• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,063
Pikët
113
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Shume prej jush ende pa ditur gje nga filozofia okulte dhe ezoterike nisin servilosjen me shpresen se do shpetojne duke genjyer veten.
Magjia ne vetvete eshte filozofi e praktikuar nuk eshte besim fetar nuk kane cme duhen delet perkundrazi dua njerezit te jene te llogjikshem te arsyetushem dhe jo te verber duke u bere pjese e prapagandes nga institucionet Akademike Fetare e Shteterore.
Shoku Adam, akoma verrej gafa te renda prej teje lol, akuzon te tjeret se nuk dine asgje nga filozofia okulte, dhe fiks dy rreshta me poshte e ben gafen.
Filozofia okulte ka te beje me te kater elementet, astrologjine, kabalane, numerologjine, engjejt, emrat e Zotit, si dhe alkimine. Origjinat e shkrimeve hebreje( biblike dhe kabalah), "greke" dhe kaldease. Merret filozofia okulte bashke me filozofet hermetike me besimet fetare, si nuk merret:D

Kujdes lol

Gafa ne astrofizike, tashi po ben gafa dhe ne okultizem....qe te kuptohemi, jo se une besoj ne traplleqet e okultizmit, por e di sakte se cfare eshte, di shume mire fazat e kalimit nga okulti ne shkence te mirefillte, nga alkimia tek kimia, nga astrologjia tek astronomia etj etj.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,768
Pikët
113
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Waaaa cfare tmerri. Tema me e ndyr ne forum. Ci keni keto maskaralliqe se na moret ne qaf. Vjen i lexon ndonje idjot ose idjote dhe i zbaton, pa e ditur se cfare shkaterron tek vetja dhe demin qe i ben tjetrit.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,554
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Te tmerruarit te shoqerohen nga prinderit kur te hyjne te kjo tema +14... dhe te jene te siguruar me password ose kod pin me leje moderatori.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,533
Pikët
113
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Adam ku humbe?
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,669
Pikët
113
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Me murr dy ore kjo teme qe te lexoj Adamin, Adam ne disa shkrime bie shume kontradikt me veten tende.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,712
Pikët
113
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.Po mundet nese te gjithe shqiptaret e deshirojne kete gje.
I gjithe njerzimi jeton ne menyren sunambul qe do te thote eshte i vetedijshem por brenda makthit te endres se vet pokeshtu dhe shqiptaret.

Quhet jetesa e viktimes qe ne vetvete do te thote. Viktima pelqen te viktimizohet dhe ne te njejten kohe pranon shtypjen edhe pse e kritikon ne vetvete e beson qe eshte viktime sepse truri i njerzve mendon vetem negativisht imagjinon skenare apokaliptik dhe ka frike te kete dashuri dhe besim sepse bie ne kundershtim me mbijetesen materiale te vete natyres njerezore.

Cfare i pengon shqiptaret te jene nje komb gardhi i kufirit?
Po ta them une. Shqiptaret nuk duan te jene nje komb duan te jene te shtypur nuk reagojne mendojne qe jane te vegjel para forcave te madhe por ne fakt e kane gabim. Mjafton nje cast nje deshire dhe te gjithe jetojne ne nje shqiperi te madhe.
:)
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,768
Pikët
113
Përgjigje e: Si te behesh nje Magjistar dhe te modifikosh jeten tende.

Mjeshtrit e arteve antike te cilet rriten ne anen shpirterore ne nje nivel me te larte se njeriu i thjeshte e kane te veshtire te identifikohen sepse ne ta mbizoteron shpirti ose Soul ndersa truri mendja dhe truri nuk luajne me rolin primar por sekondar ata i sherbejne shpirtit nuk e drejtojne ate. Shpirti nuk komunikon me gjuhen verbale por me ane te intuites simbolikes emocioneve etj ku perfshien telepatia komunikimet nderdimensionale e shume te tjera. Truri dhe Egoja jone takosore kane tendencen e identifikimit me emer mbiemer shtetesi kombesi profesion me hoby etj. Por per shpirtin e njeriut keto nuk kane rendesi skane vlere sepse ai eshte i perjetshem dhe gjate mijra e mijra vjeteve ne te shkuaren e ne te ardhmen nuk e ka te thjeshte te gjeje nje emer dhe te thote une quhem keshtu jam shqiptar dhe punoj si artist. Shpirti mundet te jete cdo gje dhe si ve dot nje etikete ta kete si emer . Emrin Adam Kadmon e zgjodha qellimisht sepse ka simboliken e njeriut te pare primondial te Adamit i cili zbriti ne toke per te jetuar. Eshte thjeshte simbolike sic perdorin piratet e webit Anonimus.

Sipas Astreologjise ka 12 epoka ku cdo epoke ka nje gjatesi afersisht 2160 vjet . Sipas Astrologjise ky eshte momenti i ndryshimit t. Ne kete moment ne jemi brezi i fundit i epokes se Peshqeve qe eshte simbolika e kristjanizmit dhe e simbolit te jezusit ku mbizoteron superioriteti mashkullor. Brezi i ri qe ka lindur mbas vitit 2012 ben pjese ne epoken e ujorit qe ne vetvete i jep superioritet femerores dhe pikerisht ne kete epoke dhe ne kete brez kane limdur dhe po limdin princat shpirterore qe do udheheqin njerzimin ne vazhdim.
Nga viti 2012 deri ne vitin 2600 quhet periudha tranzitore e ndryshimit te epokave dhe pikerisht ne kete vit fusha gravitacionale e tokes per shkak te ndryshimit te kendit me diellin dhe uljes se shpejtesise se rretullimit do ndryshoj kahet e fushes magnetike dhe do kemi 13 muaj ne vit sepse do ti shtohen vitit 12 dite. Por keto jane probleme te astrofizikes dhe nuk kane ndonje rendesi specifike.

Universi sic e njohim ne eshte i formuar nga grimca energjie te cilat vibrojne ne menyre te tille frekuence qe mbartin informacion njesoj si tingulli i nje istrumenti muzikor. Kur ky nivel vibrimi ndryshon ndryshon edhe informacioni. Te jesh ne harmoni eshte njesoj si te bashkosh dy tinguj muzikor brenda nje orkestre pa krijuar zhurme por muzike. Pershembull ne sinfonine e bethovenit te shtohet tingulli i nje vjoline themi qe ka vibrim dhe informacion ne harmoni me orkestren. Nese fusim zhurme e birbilit te trajnierit te futbollit ne nje orkester nuk do kemi harmoni sepse birbili nuk ka informacion muzikor dhe as frekuence te perafert me vijolinen.

Magjia eshte e veshtire te kuptohet si koncept sepse njerzit real e kane te shtremberuar idene. Disa e quajne magji kur shikojne nje magjistar disa e quajne mrekulli kur shohin nje figure fetare disa e quajne rastesi apo kocidence sic jane skeptiket.

Po perpiqem te shpjegoj shkurtimisht cfare eshte universi per njerzit shpirterore sipas arteve antike.

Ne jetojme ne nje univers i krijuar nga energjia pa kohe dhe pa hapsire nuk egziston as e shkuara as e ardhmja nuk egziston as hapsira qe njohim ne ne 3D. Te gjitha keto koha dhe hapsira jane nje iluzjon qe trupi yne mentale i perdor per tu orientuar dhe per te pasur me te lehte deshifrimin e informacionit shqisor i cili i vjen si energji elektrike nga receptoret. Pra ne jetojme brenda mendimit tone ne nje iluzion 4D lartesi gjatesi thellesi dhe kohe. Pervec se jetojme ne nje iluzjon mental shpirti yne jeton dhe eshte i bllokuar brenda trupit tone ne nje gjendje gjumi. Psh njesoj si nje astronaut qe fle brenda kostumit hapsinor. Kostumi hapsinor shikon se ka kamera degjon perpunon informacion dhe jeton ne nje fare menyre por eshte i destinuar ti sherbeje astronautit kur ai te zgjohet. Ky eshte rizgjimi i shpirtit ne boten fetare ku shpirti merr ne dore trupin. Dhe ne e perdorim kur themi njeri i zgjuar qe nenkupton me nje mendje te hapur mbi normalen jo i zgjuar ne mengjes por i zgjuar ne jete.

Eshte nje koncept shume i nderlikuar per tu kuptuar. Por fatmiresisht filmi i famshem Matrix shpreh kete kuptim te realitetit dhe jo pa qellim regjizori ndertoi kete skenar ai nuk e krijoj filmin ai mori informacione te gatshme nga filozofia esoterike dhe okultiste. Ndersa filmi Harry Potter shpreh konceptin qe njerzit e thjeshte kane per magjine dikush qe praktikohet me nje shkop magjik dhe transformon njerzit ne bretkosa.

Cdo njeri jeton brenda sferes se vet te influences ne nje univers plot me sfera te tjera te mbivendosura qe krijojne nje multivers. Me thjeshte cdo njeri jeton brenda universit te vet ku ka influence dhe bashkvepron me universet e tjere fqinj. Cdo njeri pa perjashtim ka fuqi ta ndryshoje dhe te modifikoje universin e vet pa ndikuar tek te tjeret. Pra nese une bej nje ndryshim dhe me pelqen apo pranoj qe forca e gravitetit nuk me pelqen ajo nuk do egzistoje ne universin tim. Por universi fqinj bashkevepron me ty por ndikohet vetem nese personi qe e drejton vendose ti bashkohet realitetit tend per te hequr gravitetin ose jo por natyra eshte ne nje harmoni shume te bukur ku nuk ndodh asnjehere perplasie. Cdo njeri i percepton gjeraat ndryshe psh ngjyren e kuqe une e perceptoj jeshilen ndrsa dikush thote qe jeshilja eshte bluja sepse keshtu kemi vendosur ti emertojme ne trurin tone. Ne nuk percaktojme njesoj gjerat sepse nuk jetojme ne te njejtin vend. Iluzjoni mund te modifikohet lehtesisht si modifikimi ne nje ender nese arime te behemi koshient brenda ne ender. Nese ne ender shohim nje qen qe do te na kafshoje dhe ne moment behemi koshient qe jemi ne ender nuk kemi frike por e transformojme qenin ne nje dele dhe paniku iken keshtu eshte dhe bota jone ne nuk jemi te vetedijshem dhe trupi yne biologjik eshte nje kostum kozmik i nje astronauti qe po fle brenda nesh.

Shembull konkret jezusi ndaloj stuhine dhe eci mbi uje. Ai beri mrekulli apo magji eshte e njejta gje. Jezusi vendosi ne universin tim une dua te ndodhe keshtu qe te bej qellimin tim dhe ashtu u be. Ndersa apostujt qe tentuan te ecnin ne uje ecen disa hapa dhe u zhyten me pas ne te sepse pranuan rregullat e Jezusit me besim por dyshuan dhe nuk ishin te vendosur ti mbanin ato rregulla apo jo dhe u hutuan dhe u zhyten ne uje.

Pyetjes a mundem te bej magji mrekulli ? Po mundem por keto magji nuk i sherbejne Egos time dhe as mendjes por shpirtit pasi shpirti e ka fuqine e ndryshimit te universit ku jetoj. Une thjeshte deshiroj dicka me shpirt dhe ajo realizohet. Deshiroj nje pune te qete me pak ore ne dite dhe page te kenaqeshme dhe ajo realizohet normalisht. Mendja ime nuk mundet ti kerkoje shpirtit nje Ferrari qe te plotesoj nevojat e Egos sepse shpirti e drejton njeriun jo e kunderta por shpirti nuk ka deshira te cuditshme psh tapata fluturues apo xhinde qe dalin nga llampa. Po ju jap nje shembull praktik nga jeta ime. Isha i lodhur fizikisht deshirova te beja pushim perdora mandra nje lloj lutje. Ne kulmin e punes puna u pezullua per nje arsye te rendomte kisha kater dite kohe te pushoja por doja me shume keshtu qe perdora tekniken e zgjatjes se kohes qe ne nje fare menyre ben qe ato 4 dite te te duken 4 muaj duke ngadalesuar kohen nje lloj meditimi aktiv. Mbas 4 ditesh vajta ne pune si nje jeri i ri i lumtur dhe i gezuar dhe punova me pasjon tere javen ne vazhdim. A mundet ndonje nga ju te beje 4 muaj pushim per 4 dite brenda ne pune. Por kjo ka ndodhur ne universin tim koleget e mi te punes kaluan 4 dite stres qe puna te mos pezullohej ata se kuptuan qe e kisha krijuar une dhe sdo e kuptonin dot sepse nuk jane te destinuar te shikojne pertej mendjes se tyre.

Magjistaret kane aftesi psiqike parashikimin e te ardhmes shikimi ne distance komunikimi me entitetet astrale telepati intuite mund te ndikojne ne psikiken e individeve kane fuqi hipnotike etj dhe une i zoteroj jo vetem une por dhe ju por ju nuk jeni koshient e vetmja e keqe eshte se shpirti im nuk do qe une te jap spektakel apo show sepse e urren famen shpirti ndjek qellimin e vet jo egon time.

Shtesat me te larta te koshiences kane aftesi te manipulojne materien ne menyrat me te cuditshme psh kemi Nicola Tesla po te lexoni veprat e tij do e kuptoni qe ai eshte qenje shpirterore qe krijonte nga hici fuqi te paimagjinueshme psh rrjedhjen e elektricitetit ne ajer pa ndihmen e kabllove telekomunikacionin astral me ane te elektronikes makinen e kohes e shume te tjera disa i thone kesaj shkence por harojne qe nje magjistar i atij niveli nuk shpik objekte por ligje te universit.

Magjistaret kane fuqi te levizin kombe te ndryshojne boten te jene te padukshem dhe te panjohur por ata jane qenje shpirterore dhe jo njerez te thjeshte ne siellje dhe mendime. Dallohen nga vullneti dhe perkushtimi per realizimin e qellimit qe kane ne shpirt nuk njohin pengesa nuk ndalojne asnjehere dhe nuk vdesin kurre vdes trupi fizik por jo shpirti i tyre ai jeton pergjithmone.
Ti po te kesh fuqine qe pretendon , tani qe te citova eja perseri ne forum dhe te diskutojme Grigori :) , po e ke lesh.;)
Thjesht merresh me mesime okulte djallezore dhe pretendon qe je dikushi, kur pikerisht kjo njohuri e percunduar te ben ty me keq se ato qe ndjek. Ti lexon mendjen time (gjithmone nese arrin ne disa nivele), por e ke te pamundur te ndryshosh destinacionin tim, sepse me eshte lene free will (e kane te gjithe humanet), ndaj ne kete pakt te shenjt qe u vendos, Zoti nuk nderhyn edhe kur njeriu i mire vuan, sepse nuk shkelet besa, por shperblimi do te jete i shumfishte per ate qe mbijeton. Ti je nje paradoks i vetvetes, mjerisht vetshkaterrues. KAQ .
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,189
Pikët
113
Nuk e kisha pa kete teme me pare.
Me vjen cudi qe Dr.Psiko ka perdor emer tjeter me pare.
Paska qene dhe Adam me pare.
Me qe mu kujtua...nuk di pse humbi?
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,481
Pikët
113
Ti po te kesh fuqine qe pretendon , tani qe te citova eja perseri ne forum dhe te diskutojme Grigori :) , po e ke lesh.;)
Thjesht merresh me mesime okulte djallezore dhe pretendon qe je dikushi, kur pikerisht kjo njohuri e percunduar te ben ty me keq se ato qe ndjek. Ti lexon mendjen time (gjithmone nese arrin ne disa nivele), por e ke te pamundur te ndryshosh destinacionin tim, sepse me eshte lene free will (e kane te gjithe humanet), ndaj ne kete pakt te shenjt qe u vendos, Zoti nuk nderhyn edhe kur njeriu i mire vuan, sepse nuk shkelet besa, por shperblimi do te jete i shumfishte per ate qe mbijeton. Ti je nje paradoks i vetvetes, mjerisht vetshkaterrues. KAQ .
Heret je kujtu me e citu🤣🤣
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,481
Pikët
113
Tna kishte dhon naj neshje per neser ky Adami mir do bojte😎😎😂
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
7,846
Pikët
113
A eshte akoma a jo du une me u bo 😁😁do me pelqente qe vec te zgjasja gishtin per ca gjona te veshtira 😁
 
Top