• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

nuk besoj se hyn ne pune ajo harte, niveli i deteve ka qene stabel ne konfigurim keto 6000 vjetet e fundit, mendohet qe ka qene 2 metro me larte se tani.
nuk ka patur ndonje permbytje te madhe kurre.
Permbytje eshte quajtur ndarja...e kontinenteve qe mbase eshte pasura nga ndarje te tjera me lokale te mepasme shoqeruar me nderfutje te deteve aty ku me pare kishte toke.

Migrimi Dradanit mbahet se ka ndodhur pas ose gjate nje permbytjeje.

Apo nuk ishte proponent i ndarjes ne nje teme tjeter?
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

E kam pare temen e hershme te Vitellos, vicave dhe Italise. Oenetrinet jane paraardhes te Iapygeve.

Tani keta dardanet te Kalabrise jane interesante. Mbase ketu duhet te sillet nje harte intersante qe kishte posuar xhGashi tek nje teme tjeter. Sipas asaj harte, Italia ishte e ngjitur me Ilirikun, para permbytjes.
dardanet e kalabrise jane galabri(nenfis dardan)...k(c) shqiptohet si g edhe sot ne jugun e italise.
brindisi, umbria, brescia, dhe te tjera kane te gjitha rrenjen bri.
italine e okupuan pastoret e ilirikut, i dhane dhe emrin, kam degjuar qe andej nga veriu i shqiperise dhe ne kosove perdoret dhe vit ne vend te vic, eshte fare e lehte ta lidhesh me vit-viteliu-vitulus(lat)-vitello(it). pra vete emri itali.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Bri - eshte nga Bry- Phry- Pera- Dardha.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Permbytje eshte quajtur ndarja...e kontinenteve qe mbase eshte pasura nga ndarje te tjera me lokale te mepasme shoqeruar me nderfutje te deteve aty ku me pare kishte toke.

Migrimi Dradanit mbahet se ka ndodhur pas ose gjate nje permbytjeje.

Apo nuk ishte proponent i ndarjes ne nje teme tjeter?
sipas mitit po, ka patur permbytje, por te gjesh elementet reale ne mit(perjashto hyjnoren) eshte ca e veshtire.
perndryshe na duhet te besojme qe moisiu cau detin me dysh.

une besoj qe migrimi duhet te jete bere me mjete lundrimi, ose nga veriu i italise, me gjasa te pakta.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Bri - eshte nga Bry- Phry- Pera- Dardha.
bryget, te cilet ne te shumten e hereve dalin si Βρίγες, pra briges-briget.

vete frigjianet kane bri.

hipoteze ne ajer e imja(ka gjasa te jete e vertete), vete kapelja frigjiane a nuk duket si nje bri me hark?
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

hesperus?!
aferdita eshte ylli i mengjesit, pra afer dites, hesperus eshte ylli i mbremjes, pra i njejti planet, kemi dualitet me aferditen.
po ky planet njihet dhe si fosforus, por si yll i mengjesit, qe ne latinisht eshte lucifer(pra djalli)....fosforus eshte vella i hesperus sipas mitit.

pra gjerat nderlikohen, dualiteti aferdita-hesperus, dhe qenia e njejte aferdita-fosforus(si yll mengjesi).
kemi te bejme me sjelljen e drites dhe me ikjen e saj, me lindjen dhe perendimin.

ne disa burime, hesperus eshte ati i hesperideve(Servius. ad Aeneid. 4,484)
1-hesperus eshte hesperus
2-hesperus eshte aferdita=fosforus
3-hesperus eshte fosforus=aferdita

cdo fjali me siper eshte e vertete, i referohen planetit(venus, po e quaj une, emri latin i aferdites)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

tek epitafi i varrit te virgjilit eshte shkruar

Mantua me genuit; Calabri rapuere; tenet nunc Parthenope. Cecini pascua, rura, duces.

pra lindi ne mantova, kalabrezet e moren dhe napoletanet e mbajten...shume studiues thone qe ishte nga umbria.

ps.sero, virgjili ja heq origjinen hyjnore dardanit.
Nuk ka si tja heqi,se ka prejardhje hyjnore,e ben vetem me origjin italike...
Simbas Virgjilit vet Enea shprehet;
"Cerco l'Italia avita e la mia stirpe
che dal massimo Giove a me discende..."
Pra flet per origjinen e tij nga Dardani qe eshte i biri i Zeusit dhe Elektra..etj etj

Megjithate Eneide ndjek pak a shum Odisen e Omerit,edhe si kronologji pothuajse perputhen,edhe Enea shkon ne token e çiklopeve 3 muaj me vone qe kishte kaluar Odisea..
Gje tjeter qe mbase ja vlen,simbas Virgjilit,"o simbas fantazis se tije",edhe trojan te tjere kishin emigruar,gjate renies se Trojes o pak perpara renimit te saj....Antenori miku i Priamit,qe kishte kaluar adriatikun e themeloi Padoven.Eleno i famshmi djal i Priamit qe u be mbret i Epirit,ne portin kryesor te Butrolo o Butrintin.Polidori,tjeter djal i Priamit qe shkoi ne "Tracia"qe me von u vra...
Por vetem Enea ishte destinuar te shkonte ne "antken tok te origjines se trojaneve..
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Sero....

(Aeneid 7.195-242; 8. 596 ss. ; 9. 10; Servio, ad Vergilium, Aeneidos, 9.10).

e ema e dardanit, elektra ishte martuar me mbretin e tarquinia-s(provincia di viterbo ne veri te romes), corythus, dhe lind dardani. me pas ky iken dhe themelon dardanine, pasardhesit e tij themelojne trojen.
pikerisht ky eshte motivi sipas virgjilit qe pas renies se trojes enea shkon ne tarquinia me te mbijetuarit e tij trojane-dardane, duke ndjekur lumin tevere qe ne fakt ishte kufiri i lazio-s me etrurian.

pra origjina nuk eshte prej zeusit sipas virgjilit.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

sipas virgjilit. palladium-in( statuje druri) e dardanit, nuk e vodhi uliksi dhe diomedi ne troje, ate e solli enea ne italik, e cila me vone u vendos ne tempio di vesta ne foro romano.
kjo statuje druri ishte e afte te mbronte nje qytet te tere, ka te ngjare pikerisht prej kesaj ka marre emrin aeneas dardanus, dhe jo emrin e te atit.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Sero....

(Aeneid 7.195-242; 8. 596 ss. ; 9. 10; Servio, ad Vergilium, Aeneidos, 9.10).

e ema e dardanit, elektra ishte martuar me mbretin e tarquinia-s(provincia di viterbo ne veri te romes), corythus, dhe lind dardani. me pas ky iken dhe themelon dardanine, pasardhesit e tij themelojne trojen.
pikerisht ky eshte motivi sipas virgjilit qe pas renies se trojes enea shkon ne tarquinia me te mbijetuarit e tij trojane-dardane, duke ndjekur lumin tevere qe ne fakt ishte kufiri i lazio-s me etrurian.

pra origjina nuk eshte prej zeusit sipas virgjilit.
"Ebbe inicio da Giove il nostro seme,
Giove come lor avo hanno i Dardanii;
il teucro Enea re nostro,ei pur dell'alta
stirpe di Giove,al regno tuo ci manda..."

Sa per Enean ashtu eshte zbret ne grygderdhjen e Teveres (ostia),ku Lavinia,vajza e Mretit Latin eshte e fejuar me Turno te birin e mreterve te Rutuli..pastaj Enea bashkohet me Evandron mbret i Pallanteo,o Paladino e sotme,e ben aleanc edhe me Etrusket...etj etj

Elektra "ninfa" e dashura e Zeusit,e bija e Atlante,mema e Dardanit.Bije tjeter e Atlante ishte Maia qe ishte mamaja e Merkurit,nga i cili lind Evandro,qe thuhet te vije nga Arkadia e qe themeloi Pallante....Keshtu qe Evandro e Dardani ishin kusherinj...
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

nje ure mitohistorike midis trojes dhe tarquinia-s eshte tarkonti(tarconte) zoti i stuhise se etruskeve, si dhe vellai i tij tirreni(tirreno) qe udhehoqen migrimin e etruskeve nga misia ne etruria. atij e atribuohet themelimi i dodecapoli etrusca. si dhe qyteti...

Tarquinia-->Tarchu-na in lingua etrusca; cfr. Tarui-sa/*Tarhuisa- Troia e Tarhunt-assa in luvio(Strabone, Geografia, V, 2,2.)

miset ishin prezente ne troje.
Secondo alcune fonti Telefo ebbe Euripilo dalla seconda moglie Astioche, sorella di Priamo; suoi figli di primo letto furono invece Tarconte e Tirreno, mitici progenitori degli Etruschi. Grino era figlio di Euripilo, che morì a Troia.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Ashtu eshte Land....Virgjili permend her Tirrenet e her Etrusket per te percaktuar te njejten gje..Se po na huto me keto "mitologjira",se dihesh se ku futesh po nuk di se ku del....
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Ideja e temes nuk eshte se ku- shkoi Aeneas, po nga origjinon Aeneas dhe stergjyshi i linjes se tij, Dardani. Cilet jane ato vende qe u krijuan dhe ku jetuan te dy keta edhe pasardhesit e tyre.


Po me qe jemi tek Aeneas, para se te kthej temen perseri aty ku nis, po citoj Strabo:

"Aeneas mblodhi nje grup qe ta pasonte dhe lundroi me te jatin Anchises dhe birin Askanius; dhe disa thone se ai u vendos prane Olimpit Maqedon, te tjere se themeloi Capuan prane Mantineas ne Arkadi, duke derivuar nga emri qe i dha venglumilit nga Capys, te tjeret se zbriti ne Aegesta ne Siqeli me Elymus Trojanindhe se mori ne posedim Eryx dhe Lilybaeum, dhe u dha emrin Skamander dhe Simoeis lumejve prane Aegestes, dhe se qe ketej shkoi ne vendin e Latineve dhe u vendos aty, ne perputhje me nje orakull i cili u sugjeroi te ngulen aty ku do te hane tryezen, dhe kjo ndoshi ne nje vend Latin ne afersi te Lavinium, ku nje cyrek i madh buke ishte vendosur si tryeze per mungese te nje tryeze me te mire, dhe u henger me gjithe mishin e vendosur mbi te.
Homeri, sidoqofte, nuk eshte ne pajtim me asnje ng ate dy historite, as edhe me historine e mesiperme te themeluesve te Skepsis; pasi ai deften qarte se Aeneas mbeti ne Troje dhe udhehoqi perandorine, dhe ja trashegoi vazhdimesine bijve te bijve te tij, familja e Priamideve duke pas qene shuar: "Pasi raca e Priamit urrehej nga bijte e Kronit, dhe tashi me te vertete Aeneas i fuqishem do te udhehiqte mbi Trojanet, dhe bijte e bijve te tij qe do lindnin me pas."

Strabo, Gjeografia, Book 13, 1, 53, 2

Virgjili, pas udhetimit ne "Greqi" kerkoi te digjej "Aeneida" per shkak te pamundesise se tij per ta edituar ate.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Per kete arsye ka rendesi te gjejme se cili eshte emri real i Aeneas. Emri i tij real do na coje ne dinastine Dardanide dhe vendodhjen reale te saj.

Pershembull, ne dinastine Elymiote te Maqedonise, ka tre Derda ose Dardha. Po ashtu dime se Elymiotet (apo Illum-iotet) u shtyne drej veriut ne Maqedonine veriore nga ...Akeanet sipas disave dhe nga Bryget sipas te tjereve.

Jane Elymiote edhe Oenetrionet/Japyget qe popullojne Kalabrine qe nga 700 BC qe koincidon me ca dyndje ne Ilirik.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

besoj se nuk gjendet dot asgje, dhe ja pse.
enea si personazh letrar(virgjili) apo rapsodik( "homeri") nuk mund te provohet dot historikisht te kete ekzistuar, ne kete kuptim ne kerkojme kot dinasti dardanide.
dinasti letrare pa vlere historike po, cdogje e kompromenton elementi hyjnor, dardani biri i zeusit dhe elektres, enea vete biri i anchise dhe aferdites, romuli dhe remi bijte e rhea silvia-s dhe ares/mars. cudi! romaket kane qene shume te kujdesshem kur jepnin origjine hyjnore mbreterve, e pra bejne perjashtim me "themeluesin" e romes.
e kemi thene dhe here te tjera, mosperputhja ne kohe e luftes se trojes dhe themelimit te romes eshte diskrepance e pakaperxyeshme. themelimi i romes 7 shekuj para krishtit dhe datimi qe i japin luftes se trojes.
pa marre parasysh iliaden homerike:p te shekullit te X( the oldest copy) konfrontuar me aeneid te virgjil poetit, qe ka mosperputhje te shumta.

nese ka patur nje lufte troje, ne nuk dime asgje si eshte zhvilluar.
kush e ka themeluar romen, edhe kete se dime, sigurisht di nje gje qe s'ka qene i biri i zotit mars, naltmadhnia e tij romul:p

ka nje dardani historike te sigurt ne ilirik, ka dhe nje mitike ne iliaden mesjetare te shekullit te X.
virgjili i sherbeu romes, venetus a bizantit.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Le t'i marrim me radhe.

Poseidoni, perendia qe ne Alenace me Athinen solli shkaterrimin e Trojes, eshte pikerisht ajo pernedi qe shpeton Aenean nga shpata e Akilit. Dhe jo vetem kaq, Aeneas shpetohet pasi ky do qe i vetmi qe do mbante gjelle linjen Dradane, pas shuarjes se familjes se Priamit.

Aeneas nuk shquhet dhe aq per force karakteri ne Iliade, por eshte bere kolos i nderit 'romak' nga Vergili.

Ka mendime se Iliada eshte shtuar me porosi te Romes ne Iliade. Lidhje behej permes nje familje greqe qe pretendonte se rrjedh nga Aenea. Edhe nje here- Familje Greke.

Aeneas u konsolidua si baza e prejadhjes se familjes se Julius Qesarit.

Ndonese nuk ka asnje deshmi Aeneidesh ne Itali, pervec poceve, kemi nje sundues me emrin Aeneas Sulius. Dhe kjo "Sulius" eshte pa dyshim nje familje greke. (Do ta saktesoj vitin e mbreterimit te ketij te fundit sipas nje libri te lashte romak qe posedoj).

Ajo qe ka interes per mua keru, nuk eshte Aeneas dhe as Roma. Kuriozitet ka fakti se pse familja e Julianit, mbase e fundit me origjine dardane ne rome, kerkon te vendose legacine e origjines se tyre nga Dardania.

Lidhje e kesaj linje dardanie me pasues te nje familje Greke, te Epirit.

Emri Anchise i Sarandes.

Hesperidet pertej Okenaos.

Dhe se fundi. Kush ishte Troja?
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Aeneas u konsolidua si baza e prejadhjes se familjes se Julius Qesarit.
por eshte qesharake ama, sepse vazhdon ne vije femerore qe nga rhea silvia qe na jep romulin...marsi-ares si hyjni s'mund te jete dardan, eshte hyjni.
si mundet te futet ne mes nje femer dhe me pas te vazhdoje ne vije mashkullore?!
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

nese ka patur nje lufte troje( une venetus a, nuk i besoj aspak si zhvillohen ngjarjet, di sakte historine si u cua nga bizanti ne itali kjo kopje mesjetare), atehere dardania ilirike ka patur dalje ne adriatik.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,215
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Problemi eshte se nje Dardani te vetme ka pasur ne bote, ne jete te jeteve. Vec, kufite e saj kane ndryshuar.
 
Top