• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zemra e nje balene blu

Delirium Mind

All good things are wild and free
Anëtar
Sep 1, 2013
Postime
2,342
Pikët
113
Vendndodhja
Ne gojen e ujkut.
Muzeu i Torontos shfaqi zemren e nje balene blu.
Kjo mberriti ne plazh ne 2014 dhe me pas u copetua per te vendosur zemren ne nje formadehid, e perdorur per te parandaluar dekomponimin.
Rralle zbulohen kufomat e balenave blu pasi ato zakonisht zhyten ne thellesite e oqeanit per shkak te nivelitet te ulet te yndyres ne krahasim me speciet e tjera te balenave.
Zemra e tyre eshte e madhe sa nje Smart dhe peshon rreth 200 kg. Kurse zemra me e madhe e regjistruar ndonjehere peshon 600 kg dhe eshte sa madhesia e nje maggiolino VW; aq e madhe sa mund te notosh neper arteriet e saja.
Shkencaret ishin ne gjendje te analizonin organet dhe vecanerisht zemren, qe ne balenen blu pompon 220 litra gjak per rrahje.
Zemra e nje ekzemplari mesatar peshon 180 kg me 1.5m gjeresi. Kurse aorta ka nje diameter mesatar prej 23 cm.

Fonti :
Fonte: "Blue Whale Update: A Whole Lotta Heart", Royal Ontario Museum
Perkthyer nga une

FB_IMG_1605107645593.jpg
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,491
Pikët
113
Muzeu i Torontos shfaqi zemren e nje balene blu.
Kjo mberriti ne plazh ne 2014 dhe me pas u copetua per te vendosur zemren ne nje formadehid, e perdorur per te parandaluar dekomponimin.
Rralle zbulohen kufomat e balenave blu pasi ato zakonisht zhyten ne thellesite e oqeanit per shkak te nivelitet te ulet te yndyres ne krahasim me speciet e tjera te balenave.
Zemra e tyre eshte e madhe sa nje Smart dhe peshon rreth 200 kg. Kurse zemra me e madhe e regjistruar ndonjehere peshon 600 kg dhe eshte sa madhesia e nje maggiolino VW; aq e madhe sa mund te notosh neper arteriet e saja.
Shkencaret ishin ne gjendje te analizonin organet dhe vecanerisht zemren, qe ne balenen blu pompon 220 litra gjak per rrahje.
Zemra e nje ekzemplari mesatar peshon 180 kg me 1.5m gjeresi. Kurse aorta ka nje diameter mesatar prej 23 cm.

Fonti :
Fonte: "Blue Whale Update: A Whole Lotta Heart", Royal Ontario Museum
Perkthyer nga une

View attachment 109913
Formalinë jo formadehid; Dekompozimin jo dekomponimin
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,519
Pikët
113
Muzeu i Torontos shfaqi zemren e nje balene blu.
Kjo mberriti ne plazh ne 2014 dhe me pas u copetua per te vendosur zemren ne nje formadehid, e perdorur per te parandaluar dekomponimin.
Rralle zbulohen kufomat e balenave blu pasi ato zakonisht zhyten ne thellesite e oqeanit per shkak te nivelitet te ulet te yndyres ne krahasim me speciet e tjera te balenave.
Zemra e tyre eshte e madhe sa nje Smart dhe peshon rreth 200 kg. Kurse zemra me e madhe e regjistruar ndonjehere peshon 600 kg dhe eshte sa madhesia e nje maggiolino VW; aq e madhe sa mund te notosh neper arteriet e saja.
Shkencaret ishin ne gjendje te analizonin organet dhe vecanerisht zemren, qe ne balenen blu pompon 220 litra gjak per rrahje.
Zemra e nje ekzemplari mesatar peshon 180 kg me 1.5m gjeresi. Kurse aorta ka nje diameter mesatar prej 23 cm.

Fonti :
Fonte: "Blue Whale Update: A Whole Lotta Heart", Royal Ontario Museum
Perkthyer nga une

View attachment 109913
Dhe hajde thuaj pastaj te hengsha zemren. ``fumato``

P.S.
Delirium, perkthimi eshte i shkelqyer. Nuk e di sa vjet mund te kesh ne emigrim por Shqipen e ke ruajtur mire. Vetem dy korigjime, dekompozimin dhe jo dekomponimin. Dhe burimi jo fonti.
 

askushi 1

V.I.P
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
3,491
Pikët
113
Dhe hajde thuaj pastaj te hengsha zemren. ``fumato``

P.S.
Delirium, perkthimi eshte i shkelqyer. Nuk e di sa vjet mund te kesh ne emigrim por Shqipen e ke ruajtur mire. Vetem dy korigjime, dekompozimin dhe jo dekomponimin. Dhe burimi jo fonti.
dhe formalinë jo formadehid
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
69,414
Pikët
113
Unë di një kuriozitet tjetër të balenës në fjalë, e ka matrapikun 5 metra e 20 centimetra. 😜
 

Delirium Mind

All good things are wild and free
Anëtar
Sep 1, 2013
Postime
2,342
Pikët
113
Vendndodhja
Ne gojen e ujkut.
Dhe hajde thuaj pastaj te hengsha zemren. ``fumato``

P.S.
Delirium, perkthimi eshte i shkelqyer. Nuk e di sa vjet mund te kesh ne emigrim por Shqipen e ke ruajtur mire. Vetem dy korigjime, dekompozimin dhe jo dekomponimin. Dhe burimi jo fonti.
Shani google 😜
Jam larguar qe ne '99 qe isha 10 vjece 🤗
Te jem e sinqert e kisha harruar fare dhe ne moshen 16 vjece fillova te frekuentoja chat dhe social si hi5 per ta rimesuar nga a b c 🙈
 
Top