• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Yoga !

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,389
Pikët
83
Se Yoga-t te ndihmojn si te kesh nje trup te shendosh por edhe nje mendje te shendosh, me posht shihni nje foto me 10 lloje te yoga-ave.

Te gjithe ju qe dini per YOGA, beni mire te kontriboni ne kete teme dhe pse jo t'i shfrytezojm. 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,034
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Yoga !

*

Lumi,
me sa di une, Yoga s'ka te beje, ose ka te beje shume pak, me sport. Yoga e cila ka te beje me mirembajtjen e trupit eshte vetemse nje nendege e nje dege te caktuar te Yoges. Yoga ka te beje kryesisht me MEDITIM.


*
 

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
11,127
Pikët
63
Përgjigje e: Yoga !

Dy miq te mite(burre e grua)ushtrojne kete yoga,e madje per nje periudhe te shkurter kohore kane arrit te rregjistrohen shume pjesmarres.

Ky zotnia ish shefi i hekur nikelit deges se eksportit nga Kina per ne Gjermani,edhe e shoqja prof petagoge ne nje universitet.


Me ftoi nje dite zonja por une te yoga,,,,,,,,,,
https://www.youtube.com/watch?v=loszrEZvS_k

S'isha ekzakt i gatshem.

Εtja per njohje boshon depoziten e paditurise ,,,,,,,,,u tha!
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,651
Pikët
113
Përgjigje e: Yoga !

Po mediton kjo ne video?

Videoja i ka tere pozat e yoges, vetem se duhet te jete akrobate profesioniste per te arritur aq perfeksion. Te zakonshmeve duhet t'u dalin djerset vetem nga perpjekja per te arritur pozat korrektesisht. Yoga krijon fleksibilitet te trupit pa rriskun e deformimit nga shtimi masiv i muskujve.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,034
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Yoga !

*

Lumi,
me sa di une, Yoga s'ka te beje, ose ka te beje shume pak, me sport. Yoga e cila ka te beje me mirembajtjen e trupit eshte vetemse nje nendege e nje dege te caktuar te Yoges. Yoga ka te beje kryesisht me MEDITIM.


*
Yoga ― Union of the lower nature with the higher. Different forms and techniques to gain control of the physical, astral or mental bodies.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,389
Pikët
83
Përgjigje e: Yoga !

*

Lumi,
me sa di une, Yoga s'ka te beje, ose ka te beje shume pak, me sport. Yoga e cila ka te beje me mirembajtjen e trupit eshte vetemse nje nendege e nje dege te caktuar te Yoges. Yoga ka te beje kryesisht me MEDITIM.


*
Terran,

YOGA ka te beje shume me sport , te pregadit fizikisht dhe psiqikisht, shume mire e ke permendur meditimin qe ben pjes ne YOGA.

Njoh shume njerz ketu ku jetoj qe permes YOGES kan arritu te kene nje trup te mire dhe nje mendje shume te kthjellet, te ndihmon 100 % edhe ne fokusim si dhe ne frymarrje.

Ka shume raste qe njerzit permes YOGES e kan mundur edhe kancerin.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,034
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Yoga !

Terran,

YOGA ka te beje shume me sport , te pregadit fizikisht dhe psiqikisht, shume mire e ke permendur meditimin qe ben pjes ne YOGA.

Njoh shume njerz ketu ku jetoj qe permes YOGES kan arritu te kene nje trup te mire dhe nje mendje shume te kthjellet, te ndihmon 100 % edhe ne fokusim si dhe ne frymarrje.

Ka shume raste qe njerzit permes YOGES e kan mundur edhe kancerin.

Po thash de une.
Yoga sportive apo per permbajtjen e trupit fizik eshte nje dege e nje nendege te Yogas.
Kurse Yoga kryesore, Yoga e mirefillte eshte MEDITIM.
Me siguri nuk ke lexuar ndonje veper te: Maharishi Mahesh Yogi apo Paramahansa Yogananda... prandaj.


Sidoqofte, cdo forme a teknike e Yoga-s eshte dobiprurese. Keshtuqe edhe ajo qe ke thene ti eshte e vertete.

*
 
Top