• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Zotat na sollën në jetë që të luftojmë për çlirimin e Atdheut Pellazgjik

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
4,835
Pikët
113
Pra tema është shumë e kjartë: Zotat na sollën në këtë jetë për të luftuar pa rreshtur që të çlirojmë Atdheun Pellazgjik. Gjithmonë në rreshtin e parë janë zotat, dhe më së shpeshi Medauri i cili nuk mungon kurrë në asnjë luftë. Ne njerëzit besimtarë të devotshëm gjithmonë jemi në rreshtin e dytë të luftimeve, ose në të tretin e tutje.
O besëlashtë, Atdheu Pellazgjik është trolli i madh, nga Atlantiku gjer në Ukrainë e Palestinë, që hyjnitë ilire e caktuan për neve.
Zotat na kanë dërguar që të kryejmë misionin tonë të shenjtë, të çlirojmë gjithë këto troje nga dominimi i djajve dhe aty të vendoset populli shqiptar t'i popullojë e sundojë ato troje. Shqipëria e sotme është vetëm ajo që na ka mbetur pasi na i morën shumicën e këtyre trojeve.
Por zotat na kanë dhënë këtë jetë pikërisht për këtë mision, dhe ne nuk duhet të çojmë dëm këtë jetë, por duhet të punojmë me durim deri në arritjen e qëllimit përfundimtar të zotave.
Ne nga zotat erdhëm dhe sërish te zotat do të kthehemi, dhe ne do të japim përgjegjësi për mospunën tonë.
Prandaj o burra le të punojmë, sepse zotat duan adhurim, dhe adhurimi nuk mund të bëhet kur toka është e shkelur nga të pafetë.
Le të adhurojmë Zeusin në Kretën tonë të lashtë pellazgjike.
Le të adhurojmë Hyjneshën e Gjarpërinjve në Palestinën e gjigantëve filistinë.
Le të adhurojmë Darzalasin në Dakinë e trimave.
Le të adhurojmë Kotiton në Thraki.
Le të adhurojmë Venusin në shpellën e Lausselit.
Zotat janë duke na shikuar!
View attachment 99692
Atdheu pellazgjikne rezik
LE TE BEJM NDONJE ATENTAT, LE TE FILLOJN VRASJET.
 

Jack

Welcome autumn ...
Banned
Anëtar
Sep 2, 2013
Postime
5,705
Pikët
113
Vendndodhja
Bayswater, London
Zoti është verzion i Zeusit, kështu si emër. Kur thua Zot, je duke iu drejtuar hyjnisë ilire të rrufeve. Poashtu Perëndia ose Perundia që në ilirisht do të thotë "zoti i qarrit" është emër personal i Zeusit. Prandaj islamikët insistojnë të quhet Allah e jo Zot, ndërsa fundamentalistët e krishterë e quajnë Jehovai dhe jo Perëndia.
Fondamentalistet e quajne : ‘Perendia Jehova’ !
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,367
Pikët
113
Me ke do luftojme edhe si?

Nese kemi qene mire pse u beme keq?

Po Zotat cfare interesi kane te merren me ne?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Na e shpjego pak vjeshten dhe pranveren qe paskan nga nje fete ? Dhe k’to dy te tjerat nga 3 ?

Nje korigjim te vogel per ty … qe duhet qe te sjellesh Edhe material qe te lexojme dhe nuk e kuptoj sepse je edhe i interesuar edhe i limituar ne k’te rast ?

Kalendari interesant por meqe eshte i lashte Edhe fjalet ne Shqip nuk I kuptoj qarte , pshm Buzmi , Britmi , Bryms ?
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
860
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Na e shpjego pak vjeshten dhe pranveren qe paskan nga nje fete ? Dhe k’to dy te tjerat nga 3 ?

Nje korigjim te vogel per ty … qe duhet qe te sjellesh Edhe material qe te lexojme dhe nuk e kuptoj sepse je edhe i interesuar edhe i limituar ne k’te rast ?

Kalendari interesant por meqe eshte i lashte Edhe fjalet ne Shqip nuk I kuptoj qarte , pshm Buzmi , Britmi , Bryms ?
Sepse sipas kalendarit të lashtë shqiptar që është mbledhur nga Rrok Zojzi dhe adaptuar nga besëlashtët, Viti ndahet në 2 stinë të mëdha: vera dhe dimri, dhe secila prej këtyre ka nga 4 periudha që kushtimisht mund ti quajmë muaj me nga 45 ditë. Të verës janë Qershori, Korriku, Djegaguri dhe Vjeshta, ndërsa muajt e dimrit janë Dimnori, Brymsi, Ngrijsi, Pranvera.

Buzmi dhe Britmi janë fjalë të lashta ilire, për momentin më mungojnë etimologjitë, ka shkruar Çabej për kuptimin e tyre. Ndërsa Brymësi vje nga fjala Brymë, dhe është e lashtë borë e imë > borima > bryma
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
860
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
(Vetëm ata që nuk i kanë dy fije mend e shohin Gjeopolitikën si urrejtje ose budallallëk --- E vetmja fuqi e kombit shqiptar është ajo çka po sjellim këtu në këtë temë)

Të gjithë mund t'a kuptojnë rëndësinë e Besëlashtës, kur shohin mërgimtarët sa shumë rrezikohen nga asimilimi. Por çka do të bënte Besëlashta për mërgimtarët në këtë rast:
- Një fe që ka si strumbullar gjuhën shqipe dhe kulturën iliro-shqiptare, nuk lë vend për asimilim. Mërgimtarët shoqërohen me këdo, por njëherë në javë grumbullohen në faltoret besëlashta ku këndojnë hymne shqip për zotat e lashtë, dëgjojnë ligjërimet e besarëve, dhe luten. Këta njerëz nuk mund të asimilohen.
- Besëlashta ndalon martesat me të huaj, me përjashtim të atyre rasteve që tashmë kanë ndodhur. Martesa me të huaj është ndryshku që bren identitetin shqiptar, ashtu siç ka ndodhur në shumë krahina, Mal të Zi, arvanitët e Greqisë, shqiptarët në Turqi etj. Besëlashti nuk martohet me të huaj sepse është i bindur ndaj zotave dhe zbaton urdhërat e tyre.
- Besëlashta është fe e pjellorisë në të gjitha aspektet: pjellori e tokës, e ekonomisë, e kafshëve e njerëzve, mirëqenie fat e mbarësi. Prandaj edhe fe që na mëson të lindim shumë fëmijë. Me shumë fëmijë shtohet populli shqiptar.
- Besëlashta na mëson se disa vende nëpër Evropë nuk janë "dhéna të huaja" por janë vise ilire. Mërgata e vërtetë gjendet jashtë Atdheut pellazgjik, dhe populli shqiptar duhet të organizohet të mblidhet për të jetuar brenda kufijve të Atdheut Pellazgjik. Kështu në Zvicër 10% e popullatës janë shqiptarë, por kjo mund të hipën në 30-40% nëse mblidhen aty shqiptarët nga Beneluksi, ishujt Britanikë dhe Skandinavia.
- Besëlashta i shpëton shqiptarët nga kurthi vdekjeprurës islamik, nga një anë bashkon shqiptarët me njëri tjetrin dhe nga ana tjetër veçon ata nga të huajt duke i shpëtuar nga asimilimi.

Ideja e Atdheut Pellazgjik nuk ka asgjë anti-ligjore:
- Ne kemi të drejtë të ndihemi në ato vende si në atdheun tonë, ndjenjat janë diçka e brendshme, dhe aty s'ka të drejtë të ne përzihet askush
- Shqiptarët tashmë jetojnë nëpër ato vende, askush nuk u ka thënë se e kanë të ndaluar
- Shqiptarët kanë tapitë historike se nëpër ato vise jetonin paraardhësit tanë
- Numrin e shqiptarëve nuk e cakton ligji, por pjelloria në lindjen e fëmijëve

Le të shohim numrin e shqiptarëve nëpër shtete të ndryshme nëpër Atdheun Pellazgjik:
Shqiptarët në Gjermani: 750.000
Shqiptarët në Zvicër: 500.000
Shqiptarët në Suedi: 70.000
Shqiptarët në Danimarkë: 12.000
Shqiptarët në Belgjikë: 60.000
Shqiptarët në Itali: 1 milion emigrantë + 200 mijë arbëreshë
Shqiptarët në Angli: 100.000
Shqiptarët në Amerikë: 1.000.000
Shqiptarët në Siri: 10.000
Shqiptarët në Turqi: 1.000.000
Shqiptarët në Argjentinë: 50.000
Shqiptarët në Kanadë: 35.000
Shqiptarët në Ukrainë: 50.000
Shqiptarët në Finlandë: 9.000
Shqiptarët në Rumani: 10.000
Shqiptarët në Hungari: 1.500
Shqiptarët në Bosnjë: 5.000
Shqiptarët në Bullgari: 300
Shqiptarët në Kroaci: 18.000
Shqiptarët në Sloveni: 8.000
Shqiptarët në Azerbajxhan: 10.000.


1627044566893.png
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Sepse sipas kalendarit të lashtë shqiptar që është mbledhur nga Rrok Zojzi dhe adaptuar nga besëlashtët, Viti ndahet në 2 stinë të mëdha: vera dhe dimri, dhe secila prej këtyre ka nga 4 periudha që kushtimisht mund ti quajmë muaj me nga 45 ditë. Të verës janë Qershori, Korriku, Djegaguri dhe Vjeshta, ndërsa muajt e dimrit janë Dimnori, Brymsi, Ngrijsi, Pranvera.

Buzmi dhe Britmi janë fjalë të lashta ilire, për momentin më mungojnë etimologjitë, ka shkruar Çabej për kuptimin e tyre. Ndërsa Brymësi vje nga fjala Brymë, dhe është e lashtë borë e imë > borima > bryma
Aaaa tani e kuptova qarte ate rrethin …. Dmth ne 2 stine te medhaja ne half and half .

Po ndonje informacion ne lidhje me prodhimet bujqesore/ blegtoriale dhe stilin e jetes gjate k’tyre dy stineve te medha te Asaj kohe kemi ?
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
860
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Aaaa tani e kuptova qarte ate rrethin …. Dmth ne 2 stine te medhaja ne half and half .

Po ndonje informacion ne lidhje me prodhimet bujqesore/ blegtoriale dhe stilin e jetes gjate k’tyre dy stineve te medha te Asaj kohe kemi ?
Është një libër i papërsëritshëm i Spiro Shkurtit: "Tradita bujqësore të Shqiptarëve", ndoshta nuk po më kujtohet titulli i saktë, le ta konsiderojmë të perifrazuar. Aty flitet shumëçka rreth punimit të parmendës, lëmit, drangoi, kulshedra, ritualet për kultivimin e grurit, misrit e shumë tjera, librin nuk e kem por po gjeta ndonjë citat do ta sjellë.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Është një libër i papërsëritshëm i Spiro Shkurtit: "Tradita bujqësore të Shqiptarëve", ndoshta nuk po më kujtohet titulli i saktë, le ta konsiderojmë të perifrazuar. Aty flitet shumëçka rreth punimit të parmendës, lëmit, drangoi, kulshedra, ritualet për kultivimin e grurit, misrit e shumë tjera, librin nuk e kem por po gjeta ndonjë citat do ta sjellë.
I see Flm … do ta kerkoj me patjeter edhe kur te jem ne Albania dhe do ta marr .

Nuk e kuptoj sepse nuk jane popular k’to tema dhe nuk kemi lexuar ne lidhje me to .
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
860
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
I see Flm … do ta kerkoj me patjeter edhe kur te jem ne Albania dhe do ta marr .

Nuk e kuptoj sepse nuk jane popular k’to tema dhe nuk kemi lexuar ne lidhje me to .
Besoj se e gjen, po nuk e gjete në librari, provoje në bibliotekë kombëtare,
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
860
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Kjo është ajo që besojnë Besëlashtët, Kalendari i Besëlashtëve, i cili me saktësinë e tij nuk lë vend për të lozur. Besëlashtët mbajnë 4 lloj kremtesh:
 1. Kremtet e Mëdha - janë këto që shihen në kalendar dhe shërbejnë për të ndarë mes vete muajt, stinët dhe vitet
 2. Kremtet e vogla - poashtu u kushtohen hyjnive e hyjneshave të ndryshme por për dallim prej të parave nuk shërbejnë për të ndarë mes vete muajt
 3. Kremtet historike - disa data me rëndësi historike për popullin shqiptar p.sh. 28 nandori, 5-7 mars, 17 janar, 8 maj, etj.
 4. Kremtet mistike - janë ditë të shënuara kur zotat kanë shfaqur shenjat e tyre me funksion orakullar
Ky kalendar nuk mban vulën e asnjë regjioni, por vetëm vulën e unitetit. Kjo është ajo që i ofrojmë besimtarëve shqiptarë për t'u unifikuar.


1627133552329.png
 
Last edited:

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
860
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
LETËR NGA PELLAZGJIA: Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë!
1628888257605.png
Nipër e stërnipër pellazgë, ilirë, dardanë e epirotë!
Ne pellazgët ose shqiptarët e lashtë ua trashëguam gjuhën, alfabetin, krijimtarinë tonë materiale dhe shpirtërore. Ua trashëguam historinë tonë 15 mijë vjeçare, fitoret e të gjitha betejave. Një gjeografi të gjerë etnike dhe një kulturë të thellë shpirtërore.

Nipër e stërnipër pellazgo shqiptar! Duket se një gjë e keqe e madhe, përmbytëse tek ju ka ndodhur! Truporja juaj është zvogëluar sa një grusht dhé. Ju nuk morët nga ne alfabetin e gjuhës, nuk e nyjtuat identietin tuaj me të hershmin, të juajin, të natyrshmin, por zgjodhët shfytyrimin vullnetar, zgjodhët heshtjen e legjendat dhe u degëdisët humbjes nëpër besime e mashtrime të huaja.
Nipër e stërnipër pellazgo ilir! Ju, Mendjemëdhenj, egoistë, lakmitar e hajdutë. Si nuk e ruajtët Shtëpinë tuaj, trashëgiminë shqiptare të të lashtëve tuaj.
Nipër e stërnipër të çuditshëm! Pse heshtni si mumje tragjike! Dodona, Kryeqyteti juaj i Pellazgjisë Ilire, pyet? Si ndodhi që shqiptarët të humbasin Dodonën, fronin e saj të përëndive, dashurinë për artin, filozofinë dhe kulturën pellazge. Si ndodhi që ju të deheni në trazimet e triumfet e zë huajve. Humbja e një territori kaq të gjerë sa pellazgo- iliria nuk justifikohet me asgjë. Është krim, është Atvrasje. Ikja ose lënia pa zot e fronit të shtëpisë suaj, Dodonën dhe Athinën pellazgo ilire, është tradhëti e kobshme e gjenit, e truallit, që historia vështirë të ofrojë një gjasë të dytë rikuperimi. Ju ikët nga zotat tuaj në kohën tuaj nëpër një jetë aspak të lehtë.
Prijsat shqiptar, mohues të alfabetit pellazgo ilir, morën trashëgim vetëm të folmën, por harruan alfabetin e gjuhës suaj, harruan identitetin e tyre të lashtë pellazgo-shqiptar.
Nipër dhe stërnipër pellazgë e ilir, MOHIMTAR TË EGËR E TË PAKUPTUESHËM të alfabetit të lashtë shqiptar dhe të origjinës pellazge, nuk ka emër dhimbja dhe as mbiemër dëshpërimi për nivelin e poshtëm të dijes dhe ftohtësinë e zemrës suaj!…
Nipër e stërnipër pellazgo shqiptar! E vërteta juaj tash sa kohë gjendet në alivani. Në pritje, por nuk ka kush ta zgjojë. Historia nuk ka shpjegim për ligësinë tuaj. Zeusi, Thoti, Iliri ua dhanë vendin më të mirë nën qiell. Kujtojeni kur pellazgjia shqiptare shtrihej në tri kontinente, me 4 detëra, hyrje e dalje me gjithë botën.
Ju, popull në tokë, popull në det, popull në qiell, s´di pse pësuat këtë tkurrje dramatike. Pse u mblodhët kruspull si të vegjël, jetimë e fajtorë në një skutë të vocërr dhéu? Të gjitha përënditë tuajat ishin. Nuk e kuptoj ekuacionin e këtij zvogëlimi të kombit tonë.
Nipër e stërnipër pellzgo ilir! Njiheni origjinën tuaj pellazgo ilire, lidheni historinë tuaj me pellazgo-ilirë,
se vetëm me Çertifikatë Pellazgo Shqiptare, kombi ynë mund ta ndërtojë jetën e tij përballë sfidave të kohës!
Prijsa tekanjoz shqiptar! Konfirmoni origjinën pellazge, gjakun tuaj të të parëve, pranoni rrënjët e gjakut tuaj, ndryshe, kombet pa origjinë natyrshëm mund të vdesin.
Nipër e stërnipër ilir! Të lashtë e të Ri! Koha e orëve të liga kurrë nuk ndalon. Shqiptar, Shqipëri, Atdhe! Ju jeni i vetmi popull i gjallë në Evropë e më gjerë që hezitoni ta thuani botërisht origjinën tuaj pellazgo-ilire!
Vallë keni turp, apo s´keni dije e guxim?
Por ta dini: Përënditë ndihin vetëm të diturit, zemërflakët e guximtarët!
Këtë letër e mora nga Ëndërruesi im! 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,397
Pikët
113
Kjo është ajo që besojnë Besëlashtët, Kalendari i Besëlashtëve, i cili me saktësinë e tij nuk lë vend për të lozur. Besëlashtët mbajnë 4 lloj kremtesh:
 1. Kremtet e Mëdha - janë këto që shihen në kalendar dhe shërbejnë për të ndarë mes vete muajt, stinët dhe vitet
 2. Kremtet e vogla - poashtu u kushtohen hyjnive e hyjneshave të ndryshme por për dallim prej të parave nuk shërbejnë për të ndarë mes vete muajt
 3. Kremtet historike - disa data me rëndësi historike për popullin shqiptar p.sh. 28 nandori, 5-7 mars, 17 janar, 8 maj, etj.
 4. Kremtet mistike - janë ditë të shënuara kur zotat kanë shfaqur shenjat e tyre me funksion orakullar
Ky kalendar nuk mban vulën e asnjë regjioni, por vetëm vulën e unitetit. Kjo është ajo që i ofrojmë besimtarëve shqiptarë për t'u unifikuar.


View attachment 100516
Kujt i lutesh yllit? Zeus quhet nje yll ne Parajsen e 5 mos gabofsha sipas sekreteve te Enokut 😁 nuk te degjon jo , kot e ke 😅 , fillo lutu ne ZOT dhe ndero beselashtet sepse ishin me besimtar ndaj Hyut se keto qe jane sot 🙂
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,179
Pikët
113
Kujt i lutesh yllit? Zeus quhet nje yll ne Parajsen e 5 mos gabofsha sipas sekreteve te Enokut 😁 nuk te degjon jo , kot e ke 😅 , fillo lutu ne ZOT dhe ndero beselashtet sepse ishin me besimtar ndaj Hyut se keto qe jane sot 🙂
Jo more . Nuk kemi pune me ate qe thua ti ne.
Ai ka krijuar kete fjalen beselashte se me demek nga Besa, por rastesisht ka thene dicka qe nuk e di as vete.
Dhe jo, nuk qene te tere Pellazge.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,397
Pikët
113
Jo more . Nuk kemi pune me ate qe thua ti ne.
Ai ka krijuar kete fjalen beselashte se me demek nga Besa, por rastesisht ka thene dicka qe nuk e di as vete.
Dhe jo- nuk qene te tere Pellazge.
Vdes icik ti po su krujte e 😁
 
Top