• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
23,663
Pikët
63
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Bravo, u gjet zoti. -mos-

Cili zot? :D
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
2,653
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Kujt besimi i perkasin keta "shkencetaret"...
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,627
Pikët
38
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Kujt besimi i perkasin keta "shkencetaret"...
Sigurisht qe nuk i perkasin besimit Ateist sepse perndryshe nuk do te merreshin me kete gje.

Respekte.
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
2,653
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Sigurisht qe nuk i perkasin besimit Ateist sepse perndryshe nuk do te merreshin me kete gje.

Respekte.
Respekte edhe per ju.....
Nuk mu pergjigjet?????
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
23,663
Pikët
63
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Respekte edhe per ju.....
Nuk mu pergjigjet?????
Sipas videos I perket zotit qe ka krijuar boten ne 6 dite :Dlol
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
2,653
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Sipas videos I perket zotit qe ka krijuar boten ne 6 dite :Dlol
Zotit qe te krijoje njeriun iu deshen kater elemente....dheu,uji,zjarri dhe ajri.
Ndersa shkencetareve u duhet vetem nje qelize per te krijuar nje njeri.
atehere kush eshte me i zoti.....LOL
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,627
Pikët
38
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Respekte edhe per ju.....
Nuk mu pergjigjet?????
Me sa duket te besimeve te ndryshme.

Katolik, Kristian, Simpantizant te Budizmit, Besimtar te papercaktuar , etj..
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,627
Pikët
38
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Zotit qe te krijoje njeriun iu deshen kater elemente....dheu,uji,zjarri dhe ajri.
Ndersa shkencetareve u duhet vetem nje qelize per te krijuar nje njeri.
atehere kush eshte me i zoti.....LOL
Zoti e krijoi njeriun brenda nje dite. Por per shkak se Zoti eshte dashuri , Ai ne fillim krijoi kushtet ku njeriu do te jetonte pastaj njeriun, ne menyre qe njeriu te jetonte ne kushte shume te mira.
Pervec kesaj Zoti i dha njeriut kohen e cila eshte me e cmuar se cdo gje tjeter, si dhe i dha diten e pushimit qe te mos rraskapitet ne pune si kafshe.
Pastaj Zoti i dha njeriut nje nga gjerat me te bukura, Martesen.
Martesa eshte nje nga gjerat me te mrekullueshme ne te gjithe universin, fakti qe egziston martesa tregon per egzistencen e Zotit.
Martesa eshte nje institucion qe eshte krijuar nga Zoti dhe jo nga njeriu.

Tani te krahasojme punet e njeriut me ato te Zotit.
Njeriu nuk mund te krijoj njeriun dhe ti plotesoje te gjitha kushtet, ne fakt njerezit vrasin njeri tjetrin, njeriu i merr jeten njeriut. Njeriu nuk di te vleresoje kohen qe i eshte dhene, Njeriu nuk di te pushoje dhe ka fakte qe sot ne Shqiperi bizneset nu u japin pushim punetoreve te tyre. Njeriu ka deformuar martesen ne jeten e tij sociale dhe kulturore dhe per kete aresye jeta familjare eshte shkaterruar nga njeriu. etj, etj

lol
 

Deluvian

Internet Warrior
Anëtar
Aug 16, 2013
Postime
101
Pikët
0
Vendndodhja
New Amsterdam
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Nga ana shkencore nuk eshte gjetur as prova me a vogel per vertetimin e hipotezes qe Zoti ekziton, madje as obzervime nuk ka. Nje video ne youtube nuk duhet mare si burim i besueshem shkencor prandaj mos u genjeni nga idiotsite qe ekzistojne atje.

Une vet jam besimtar, po ju garantoj qe prove per ekzitencen e Zotit nuk kan per tu gjetur kurre.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,524
Pikët
113
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Kam lexuar dhe nje koment(jo pare ne You Tube): ekzistonin galaktikat miliarda vjet para zotit+dhe dinosaure.
 

Deluvian

Internet Warrior
Anëtar
Aug 16, 2013
Postime
101
Pikët
0
Vendndodhja
New Amsterdam
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Epo varet se per ke Zot po flet, se ka zota sa te duash. Sa i perket universit qe mund te shohim, logaritet te jet reth 14 miliard vjet i vjeter. Toka vet esht 4.5miliard vjet. Jeta e pare ne Toke reth 3.4 miliard vjet. Dinosauret u zhduken reth 64-66 milion vjet me par. Njerezimi i pate fillimet 2.5milion vjet me pare. Yahweh dhe judaismi u shfaqen para nja 3000 vjetesh. Zoti i te krishtereve 2000 vjet dhe zoti i muslimaneve 1400 vjet te dy bazohen te ai i hebrenjve, Yahweh (teknikisht jan i njejti Zot po ca s'duan ta pranojne).

Pra e shef se sa me i lashte esht universi ne krahasim me Zotat tane.
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
16,158
Pikët
63
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

qasja jone ndaj zotit eshte e re sepse jemi relativisht te rinj ne univers por kjo sdo te thote se edhe zoti eshte i ri...ai mund te jete i vjeter sa universi,edhe me i vjeter..ndoshta edhe me i ri,bir,nip ose sternip i ndonje zoti tjeter,kush i merr vesh keto pune...
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,627
Pikët
38
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Tema eshte shume e qarte. Vezhgim ne nivel shkencor per egzistencen e Zotit. Pra nuk po flitet qe Zoti eshte ne kete pike ose ne ate pike.

Por po flitet per egzistencen e disa faktoreve ose provave apo dhe argumenteve shume te fuqishem qe flasin per egzistencen e Zotit. Nje nga keto prova shkencore eshte edhe ky vezhgim.
Gjithashtu egzistenca e te tjera parimeve, apo argumenteve dhe provave tregojne per egzistencen e Zotit.

Psh egzistenca e nje parimi te persosur qe funksionon kudo, kurdo, dhe qe eshte nje parim i fuqishem dhe qe nuk ndryshon tregon per egzistencen e Zotit.

Ky parim eshte parimi i mbjellje korrjes. C'fare mbjell do te korresh.

Funksionon kudo, kurdo per cfaredo fushe per cdo njeri per cdo komb ne cdo ambjent eshte i pandryshueshem etj.

Ky parim eshte gjithashtu nje argument i fuqishem per egzistencen e Zotit.

Mua nuk me vjen cudi qe egzistojne gjithe keto parime dhe argumente pro egzistences se Zotit por me vjen cudi si ka mundesi qe nuk ka asnje argument kunder egzistences se Zotit

Respekte
 

user010

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 10, 2012
Postime
300
Pikët
0
Vendndodhja
Londer
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Nga ana shkencore nuk eshte gjetur as prova me a vogel per vertetimin e hipotezes qe Zoti ekziton, madje as obzervime nuk ka. Nje video ne youtube nuk duhet mare si burim i besueshem shkencor prandaj mos u genjeni nga idiotsite qe ekzistojne atje.

Une vet jam besimtar, po ju garantoj qe prove per ekzitencen e Zotit nuk kan per tu gjetur kurre.
Ortodokset (fatkeqesisht nuk kam njohuri per te tjeret) thone se sipas pastertise dhe fuqise te besimit dikush ndjen pranine e Zotit pak e dikush shume.

Nuk dua te shpreh opinionin tim personal, duke mbajtur nje qendrim indiferent po kujtoj se ka ortodoks qe flasin per mrekulli dhe shfaqje te Zotit (zakonisht shfaqje te Nenes te tije) edhe sot.

Per mua me e mira eshte qe dikush kur te jet gati ta provoj vete ka apo jo, por sigurisht kjo nuk mund te behet duke perdorur llogjiken dhe mendjen tone. Pastaj, shume prej ortodokseve qe kan perjetuar shfaqje te ndryshme,flasin shume pak ose fare, eksperienca te tilla nuk jan per shume reklame si ta them, jane perjetime te forta dhe personale.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,658
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

A mund te futet tema e ateisteve ne Forumin e Botes Shpirterore???!!!

p.s. jashte teme
 

Aleandro

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 3, 2017
Postime
604
Pikët
0
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Ne kete video anglisht mund te shikojme nje vezhgim shkencor per egzistencen e Zotit.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=AJioWKPlBIw
Pershendetje Alko..
Per cilin Zot e ke fjalen ne kete teme, Zotin qe gjejme ne librat fetar apo Ate qe shkenca na ofron?

Mqs jemi tek temat e besimit besoj qe e ke fjalen per te paren. Atehere besimin ne ekzistencen e Zotit duhet ta kerkojme nepermjet librave qe ofrojne besimet perkatse, dhe konkretisht tek ai i krishtere, Bibla.
Ose me qarte, ekzistenca e Zotit gjindet tek Vangjeli dhe jo ne shkence & youtube. Pare qe: "Jezusi shpeton"
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
1,740
Pikët
63
Vendndodhja
philadelphia
Përgjigje e: Zoti egziston, nje vezhgim ne nivel shkencor.

Shkenca nuk po zbulon dot medikamente per qindra semundje.Shkenca akoma nuk njeh oqeanet e krijesat tokesore. E si mund te pretendoje shkenca ne kete nivel ku eshte sot te flasi per Zotin,per krijuesin?
 
Top