• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Windows 11

Geri

half man, half amazing
Staff member
Morning Star
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
2,556
Pikët
113
Vendndodhja
𝖌𝖊𝖙 𝖑𝖔𝖘𝖙
Alpha eshte akoma, maksimumi beta, po nuk esht versioni perfundimtar, shum larg akoma verisonit perfundimtar. Microsoft historikisht e nxjerr windows te pa perfundum ne treg, thjesht e perfundon me patches.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,270
Pikët
113
Vendndodhja
Haemus
Une kam bo switch ne Linux para 2 vite e gjys, nuk e kam perdor goxha Windows-in. Do kisha perdor Windows te luaj Age of Empires IV.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,667
Pikët
113
per çfar po flisni djema, kot qe flisni, perse flisni,
kur dje ne darke (me oren e europes) u bllokuan te gjitha,
me fejsbuk, me watsap, me instagram, me te gjitha,
ngelen te gjithe si mut i dhjere, punonte vetem telefoni dhe sms,
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
614
Pikët
63
per çfar po flisni djema, kot qe flisni, perse flisni,
kur dje ne darke (me oren e europes) u bllokuan te gjitha,
me fejsbuk, me watsap, me instagram, me te gjitha,
ngelen te gjithe si mut i dhjere, punonte vetem telefoni dhe sms,
Nuk erdhi fundi i botes pa facebook. Ka plote metoda te tjera per te kontaktuar.
Sa per windows nuk e kam testuar akoma.
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
614
Pikët
63
Si ju duket windows 11?
E ka instaluar ndonjeri, apo keni akoma windows 98? :ROFLMAO:😂
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Uindovs 11 mund të instalohet edhe në kompjuterët që i përdorni tani dhe metoda funksionon , edhepse Microsofti pohon që duhet blerë kompjuter të rinj që sistemi i ri të jetë funksional. Mjafton të zëvendësoni një skedar të vetëm nga Uindovs 11 në Uindovs 10 dhe të instaloni sërish uindovs 10 me skedarin e ri dhe wow sitemi i ri operativ (që unë nuk e preferoj personalisht) do jetë aktiv në kompjuterin tuaj. Si realizohet ky proces? Shkarko uindovs 10 dhe 11 në desktop si .ISO skedar. Kur hapen të dyja skedarët në pamje të parë janë identik me të gjitha dosjet dhe skedarët. Duhet të hapet një dosje në Win.11 dhe të kopjohet një skedar dhe të vendoset në një dosje në Win.10.dhe me zëvendësimin e 1 skedari nga Win. 11 në atë Win.10 mundësohet instalimi i plotë i Uindovs 11.
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
@Rrjeti

ose thjesht del appraiserres.dll
Duhet të keni kujdes me TPM2. Nëse ju mungon shiko këtu se si instalohet TPM2 përpara fillimit të instalimit të Win.11

Windows 11: Bypass TPM 2.0 and all install requirement checks - Bing video

Për të pa cilin version të TPM-së e keni në dispozicion në kompjuter shëno kështu në fushën për kërkim në kompjuterin tuaj:

tpm.msc


Ja 3 mënyra të instalimit të Win.11

Video e parë është një shpjegim i detajuar, kurse 2 të tjerat shërbejnë si udhëzim për instalim të shpejtë:
(Kujdes-këto metoda të instalimit sygjerohen vetëm për persona që kanë njohuri të mira për kompjuterë. Nëse nuk keni njohuri dhe eksperiencë të mjaftueshme, ju lutem mos u orvatni)

1-https://www.youtube.com/watch?v=NivpAiuh-s0

2-https://www.youtube.com/watch?v=FOG9lW0GlCc

3-https://www.youtube.com/watch?v=u1FmfJpJsKw
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
rufus , versioni i ri mundeson krijimin e usb automatikisht

Për të gjithë ata që me çdo kusht dëshirojnë testimin e Uindovs/Windows 11.

Mënyra më e sigurt dhe pa pasoja për kompjuterin dhe sistemin operativ egzistues të kompjuterit tuaj mund të realizohet me ndihmën e Virtual Box-shkurtimisht VB.
VB është softuer ku në brëndësi të saj mund të instalohet një apo më tepër sisteme operative të Uindovs-it apo Linux-it njëkohësisht. Kriteri kryesor për instalim të 1 apo më tepër sisteme operative që funksionojnë në mënyrë autonome është që Hard Disku juaj të ketë hapsirë të mjaftueshme të lirë (free storage space in hard drive)Këto sisteme operative të insataluara brënda VM funksionojnë apo aktivizohen vetëm nga brëndësia e Virtual Box dhe nuk ndikojn fare në sistemin operativ që keni të instaluar ju (që e përdor çdo ditë) . Me fikjen e VB ç`aktivizohet sistemi operativ i instaluar brënda saj- ç´aktivizohet Windows 11. Pra , së pari kopjo në një USB flash drive,


ashtu siç e përshkruan antari sipër, dhe më pas instalon brënda Virtual Box.
Përpara përdorimit të VB studijo mirë mënyrën e funksionimit. Softueri është falas dhe e shkarkon këtu:Rufus softueri falas:


Mënyra më e shpejt e instalimit-shiko nga minuta e 10:00


Një plotsim të vogël për tekstin sipër:
KUJDES
Përpara instalimit të Virtual Box, shkëput( Disconect) koneksion me rrjetin, ngase Virtual box softueri me rastin e instalimit bën çaktivizimin e koneksionit me rrjetin. Pra ky veprim është i përkohshëm.
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Top