• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zbulohen 32 planete të rinj

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,603
Pikët
113
Vendndodhja


Shkenca e astronomise kanë arritur shume me zbulimin e planete te rinjë.Në konferencen ëDrejt tokave te tjeraë qe u zhvillua ne Oporto, drejtuesit e HARPS kane publikuar zbulimin e 32 planeteve te rinj jashte sistemit tone diellor ne galaktiken e Rruges se Qumeshtit.

Projekti per zbulimin e tyre nisi 5 vjet me pare dhe u drejtua nga Michel Mayor ne Observatorin e Gjeneves. Celesi i suksesit ka qene nje pajisje 3.6 metra e instaluar ne ëEuropean Southern Observatoryë.

Behet fjale per nje spektroskop me rezolucion te larte dhe shume te sakte.

High Accuracy Radial Planet Search ka zbuluar 75 planete jashte sistemit diellor gjate 5 viteve te fundit ne rreth 30 sisteme planetare te ndryshem. Deri tani te gjithe gjahtaret e planeteve ne mare boten kane zbuluar 400 planete jashte sistemit diellor. Identikitet e planeteve jane nga me te ndryshmit.

Te vegjel, shume te medhenj, te njejte ne Token. Shumllojshmeria e planeteve te zbuluar ka ndihmuar astronomet te dalin ne perfundimin se sistemet e ndryshme diellore kane karakteristikat e tyre, jo domosdoshmerisht te njejta me sistemin tone.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Titulli: Zbulohen 32 planete të rinj

Beni plane per zbarkim.....................Zgjidhni Planetin Tuaj :)
 

Dori

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2009
Postime
433
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Zbulohen 32 planete të rinj

Un dua ate qe eshte njesoj me token :D :p
 
Top