• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zhvillimet me te fundit ne krijimin e vaksines kunder Covid19.

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,814
Pikët
83
Ne Londer,Angli Universiteti i Oxfordit ka krijuar nje vaksine kunder virusit te korones.Jane bere prova ne nje grup majmunesh dhe ne disa prej tyre u krijuan antitrupa ne 14 dite,ne disa majmuna te tjere u krijuan antitrupa pas 28 ditesh.Vaksina sipas studimeve ne majmunat ka bllokuar shumezimin e virusit te korones ne trup si dhe parandaluar demtimin e mushkerive prej korones.Sipas studimeve virusi eshte gjetur duke u shumezuar vetem te zona e hundes se majmuneve.Krijusit e vaksines jane jashtezakonisht te kenaqur me rezultatet dhe optimiste.Kane filluar provat e vaksines ne njerez.Disa gra vullnetare kane marre vaksinen e krijuar me gjilpere(shiringe) injeksion.Thone qe nqs rezultatet ne njerez dalin mire atehere ne shtator mund te filloje prodhimi ne mase i vaksines dhe shperndarja e saj ne spitale ne gjithe boten.Oksfordi ka bere marreveshje me kompanine AstraZeneca.Kompania AstraZeneca sipas marreveshjes do marre persiper prodhimin ne mase dhe shperndarjen e vaksinave kunder korones.
=====
Takis Biotech,nje firme kerkimore farmaceutike ne Rome,Itali ka disa muaj qe po studion dhe punon per krijimin e vaksines kunder korones duke perdorur vetem nje fraksion/fragment te ADN-se se virusit.
Ne kete firme punojne ish punonjes te kompanise gjigande farmaceutike Merck.Mercku ka pas nje dege te veten dikur ne Itali.Kompania e mbylli degen e Italise.Punonjesit e deges se Italise dolen pa pune dhe krijuan me vone nje firme ne Rome qe i vune emrin Takis(Takis eshte fjale greke qe do te thote shpejtesi(speed)).
Firma Takis merret me kerkime shkencore per krijime vaksinash,ilacesh kunder kancerit dhe muajt e fundit kunder korones.Sipas testeve te bera ne minj ne spitalin Spallanzani vaksina ndikoi per krijimin e antitrupave ne minj qe mund te vrisnin koronen dhe parandalonin infeksionin e qelizave nga virusi.Provat klinike ne njerez parashikohen te fillojne ne shtator 2020.Takis po kerkon suport nga shteti italian per te lehtesuar punen me letra dhe krijuar aleance ne bashkepunim me kompanine amerikane LineaRX.
Qellimi eshte te bashkohen forcat aftesite experiencat per te pershpejtuar procesin e krijimit te antivirusit.
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
13,862
Pikët
113

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,814
Pikët
83
Moderna,nje kompani biotek farmaceutike ne Cambridge,Massachusets(USA)
ka krijuar nje vaksine kunder korones dhe ka patur plan te beje tre teste ne njerez.
Proven e pare ne njerez e beri ne mars me 8 persona.Vaksina pasi u injektua me shiringe provokoi krijimin e antitrupave dhe bllokimin e shumezimit te korones ne keto 8 persona.Rezultati doli shume mire,ashtu sic shpresohej.
Per proven e dyte do behet injeksioni i vaksines ne 600 persona vullnetare.
Per kete prove qe do zhvillohet keto dite Moderna mori aprovim zyrtar
nga FDA(Food and Drug Administration).
Qellimi eshte qe te verifikohet efikasiteti i vaksines dhe siguria qe vaksina nuk shkakton efekte anesore te keqia ne njerez.
Prova e trete do perfshije disa mijra persona vullnetare qe do te marrin vaksinen me injeksion.Prova e trete do te behet ne korrik.
Sipas shefit qe drejton komplet aktivitetin e krijimit dhe testimit te vaksines,nqs prova e dyte dhe e trete klinike ne njerez del mire atehere parashikohet qe vaksina te dale ne qarkullim ne spitale ne Dhjetor 2020.

Kompani te tjera qe po punojne per vaksinen jane
Johnson&Johnson ne New Jersey USA
Pfizer,New York USA
BioNTech Gjermani
Immunic Gjermani
Abivax France
CanSino Kine
GlenMark India
Shkolla Mjekesore Stanford
Universiteti i Birmingamit Angli
Universiteti i Oxfordit ne Londer Angli
Takis Biotech Rome Itali.
Qendra kanadeze per vaksinologjine ne Dalhouse University Canada
Algernon Australi
Universiteti Osaka,Universiteti i Tokios dhe Instituti Kombetar Japonez i semundjeve infektive po koperojne ne krijimin e vaksines dhe do bejne provat e para ne njerez ne Korrik.
Konkluzioni eshte qe do duhen edhe 6-7 muaj kohe qe shkencetaret te binden 100% qe te gjitha gjerat jane bere matematikisht sakte dhe virusit
te korones do ja bejne gropen,once and for all.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,329
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Gripi i zakonshem njihet dhe eshte pershkruar edhe nga Hipokrati, babai i mjeksise, ketu e 2400 vjet me pare. Dhe akoma nuk eshte zhdukur. Vaksina kunder tij ekziston prej kohesh dhe efekti mbrojtes qe i jep organizmit eshte i perkoheshm.
Cfare te ben ty te besish qe vaksina do ta zhduke kete grip.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,814
Pikët
83
Qellimi nuk eshte te shfarosesh zhdukesh nje virus.Eshte e pamundur.Qellimi eshte te krijohen antitrupa qe ta vrasin vaksinen brenda ne trup dhe kjo arrihet te injektosh vaksine efikase qe kur futet ne trup te provokoje krijimin a antitrupave vrases te virusit nga sistemi imunitar.
Novavax fillon provat klinike te vaksines kunder covid ne nje grup prej 130 njerezish
te shendetshem ku mosha varion nga 18 vjec deri59 vjec.
Novavax nje kompani biotech me qender ne maryland USA dhe dega e saj ne Australi do fillojne sot provat klinike te vaksines duke injektuar vaksinen ne 130 njerez ne dy doza te ndryshme.Rezultatet e kesaj prove do behen te njohura per publikun ne Korrik 2020.
Novavax ka marre donacion financim falas prej 388 miljon dollaresh nga organizata e koalicionit per pergatitjen ndaj epidemive(CEPI).
Kjo eshte faza e pare e provave klinike.Nqs kjo prove del me sukss domethene vaksina vertetohet qe sipas rezultateve te jete e sigurte dhe efektive per shendetin atehere do vazhdohet me fazen e dyrte te provave dhe do testohen nje numer me i madh njerezish ne pika te ndryshme te globit.
Parashikohet qe Novavax te prodhoje 100 miljon vaksina ne Dhjetor 2020 gati per perdorim.
Ne dhjetor te vitit tjeter(2021) kompania do kete gati per perdorim 1 bilion(1miljarde) vaksina.
Kompania ka perfunduar testimin e vaksines ne kafshe,ku rezultatet kane dale shume te mira.
Xeljanz nje ilac i krijuar nga kompania Pfizer ne Amerike dhe perdoret
per kurimin a arthritis,po shihet si nje medikament me interes qe bllokon shumezimin e virusit te korones covid19.Parashikohet qe Pfizer te filloje provat klinike ne njerez ne shtator duke perdorur Xeljanz.
Azithromycin nje antibiotik po shihet me shume interes nga Pfizer si nje ilac i mundshem efikas kunder covid19.
Pfizer po bashkepunon me kompanine BioNTech per testimet klinike te vaksines kunder covid 19 ne njerez.kane filluar provat klinike.
Pfizer i ka dhene deri tani kompanise BioNtech 185 miljo dollare.Me vone do i jape edhe 563 miljon dollare BioNtech-ut.Lufta per krijimin e nje vaksine efikase kerkon talent dhe aftesi professionale.Por kjo nuk mjafton,kerkohet edhe fat.Ne kete faze te zhvillimit eksperimental vaksinat e krijuara mbartin nje shkalle te larte rrezikshmerie per shendetin,megjithse ato kane dhene rezultate pozitive ne testet ne kafshe.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
2,814
Pikët
83
Tabelat imazh ne linksat me lart mire eshte te shihen ne ekrane te medhenj desktop ose ne laptopa.Ne telefon duken shume te vogla nuk mund lexosh tekstin ne telefon.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,626
Pikët
113
Mbi 100 mijë vdekje nga COVID-19 në Shtetet e Bashkuara.


Pra e lexut burimin+po i shtojme do burime te tjera.


Angeline Michalopulos, 92
- Lila Fenwick, 87
- Romi Cohn, 91
- Patricia H. Thatcher, 79
- Philip Kahn, 100

Masanej KQYR(re)-im ne kshu PACAHVURESH...

NYTimes1000Tote.png

Nejse....kshu gjonash NUK na qudisin,me thon te drejten ose nga keta perhapsit e lirive.

Tungi vllaznat ne LESHIN me fanar te KURACIT.
 
Top