• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Juliana

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 6, 2010
Postime
59
Pikët
0
Vendndodhja
Nuk ka rendesi sesa te bukura jan enderrat e mia,r
Zemra eshte e pakuptueshme,dhe aq sa eshte e komplikuar,eshte edhe e thjeshte.Mundohet qe me disa shumezime te grades se vogel ti vere nje diciture jetes ne vazhdim,pastaj te te thote nje rezultat qe nuk e pret,nje enigme qe nuk e kupton.Sa shume gjera mbeshtillen ne jeten e njeriut duke marre nje emer qe nuk e meritojne,duke marre nje fytyre qe nuk e njohin...
Valle jemi ne aq te kuptueshem per jeten???????????
A i dhimbsemi ne asaj ashtu sic na dhimbset ajo neve?
A i duhemi ne asaj ashtu sic na duhet ajo neve?
Por...............
eshte nje pyetje,pergjigjen e se ciles eshte me mire te mos e dime se lendohemi deri ne ate pike sa ekzistenca jone te na duket nje absurditet dhe asgje me shume!
Cili eshte mendimi juaj:
A eshte dashuria e domosdoshme dhe jetike?
A mendoni se zemra eshte e komplikuar por dhe e thjeshte?
A nuk eshte d
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Zemra seshte asgje tjeter pervecse nje organ jetik ne trupin e njeriut. Dashuria eshte nje ndjenje jo e perjellshme e jetike per njeriun qe realizon riperteritjen e qenies sone.


P.S Pa dashuri s`do egzistonte njerezimi, pa njerezimin s`do egzistonte dashuria.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,891
Pikët
113
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Dashuria per mendimin tim eshte e vetmja arsye e vlefshme per te cilen ia vlen te luftosh, per kedo/cfaredo qofte...Njeriu pa dashuri, si nje kufome qe shkon me leje..apo jo?
Por jam edhe e mendimit qe ç'do gje eshte kalimtare edhe pse do te donim te ishte perhere...
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Pa dashuri, njeriu ndihet bosh, pa dashuri nuk jetohet, uroj qe dashuria e cdo cilit per ju te jete reciproke, Dashuria ndjenja me e bukur qe njeriu mund te provoje, per dashurin, luften me te madhe cdo njeri und te sfidoje
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Eshte nje nga dhuntit me te forta te njeriut qe e ben te ndryshem nga kafsha.
Eshte i vetmi rast ku zemra perdor trurin per tu shprehur.

Por si cdo e mire e ka dhe nje te keqe.
Njeriu dashuruar eshte njeri i pambrojtur. Mund te bjeri lehtesisht viktim e ndjenjave, me apo pa dashje, dhe te pranoj gjera qe nuk do pranonte kurr me pare. Njeriu behet si nje cope plastelin e burgosur ne doren e dikujt tjeter. Njeriu mer format qe i japin duke haruar formen qe ka.

Kur zbehet dashuria ndricohet mendia, dhe kush eshte me fat del i pazhgenjyer.

Te rrall jane njerzit me fat!
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

=Juliana said:
A eshte dashuria e domosdoshme dhe jetike?
A mendoni se zemra eshte e komplikuar por dhe e thjeshte?
Unë them se është e domosdoshme, por jo jetike, sepse njerëzit mund të jetojnë edhe pa dashuri. Nëse duam një jetë të mirë, duhet ta kemi. Ne nuk jetojmë përgjithnjë, po për aq kohë sa jetojmë, duhet ta kemi.

Mendoj se zemra është e thjeshtë, por njerëzit e ndërlikojnë vetë.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Shume i sakte BATO.Mendoj se kam kuptuar drejt pergjigjen tende.
E domosdoshme por Jo Jetike, (nese eshte i qarte Koncepti - Jetike)
Komenti im.
( Uroj te mos lindin idera shterpe ne mendje siperfaqesore)
ok nje pyetje kam une, po riperteritja njerezore si behet duke perdhunuar?

P.S Mos e quaj ide shterpe pasi seshte. e seshte as mendim siperfaqesor. eshte teper i thelle si koncept.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

ok nje pyetje kam une, po riperteritja njerezore si behet duke përdhunuar?
Tema flet për dashurinë si ndjenjë. Fjala jetike mund të interpretohet në mënyra të ndryshme dhe secili i jep atë kuptim që do, në varësi të situatës, me qëllim që të duket më i zgjuar se tjetri.

Arsyetimet e mia janë këto:

Njeriu rron edhe pa dashuri.
Martesë, seks dhe fëmijë mund të ketë edhe pa dashuri.
Juliana e pati fjalën për një person dhe jo për gjithë njerëzimin.
Një njeri mund të jetojë edhe pa dashuri, edhe pa seks, edhe pa fëmijë, por njerëzimi nuk do të shuhet, se do të bëjnë fëmijë të tjerët.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Tema flet për dashurinë si ndjenjë. Fjala jetike mund të interpretohet në mënyra të ndryshme dhe secili i jep atë kuptim që do, në varësi të situatës, me qëllim që të duket më i zgjuar se tjetri.

Arsyetimet e mia janë këto:

Njeriu rron edhe pa dashuri.
Martesë, seks dhe fëmijë mund të ketë edhe pa dashuri.
Juliana e pati fjalën për një person dhe jo për gjithë njerëzimin.
Një njeri mund të jetojë edhe pa dashuri, edhe pa seks, edhe pa fëmijë, por njerëzimi nuk do të shuhet, se do të bëjnë fëmijë të tjerët.

Askush skerkon te duket me i zgjuar se tjetri, jemi mjaftueshem te gjithe, e mbase une jam me injoranti,

Dashuria eshte ligji kryesor i natyres per riperteritjen, ajo nuk mesohet nga te tjeret, thjesht ndjehet, dashuri sdo te thote vec dashuria qe shoqerohet me sex,
Dashuria eshte jetike per te vetmin fakt pasi: Nje nene jep dashuri pa kushte per femijen e saj, ashtu edhe sic ajo e ka marre dashurine pa kushte nga nena e saj. nje mashkull kerkon dashuri ( le ta leme me njane krenarine ketu ) Pasi pas krenarise qe e ben nje mashkull te duket i forte fshihet frika per te qendruar vete, edhe kjo frike kaplon gjithe njerezimin e eshte kjo frike, ajo qe na ben te gjithve te kerkojme dashuri, por ashtu si edhe marrim , ne te njejten kohje edhe japim,

Besoj isha i qarte,

Persa i perket Zemres meqe permende postimin e Julianes, Zemra eshte thjesht nje organ jetik tek trupi i njeriut, kur themi mendo me zemer, apo foj fol me zemer, ska lidhje fare me zemren si ndjenje pasi ajo mund te ndjeje vec nervat qe shterngojne apo lirojne muskut e saj e te te reagoje3 ndaj tyre,... Te mendosh apo te flasesh em zemer eshte si te thuash edhe te mendosh me bythe, ska asnje ndyshim ne kete mes, Te ndjesh eshte tjeter gje po ketu zemra ska asnje funksion,

P.s Nese do te mund te gjeje qofte edhe nje njeri te vetem qe sndjen dashuri atehere duhet te punosh ne Nasa. Pasi do jete zbulimi i shekullit.
 

Juliana

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 6, 2010
Postime
59
Pikët
0
Vendndodhja
Nuk ka rendesi sesa te bukura jan enderrat e mia,r
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Jeta eshte nje melodi e njejte per te gjithe,por veshet e secilit kane nje ndjeshmeri te ndryshme duke i dhene ngjyra dhe timbre qe nuk i ka dhe ne te gjitheve na duket se jeta jone eshte me e mira,me e kuptueshmja me e shtrenjta.
Njeriu ka nevoje qe dikush ta doje perfundimisht,por dhe qe te doje dike ne te njejten menyre, sepse eshte e pakundershtueshme qe jemi qenie qe jetojme nga dashuria,lindim nga ajo dhe gjate gjithe jetes kemi nevoje per ate,si per ajrin qe thithim,per ujin apo per buken
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
18,438
Pikët
113
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

A mendoni se zemra eshte e komplikuar por dhe e thjeshte?
Zemra eshte nje nga organet qe njeriu njeh me mire. Eshte pak e nderlikuar si strukture ( sidomos per te kuptuar çforce e ben te pompoje sistematikisht) , por njeriu ka arritur ta studioje deri ne detaje. Kete ma ka thene nje shoku im, me te cilin ndaj krevatin.

A eshte dashuria e domosdoshme dhe jetike?
He pra tani dalim tek tema. I eshte dhene zemres nje pozicion qe nuk meriton. Ajo nuk eshte as me pak as me shume se organ njerezor.

Sa per dashurine mendoj se nuk eshte as e domosdoshme, as jetike. Njeriu mund te jete i lumtur edhe pa dashuri. Por, sigurisht ajo si çdo ndjenje e bukur njerezore na ploteson...
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Zemra e pakuptuar dhe sa e thjeshte

Po lexoja këtë temë të para 5 viteve dhe u çudita me ato që kisha shkruar. Jo se kam ndryshuar mendim, po nuk di pse m'u duk sikur nuk i kisha shkruar unë.

Atëherë, mendime të reja pas 5 vitesh:

Dashuria është e domosdoshme, por jo jetike. Jetike janë ajri, uji, ushqimi etj. gjëra pa të cilat nuk është e mundur jeta.

Po për të pasur një jetë të mirë, duhet edhe dashuri. (N.N)
 
Top