• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Xhelozija semundje jo ndjenje dashurie, jepni dhe ju mendimin tuaj.

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Dashuria nje ndjenje e paster e pakufi ne lumturine e saij ajka e jetes dhe e njrzimit....shkrimtaret nuk lodhen kurre ne te shkruar per dashurin..kengetaret ne kendimin e saj....ndersa per te thjeshtit njerez ajo shprehet me nje TE DUA..TE NDJEJ..JE GJYSMA..IME...DHE MBYLLET ME NJE PUTHJE..NJE FRYMARRJE..DHE BOTA ESHTE E JOTJA..Kjo eshte ekujvalente me ate qe shkrimtaret shkruan kengetaret kenduan..dua te them qe dashurin tere e ndjejme njelloj pafundesishte..dhe..me pasjon..gezojme te drejta te barabarta shijimi dhe perjetimi pavarsishte..nivelit...kohes..moshes..apo..pasuris ....

Por pse shpeshe here kjo ndjenje na ben te vuajme...pse kthehet..ne nje ftohje ne nje merzitje qe venitet dhe pastaij pa-kuptuar thjeshte do te ikesh te mos jeshe me per krahe atij qe zgjodhe..ketu dua te ndalem ne nje nder pikat krysore qe per mendimin time shkaterro nje lidhje dhe krijon kete situate.. ..XHELOZIA.

Shpeshe kemi degjuar nga shoqia shoku ose i aferm..ose nga mediat se si dashurija e kaluar ne xhelozi eshte shkaterrimi i nje cifti duke shkaterruar gjdo lloij ndjenje dashurije me kalimin e kohes. Por shpeshe nga njerzit xhelozia jystifikohet si ndjenje brena dashurise jo pake numeri i grave duron nje dhune psikologjike deri dhe ne ate fizike dhe shume preij tyre e jystifikojne me don e ka nga dashuria per mua..ka tipin pake nevrike eshte burri ime babai i femijes etj....
Por tjeter gje tregon shkenca psikologjike....e mbeshtetur dhe ne ate shkencore por dhe ne anketimet e bera ne kete fushe..
Xhelozia eshte semundja..qe shkaterron dashurin...dhe e tjetersone ate ne nje haus kaotik..psikollogjikisht..pra..nuk merret veshe kemi te bejme me dashuri apo testim dhe dhune psikologjike pse jo ne shume raste arrin deri ne dhune fizike dhe jeta ka vertuar dhe raste te shumta qe kane arrite deri ne krime te renda..nisure nga semundja e rende e xhelozis..
Ajo eshte nje semundje qe linde tek personi dhe zhvillohet gradualishte ne trurin e tije deri sa behet e pakontrollushme nga personi i cili e vuan . Ai e vuane vete kete semundje por akoma ndoshta me shume e vuan partneri qe ka ne krahe....disa nga shkacet qe linde xhelozia jane..diferncimi i madhe i nivelit mes ciftit..mos perputhje ideshe..ose karakteri...frika qe per nje arsye ose tjeter partneri ose partnerja do me tradhtoje...xhelozia shkaktohet gjithashtu tek njerzit me karakter te dobet te pa formuar mire..tek njerzit qe nuk kane nje bote te tyren pavarsishte nga mjedisi qe i rrethone..tek njerzit qe jane te pasigurte ne vetvete..dhe jo shume te sukseshem ne jeten e tyre profesjonale ose ate familjare..pra..per shume arsye....
Qofte mashkulli qofte femra ne keto raste duhet reagur..kur xhelozia eshte ne hapat e pare munde te kapercehet me ndihmen e nje psikologu ose duke diskutuar mes ciftit se cilat jane arsyet qe ti reagon keshtu pra bisedimi gjeja me e mire dhe berja e te kuptuarit se ketu kemi te beijme me nje problem qe ne te dy duhet ta zgjidhim per te pase nje lidhje normale dhe te shendoshe...
shpeshe ketu kemi femrat viktimat me te renda se ato pergjethsishte durojne me shume jane me te ndrojtura kjo per shume faktor frika e prishjes se lidhjes ose familjes..mos vertet kam faij...dhe duhet ndryshoje.... forma e rritjes me mendime patriarkale..nga familja perkatese..ose shoqeria na te cilen jane rritur.etj.. durojne dhe dhune fizike jo vetem ate psikologjike...dhe keto femra nuk duhet te kene frike ose turpe te flasin me dike nje shoqe nje te aferm ne menyre qe te kerkojne ndihme...ose nga nje psikolog pra te kerkojne nje zgjidhje ne qofte se eshte e novojshme dhe ndarjen sepse askushe nuk gezone te drejte per te te dhunuar psikologjikishte as fizikishte..kushdo qofte ai..keto femra duhet te dine se ka ligje dhe shoqata perkatese qe i ndihmojne dhe ju vine ne ndihme....pra ai qe vuan nga xhelozia eshte i semure dhe ka novoje per ndihme por per ta ndihmuar duhet mos te behemi viktim e tije.. Pra xhelozia nuk e ka as gje te perbashket me dashurine..nuk munde te jene dy vektore te kundert...ne te njejtin krah..pra dashuria sjelle gezim buzceshje lumtuli dhe mirnjohje..ndersa xhelozia sjell lote..fyrje..perulje..dhe grindje...
 

OnLy

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 10, 2009
Postime
155
Pikët
0
Vendndodhja
Aty Ku Tymi Ska Te Sosur
Përgjigje e: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

xhelozia eshtë fytyra tjeter e dashurise, kush e ka provuar, e di se behet fjale per nje torture te vertete. Dhe behet fjale per nje "semundje" mbi te gjitha, mashkullore,Teresisht e kunderta ndodh me burrat perfundimisht, shume me "primitive" dhe posesive ne sensin fizik, burrat, ne fakt, shqetesohen thellesisht nga fakti se partnerja mund te kete nje raport fizik me dike tjeter.....
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

Une them se xhelozia eshte e vetmja menyre per te kuptuar se je i/e dashuruar. vetem ne qofte se ndjen ate perzjerjen ne bark vetem atehere mund ta quash veten plotesisht te dashuruar. Kur je larg tij/saj dhe dicka te ben te ngrihesh nga gjumi dhe ta kerkosh, ta mbrosh nga bota e eger perreth vetem keshtu mund te perjetosh cdo ngacmim qe te jep dashuria ne cdo qelize te trupit.
_______

Une perzonalisht ne jeten time kam qen admirues i xhelozis. Jam munduar cdo moment ta xhelozoj me pasion. Jam munduar gjithashtu kete pasionin tim ta bej te me sherbej mua dhe ndjenjes tim dhe asnjer te mos dali pertej kufijve. Si them edhe me siper une e ndjej veten shume xheloz nderkohe deri sot askush miq, te njohur, etj nuk me kan permendur kur se jam xheloz apo se bej nje sjellje te papershtatshe. Te gjith me thon se jam me tolerant se sa duhet ne te tilla raste. Mundohem te xhelozoj veten time atehere kur dua vertet te ndihem i dashuruar edhe kjo mbetet aty. Mundohem te xhelozoj edhe partneren se per mua eshte e pamundur te konceptoj nje dashuri qe sxhelozohet. Xhelozia eshte ndjenje e njevlereshme me dashurine. Cdo gje qe lakmojm ta kemi ne jete na ngjall nje ndjenj te bukur, pra kjo lakmi eshte vete xhelozia.
_______

Them gjithmon se asnjehere nuk duhet te kalojm kufit dhe e njejta gje ekziston edhe per xhelozin. Dashuroni, ndjeni pa fund i lumtur, xhelozoni ne marezi...por mos u beni vegel e saj. "Ky eshte parimi im"
 

kukulla

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
102
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Re: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

dashuri pa xhelozi nuk ka po te themi deri ne nje pike te caktuar se kthehet ne semundje i ben keq vetes dhe personit qe ju dashuroni
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

Xhelozia duhet te ekzistoje..se ska kuptim nje lidhje pa te ...po jo te kaloje ne extremitet..se pastaj mendoj se pas saj vjen dicka akoma me e keqe dhe shkaterrohet cdo gje..megjithate duhet se e ben lidhjen me interesante ;)
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

Xhelozia eshte pasiguri ne vetvete
Ne jemi qenie egoiste xheloz nuk behemi per partneren/in , por* per vetveten *
Na duket veteja e lene pas dore edhe e shprehim ne te tille trajte :)
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

Xhelozia eshte "ferra" me e keqe e dashurise dhe e nje lidhjeje (gjithmone kur eshte ne nivel te teperuar)
Xhelozia kur eshte ne nje mas relativisht te vogel eshte pozitive pasi tregon interes ndaj partnerit,kur kalon kufijt ateher kthehet ne dicka shum negative.
 

O2

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
24,740
Pikët
113
Përgjigje e: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

Kur ajo eshte ekstreme apo e tepruar ,sigurisht qe eshte semundje....ne raste te tjera eshte si ajo kripa qe i jep me shume shije gjelles :d
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: xhelozija...semundje jo ndjenje..dashurie...jepni dhe ju mendimin tuaj.

une jam i semure :D
 
Top