• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Wikipedia mbush 10 vjet

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massaFestat e fundvitit tashmë kanë përfunduar për të tjerët, mirëpo jo edhe për Wikipedia’n, e cila më 15 janar feston 10 vjetorin e saj të themelimit.
Përveç kësaj, Wikipedia tashmë ka arritur të mbledh edhe një fond prej 16 milionë dollarësh, duke ia mundësuar shërbimit të saj të mbes e pastër nga reklamat.

The Wikimedia Foundation, kompania amë e enciklopedisë Wikipedia ka pranuar donacionin e saj nga më shumë se 500 mijë donatorë nga 140 vende të ndryshme të botës, ose rreth 240 mijë donatorë më shumë krahasuar me vitin 2009, ndërsa mesatarja e çdo donacioni ka qenë rreth 22 dollarë.

Jimmy Wales, themeluesi i Wikipedia’s, ka thënë se afati kohor për të mbledhur donacione ka qenë shumë i shkurtër këtë vit, ose vetëm 50 ditë.

Nga 16 milionë dollarët e mbledhura nga donacionet, 13.7 milionë prej tyre janë mbledhur në internet, ndërsa pjesa tjetër e mbetur ka ardhur direkt përmes çek-ut.
 
Top