• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

What Are the Benefits of Pushups?

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
What Are the Benefits of Pushups?

Build Strength
Pushups are one of the oldest and most basic exercises and they are very effective. They work out all the muscles in the upper body and build optimal strength in the forearms, wrists, upper arms, shoulders and chest. Former NFL star Herschel Walker was one of the top running backs in the game in the 1980s. He eschewed weightlifting but he did a regimen of at least 100 pushups everyday, something he has continued well into his retirement. "They helped me get in shape and stay in shape," Walker said. "That's why I have always done them. Every day."

Increase Metabolism
Pushups push the body toward physical exertion. In addition to building strength, they force the heart to work harder and the blood to pump faster. This increases metabolism and helps you burn more calories. The benefit of the pushup is still felt hours after the exercise is done.

Advertisement Confidence
Doing pushups on a regular basis will make you stronger and improve your overall conditioning. However, it will also increase your confidence. You will find that doing pushups in sets of 25, 50 and 100 will build massive arm and upper body strength. Do it regularly and you will build as much strength as the guys who spend hours in the gym. This will give you tremendous pride in your accomplishment and the confidence that comes with achievement. It is such a good exercise that the U.S. Army still uses the pushup as one of its primary activities to get soldiers in shape.

Benefit to Women
Women typically have less upper body strength than men. While there has been an increase in womens' weightlifting, many women are not comfortable lifting barbells and heavy dumbbells. Pushups can be the great equalizer. Women who do pushups can quickly build strength in the chest, upper arms, forearms and wrists. Doing three sets of 10 to 15 pushups is a great starting point for women who want to get stronger.

Building Core Strength

In addition to building upper body strength and gaining more power in the arms, shoulders and hands, pushups done with the proper form will help build the core muscles in the middle of your body. To do pushups properly, your elbows must be fully extended at the start and end of a pushup, your toes should be on the floor and your legs, hips and back should be straight.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,802
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

10-15? Nje cike si shume,pa prekur dyshemene me gjunje.

Good job Lumi! A I ben 50 ti? :)
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,842
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

10-15? Nje cike si shume,pa prekur dyshemene me gjunje.

Good job Lumi! A I ben 50 ti? :)
Fillo me 5, pastaj me 10, e me vone me 15.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,842
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Cilat janë përfitimet e pushups?

Build Forca
Pushups janë një nga stërvitjet më të vjetra dhe më themelore dhe ata janë shumë të efektshme. Ata punojnë të gjitha muskujt në trupin e sipërme dhe për të ndërtuar fuqinë optimale në forearms, wrists, sipërme të armëve, supet dhe gjoks. Ish NFL yll Herschel Walker ishte një kurrizin lartë konkurrojnë në lojë në vitet 1980. Ai largohej peshëngritjes, por ai bëri një regjim të paktën 100 pushups përditshme, diçka që ai ka vazhduar edhe në pensionimin e tij. "Ata më ndihmoi të marrë në formë dhe të qëndrojnë në formë", ka thënë Walker. "Kjo është arsyeja pse unë kam bërë gjithmonë ato. Çdo ditë."

Rritja Metabolizmi
Pushups shtyjë trupin drejt tendosje fizike. Përveç fuqisë ndërtimit, ata e detyrojnë zemrën te punojë më shumë dhe gjak të pompimit të shpejtë. Kjo rrit metabolizmin dhe ju ndihmon të djeg më shumë kalori. Përfitimi i pushup ndihet ende orë pas ushtrimit është bërë.

Besimi shpallje
Bërë pushups në një bazë të rregullt do të ju bëjë më të fortë dhe për të përmirësuar të kondicionuar tuaj të përgjithshëm. Megjithatë, ajo gjithashtu do të rrisë besimin tuaj. Ju do të gjeni se duke bërë pushups në grupe të 25, 50 dhe 100 do të ndërtojë krah masive dhe forcën e sipërme të trupit. Bëni atë rregullisht dhe ju do të ndërtojë forcën sa më shumë që djemtë të cilët kalojnë orë në palestër. Kjo do t'ju japë krenari e madhe në realizimin tuaj dhe besimin që vjen me arritje. Ajo është e tillë një ushtrim i mirë se ushtria e SHBA ende përdor pushup si një prej aktiviteteve të saj primare për të marrë ushtarë në formë.

Përfitim për Gratë
Gratë zakonisht kanë forcë më pak e sipërme të trupit sesa burrat. Ndërsa ka pasur një rritje në peshëngritje Womens ', shumë gra nuk janë barbells rehatshme heqjen dhe shtangë dore të rënda. Pushups mund të jetë barazimin e madh. Gratë që bëjnë pushups mund të shpejt të ndërtuar forcën në gjoks, armëve e sipërme, forearms dhe wrists. Të bësh tre grupe të 10-15 pushups është një pikë e madhe e fillimit për gratë që duan të merrni më të fortë.

Core Ndërtimi Forca

Përveç ndërtimit forcën e sipërme të trupit dhe duke fituar më shumë pushtet në armëve, supet dhe duart, pushups bërë me formën e duhur do t'ju ndihmojë të ndërtuar muskujt kryesore në mes të trupit tuaj. Për të bërë pushups duhur, bërryla tuaj duhet të shtrihet plotësisht në fillim dhe në fund të një pushup, gishtërinjtë tuaj duhet të jetë në dysheme dhe këmbët tuaja, hips dhe prapa duhet të jetë i drejtë.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

10-15? Nje cike si shume,pa prekur dyshemene me gjunje.

Good job Lumi! A I ben 50 ti? :)
Une cdo dite i bej 150 deri 200, me te vertet kane efekt te madhe, pra plus palester qe shkoj cdo dite vetem nje dite mrenda javes e kam pushim.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,802
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Une cdo dite i bej 150 deri 200, me te vertet kane efekt te madhe, pra plus palester qe shkoj cdo dite vetem nje dite mrenda javes e kam pushim.
Edhe une shkoj ne gym,por s'lodhem shume. Vetem shetis....lol...se eshte si Taj Mahal. :)
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Edhe une shkoj ne gym,por s'lodhem shume. Vetem shetis....lol...se eshte si Taj Mahal. :)
Eshte interesant shembull, nese nuk ndjen dhimbje ne trup, nuk ke edhe rritje ne trup,pra nese nuk i jep ne maximum athere kote, kam shume shoke gjat ushtrimeve ata ankohen qe nuk po kan zhvillime ne trupin e tyre, por edhe nuk i japin maximumin e tyre.
NO PAIN NO GAIN :p
 

tipi engjellor

Anëtar
Anëtar
Aug 3, 2011
Postime
923
Pikët
18
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

po nganjehere bej keso ushtrime ...koheve te fundit ka kohe qe skam bere....
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,802
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Eshte interesant shembull, nese nuk ndjen dhimbje ne trup, nuk ke edhe rritje ne trup,pra nese nuk i jep ne maximum athere kote, kam shume shoke gjat ushtrimeve ata ankohen qe nuk po kan zhvillime ne trupin e tyre, por edhe nuk i japin maximumin e tyre.
NO PAIN NO GAIN :p
Lol...you're right. Ti ben 200? Na trego nje foto,pa fytyre. ;)
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,047
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Lol...you're right. Ti ben 200? Na trego nje foto,pa fytyre. ;)
Hahahahaha po lere moj mos e ve ne pozite djalin.

Lum edhe te plote e pranojme foton ne :p
 

tipi engjellor

Anëtar
Anëtar
Aug 3, 2011
Postime
923
Pikët
18
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

duan djalosh te forte keto zonjushat.....hahhaah
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,802
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Hahahahaha po lere moj mos e ve ne pozite djalin.

Lum edhe te plote e pranojme foton ne :p
Une refuzoj ta shoh te plote. Vetem krahet.:)
Elushes tregoja te plote.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,802
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Lol...engjellor,rri urte ti! :)
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Une refuzoj ta shoh te plote. Vetem krahet.:)
Elushes tregoja te plote.
Ja kisha tregu, nuk bene se masenej, i bjen sikur mi ba reklam vetes, mire jam ne super form, kjo besoj qe mjafton per juve 2ave :p
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
23,802
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Une nuk besoj,po nuk pashe foto! :p
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,357
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

arrij 60 panderprerje.

brenda gjysem ore arrij te bej deri ne 300.

kuptohet, dhjami me ka inat, megjithse peshoj 80 kg
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

arrij 60 panderprerje.

brenda gjysem ore arrij te bej deri ne 300.

kuptohet, dhjami me ka inat, megjithse peshoj 80 kg
Nese arrin 60 panderpre, athere mire eshte Landi nuk eshte keq, por te fillosh ta beshe kete praktik per cdo dite, athere e sheh rezultatin.

YOKO, vjen momenti e beson :p
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,357
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

Nese arrin 60 panderpre, athere mire eshte Landi nuk eshte keq, por te fillosh ta beshe kete praktik per cdo dite, athere e sheh rezultatin.

YOKO, vjen momenti e beson :p
kam 30 vjet qe shoh rezultate.

tani jam 44 vjec:D


kam patur dhe une ditet e mia te erreta, kur pija shume dhe u dhjamosa, arrita mbi 105 kg
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: What Are the Benefits of Pushups?

kam 30 vjet qe shoh rezultate.

tani jam 44 vjec:D


kam patur dhe une ditet e mia te erreta, kur pija shume dhe u dhjamosa, arrita mbi 105 kg
wow paske bere vjet heheh, kam mendu me i ri qe je, sidocoft ne kete moshe mi be 60 pa nderpre eshte per tu krenuar. Pija me te vertet e shkaterron njeriun, pajtohem me ty edhe une, une e teproj shpesh here me pije.
 
Top