• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri 2021.

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
33,227
Pikët
113
O Zot sa socialist je. Thua ti, keta rozet jane me te mire.

Ça te bej une thuaj, qe do shoh Edin edhe kater vjet per faj te Bashes.
ky esht kokrra ps-istit vec per ta ben propogand na cau veshet :p
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
12,431
Pikët
113
Të zotë janë, na punojnë qindin e s'u hyn gjëmb në këmbë
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,759
Pikët
113
Po shinasiu kujt i ka sherbyer dhe i sherben?
Shinasiu do ta kete "kuptuar" me kohe procesin e montuar dhe fals, ndaj e ndoqen dhe ai çau ferren, si mjaft te tjere.
Se kujt i sherben, nuk e di, germoni. Por me ben pershtypje domosdoshmeria qe keni ne psikike per njerezit: duhet patjeter t'i sherbesh dikujt, nuk mund te jesh "maverick" apo edhe nje "lonely wolf".
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
28,043
Pikët
113
Shinasiu do ta kete "kuptuar" me kohe procesin e montuar dhe fals, ndaj e ndoqen dhe ai çau ferren, si mjaft te tjere.
Se kujt i sherben, nuk e di, germoni. Por me ben pershtypje domosdoshmeria qe keni ne psikike per njerezit: duhet patjeter t'i sherbesh dikujt, nuk mund te jesh "maverick" apo edhe nje "lonely wolf".
Ik o shinasi,

Se smerret nejri me ty...
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,759
Pikët
113
Ik o shinasi,

Se smerret nejri me ty...
bere pietje, te dhashe pergjigje, nashi nevrikonesh, me ben shinasi, sepse nuku te vjen per shtat. Vijo sherbeji oligarkise, fundja siguron mbijetese.

PS: Une per vete mar pjese ne kete forum per kenaqsine e Mandit, e jo tenden -qesh-
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
28,043
Pikët
113
bere pietje, te dhashe pergjigje, nashi nevrikonesh, me ben shinasi, sepse nuku te vjen per shtat. Vijo sherbeji oligarkise, fundja siguron mbijetese.

PS: Une per vete mar pjese ne kete forum per kenaqsine e Mandit, e jo tenden -qesh-
Shinasiu, eshte shoku i blendi gonxhes,..etj, etj,..

E kane treguar plot se kush eshte dhe kush e futi aty ku dolen pardesyte e bardha.

Po ti si sorroist qe je, e ke detyre qe ta mbrosh,..
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
28,043
Pikët
113
Kur grabit më shumë nga çfarë të duhetMaj 5, 2021Nga Boldnews.al
Vota doli në treg, për ta marrë kishte një pazar në vlerë monetare; joshje; shkëmbim votë-punësim; shkëmbim votë-legalizim dhe kur nuk ecte asnjë prej tyre, faza e fundit mbeti kërcënimi. Të gjithë format u përdorën.
Rama arriti të merrte 74 mandate, identik si në zgjedhjet e vitit 2017, ku masivisht dhe me prova hetimore u vërtetua shitblerja e votës dhe përdorimi i grupeve kriminale. Këtë herë ndryshoi mjeti, por jo qëllimi që ishte sigurimi me çdo kusht i mandatit të tretë të Ramës.
Kryeministri nuk është i lumtur. Diçka çedoi. Çunat e terrenit e tepruan ca. Rama, për të pasur një lloj justifikimi, kërkonte një mandat të tretë pak mbi limitet që e kërkon Kushtetuta për të formuar qeverinë, me 71-72 mandate, por makutëria dhe frika se mund të humbisnin bëri që makineria shtetërore, e gërshetuar me oligarkinë dhe botën e errët të krimit “grabitën” më shumë nga çfarë nevojitej.
Është e ngjashme si me bandat që futën në një “bankë ari” dhe marrin më tepër nga çfarë mund të mbajnë. Kjo mund tu kushtojë zbulimin dhe kapjen, edhe pse “arratia” mund tu zgjasë, qoftë edhe katër vite… Gjurmët që kanë lënë pas janë të qarta për tu identifikuar.

Çunat dhe gocat e Rilindjes nuk kanë dallim nga ajo “banda e grabitësve”. Shkuan të hambarin votë dhe rrëmbyen më shumë nga tepër nga se u duhej dhe e bënë baltë fare këtë herë, duke lënë pas shumë “prova hetimore” të cilat qëllimisht nuk po shihen nga “drejtësia e re”, por pati shumë dëshmitarë nga kjo grabitje e shekullit.

Shumë denocime dhe dosje hetimore janë të bëra mal në prokuroritë e rretheve apo në SPAK. Kjo e fundit po tregon një kujdes për ti mbajtur pezull çështjet, por e kanë edhe vetë të qartë që nën trysni do të detyrohen ti hetojnë, qoftë edhe duke mbuluar një pjesë.
Rama këtë e di dhe pas delirimit të fitores së “arit” që i jep pushtet për katër vite, do i duhet të jetë gjithnjë nën frikën e zbulimit. Për të mbuluar batërdinë ka hedhur në tregun publik hi propaganda për një “bashkëqeverisje me opozitën”. Kjo është forma e amnistisë, për të kërkuar një dorëzim të butë me marrëveshje.
Fatkeqësisht, pjesë e dëshmitarëve janë edhe ajo pjesë e faktorit ndërkombëtar me seli në Tiranë. E dinë çfarë ka ndodhur, por nuk duan që ta pranojnë, sepse banda është shumë e fuqishme dhe po tentohet “negociatë për dorëzim” sesa zbatim me përpikmëri i ligjit për ti kapur dhe drejtuar bashkë me “arin” e grabitur në qeli, aty ku duhet ta kishin vendin edhe katër vite më parë. Sot janë të lirë, madje dukshëm nën ekstazë, por a do zgjasë shumë?
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,100
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
O Zot sa socialist je. Thua ti, keta rozet jane me te mire.

Ça te bej une thuaj, qe do shoh Edin edhe kater vjet per faj te Bashes.
Jam me teper se Socialist besoj.
Por kjo nuk ka lidhje me gjykimin. Une gjerat i shoh ne nje pikveshtrimin tim. Domethene "Po te isha une atje ne krye cfare do beja" dhe pastaj bej krahasimin. Se edhe te jesh ne krye Mistrece nuk esjte e lehte. Eshte teper e komplikuar dhe ndeshesh me interesa te tilla jashte cdo portate qe mendja e nje njeriu nga jashte mund te mbeshtes(suportoj). Mirpo drejtimet kryesore dhe prioritetet jane jashte cdo ndikimi. Pra drejtimi qe duhet ti japesh ekonomise dhe zgjedhjeve te mardhenieve me shtetet e tjera.

Jeta jone eshte nje udhejryq. Qe ti nuk e di rrugen qe kush prej rrugeve te con drejte qellimit final. Por bene nje zgjedhje ne baze probabiliteti dhe njohurish qe ke ne sensin qe te parashikosh sa me drejte rrugen e duhur. Ka keshtu eshte dhe politika. Nje format zgjedhjesh, ku ti duhet te parashikosh ate qe mund te coj drejte rruges me te drejte. Flasim parimisht pa faktorin subjektiv njerzor qe i ndryshon komplet parashikimet. Nejse keto gjera jane shume relative(te nderlidhura me njera tjetren) saqe njerzit e thjeshte ngaterrohen ndonjehere eshte faji i rruges qe ndiqet qe eshte i gabuar kur bie ne gremin, apo faji i shoferit qe nuk di te ngasi dhe te hedh ne gremin nga budalliku i tij.

Pra duhet ti qellosh drejte te dy keta komponent qe ne fund rruga te dali me sukses. Se probabiliteti e zgjedhjes se shofereve dhe rrugeve eshte farkeqsisht teper i larte qe te qelloi komnonacioni i duhur.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,335
Pikët
113
Jam me teper se Socialist besoj.
Por kjo nuk ka lidhje me gjykimin. Une gjerat i shoh ne nje pikveshtrimin tim. Domethene "Po te isha une atje ne krye cfare do beja" dhe pastaj bej krahasimin. Se edhe te jesh ne krye Mistrece nuk esjte e lehte. Eshte teper e komplikuar dhe ndeshesh me interesa te tilla jashte cdo portate qe mendja e nje njeriu nga jashte mund te mbeshtes(suportoj). Mirpo drejtimet kryesore dhe prioritetet jane jashte cdo ndikimi. Pra drejtimi qe duhet ti japesh ekonomise dhe zgjedhjeve te mardhenieve me shtetet e tjera.

Jeta jone eshte nje udhejryq. Qe ti nuk e di rrugen qe kush prej rrugeve te con drejte qellimit final. Por bene nje zgjedhje ne baze probabiliteti dhe njohurish qe ke ne sensin qe te parashikosh sa me drejte rrugen e duhur. Ka keshtu eshte dhe politika. Nje format zgjedhjesh, ku ti duhet te parashikosh ate qe mund te coj drejte rruges me te drejte. Flasim parimisht pa faktorin subjektiv njerzor qe i ndryshon komplet parashikimet. Nejse keto gjera jane shume relative(te nderlidhura me njera tjetren) saqe njerzit e thjeshte ngaterrohen ndonjehere eshte faji i rruges qe ndiqet qe eshte i gabuar kur bie ne gremin, apo faji i shoferit qe nuk di te ngasi dhe te hedh ne gremin nga budalliku i tij.

Pra duhet ti qellosh drejte te dy keta komponent qe ne fund rruga te dali me sukses. Se probabiliteti e zgjedhjes se shofereve dhe rrugeve eshte farkeqsisht teper i larte qe te qelloi komnonacioni i duhur.
Sa bukur ke folur. :)
Peshkaqeni per President!
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,759
Pikët
113
Shinasiu, eshte shoku i blendi gonxhes,..etj, etj,..

E kane treguar plot se kush eshte dhe kush e futi aty ku dolen pardesyte e bardha.

Po ti si sorroist qe je, e ke detyre qe ta mbrosh,..
E ke karakteristike qe te kalosh ne cilesime, sepse i mer gjerat individualisht. Nashi qenkam edhe sorroist. Po ti mer zotni, cili qenke? Po vjen puna si ai qe shkoi te Tano me kerku fotografine e vet, dhe vijimin e dini vete me pergjigjen epike te Tanos.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
28,043
Pikët
113
E ke karakteristike qe te kalosh ne cilesime, sepse i mer gjerat individualisht. Nashi qenkam edhe sorroist. Po ti mer zotni, cili qenke? Po vjen puna si ai qe shkoi te Tano me kerku fotografine e vet, dhe vijimin e dini vete me pergjigjen epike te Tanos.
Ti e ke tregu veten, ka 100 vjet ne forume,...
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,840
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Kur grabit më shumë nga çfarë të duhetMaj 5, 2021Nga Boldnews.al
Vota doli në treg, për ta marrë kishte një pazar në vlerë monetare; joshje; shkëmbim votë-punësim; shkëmbim votë-legalizim dhe kur nuk ecte asnjë prej tyre, faza e fundit mbeti kërcënimi. Të gjithë format u përdorën.
Rama arriti të merrte 74 mandate, identik si në zgjedhjet e vitit 2017, ku masivisht dhe me prova hetimore u vërtetua shitblerja e votës dhe përdorimi i grupeve kriminale. Këtë herë ndryshoi mjeti, por jo qëllimi që ishte sigurimi me çdo kusht i mandatit të tretë të Ramës.
Kryeministri nuk është i lumtur. Diçka çedoi. Çunat e terrenit e tepruan ca. Rama, për të pasur një lloj justifikimi, kërkonte një mandat të tretë pak mbi limitet që e kërkon Kushtetuta për të formuar qeverinë, me 71-72 mandate, por makutëria dhe frika se mund të humbisnin bëri që makineria shtetërore, e gërshetuar me oligarkinë dhe botën e errët të krimit “grabitën” më shumë nga çfarë nevojitej.
Është e ngjashme si me bandat që futën në një “bankë ari” dhe marrin më tepër nga çfarë mund të mbajnë. Kjo mund tu kushtojë zbulimin dhe kapjen, edhe pse “arratia” mund tu zgjasë, qoftë edhe katër vite… Gjurmët që kanë lënë pas janë të qarta për tu identifikuar.

Çunat dhe gocat e Rilindjes nuk kanë dallim nga ajo “banda e grabitësve”. Shkuan të hambarin votë dhe rrëmbyen më shumë nga tepër nga se u duhej dhe e bënë baltë fare këtë herë, duke lënë pas shumë “prova hetimore” të cilat qëllimisht nuk po shihen nga “drejtësia e re”, por pati shumë dëshmitarë nga kjo grabitje e shekullit.

Shumë denocime dhe dosje hetimore janë të bëra mal në prokuroritë e rretheve apo në SPAK. Kjo e fundit po tregon një kujdes për ti mbajtur pezull çështjet, por e kanë edhe vetë të qartë që nën trysni do të detyrohen ti hetojnë, qoftë edhe duke mbuluar një pjesë.
Rama këtë e di dhe pas delirimit të fitores së “arit” që i jep pushtet për katër vite, do i duhet të jetë gjithnjë nën frikën e zbulimit. Për të mbuluar batërdinë ka hedhur në tregun publik hi propaganda për një “bashkëqeverisje me opozitën”. Kjo është forma e amnistisë, për të kërkuar një dorëzim të butë me marrëveshje.
Fatkeqësisht, pjesë e dëshmitarëve janë edhe ajo pjesë e faktorit ndërkombëtar me seli në Tiranë. E dinë çfarë ka ndodhur, por nuk duan që ta pranojnë, sepse banda është shumë e fuqishme dhe po tentohet “negociatë për dorëzim” sesa zbatim me përpikmëri i ligjit për ti kapur dhe drejtuar bashkë me “arin” e grabitur në qeli, aty ku duhet ta kishin vendin edhe katër vite më parë. Sot janë të lirë, madje dukshëm nën ekstazë, por a do zgjasë shumë?
Nuk e mbyll dot kete mandat ky.
 
Top