• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zbulohet barka e Noas?

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy


Grupi i arkeologëve kinezë dhe turq njoftuan të hënën se me siguri kanë gjetur barkën e Noas në majën katërmijë metra të lartë të malit Ararat në Turqi, njofton agjencia e lajmeve AFP.
Shkencëtarët thanë se janë gjetur mbetjet e drurit dhe pas testimit me karbon është vërtetuar se mbetjet e arkës janë të vjetra rreth 4.800 vjet që përputhet me kohën e Përmbytjes së Madhe në Tokë.

“Nuk mund të themi se kjo është 100 për qind Barka e Noas, por 99.99 jemi të sigurt”, tha Yeung Wing-Cheung, regjisor nga Hong Kongu dhe anëtar i ekipit hulumtues.

“Struktura antike kishte disa ndarje me shtylla druri në të cilat me siguri gjendeshin kafshët”, tha Wing-Cheung.

Zyrtarët lokalë do të kërkojnë nga qeveria në Ankara që mali Ararat të futet në listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s, për arsye se mu ai rajon është njëri prej vendeve më interesante për gërmime arkeologjike.

Sipas Biblës në kohën e Përmbytjes së Madhe Zoti urdhëroi Noan të ndërtojë një barkë në të cilën do të fuste nga dy kafshë të secilit lloj. Thuhet se pas vërshimit uji u tërhoq, ndërsa barka u fundos. Shumica besojnë se ajo u ndal mu në malin Ararat për arsye se ajo është pika më e lartë në atë rajon.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,816
Pikët
113
Përgjigje e: Zbulohet barka e Noas?

Arka jo barka :)
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,816
Pikët
113
Përgjigje e: Zbulohet barka e Noas?

Ajo quhet Arke ne mitologji, por Barke ka qene :)
Jo Meri barke do te thote per 4 persona.
Arke eshte si Titaniku qe u mbyt ose me permasa te medha :)
 
Top