIA-s duhet te kene qene!!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,749
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Në të gjashtin është Ismail Enver Pasha, me origjinë shqiptare, i cili është përgjegjës për vrasjen e dy milionë armenëve dhe asirianëve.
Kot sa na njollosin emrin... Ky eshte Turk.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,749
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Turk eshte perderisa eshte lindur/rritur... dhe ka luftuar/jetuar si fck Turk.

Te jemen ka pasur nga ne, jo qe eshte lindur dhe ka jetuar ne Albania. Kot sa na njollosin emrin.
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,959
Pikët
113
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Zana - Fatk qe turm me shtetesi - por htone qe shqiptar me origjine, ashtu siç jemi ne jashte shqiperise :)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Mao Ce Duni 33 vjet ne pushtet=75 Milion viktima
Hitleri 12 vjet=55 MILION VIKTIMA
Stalini 31 vjet=20 milion viktima(qe eshte shifer e EKZAGJUAR).
PS: lexoni pak juve per Historine apo si ju pelqen...zhgarravisni
ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,749
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Zana - Fatk qe turm me shtetesi - por htone qe shqiptar me origjine, ashtu siç jemi ne jashte shqiperise :)
Po kshu eshte kur jua leverdis te na njollosin, sepse origjina/vula vjen nga babai jo nena. Apo ne rastin tone... kur flitet per ne Shqiptaret, ndryshon eshte nga nena . Pra, s'ka asnje lidhje me Shqiperine.. pervecse mamane e ka me origjine Shqiptare. Asgje tjeter nuk ka ne lidhje me ne...as gjuhen as flamurin, as frymen.

Nuk e kuptova, lidhjen qe i bere me ne jashte- une i kam te dy prinderit Shqiptare, e lindur ne Shqiperi.. flas/shkruaj dhe jam rritur me frymen si Shqiptare.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

po kshu eshte kur jua leverdis te na njollosin, sepse origjina/vula vjen nga babai jo nena. Apo ne rastin tone... Kur flitet per ne shqiptaret, ndryshon eshte nga nena . Pra, s'ka asnje lidhje me shqiperine.. Pervecse mamane e ka me origjine shqiptare. Asgje tjeter nuk ka ne lidhje me ne...as gjuhen as flamurin, as frymen.

Nuk e kuptova, lidhjen qe i bere me ne jashte- une i kam te dy prinderit shqiptare, e lindur ne shqiperi.. Flas/shkruaj dhe jam rritur me frymen si shqiptare.
tamam....
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Ja ku e keni per krimet e Stalinit nga Hrushovi
Top secret me 1.2.1954....
Lexoni shifrat dhe beni llogarine...qe nga koha qe mori pushtetin deri ne diten qe vdiq
PS: me te mira....
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,604
Pikët
63
Përgjigje e: Vrasësit më të tmerrshëm masiv: Hitleri i treti, Enver Pasha i gjashti,

Vrasesit me te medhenj kane qene Komunistet.

Koha me erret e hsitorise se re ka qene shekulli i 20. ku u vendosen sistemet totalitare - Komunizmi dhe Nacizmi.Komunizmi ka qen me i pergjakshem dhe shumica e viktimeve te komunjareve kane ndodhur ne "paqe",pra edhe me te renda si krime.

Nacistet per krimet e tyre u pergjigjen ne Nyrberg,mirepo kriminelet komunist asnjehere nuk dolen para drejtesise.
Madje,egziston edhe nje lloj asimetrije ne trajtimin e ketyre dy llojeve me te pergjakshme te sistemeve qe ka perjetuar njerezimi dhe viktimeve qe shkaktuan....Komunizmi qe shkaktoi viktima (te pafajshme) nuk trajtohet njejte si nacizmi.
Pse ?
Ndoshta per shkakun sepse komunjaret u gjenden ne fund te L2B ne anen e fituesve,ishin aleat dhe trajtoheshin si heroj.Madje partite komunjare nuk u ndaluan as ne Perendim !

Ne Shqiperi njejte,as nje komunjar nuk dha pergjegjesi per krimet.
fuuuj
 
Top