• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zbulohet Origjina e Vojsava Kastriotit [Zet Arber @]

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
"Gjeanologjia e Perandoreve Romake dhe te Konstanopolit dhe Princave e Zoterinjve Mbreterore", Bot.1553, nga Isak Angjeli nip i perandorit Vespasian, faqja. 21, Libraria Kombetare e Greqise

1579411347086.png


"Coi i Muzakeve ka lindur Voissava qe cila martoi Hiram Kastriotto sinjor i Krujes, nga konteja e quajtur e Emathia."

Shpresoj qe me kete Shtypi dhe Media Shqiptare do t'i jape fund spekullimeve per origjinen sllave, greke dhe indiane te Vojsaves, nenes se Skenderbeut dhe intervistave te emgigranteve me diploma te blera me parate nga tradhetia ndaj historise dhe atdheut.
Ky shenim biografik po ashtu na sqaron se cilet ishin Emathiotet apo Maqedonasit deri ne kohen e mesjetes.

Nje Gjeanologji e gjere per te gjithe familjet fisnike te Shqiperise ka qene ne Hyllandar. Nga kerkimet e mija me ka rezultuar se Hyllandari eshte blere gjate mesjetes me para nga paraardhesit e familjes Shturdza dhe se pinjolli i ketyre konteve ka marre ne dorezim Gjenologjine e cila u zhduk pr disa dekada. Shume kohe me vone, Dhumiter Shturdza boton nje Gjeanologji, e cila ka qene doktorruar, por jo aq shume sa te mos zhdukej edhe kjo komplet nga qarkullimi. Kam pasur te dhena me te detajuara te cilat me kane humbur pjeserisht.

Nje kopje te librit me lart e kam ne posedim.

@ Published sot 01/19/2020 ne Forumin-Shqiptar nga :. Zet Arber
 

Attachments

Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,285
Pikët
113
"Gjeanologjia e Perandoreve Romake dhe te Konstanopolit dhe Princave e Zoterinjve Mbreterore", Bot.1553, nga Isak Angjeli nip i perandorit Vespasian, faqja. 21, Libraria Kombetare e Greqise

View attachment 28599


"Coi i Muzakeve ka lindur Voissava qe cila mori Hiram Kastriotto sinjor i Krujes, nga konteja e quajtur e Emathia."

Shpresoj qe me kete Shtypi dhe Media Shqiptare do t'i jape fund spekullimeve per origjinen sllave, greke dhe indiane te Vojsaves, nenes se Skenderbeut dhe intervistave te emgigranteve me diploma te blera me parate nga tradhetia ndaj historise dhe atdheut.
Ky shenim biografik po ashtu na sqaron se cilet ishin Emathiotet apo Maqedonasit deri ne kohen e mesjetes.

Nje Gjeanologji e gjere per te gjithe familjet fisnike te Shqiperise ka qene ne Hyllandar. Nga kerkimet e mija me ka rezultuar se Hyllandari eshte blere gjate mesjetes me para nga paraardhesit e familjes Shturdza dhe se pinjolli i ketyre konteve ka marre ne dorezim Gjenologjine e cila u zhduk pr disa dekada. Shume kohe me vone, Dhumiter Shturdza boton nje Gjeanologji, e cila ka qene doktorruar, por jo aq shume sa te mos zhdukej edhe kjo komplet nga qarkullimi. Kam pasur te dhena me te detajuara te cilat me kane humbur pjeserisht.

Nje kopje te librit me lart e kam ne posedim.

@ Published sot 01/19/2020 ne Forumin-Shqiptar nga :. Zet Arber
(y)

PUNE e PAQME.Si do reagoje muq nanos tek ..................provokacija.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Nuk eshte botuar askund e asnjehere e pare ne shekullin tone. Dhe kjo per te pervetesuar Skenderbeun, sic kane bere me pare me Aleksandrin dhe Pirrot e Epirit. Na e kane sjelle ne maje te hundes pseudo historianet, dhe te tjeret qe kane mbaruar histori ne Malejzi dhe flasin Turqisht nga Kanadaja.

Ky liber qe kam sjelle citohet nga Muzaka ne testament, por per nje arsye tjeter. Ai u transmeton te afermve origjinen e deres se Muzakeve, dhe thote se pema (nga ku rrjedh edhe Muzaka, babai i Vojsaves) eshte ne nje liber te cilin nuk kishte mundur ta gjeje, por se te tere vinin nga nje Bretanio. Muzakes i kishte ardhur ky informacion nga burime dytesore. Une gjeta librin.

Mirepo brenda 2 muajsh, do hidhen te gjithe te thone se e kane gjetur ata. E do degjoni lloj lloj emrash. Po nuk qe Zet Arber, nuk jam une.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Origjinali eshte ne italisht?
Si e ka emrin jo te shqiperuar autori? Isaac Angelus???
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Ne fakt eshte nje deshmi me shume te asaj qe thote vete Gjon Muzaka ne librin e tij, se Vojsava eshte prej deres se tyre.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Ne fakt eshte nje deshmi me shume te asaj qe thote vete Gjon Muzaka ne librin e tij, se Vojsava eshte prej deres se tyre.
Te cilen edhe ate, pemen, e kisha sjelle une po ne kete forum, dhe pastaj mori dhene me autor gjithe facebooksit. Sepse nuk eshte ne perkthimin e Elsie. Une e kam nxjerre nga nje botim tjeter, te cilin e kam po ashtu.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Te cilen edhe ate, pemen, e kisha sjelle une po ne kete forum, dhe pastaj mori dhene me autor gjithe facebooksit. Sepse nuk eshte ne perkthimin e Elsie. Une e kam nxjerre nga nje botim tjeter, te cilin e kam po ashtu.
Eshte teza e Nolit, ai zbuloi i pari ne librin e Muzakes ne faqen 308, Muzaka thote se Vojsava ishte shqiptare prej deres se tyre.
Por citimi i librit qe ke sjelle eshte i rendesishem se mbeshtet tezen e Nolit dhe te anglezit Harry Hodkinson.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Eshte teza e Nolit, ai zbuloi i pari ne librin e Muzakes ne faqen 308, Muzaka thote se Vojsava ishte shqiptare prej deres se tyre.
Por citimi i librit qe ke sjelle eshte i rendesishem se mbeshtet tezen e Nolit dhe te anglezit Harry Hodkinson.
E kam lexuar Nolin. Dhe sic thashe, edhe Muzaka ne testamentin e tij, jep nje peme, por thote se nuk e ka librin nga eshte marre ajo peme gjeanologjike, te cilen ja kishte dhene nje i njohur i familjes. E ke te shkruar ne testament, jo ate me shkurtime te Elsie.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
E kam lexuar Nolin. Dhe sic thashe, edhe Muzaka ne testamentin e tij, jep nje peme, por thote se nuk e ka librin nga eshte marre ajo peme gjeanologjike, te cilen ja kishte dhene nje i njohur i familjes. E ke te shkruar ne testament, jo ate me shkurtime te Elsie.
E riperseris, Noli mbeshtetej vetem ne nje burim, deshmia e nje burimi te dyte eshte shume e rendesishme se cimenton tezen, aq me teper se autori eshte i vitit 1553. Un po shoh llojin e italishtes se perdorur, prandaj te pyeta nese eshte citim nga origjinali, sepse nuk me duket italishte mesjetare, por disi e viteve 1800 e me ketej.

Tjeter, c'ne ky Isak Angjeli nip i perandorit Vespasian....nje perandor qe di une Titus Flavius Vespasianus ka qene perandor ne shekullin e pare, nuk di tjeter .....levizin 1400 e ca vjet. Dicka nuk kuadron.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Po me rrokanis si shume. Noli kishte me pak. Ai eshte bazuar ne Testamentin e Muzakes, dhe kjo del qarte kur thote qe Muzaka nuk e kishte shume qejf Skenderbeun, si edhe kur citon emrin e babait e Vojsaves si Domenik. Mirepo Noli, sikunder edhe une ka lexuar testamentin e pa edituar te Muzakes; ne te cilin thuhet shprehimisht se nje Don Konstandin Kastrioti i kishte komunikuar (Gjon Muzakes), se Vojsava, nena e Skenderbeut vinte nga Muzakat dhe i kishte dhene ate pemen qe kam postuar une ne nje teme tjeter. Muzaka thote se te dhenat do t'i regjistronte ne nje liber te nje eruditi me tere familjet me te shquara te kohes qe fillonin qe nga koha e Adamit. Se cili liber do kete qene, une ekam bere te qarte ne fillim.
Me pak fjale, Noli nuk e kishte kete burim qe ju solla une. Kam vjet qe e ndjek kete liber dhe me gjase, punimi i Komnenit eshte nje pjese e librit ne fjale, sepse familja e vllehut Shturdza e ka marre nga Hillandari, me gjase Pirgu Arbanas.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Tjeter, c'ne ky Isak Angjeli nip i perandorit Vespasian....nje perandor qe di une Titus Flavius Vespasianus ka qene perandor ne shekullin e pare, nuk di tjeter .....levizin 1400 e ca vjet. Dicka nuk kuadron.
E di edhe une, e ka ditur edhe autori. Behet fjale per origjinen e familjes se Komneveve ne Lashtesi. Komnenet qe kemi, rrjedhin nga Vespasianet e Drishtit, vellai i tyre ne Senatin e Romes eshte ky qe citon. Pal Emili, rrenuesi i Epirit eshte po ashtu nje pinjoll i kesaj familjeje. Nuk dua te shtoje me shume, pasi do perdoren per sensacion dhe do sajojne tere historine ne mes. Une e di historine, por nuk e kam shkruar. Kam vetem pjese kritike te shkruara.

Pas 5 muajsh, Mandi do gjeje kopje dhe do i sjelle ne forum me vulen e tij si patente e shkruesit nga eshte marre. E shikoj qe ben shpesh kete dhe me vej te qesh sepse gati gjithnje e ka origjinalin ne forum, nga muaj dhe vite me pare!
 
Last edited:

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
E di edhe une, e ka ditur edhe autori. Behet fjale per origjinen e familjes se Komneveve ne Lashtesi. Komnenet qe kemi, rrjedhin nga Vespasianet e Drishtit, vellai i tyre ne Senatin e Romes eshte ky qe citon. Pal Emili, rrenuesi i Epirit eshte po ashtu nje pinjoll i kesaj familjeje. Nuk dua te shtoje me shume, pasi do perdoren per sensacion dhe do sajojne tere historine ne mes. Une e di historine, por nuk e kam shkruar. Kam vetem pjese kritike te shkruara.

Pas 5 muajsh, Mandi do gjeje kopje dhe do i sjelle ne forum me vulen e tij si patente e shkruesit nga eshte marre. E shikoj qe ben shpesh kete dhe me vej te qesh sepse gati gjithnje e ka origjinalin ne forum, nga muaj dhe vite me pare!
Prape s'me sqarove, nip do te thote qe ka jetuar maksimumi ne shekullin e dyte, meqe Vespasian vdiq ne fund te te parit, korrigjo termin nip.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Prape s'me sqarove, nip do te thote qe ka jetuar maksimumi ne shekullin e dyte, meqe Vespasian vdiq ne fund te te parit, korrigjo termin nip.
Ai ishte titulli i librit. Nuk e kam zakon te korrigjoj autorin e vitit 15xx, sepse ne kohen e sotme njerezit i shikojne punet ndryshe. Engjejt kane qene goxha shitmendes dhe zoteria po na sqaron se kemi te bejne me Bizantine te klasit te pare. Per kete arsye thonin qe Pal Engjellin, prifti kancelar i Skenderbeut kishte me me shume gjak perandorak se sa i fundit. Vec kesaj ja ne kete ja ne forum tjeter kam pas sjelle dokumenta per familjen e Engjejve si te nevlit qe mund te beheshin perandore, dhe kishin te drejta perandorake. jetonin sic thashe ne Drisht dhe Gajtan. Keto te drejta ju shiten Karlit V te Spanjes per te siguaruar kalimin e shqiptareve ne Itali. Dhe karli V kishte regjiment Shqiptar/Maqedonas. Per kete arsye edhe pinjolli i Skenderbeut, i fundit luftoi kunder Frances per Spanjes dhe eshte varros ne Valencia ne Spanje. Spanja eshte nje nga vendet qe nuk e ka njohur Kosoven, mbase sepse Valencia eshte ne Katalonje?
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,227
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Pyetje për @ZET - çfarë mendimi ke për historianin Gjon Keka?

Temën që kam hapur unë për Skënderbeun është një punim i tij. SIpas një shkrimi, thuhet se ky Gjoni ka mbi një libër të botuar për Skënderbeun.

Në një temë, gati me titull sikur ky, dje desha ta postoja, por nuk e postova, ai thotë:

Nëna e Gjergjit ishte tipike epirote-arbnore, në vendin e lindjes së saj Pollogun, i cili nuk kishte sllav në atë kohë, saqë edhe sot mund të verifikohet lehtë, prandaj tezat janë ngritur për ta rrëzuar lidhjen e dyfishtë të Gjergjit, si me pjesën që zotëronin Kastriotit dhe ata të Pollogut epirot apo abrnor”.

Deje me @BABA nga DURRSI kemi diskutuar për këtë:

@BABA nga DURRSI - për mua një gjë ka rëndësi. Skënderbeu është figura jonë qendrore e cila na bën të jemi krenar para botës. Fatmirësisht, këtë figurë tonën e njohin ( dmth dinë për bëmat dhe vlerën e tij ), e cmojnë dhe respektojnë bota. Data ka pak rëndësi. I thonë 500 e kusur vite që nga atëherë...
Bota e respekton, ndërkaq ka nga tanët që e shajnë. Kjo është tragjikja jonë!
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,754
Pikët
113
Nuk kam asnje mendim. Cfare ka shkruar ai jane gjera te njohura prej kohe dhe per te cilat kemi debatuar me vite te tera ne forumin tjeter. Tema e Skenderbeut aty ka qene masive me citate dhe analiza. Le te flasin te tjeret.
Pollogu asaj kohe quhej territor Bullgar, sepse Maqedonia ishte nden hyqmin e familjes se Marko Britanius dhe motres se tij Helena e cila martoi dhe i coi Bullgarine e poshtme [Serbine] si prike Lazarit. Marko Britanius dhe Helena e Lazarit jane perkatesisht babai dhe halla e gjyshit te Muzakes se Testamentit. Lazari qe askushi para marteses. E kam shkruar 100 here ne kete forum. Lazar nuk eshte emer. Si te thuash Cari ose lazari i Serbise eshte e njejta gje.

Urdhero edhe temen. Aty kam shkruar si Javan. Baptisti eshte Ajnej. Urieli eshte Urieli.
 
Last edited:

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Pyetje për @ZET - çfarë mendimi ke për historianin Gjon Keka?

Temën që kam hapur unë për Skënderbeun është një punim i tij. SIpas një shkrimi, thuhet se ky Gjoni ka mbi një libër të botuar për Skënderbeun.

Në një temë, gati me titull sikur ky, dje desha ta postoja, por nuk e postova, ai thotë:

Nëna e Gjergjit ishte tipike epirote-arbnore, në vendin e lindjes së saj Pollogun, i cili nuk kishte sllav në atë kohë, saqë edhe sot mund të verifikohet lehtë, prandaj tezat janë ngritur për ta rrëzuar lidhjen e dyfishtë të Gjergjit, si me pjesën që zotëronin Kastriotit dhe ata të Pollogut epirot apo abrnor”.

Deje me @BABA nga DURRSI kemi diskutuar për këtë:
Nuk te rriet pa i ras hundet kot me kot, nuk kemi asnje mendim, nuk e njohim personin ne fjale dhe nuk na intereson.
Nuk esht tem per gjon keka, eshte goxha e rendesishme kjo qe ka hapur Zet.

Mos devijo temen kot

Trap
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,104
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
ROWE- kam nje paqartesi dhe desha ta ndaj me ty.
Nga studimet e profesor Kristo Frasherit i jepet prioritet nje teze tjeter teorike, ku theksohet qe Vojsava ishte vajza e sundimtarit te Pollogut (nje krahine midis Gostivarit dhe Tetoves se sotme) .
Behet fjale per Gergur Tribalda (Tribalta) dhe Vojsava Tribalda (Tribalta) ishte vajza e tij.

Ai ka nënvizuar saktësisht se Gjon Kastrioti u martua me Vojsava Tribaldën, e bija e sundimtarit të Pollogut (trevë midis Gostivarit dhe Tetovës).

Në një Prokurë Noteriale, të lëshuar në 15 mars 1439, e shoqja e Gjon Kastriotit quhej Jella, pra kishte edhe këtë emër. (Që e mbante dhe vajza e tretë e saj dhe e Gjonit).
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
ROWE- kam nje paqartesi dhe desha ta ndaj me ty.
Nga studimet e profesor Kristo Frasherit i jepet prioritet nje teze tjeter teorike, ku theksohet qe Vojsava ishte vajza e sundimtarit te Pollogut (nje krahine midis Gostivarit dhe Tetoves se sotme) .
Behet fjale per Gergur Tribalda (Tribalta) dhe Vojsava Tribalda (Tribalta) ishte vajza e tij.

Ai ka nënvizuar saktësisht se Gjon Kastrioti u martua me Vojsava Tribaldën, e bija e sundimtarit të Pollogut (trevë midis Gostivarit dhe Tetovës).

Në një Prokurë Noteriale, të lëshuar në 15 mars 1439, e shoqja e Gjon Kastriotit quhej Jella, pra kishte edhe këtë emër. (Që e mbante dhe vajza e tretë e saj dhe e Gjonit).
Nuk kthej dot pergjigje te gjate, se jam me phone ne bed.

Me vone

Gjithsesi quhej Tripalda, dhe ka nje teze qe e lidh me markezin e tripaldes.

E kemi diskutuar kte muhabetin e Jelles vite me pare.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
11,104
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
shikoni se cfare pacavuresh dhe idiotsirash qarkullojne ne internet,
sipas kesaj faqeje interneti, ditelindja e Vojsaves, rezulton ne vitin 1402 por njekohesisht edhe ditelindja e Gjergj Kastriotit rezulton me 6 Maj 1405 pra i bie qe ajo e ka lindur Gjergjin kur ishte vetem 3 vjece dhe vendlindjen ja cakton ne Debar FYROM???!!!
https://www.geni.com/people/Vojsava-Kastrioti/6000000019006847250
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Tani, qe ti bie shkurt lol, nuk ekziston askund Tribalda, e kam shqyrtuar me kujdes maksimal. Kam Barletin jo ne shqip. Barleti e permend thjesht si Voisava pa mbiemer. Kurse Muzaka si Tripalda, dhe versioni Tribalda eshte thjesht korruptim i Triballi te Barletit me Tripalda te Muzakes.

Barleti perdor per te atin e Vojsaves si triballorum princeps.....si dhe bulgari sive triballi habitant.


Eshte si te thuash, babe dursaku pa thene mbiemrin tend lol.
 
Top