• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Shume ne kete forum por edhe ne gjith boten ndeshen me shume pyetje e konflikte per Zotin. Kur pergjigjen nuk e gjejne ata dorezohen menjehere edhe hedhin poshte besimin ne nje Zot.

Ne Bibel shkruhet: Seek and ye shall find. ose Kerko edhe do te gjesh.
Kush do ta gjej Zotin? ai qe e kerkon!!!

Une mendoj qe Epicurus, filozof, e ka permbledhur shume mire provat kunder nje Zoti te dashur:

Ndoshta Zoti don me heq djallzin, por nuk mundet; ose mundet, por nuk don. Nese ai don, por nuk mundet, atehere ai eshte impotent. Nese ai mundet, por nuk don, ai eshte i djallzuar. Por nese Zoti, mundet edhe don, PSE KA VUAJTJE NE BOTE?

Shume shikojne vuajtjet ne Afrike ku femijet vdesin urije cdo 30 seconda, sepse nuk ka rene nje pik shiu. Pse Zoti sdon me ndihmuar nenat afrikane qe i vdesin femijet ne krah? Si mund tja heqesh femijen nga jeta vetem per nje pik shiu?


E drejte! ne kete bote ka prova kunder Zotit, edhe prova Per Zotin!

ST. Augustine ka thene: "Nese nuk ka ZOT, pse ka kaq te mire? Nese ka Zot, pse ka kaq te keqija?"


Egzistenca e Djallit eshte nje arugment i forte kunder Zotit. Peter Kreeft, Ph.d. , eshte nje Katolik edhe filozof. Ai e quan egzistencen e vuajtjeve edhe te keqes si nje prove e madhe per Zotin.

Kur mendoni per vuajtjet e nenave afrikane, edhe shpreheni me tmerr edhe urrejtje ndaj Zotit, domethene qe po perdorni STANDARTIN E te mires per te gjykuar nje djallzi!!!!

Domethene qe njeriu ka nocionin per nje te MIRE SUPREME, qe po ta krahasosh kete te MIRE SUPREME me vuajtjet e nenave afrikane atehere keto vuajtje jane te Djallzira. Kush eshte e Mira Supreme? ky eshte nje emer tjeter i Zotit.

NESE SKA ZOT, KU E GJETEM STANDARTIN E TE MIRES ME TE CILEN GJYKOJME TE KEQEN ME TE KEQEN???

Keefe e quan ateizmin si nje pergjigje e lire, qe thojne se 9 nga 10 njerez ne history kan qene gabim per Zotin, edhe jan genjyer ne rrenjet e zemres.

Po si ka mundesi qe 90 % e njerezve qe kane jetuar ne histori, ne shume raste edhe me me shume vuajtje se tani, kane besuar ZOTIT? Leo Tolstoj mendonte qe ne jete ka me shume vuajtje se sa gezime, keshtu qe tentoi te vriste veten, por nje dite i erdhi ne mend po disa njerez qe jane shume me keq si mua pse jan kaq te gezuar?

jane te gezuar jo prej SHPJEGIMEVE, por prej Besimit!!! Shiko komunizmin, forma me forte e ateizmit ne bote!

ju lutem komentoni, kjo eshte bazuar ne librin "the Case for Faith" nga Lee Strobel, ne Objection #1: Since evil and Suffering exist, a loving God cannot.
ZOndervan publishin House, grand rapids Michigan 2000
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Te flasesh per ekzistencen e Zotit eshte shume dimensionale, eshte thene, sterthene dhe do sterthuhet. Thjesht mbetet ne bindjet e njerezve, shume mund te gjejm argumenta te themi se nuk ekziston, shume mund te gjejm argumenta qe e pohojn ekzistencen e tij. Une mendoje qe gjithe se kush ta shikoje si dicka personale, duke ju referuar argumentave vetjak, dhe jo te imponoje apo te sulmoje ata qe mendojn ndryshe. Une mund te shkruaje dhe flas i dyanshem, dhe ne mbrojtje te ekzistences dhe ne mos qenien e ekzistences se tij...:)
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

SmiLey ne nje forum tjeter i kam drejtuar besimtareve thenjen epikurit per te mare nje pergjigje domethense, sepse besimtaret thone qe " eshte rrisk nga Zoti"
Tema qe kam hapur ka vajtur 56 faqe dhe asnje pergjigje mbreslense, te gjith flasin me te degjuar ose keshtu thot ne kuran ose bibel e hadith.
Por pergjigje te sakte nuk ka. Ketu eshte tema dhe shiko sa faqe kan shkruar kot

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=125560

Kjo eshte thenja e Epikuri-t

"Ose zoti do ta ndalojë të keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atëherë është i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atëherë është dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojë të keqen, atëherë nga vjen e keqja në këtë botë?"

Epikuri
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,407
Pikët
63
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Nuk dua te hyj ne diskutim sepse ketu kerkohet te flitet me argumente per ekzistencen e Zotit dhe ne keto diskutime nuk dua te futem, por per te thene dicka une po bej nje zevendesim si me poshte:
"Ose njerezit do ta ndalojnë të keqen, por nuk munden; Ose munden, por nuk duan; Ose as nuk munden dhe as nuk duan. N.q.s. duan, por nuk munden, atëherë jane te pazote. N.q.s. munden, por nuk duan, atëherë jane dashakeqe. Por n.q.s. njerezit edhe munden edhe do ta ndalojnë të keqen, atëherë nga vjen e keqja në këtë botë?"

Pergjigje: Vjen nga njerezit, qe kane pranuar satanain per udherefyes.

Njerezit jane te lire i nderuar Eurostar. Keshtu i krijoi Zoti. Ata mund ta zgjedhin vete "te miren" ose "te keqen", Zotin apo satanain.
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Nuk dua te hyj ne diskutim sepse ketu kerkohet te flitet me argumente per ekzistencen e Zotit dhe ne keto diskutime nuk dua te futem, por per te thene dicka une po bej nje zevendesim si me poshte:
"Ose njerezit do ta ndalojnë të keqen, por nuk munden; Ose munden, por nuk duan; Ose as nuk munden dhe as nuk duan. N.q.s. duan, por nuk munden, atëherë jane te pazote. N.q.s. munden, por nuk duan, atëherë jane dashakeqe. Por n.q.s. njerezit edhe munden edhe do ta ndalojnë të keqen, atëherë nga vjen e keqja në këtë botë?"

Pergjigje: Vjen nga njerezit, qe kane pranuar satanain per udherefyes.

Njerezit jane te lire i nderuar Eurostar. Keshtu i krijoi Zoti. Ata mund ta zgjedhin vete "te miren" ose "te keqen", Zotin apo satanain.
Po mire o ilia si jan te lire , ne te keqia me njeri tjetrin ? Pu kur cunami vret 250.000 njerez, nga termetet qe vdesin me mijra cdo vit , etj ....Po Zoti cfar ben ? apo shef HD se si vuajn njerzit
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Nuk dua te hyj ne diskutim sepse ketu kerkohet te flitet me argumente per ekzistencen e Zotit dhe ne keto diskutime nuk dua te futem, por per te thene dicka une po bej nje zevendesim si me poshte:
"Ose njerezit do ta ndalojnë të keqen, por nuk munden; Ose munden, por nuk duan; Ose as nuk munden dhe as nuk duan. N.q.s. duan, por nuk munden, atëherë jane te pazote. N.q.s. munden, por nuk duan, atëherë jane dashakeqe. Por n.q.s. njerezit edhe munden edhe do ta ndalojnë të keqen, atëherë nga vjen e keqja në këtë botë?"

Pergjigje: Vjen nga njerezit, qe kane pranuar satanain per udherefyes.

Njerezit jane te lire i nderuar Eurostar. Keshtu i krijoi Zoti. Ata mund ta zgjedhin vete "te miren" ose "te keqen", Zotin apo satanain.
duke marre te mireqene faktin qe nga e mira nuk mund te buroje kurre e keqja, te bej pyetjen, pse zoti krijoi satanin?
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

sipas vete librave "te shenjte" burimi i te keqes eshte vete zoti meqenese ka krijuar satanin....sipas po ketyre librave, zoti eshte omniscient, pra i gjithedijshem, e kishte fare te qarte kur krijoi satanin se c'po bente.
por fatmiresisht une nuk besoj ne brockulla dhe dogma fetare.
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,407
Pikët
63
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Po mire o ilia si jan te lire , ne te keqia me njeri tjetrin ? Pu kur cunami vret 250.000 njerez, nga termetet qe vdesin me mijra cdo vit , etj ....Po Zoti cfar ben ? apo shef HD se si vuajn njerzit
Edhe nje here Eurostar, nuk kam ndermend te hyj ne keto diskutime, besimtar-ateist, sepse nuk nxjerrin gje ne drite, pasi kendveshtrimet e realitetit jane nga ane te ndryshme, por megjithate fare shkurt mund te te them se qe ne momentin qe njeriu ra ne mekat i gjithe universi qe Zoti e kish krijuar "te mire", u prish dhe filluan dhe fenomenet shkaterruese si termete, permbytje. etj.

duke marre te mireqene faktin qe nga e mira nuk mund te buroje kurre e keqja, te bej pyetjen, pse zoti krijoi satanin?
Duke patur si paranteze, cfare kam shkruar me siper per raportet besimtar-ateist, satanai ne fillim nuk ka qene i tille, ai ka qene kryeengjelli i Zotit dhe quhej "Eosfor", pasi i sillte driten Zotit. Me vone nga krenaria kujtoi se ai vete ishte burimi i drites dhe qe ne kete moment ra poshte menjehere dhe sot eshte vete "e keqja".
Edhe nje here..Zoti i krijoi engjejt dhe njerezit "te lire", te zgjedhin, Zoti eshte megjithemend "e mira", por ai kurre nuk i imponohet kerrkujt.

Pershendetje!
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Duke patur si paranteze, cfare kam shkruar me siper per raportet besimtar-ateist, satanai ne fillim nuk ka qene i tille, ai ka qene kryeengjelli i Zotit dhe quhej "Eosfor", pasi i sillte driten Zotit. Me vone nga krenaria kujtoi se ai vete ishte burimi i drites dhe qe ne kete moment ra poshte menjehere dhe sot eshte vete "e keqja".
Edhe nje here..Zoti i krijoi engjejt dhe njerezit "te lire", te zgjedhin, Zoti eshte megjithemend "e mira", por ai kurre nuk i imponohet kerrkujt.

Pershendetje!
Ok, perderisa sipas bibles zotit i jepet cilesia si omniscient( i gjithedijeshm) pra dhe parashikues i te ardhmes, projektues i saj etj, do te thote qe ai eshte burimi i te keqes(meqenese ka krijuar satanin e keq), ose perndryshe duhet te rrezojme gjithdijshmerine e tij, ne kete rast kemi te bejme me nje zot jo perfekt.
 

ilia spiro

V.I.P
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
1,407
Pikët
63
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Ok, perderisa sipas bibles zotit i jepet cilesia si omniscient( i gjithedijeshm) pra dhe parashikues i te ardhmes, projektues i saj etj, do te thote qe ai eshte burimi i te keqes(meqenese ka krijuar satanin e keq), ose perndryshe duhet te rrezojme gjithdijshmerine e tij, ne kete rast kemi te bejme me nje zot jo perfekt.
Ne miredashje te plote ndaj teje malick, te permenda me siper se diskutimi ne kete rast nuk mund te coje ndokund dhe une po flas fare shkurt, pasi per me teper duhen teologe per te bere sqarime te hollesishme dhe perseri nuk mund te bindin njeri, pa patur predispozicionin vete njeriu. Une thjesht po jap disa mendime te shkeputura.
Per sa shkruan ti, krijesat jane te lira te zgjedhin vete mes se mires dhe se keqes(perseritje), pra si mund te japesh ate percaktim te gabuar qe ke dhene?
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

i jep dot pergjigje bindese thenies te Epikurit?
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,962
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

duke marre te mireqene faktin qe nga e mira nuk mund te buroje kurre e keqja, te bej pyetjen, pse zoti krijoi satanin?
Ta kuptoj edhe une pyetjen nese mund te futem edhe une ne diskutim ?

Ti po pyet pse Zoti krijoi lirine e zgjedhjes per engjej apo njerez ?

Po a arrijne te kene identitet , individualitet robotet e paraprogramuar per gjithçka ?
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Satanai eshte (negativi) apo masa per ti dhene kuptim pozitives...,ose e thene ndryshe po te mos ishte e keqja nuk do te kuptonim se cila ashte e mira
dhe kunderta e ksaj...,keshtu qe te dy ekstremet japin nje vlere perpara nje fenomeni...
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Cfar te ka ngjare bindi qe te ka jehon shkrimi, me duket sikur flet nga pusi :p
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Ne fakt Star, desha te them se feja ne perceptimin e vete sipas dogmes mundohet te peligje çdo gje qe ka te beje me dogmen..., ne kete kontekst fajin ja u le krijesave.., edhe perse sipas dogmes zoti eshte ktrijuesi i gjithpushtetshmi i gjithdijshmi, etj. Duke u nis nga ky kendveshtrim...,atehere bashke me njeriun krijoi edhe mkatin...
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

Ta kuptoj edhe une pyetjen nese mund te futem edhe une ne diskutim ?

Ti po pyet pse Zoti krijoi lirine e zgjedhjes per engjej apo njerez ?

Po a arrijne te kene identitet , individualitet robotet e paraprogramuar per gjithçka ?
pra ti del ne perfundimin, qe zoti krijoi njerezit qe te mos jene te programuar, por te kene nje identitet???!!! por ky pohim perseri eshte kontradiktor, dmth qe ne momentin qe supozojme qe ka krijues dhe krijesa, do te thote qe keto krijesa jane te programuara nga krijuesi, atehere vullneti i lire eshte nje iluzion:p
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

pra ti del ne perfundimin, qe zoti krijoi njerezit qe te mos jene te programuar, por te kene nje identitet???!!! por ky pohim perseri eshte kontradiktor, dmth qe ne momentin qe supozojme qe ka krijues dhe krijesa, do te thote qe keto krijesa jane te programuara nga krijuesi, atehere vullneti i lire eshte nje iluzion:p
Qe ti kunderpergjigjesh te tjereve duhet qe ne radh te pare te kesh nje qendrim tendin per sa i perket temes " ti akoma nuk e ke dhen qendrimin tend " qe edhe ne te kuptojm se me ke flasim qe ne menyre te tille edhe te shprehemi sic duhet.
Te pershendes Malick
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

qendrimin tim?! ok
e keqja eshte relative, dhe nuk eshte universale, pra ekziston vetem brenda mendjes tone. zakonisht konsiderojme te keqe cfar bie ne kundershtim me rregullat e moralit, por cilit moral?! moralit islamik???joooooooo, moralit kristian??? joooooooo, une kam moralin tim, cdo kush ka te tijin(c'rendesi ka, kristian, islamik apo agnos, ateist etj)...si perfundim.

diferenca e te mires me te keqen eshte thjesht njera nga inklinacionet personale, keshtu qe gjithsecili me te drejten e natyres gjykon cfar eshte e mire dhe cfare eshte e keqe, konsideron avantazhin e tij ne perputhje me temperamentin e tij.
gjendje objektive me funde te kunderta te te njejtes shkalle, e mire- e keqe...dualizem

eshte e keqja universale? jo, si e tille ajo lind dhe vdes bashke me ne.
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

qendrimin tim?! ok
e keqja eshte relative, dhe nuk eshte universale, pra ekziston vetem brenda mendjes tone. zakonisht konsiderojme te keqe cfar bie ne kundershtim me rregullat e moralit, por cilit moral?! moralit islamik???joooooooo, moralit kristian??? joooooooo, une kam moralin tim, cdo kush ka te tijin(c'rendesi ka, kristian, islamik apo agnos, ateist etj)...
Se cfar lidhje ka morali me fatkeqsite nuk po e kuptoj. Ketu po flitet per fatkeqsite qe vijne si rezultat " I KUJT" ? Nuk e kemi fjalen per kanunin e Lek Dukagjinit
si perfundim.

diferenca e te mires me te keqen eshte thjesht njera nga inklinacionet personale, keshtu qe gjithsecili me te drejten e natyres gjykon cfar eshte e mire dhe cfare eshte e keqe, konsideron avantazhin e tij ne perputhje me temperamentin e tij.
-mos- Prap me temperamentin dhe normat
gjendje objektive me funde te kunderta te te njejtes shkalle, e mire- e keqe...dualizem
Po nga kush pra dhe pse ? Se e keqja nuk vije vetem nga njeri-tjetri, vjen nga permbytjet, termetet, vullkanet, etj, Po per keto kush e ka fajin qe vdesin mijra njerez ? E ke parasysh, eshte tem fetare apo jo ? Duhet gjetur shkaktari i te gjitha fatkeqsive, jo vetem i asaj qe ndodh mes njerzve dhe si rezultat i njeriut
eshte e keqja universale? jo, si e tille ajo lind dhe vdes bashke me ne.
Ama ajo vazhdon te ekzistoje per te gjallet ;))

Ps: Mos harro se eshte teme fetare dhe nuk po i jep kahje definitive
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: Vuajtjet edhe Djallzirat hedhin poshte proven per nje Zot te dashur...

ohu se kujt i plasi [email protected] per kanunin e lek dukagjinit apo kuranin e muahamudit nuk po e marr vesh une.
doje mendimin tim, ok ta dhashe. e keqja dhe e mira jane qe te dyja relative, cfar eshte e keqe per ty mund te jete e mire per mua, pike...burimin e te keqes dhe te mires gjeje brenda vetes tende.....kur ta rras une ty me grusht eshte e mire per mua dhe e keqe per ty....hec tani se dhe me shembuj po te them.(te perdorim cik gjuhe analfabetesh:p)
nuk ke degjuar per kto fatkeqesite natyrore qe sipas kendevshtrimit islam jane gje e mire(ndeshkimi i pabesimtareve).

kur te gjesh shkaktarin e fatkeqsive natyrore shko futja nja 10 vjet shkolle per gjeologji dhe e kupton se nga vijne cunamet dhe termetet....bobo ky

allahu shkakton termetet haha

jopo dhe stuhite diellore jane te keqia apo supernovat ne x galaktike, po black holes si jane te mira apo te keqia haha
 
Top