• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

( Së bashku ) Të mësojmë të shkruajmë e të flasim shqip

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,156
Pikët
113
i,e, të terun ( dialakt.).
Në gjuhën e njësuar letrare: i terur

me kuptimin i tharë ( pa lagështi )

* në dialekt përdoret edhe fjala nej ( p.sh, kënga; "Neje ( tere, thaje ) ti moj goce neje ti, shaminë e beqarit"... )
Mendoj se folja ndej apo ńej me shume e ka kuptimin shtrij.

Ndej rrobat ne tel.

Ndehem ne toke - shtrihem ne toke.
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,158
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Një dhe nja nuk ka te njejtin kuptim.
një gote bosh cileson numrin e gotave.
nja dy tre gota bosh , nuk di ca cileson por jo numrin😂😂
Të lumtë.E para ( një ) është numëror, e dyta ( nja ) është pjesëz përafruese.
 
Top