• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zgjedhjet Presidenciale Ne Amerike: Biden vs Trump

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
Zgjedhjet presidenciale ne US po afrohen dhe me afrimin e tyre rritet dhe tensioni politik ne Amerike. Meqe shume pjestare te ketij forumi jetojne ne Amerike dhe ndikohen direkt nga rezultati i ketyre zgjedhjeve, mendova ta hap nje teme qe te ndiqet ecuria e procesit. Deri tani fushata elektorale nuk ka qene normale. Per shkak te Covid-19, mitingjet elektorale jane pezulluar dhe njeri nga kandidatet as qe nuk del ne publik. Sa me shume afrohen zgjedhjet, aq me shume polarizohet situata politike.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
Biden duket se ka dhe probleme me kujtesen apo kthjelltesine mendore, mbase per shkak te ndonje semundje te moshes. Normalisht jane tre debate publike qe kandidatet duhet te kryejne me njeri tjetrin perpara se te shkohet ne kutite e votimit. Por mesa duket stafi i Biden duke ju trembur gjendjes se tij mendore po mundohet me cdo menyre te evitoje nje "perplasje" ne formen e debatit. Sa here qe Biden eshte lejuar te flasi jashte asaj qe i eshte pergatitur me pare, ka bere gafa, madje disa prej tyre shume te renda qe mund ti kushtojne dhe mbeshtetjen e metejshme te nje pjese te elektoratit.

Ajo qe vihet re me shume se me perpara ne kete fushate eshte nje tendence masive censurimi i zerave konservative the atyre te djathte. Perdite vijne lajme qe Google apo Twitter apo Facebook censurojne faqe konservative, figura te rendesishme konservative. Nje shembul konkret eshte ai i bllokimit ne Twitter te Breitbart News dhe fshirja nga motori i kerkimit ne Google te ketij emri. Pjesa tjeter eshte pjesmarrja e njeanshme e mediave kryesore, te njejtat media qe kane sulmuar ne menyre shume te eger administraten aktuale ne keto tre vjet e gjysem.


 
Last edited by a moderator:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,407
Pikët
113
Chris Cuomo, vellai i Kryetarit te Bashkise se New York-ut, qe intervistoi ne CNN tere luften personale kunder Covid-19 kur e zuri semundja, ka perdorur nje variant gjenerik te hydroxycloroquin, nderkohe qe sabotojne sugjerimin e Trump qe njerezit e thjeshte mudn ta perdorin me keshillen e mjekut.

Kam postuar ketu qe ne muajin e pare kur kjo epidmei u be serioze nje materail frengjisht nga drejtori francez i Qendres Europiane te Epidemiologjise i cili sugjeronte, duke cituar edhe kerkues kineze se hydroxycloroquin eshte bllokues i infeksionit.

 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
Demokratet po ngulojme qe per shkak te COVID-19, votimi te behet me poste, gje qe le shume vend per manipulime dhe falsifikime. Po ashtu ata ngulmojne qe te mos kete nevoje per te treguar dokument identifikues

 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
Kandidati i perzgjedhur per te perballur Trump ka nje te kaluar shume interesante

 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Nuk shtyn dot zgjedhjet, eshte kompetence e kongresit.
Edhe sikur kongresi demokrat ti shtyje, ai duhet te ike nga zyra se sben ne 20 janar, presidente behet Nancy.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
, ai duhet te ike nga zyra se sben ne 20 janar
E pse u dashka te iki se sben? Apo ti leje vend marksisteve dhe eketremisteve te majte qe do i vene fitilin? Akoma ste jane hapur syte te shohesh se ne cfare buze gremine eshte ai vend? Po fitoi e majta aty ose do plasi lufte civile ose Amerika do pushoje se ekzistuari sic e njohim ne
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
E pse u dashka te iki se sben? Apo ti leje vend marksisteve dhe eketremisteve te majte qe do i vene fitilin? Akoma ste jane hapur syte te shohesh se ne cfare buze gremine eshte ai vend? Po fitoi e majta aty ose do plasi lufte civile ose Amerika do pushoje se ekzistuari sic e njohim ne
Crendesi kan deshirat e mia!! Kam deshire te rrije.

Eshte e pamundur ligjerisht te rrije ne zyre pas 20 janarit, i mbaron mandati. Vendin ja ze kapo i kongresit me ligj. Pra Nancy.

Nuk ma merr mendja gjithsesi se kongresi demokrat shtyn zgjedhjet. Nuk jane shtyre as ne luften e dyte boterore, as ne luften civile.

Ca te them me, he's like a baby.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
32,402
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Po u vazhdua me frazeollogji te tipit Pellozi e Nadler, karakatinizma te tipit AOC e Omar burr none se le qe te behet Biden ose kushdoqofte tjeter parakalues ne shtepine bardhoshe......deri tani shumica ka ndenjur mosperfillese por edhe pak dhe do te shoje ne lufte civile......toleranca ka kaluar kufijte e llogjikes.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Po u vazhdua me frazeollogji te tipit Pellozi e Nadler, karakatinizma te tipit AOC e Omar burr none se le qe te behet Biden ose kushdoqofte tjeter parakalues ne shtepine bardhoshe......deri tani shumica ka ndenjur mosperfillese por edhe pak dhe do te shoje ne lufte civile......toleranca ka kaluar kufijte e llogjikes.
Ca shumice o cool, shikoi polls, eshte fundosur keq, dhe ai e di qe i ka te humbura dhe polls jane realiste, me marsh gabimi mjaft te vogel. Madje marsh gabimi qe mund te jete ne favorin e tij, se mund te jete me keq sesa thone polls.
Prandaj ben keto twitter-a per shtyrje.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
32,402
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ca shumice o cool, shikoi polls, eshte fundosur keq, dhe ai e di qe i ka te humbura dhe polls jane realiste, me marsh gabimi mjaft te vogel. Madje marsh gabimi qe mund te jete ne favorin e tij, se mund te jete me keq sesa thone polls.
Prandaj ben keto twitter-a per shtyrje.

o Land ....polls-at jane po aq jashta realitetit sikur ishin edhe ne % qe deklaronin para zgjedhjeve te 2016......a te kujtohet.
Prit sa te hapi gojen bambuqi i bodrumit dhe te nxjerre kokshkat e gallates, e pastaj do te flasim.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
Ca shumice o cool, shikoi polls, eshte fundosur keq, dhe ai e di qe i ka te humbura dhe polls jane realiste, me marsh gabimi mjaft te vogel.
Per ke polls e ke fjalen? Per ato qe e nxirrnin Hillaryin 90%? APo te gjitha ato polls qe e nxirrnin Trump 100% humbes ndaj Hillary-t?
Mos harro nje gje qe eshte shume thelbesore, silent majority kete rradhe eshte shume here me e madhe. Kjo per faktin qe e majta ka ashpersuar shume luften e saj kunder te djathtes, njerez pushohen nga puna pse thone MAGA, rrihen rrugeve pse mbajne nje kapele MAGA apo dhe vriten kur bejne support te hapur ndaj administrates aktuale (sic ndodhi me ate zezakun me Milwaukee para ca ditesh). Asnjehere mos i beso polls.

 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,527
Pikët
113
Do te fitoj Biden besoj. Jo se do te votohet pro Biden, por do te votohet kunder Trump.
 

juanito02

V.I.P
Anëtar
Aug 28, 2010
Postime
1,157
Pikët
63
Ringritja e vdekjeve dhe ri infektimeve e fundosi me keq Trump. Dje kan vdekur 1400 veta gati. Seshte kollaj vendi me ekonomi me te forte ne bote te jete kampion i dobesise per te luftuar e kufizuar kovid.
Dhe un mendoj se Biden do fitoje.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
1,118
Pikët
113
Propaganda e majte dhe mentaliteti komunist qe zuri rrenje keq fare ne arsimin e mesem dhe ate te larte po i jep frytet. Sipas nje studimi, 44 % e moshave te reja ne Amerike mendojne se eshte shume ok qe te pushosh nga puna dike per bindjet politike qe ka. Le te humbi Trump ne nendor, po do e qani te gjithe ate qe do vije me pas.

 
Top