• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zbulohen fakte të reja për neferitin

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
AlbaniaZbulimi më i fundit është bërë publik gjatë ditëve të kaluara nga historiania britanike Betani Huges në festivalin letrar të Udstokut. Studiuesja ka theksuar se ka marrë pjese në kërkimet e kryera nga një skuadër specialistësh që kanë marrë në studim bustin e Neferitit, i vetmi thesar i ngelur nga mbretëresha egjiptiane, e cila po ekzaminohet me skaner.


LONDER- Emri i saj do të thotë “E bukura” dhe për mijëvjeçare me radhë është sinonimi i bukurisë femërore. Por tashmë disa studime të reja kanë bërë të ditur se pamja e Neferitit të vërtetë, mbretëresha e famshme e Egjiptit të lashtë, konsiderohet edhe si nëna e Tutankamunit, është më pak perfektë nga sa është besuar deri me tani.

Dikush, deri në një pikë, ka vendosur të ndryshoje, mbase për mirë, pasi edhe statuja aktuale është e vetmja që vazhdon të jetë që nga antikiteti.

Artisti e ka vendosur statujën në një pozicion liftin e trajtuar me Botoks, duke e bërë pamjen më të qartë, hundën më të drejtë, duke nxjerrë madje edhe pamjen e flokëve.

Ajo mbase gjithnjë ka bërë rregullim dhe është dukur më e bukur nga sa ka qenë në realitet, apo mbase mund të ketë kryer ndonjë ndërhyrje plastike të kohës se Para Krishtit. Por mund të ketë edhe ndonjë mister tjetër, të cilin vetëm arkeologet mund ta gjejnë.


Zbulimi më i fundit është bërë publik gjatë ditëve të kaluara nga historiania britanike Betani Huges në festivalin letrar të Udstokut. Studiuesja ka theksuar se ka marrë pjese në kërkimet e kryera nga një skuadër specialistësh që kanë marrë në studim bustin e Neferitit, i vetmi thesar i ngelur nga mbretëresha egjiptiane, e cila po ekzaminohet me skaner.

Busti është një nga thesaret më të mëdha të lashtësisë. Brenda statujës se mbretëreshës e cila vdiq në vitin 1330 para Krishtit, është venë re se mosha e saj mund të ketë qenë nga 29 deri në 38 vjeç.

“Edhe këtu del serish pamja e një gruaje të bukur”, - ka theksuar më tej profesoresha, “por jo aq e bukur sa ka qenë më parë. Hunda është e punuar, shikimi është më i rregullt dhe i përqendruar, por ka edhe disa rudha përreth syve. Është trajtim i një gruaje të vërtetë, por jo e mitit të saj.”

Tani një grup arkeologesh është duke kryer punimet në Luginën e Mbretërve, pikërisht në varrin ku ndodhet edhe motra e Neferitit, për të parë nëse dinastika kishte të njëjtat karakteristika fytyrë.

Varri i Neferitit nuk është gjetur asnjëherë. Por zbulimi i ri në lidhje me pamjen e saj, mund të japë një lejim të identifikimit të riekzaminuar për një numër tjetër mumiesh grash të panjohura, të cilat kanë jetuar në kohen e saj.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Zbulohen fakte të reja për neferitin

(Me Injorancen time )...si mund te nxjerresh nje perfundim nga nje bust ?!!
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Zbulohen fakte të reja për neferitin

(Me Injorancen time )...si mund te nxjerresh nje perfundim nga nje bust ?!!
ajo eshte statuja me e paster e me mire e ruajtur qe eshte gjetur deri me sit e Neferitit *(mijera vjecare)

Pra kur fiset ilire benin vizatime me thingjij neper muret e shpellave keta ishin te afte te gdhendnin nje statuje perfekte me shembelltyren e mretereshes se tyre.

Ka ngelur e pashpiegueshme edhe sot se si jane mundur te ndertohen keto piramida e te behen keto skulptura duke u bazuar ne vitet qe datojne,
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Zbulohen fakte të reja për neferitin

“Edhe këtu del serish pamja e një gruaje të bukur”, - ka theksuar më tej profesoresha, “por jo aq e bukur sa ka qenë më parë. Hunda është e punuar, shikimi është më i rregullt dhe i përqendruar, por ka edhe disa rudha përreth syve. Është trajtim i një gruaje të vërtetë, por jo e mitit të saj.”
.....Varri i Neferitit nuk është gjetur asnjëherë. Por zbulimi i ri në lidhje me pamjen e saj, mund të japë një lejim të identifikimit të riekzaminuar për një numër tjetër mumiesh grash të panjohura, të cilat kanë jetuar në kohen e saj.

Pyetja ime mori shkas nga sa me lart.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Zbulohen fakte të reja për neferitin

“Edhe këtu del serish pamja e një gruaje të bukur”, - ka theksuar më tej profesoresha, “por jo aq e bukur sa ka qenë më parë. Hunda është e punuar, shikimi është më i rregullt dhe i përqendruar, por ka edhe disa rudha përreth syve. Është trajtim i një gruaje të vërtetë, por jo e mitit të saj.”
.....Varri i Neferitit nuk është gjetur asnjëherë. Por zbulimi i ri në lidhje me pamjen e saj, mund të japë një lejim të identifikimit të riekzaminuar për një numër tjetër mumiesh grash të panjohura, të cilat kanë jetuar në kohen e saj.

Pyetja ime mori shkas nga sa me lart.
/Shkenxa ka perparuar deri ne ate mase sa mund te identifikoje pra te beje nje kopje ekxakte te nofulles se nje njeriu vetem nga akordat e zerit, Imagjino cmund te riprodhojne nga nje statuje :O
 
Top