• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Softuer

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Përgjigje e: Softuer

Apel drejtuar institucioneve edukativo-arsimore në trojet tona, sidmos, me theks të veçantë, te institucionet edukativo-arsimore në Shqipëri:

Të Nderuar,

Bota ec me hapa gjigante në çdo sferë, dhe na duhet të jemi në hapa të njëjtë me ta. Çdo herë nuk kemi mundësi, por në botën e informatikës kjo është e realizueshme edhe për Shqiptarët. Duke pas parasysh që sot një pjesë e madhe e popullit tonë gjindent në emigracion, na e kemi obligim njerzor dhe kombëtar t´ju ndihmojmë në çdo hap aq sa kemi mundësi. Një ndër këto hapa është edhe edukimi i fëmijëve të emigantëve po edhe fëmijëve që frymojnë në trojet tona në sferën e Informatikës.Amerikanët, miqt tanë, arritën të krijojnë një sistem operativ i cili ngjan shumë me Uindovs-in, mirëpo ky sistem është përshtatur për fëmijë, të cilët mund të kyçen në sistemin edukaiv arsimor me këtë vegël të jashtëzakonshme. Ju lutem kërkoni bashkëpunim me këtë kompani për përkthim dhe përshtatje të materialeve në gjuhën Shqipe.Ky softuer është përkthyer në shumë gjuhë të botës.
http://www.magicdesktop.com/en-US
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Softuer pa pagesë

Nga krijuesi Shqiptar

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kodi binar-përkufizim:

Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary

http://anglisht.shqipopedia.org/binary

Lista e termave
(mund të shkarkohet në tryezë)

https://www.dps.gov.al/images/upload/pdf/DPS-Lista_e_termave.pdf

Vepra të dixhitalizuar-mund të lexohen por nuk mund të shkarkohen

Filozofi,histori, ese dhe fletushka të ndryshme

Filozofë & koncepte filozofike, histori nga antikiteti deri ne ditët tona, analiza, ese, përshtypje nga vendi dhe bota; ne këtë libër te pare filozofiko-historik, Dr. Besi ndan me lexuesit e tij, pjesëza e precedente nga gjigante te mendimit botëror.

https://issuu.com/doctorbesimedicalinformation/docs/filozofi_histori_dhe_ese

Një revistë e mrekullueshme-me analiza të pa varura nga ndikimi partiak, politik, klanor - që botohet vetëm në internet:

http://www.bota.al/
-------------------------------------------------------------------------

Virtual DJ
Virtual DJ lejon përzierje (kombinon/mix) të këngëve mp3 , duke egzekutuar/luajtur dy ose më shumë këngë në të njëjtën kohë, ku mund të përshtasni shpejtësinë relative të tyre në mënyrë që koha e tyre të përputhet, aplikoni efekte si synthe etj. Bëhet fjalë për aplikim të efekteve/pjesëve shtesë në një këngë në fillim apo gjatë ndërlidhjes së këngëve-aty ku mbaron një këngë dhe fillon tjetra…..

Instalimi

Instalo versionin e plotë-kliko aty ku shkruan Complete

Testimi fillestar/prova

Për testim të veglës duhet të keni 2 skedarë mp3. Mp3 e parë e tërheq dhe e lëshon(drag and drop) në pjesën e parë-shënuar me ngjyrën e kaltërt

Mp3 e dytë e tërheq dhe lëshon në pjesën e shënuar me ngjyrë të kuqe.

Për më tepër lexo në manualin e softuerit.

http://www.virtualdj.com/download/index.html


Equalizer

Një barazues ose EQ (barazim nga anglishtja) është një mjet i teknologjisë së timgullit/audio dhe përkthimi verbal i equalizer është "barazues". Një barazues mund të rrisë dhe ulë volumin në një interval të frekuencave të zgjedhura në spektrin audio dhe detyra e tij është të barazon ose të balancon tingullin. Barazimi përdoret në shumë kontekste të ndryshme të lidhura me audio, ku manipulimi i frekuencave mund të jetë i dobishëm p.sh. në koncerte të gjalla, inçizime në studio dhe në kontekste të medias. Barazuesi zakonisht ndahet në dy llojet më të zakonshme, barazimin grafik dhe barazimin parametrik, por ka edhe më shumë lloje të tjera.

Një ndër “Barazuesit/EQ” më të mirë në rrjet, pa mëdyshje është Equalier APO
Standardet; 32 dhe 64 bit
Shkarkohet dhe instalohet si softuer i veçantë

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/files/1.2/

Të ngjajshme / të tjera:

http://www.vst4free.com/index.php?plug-ins=EQ

http://members.aon.at/grxpage/index.htm


Koment

Si duket harduerët dhe softuerët janë dhe kanë nisur rrugëtimin e përbashkët apo me fjalë më të thjeshta janë në proçesin e shkrierjes së tyre në një pikë; fshihet kufiri në mes realitetit dhe imagjinatës... -kjo është rruga virtuale/imagjinare(apo jo fizike). Platforma virtuale është në zanafillën e saj dhe tani për tani shfaqet (eksperimentohet) si Hypervisor dhe makinë virtuale , temë e cila mund të lexohet në vazhdim.


Makina Virtuale


Një makinë virtuale (VM) është një sistem operativ (OS) ose mjedis aplikimi që është instaluar në kompjuter, i cili imiton harduer të përkushtuar. Përdoruesi i fundit ka të njëjtën përvojë në një makinë virtuale siç do të kishin në harduer të dedikuar.
Softueri i specializuar, i quajtur një hypervisor, emulon plotësisht klientin e PC ose serverin, memorien, hard diskun, rrjetin dhe burimet e tjera hardware, duke u mundësuar makinave virtuale që të ndajnë burimet. Hipervizori mund të imitojë platforma të shumta virtuale harduerike që janë të izoluara nga njëra-tjetra, duke lejuar që makinat virtuale të bëjnë sisteme operative të Linux dhe Windows Server në të njëjtin nikoqir/host fizik. Virtualizimi kufizon shpenzimet duke zvogëluar nevojën për sisteme harduerike fizike. Makinat virtuale përdorin në mënyrë më efikase harduer, që ul sasitë e harduerëve dhe kostot e mirëmbajtjes shoqëruese, dhe redukton kërkesën për energji dhe ftohje.

Arsyet për të përdorur virtualizimin

Virtualizimi ju lejon të:

Të hapni/aktivizoni softuer që kërkon një version të vjetër të sistemeve operative Windows.

Eksperimentoni me sisteme të tjera operative. Hyper-V e bën shumë të lehtë krijimin dhe heqjen e sistemeve të ndryshme operative.

Testoni softuerin në sisteme të shumta operative duke përdorur makinat e shumta virtuale. Me Hyper-V, ju mund t'i vëzhgoni të gjithë në një kompjuter të vetëm desktop ose laptop. Këto makina virtuale mund të eksportohen dhe pastaj të importohen në çdo sistem tjetër Hyper-V, duke përfshirë Azure. ....

Hyrje:

https://docs.microsoft.com/en-us/virtualization/hyper-v-on-windows/about/

Në ç`mënyrë mund të instalohen disa sisteme operative (p.sh. Linux, Uindovs 7, 8 dhe 10 në një disk kompjuterik-?)

Përgjigjen e gjen këtu:

https://docs.microsoft.com/en-us/virtualization/hyper-v-on-windows/quick-start/quick-create-virtual-machine

Softuer të ngjajshëm

http://www.vminstall.com/virtual-machine-software/


Norse

Me siguri keni dëgjuar apo lexuar për sulmet kibernetike, por ç`është në të vërtet një sulm kibernetik dhe si manifestohet?
Një sulm kibernetik/kompjuterik(përmes internetit)-cyberattack- është çdo lloj manovrimi sulmues i përdorur nga shtetet(shërbimet sekrete), individë, grupe ose organizata që synojnë sistemet informatike kompjuterike, infrastrukturat, rrjetet kompjuterike dhe / ose pajisjet kompjuterike me anë të mjeteve të ndryshme me veprime të dëmshme zakonisht që vijnë nga një burim anonim që vjedh, ndryshon ose shkatërron një objektiv të caktuar duke ndërhy/hakuar në një sistem të ndjeshëm.
Këto mund të etiketohen si një fushatë kibernetike, cyberwarfare ose terrorizëm kibernetik në kontekste të ndryshme. Sulmet kibernetike(cyberattacks) mund të shkojnë nga instalimi i spyware(softuer spionues) në një kompjuter personal në përpjekje për të shkatërruar infrastrukturën e kombeve të tëra. Sulmet kibernetike janë bërë gjithnjë e më të sofistikuara dhe të rrezikshme siç ka treguar kohët e fundit krimbi Stuxnet.

Këtu mund të ndiqen sulmet e drejtpërdrejta (që monitorohen dhe asgjësohen nga shërbimet/agjencitë e specializuara në SHBA) çdo sekond, minutë, orë 365 ditë pa ndërperje….
Harta që shfaqet në faqe mund të zmadhohet duke klikuar me miun mbi të...

http://www.norse-corp.com/

http://map.norsecorp.com/#/


Ndrysho madhësinë e imazhit / Image resize

A keni njohuri që imazhet tua që dëshironi të publikoni në faqe të internetit duhet që të kalojnë në proçedura të caktuara. Ndiq përshkrimin;Icecream Image Resizer, një aplikacion i dizajnuar për t'ju ndihmuar të ndryshoni madhësinë e imazheve tua shpejt dhe në mënyrë të përshtatshme. Shto imazhe të shumta dhe madje edhe dosje të tërë me imazhe dhe ndrysho ato në sekonda. Gjatë proçesit cilësitë e imazhve mbeten të pa ndryshuara.

Ndryshimi i madhësië është nevojë nëse ju këto imazhe dëshironi ti publikoni në faqe të internetit për hapje sa më të shpejtë të imazhit(imazheve).

P.sh. Një imazh me madhësi prej 1 Mb(megabit) me aplikim të Icecream Image Resizer shndrohet në imazh me madhësi 120-200 kb (kilobite) (Për ata që nuk kanë njohuri apo dëshirojnë të përfitojnë njohuri; ja si të shikoni madhësinë e imazhit tuaj; vendos një imazh në tryezë apo ndonjë dosje dhe kliko me anën e djatht të miut mbi imazh dhe lexo për cilësitë e saj-pas aplikimit të proçesit shiko sërish në madhësinë e re)

https://icecreamapps.com/Image-Resizer/

Standard kryesor i mazheve që publikohen në internet faqe janë imazhet me prapashtesën(shtojca) JPG/JPEG. Egzistojnë edhe standare të tjera si p.sh. TIFF, PNG,PSD, GIF.....*Sqarime më të detajuar

https://1stwebdesigner.com/image-file-types/

https://www.scantips.com/basics09.html


Në ç`mënyrë mund të “fotografoni” një UEB faqe apo pjesë të saj?

Desktop copy
1-Të gjitha imazhet në këtë temë janë krijuar në këtë mënyrë:

Në Uindovs egziston një aplikacion i emërtuar si Paint.

Hap atë.

Në anën e djathtë, në pjesën e sipërme të tastierës, vëren një buton me emrin PRINT SCREEN.

Shtyp në të dhe më pas ngjit(PASTE) në aplikacionin PAINT.

Kjo është e tërë proçedura. Në këtë mënyrë kopjon nga tryeza, Ueb faqet, Imazhe të softuerëve etj.

2-Mënyra e dytë për Printim të Tryezës (desktop) dhe elementeve të saj; p.sh një faqe e hapur apo

ndonjë pjesë e tryezës, realizohet përmes këtyre 2 softuerëve:

http://www.websitescreenshots.com/

http://toki-woki.net/p/WebKut/


Thunderbird

Me këtë aplikacion ju mund të hapni të gjitha postat elektronike/emailet tua njëkohësisht.(Nëse disponon/keni të regjistruar disa posta elektronike) Mjafton vetëm regjistrim i emaileve dhe në vazhdim kur e hap thunderbird, ju hyni në të gjitha email adresat tua me një klikim.

https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/


Mbrojtja e syve nga rrezatimi
(Përshtatja e temeperaturës së ngjyrave)

Gjatë ditës dhe natës temperaturat e ngjyrave nuk janë të njëjta.
A e vini re ndonjëherë se si njerëzit që shkruajnë gjatë natës kanë atë shkëlqim të frikshëm blu?
Ose zgjoheni natën gati të shkruani Idenë e Madhe dhe verboheni nga ekrani juaj i kompjuterit?
Gjatë ditës, ekranet kompjuterike duken të mira - ata janë projektuar të duken si dielli. Por, në orën 9:00, 10.00, ose 15.00, ndoshta nuk duhet apo nuk mundesh të shikosh diellin.
Veglat e më poshtme bëjnë të mundur që ngjyra/temperatura e ngjyrës e ekranit të kompjuterit të përshtatet me kohën e ditës, të ngrohtë gjatë natës dhe si drita e diellit gjatë ditës.
Më tepër rreth temperaturave të ngjyrave mund të lexohet këtu;

https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

Vegla për përshtatje automatike të temperaturës së ngjyrave të ekranit/monitorit kompjuterik

https://justgetflux.com/

http://jonls.dk/redshift/


Media Portal
Produkt Gjerman….a duhet të shtojmë diç më tepër?!….

MediaPortal transformon PC tuaj në një zgjidhje të plotë mediatike.Kalimi nga një mp3 këngë në tjetrën realizohet në mënyrë të”butë”(një mp3 “shkrihet” në tjetrën) pa ndërpreje nga një këngë në tjetrën....Një cilësi që as Microsofti apo ndonjë kompani tjetër nuk e kanë në në softuerët e tyre.
Thjesht, është një revolucion në kontrollin e medias, ju lejon të shikoni, dëgjoni, lexoni dhe luani mediat tuaja siç dëshironi, pa u futur në rrugë ose që keni nevojë të mësoni sisteme të vështira navigimi. Në faqe gjen dy versione; cilën duhet të instaloni? Për fillestar sygjerohet versioni
MediaPortal 1.

https://www.team-mediaportal.com/


Pjesë shtesë (addon) për Kodi

Kodi softueri mund të shkarkohet dhe përdoret vetëm me Uindovs 8,1 dhe 10. Instalohet nga Microsoft store. Këtu ju shfaq vetëm një informatë e cila ka të bën me pjesën shtesë që ndoshta tani për tani është pjesa/vegla më e mirë për mulltimedia respektivisht addons që ju mundëson hapjen e filmave, muzikës , dokumentarëve më të mirë, Tv kanaleve etj. Ndiq me kujdes mënyrën e instalimit dhe para e gjithash lexo në recenzione për të gjetur versionin më të mirë/funksional Parakusht për punën normale të addonsave është që konektimi juaj me interent të jetë me shpejtësi/së paku 3 - 4 Mbp (megabit për sekonë) Madhësia e addons-it rreth 300 MB/megabit.Nëse disponon koneksion me shpejtësi më të vogël addonsi nuk do punon në mënyrë normale(mos e instalo).

https://www.youtube.com/results?search_query=xenon+x7.3.5


Matja e shpejtësisë së konektimit me internet
Këtu mund të bësh matje të shpejtësisë së konektimit/lidhjes me internet:

https://www.spectrum.com/internet/speed-test

http://www.speedtest.net


Interneti Ilegal apo Interneti Sekret


…..dhe ju jeni të bindur që keni njohuri të plotë për Google dhe internetin në përgjithësi?!
Jo ju nuk keni njohuri të plotë , ju keni njohuri për rreth 4 % të internetit, kurse 96% nuk keni as dijeni se ku gjindet-Lexo për te këtu:

https://darkwebnews.com/deep-web/


Brave
(fito lek)

Brendan Eich, një nga njerëzit që themeloi Mozilla shfletuesin në vitin 1998, nisi një shfletues të ri të quajtur Brave në janar të 2017. Ideja e Brave është të zëvendësojë reklamat që mund të kërkojnë një kohë të gjatë për të ngarkuar disa ueb faqe. Në vend të saj shfaqen reklama të zgjedhura që kërkojnë më pak burime.
Tani Brave gjithashtu e bën të qartë se ata përdorues që zgjedhin të shikojnë këto reklama të përzgjedhura do të paguhen në bitcoin.
Për përdoruesit dhe botuesit, Brave vendos lek/para në llogaritë individuale të bitcoin dhe të dyja palët duhet të verifikojnë identitetin e tyre për të qenë në gjendje t'i heqin ato. Për këtë, kërkohet një postë elektronike/email dhe një numër telefoni për përdoruesit dhe një proces më të plotë të legalizimit të botuesit. Përdoruesit që nuk verifikohen automatikisht do të dhurojnë pjesën e tyre të parave në vendet /faqet të cilët ata i vizitojnë më së shumti.

https://www.brave.com/


Riparim i Master Boot Record (MBR) në Uindovs/Windows 10/8/7


Një nga hapat efektive për zgjidhjen të problemeve gjatë nisjes së Uindovs-it(windows), është riparim i boot Master Boot Record ose shkurtimisht MBR. Arsyet e zakonshme pse një MBR mund jetë prishur/korruptuar është për shkak të infeksioneve malware, si dhe fikja/mbyllja jo e rregullt e kompjutorit që gjithashtu mund të ndikon në prishjen e MBR . Në disa raste mund të gjeni raste ku Linux Grub është instaluar dhe Uindovsi/Windows nuk është në gjendje për ta zbuluar atë.

Në disa raste tjera, mund të shfaqet mungesa /gabimi Bootmgr . Në raste të tilla ju mund të aplikoni rindërtimin ose riparimin e MBR për të rregulluar këto çështje.

http://www.thewindowsclub.com/repair-master-boot-record-mbr-windows

Mënyra apo metoda alternative e riparimit të MBR-së është përdorim i softuerit Macrinum Reflect
(shiko artikullin më posht në lidhje me Macrinum Reflect)
Ky softuer , nëse përdoret për riparim të shpejt të MBR-it , mund të aplikohet / përdoret vetëm nëse e hap apo e nis VETÊM në mënyrën e nisjes së Uindovs-it nga disku i krijuar…..
Lexio më poshtë si krijohet dhe mënyrën e nisjes së kompjuterit nga disku i krijuar ku e gjen funksionin për riparim të MBR.
Këtë komand(flick) e gjen në pjesën e sipërme të softuerit Macrinum, në rastin kur e nis kompjuterin nga Disku (Repair MBR).


Macrinum Reflect


Kopjim dhe restaurim të sistemit operativ Uindovs Xp, Vista, 7, 8.1 dhe 10

Këtu jipen sqarime të thjeshta për kopjim dhe restuarim të sistemit opertaiv Windows dhe dedikohet
personave që nuk e njohin gjuhën angleze apo janë fillerstar;

(Sqarimi është elaboruar edhe më herët mirëpo këtu elaborohet një version i shkurt apo më i qart.)

Në sistemin operativ Uindovs/Windows egziston vegla për kopjim automatik mirëpo mund të ndodh që nga ndonjë shkak, kopja e krijuar nuk funksionon. Në atë rast mund të përdoret metoda rezerve për kopjim dhe restaurim të sistemit-për eleminin të ndonjë pengese apo problemi që nuk mund të zgjidhet në ndonjë mënyrë tjetër…

Ja mënyra:

1-Së pari duhet të keni në dispozicion një CD apo DVD të zbrazët
(më e këshillueshme është CD apo DVD RW(Rewrite)-mund të përdoret shumë herë)

2-Shkarko dhe instalo këtë softuer:

Macrinum Reflect > https://www.macrium.com/reflectfree Kliko në butonin Home Use
(853.3 MB)
Pas shkarkimit të softuerit do vëresh se aty ku shkarkohet softueri nuk gjindet vetëm Macrinum Reflect por edhe një softuer tjetër me emrin Windows PE
Nëse nuk është shkarkuar Windows PE, aktivizo Macrinum Reflect dhe instalo nga aty.

3) Instalo që të dy

4) Starto Macrinum Reflect

Me startimin/nisjen e softuerit Macrinum Raflect do ju parashtrohet një pyetje:

Rescue Media


Important: You have not yet created Rescue Media to enable
system recovery of your PC.

Do you want to create Rescue Media Now?

Fut në kompjutor një CD/DVD të zbrazët dhe kliko butonin YES

Pas disa minutave krijohet CD/DVD që shërben për restuarim/ ri krijim të sistemit operativ

Tani e keni gati veglën për restaurim.

5) Krijo një dosje(folder) të re në njësinë/ diskun me emrin : D dhe emërto p.sh. Macrinum Reflect. Zgjidhja optimale është një disk i lëvizshëm(mobil)-disk extern, por në mungesë apo pa mundësi të blerjes së saj njësia apo disku : D është zgjidhje alternative.

VINI RE: kopjen e krijuar duhet ta ruani vetëm këtu ngase nëse e ve/vendos në ndonjë vënd tjetër p.sh. në njësinë / diskun : C Macrinum Reflect nuk do e gjen dot kopjen e krijuar andaj zbato çdo hap të përshkruar këtu me kujdes.

Pikërisht në këtë dosje do të krjioni kopjen e sistemit

6) Në softuerin (Macrinum Reflect) që e keni aktiv (e keni hapur), kliko në butonin me emrin

Disk Image. Më pas kliko në Create an image of the partition required to backup and restore Windows

Kur klikon hapet një dritare e re me këtë emër (Select source Drive and Image Destination)

7) Tani duhet të caktoni rrugën (path në ang.) deri tek dosja(folderi/map) që e krijuat d.m.th. Deri te dosja Macrinum Reflect.

Aty vëren emrin Destination dhe më posht Folder. Aty e cakton/shëno rrugën deri te dosja (është në formë të 3 pikave vertikale kliko aty dhe gjeje vëndin në njësinë : D aty ku është dosja me emrin Macrinum Reflect. Pasi e keni bë këtë(caktuar rrugën) proçesi përfundon.
8) Tani kliko në butonin NEXT. Hapet dritare e re dhe sërish kliko në butonin NEXT dhe kliko në fund në butonin Finish.

9) Sërish shfaqet një dritare e re me emrin Backup Save Option.
Kliko në OK.

10) Tani fillon kopjimi. Keni durim dhe mos prekni asgjë deri në përfundim të kopjimit.

Restaurimi / ri krijimi i sistemit nga kopja e krijuar.

Për restaurim të sistemit nga kopja e krijuar vepro kështu:

a) Fut në PC/kompjutor CD/DVD-në e krijuar dhe starto / Nis kompjutorin

b) Gjatë nisjes së PC-së kliko/shtyp menjëher butonin F12 disa herë

c) Do vëresh një monitor me tekstin:

Please select boot device(shiko fig):Zgjedh aletarnativën si në imazh; lëviz me butonat posht lart si në figurën dhe kliko/shtyp butonin enter.
(Kujdes: aty ku është shënuar UEFI shkrimet pas saj : te ju mund të jetë ndryshe)

Më pas ju shfaqet mesazhi siç vijon:

Press any key të start from CD/DVD.
(Mos prisni asnjë sekondë, klikoni menjëherë ndonjë buton në tastierë cilado qoftë…Nëse prisni atëherë anulohet startimi i Macrinum Reflect dhe nis/starton uindovs/windows i zakonshëm.)

ç) Kur klikoni në ndonjë buton aktivizohet menjëherë CD/DVD-ja respektivisht starton VETÊM SOFTUERI Macrinum Reflect, pra nuk starton Uindovs/Windows i zakonshëm.

d) Me aktivizim të softuerit, ju mund të restauroni kopjen e skedarit që e ruan në dosjen/folder/map të emërttuar Macrinum Reflect. Nga brëndësia e softuerit Macrinum(kërko lidhjen respektivisht rrugën/path/dosjen dhe kliko në skedarin që ruhet aty ( të kopjuar më para).

Pas klikimit fillon proçesi i restaurimit...(mos prek asgjë prisni deri në përfundim të instalimit) Pas përfundimit të instalimit largohu nga softueri Macrinum Reflect (exit) dhe ri starto kompjutorin.

Proçes i ngjajshëm mund të aplikohet edhe me USB stick(flash memory).

Uindov/Windows 10


Në Uindovs 10 proçedura është më e thjeshtë:

1-Diskun e krijuar Rescue Media ve në pajisje.

2-Shko në parametrat e Uindovs-it Settings

3-Aktivizo uptdate and security

4-Prej aty e aktivizon diskun Rescue Media dhe vazhdon me proçesin e lart përshkruar


Reçensione / reviews

Asnjëherë mos bli produkt/shërbim përpara se të fitosh njohuri/informata të detajuara/hollësishme në lidhje me produktin respektivisht shërbimin.Në këtë mënyrë gjen produkt që të përshtatet sipas çmimit apo cilësive. apo mund ta krahasosh produktin/shërbimin me produkte /shërbime të tjera në internet. Por si të kuptoj që një produkt apo shërbim është po ai që e kërkoj? Si të bëj dallimin e tyre? Interneti eshtë vegël që përdoret nga të gjithë njerzit dhe aty gjen gjëra, produkte , shërbime, kompani, etj serioze dhe jo serioze. Për të dalluar dhe kuptuar në esencë një produkt, shëbim, kompani etj përdor recensione.

Ç`janë recensionet? Përkufizimi është mjaft i gjërë për nocionin recension, mirëpo në këtë kontekst recension d.mth. Përshtypjet, mendimet dhe përvojat e personave që kanë blerë dhe përdorin një produkt të caktuar apo shërbim; në këtë rast mund të jepen mendimet e përdoruesve, veçoritë teknike të produktit të caktuar, përvojat me kompaninë përkatse;korrektsinë e tyre, punën, produktet etj.…Në recensione mer njohuri/dituri cili produkt është më i përshtaçëm për nevojat personale dhe mund të krahasosh çmimet dhe cilësitë/kualitetin, përparsitë dhe mangësitë e produktit etj. Sidomos kur është fjala për produkte teknike në internet gjen shumë faqe me përshkrime dhe recensione nga më të ndryshmet….Kërko në Google.

http://www.reviews.com/


Pushimet verore/dimërore-udhëtimet dhe akomodimi


Dal nga dalë i afrohemi pushimeve verore dhe kjo është koha kur kemi mundësi të relaksimit dhe reflektimimit të periudhës së punës apo ndoshta studimeve. Pjesa dërmuese e Shqiptarëve në atdhe nuk kanë mundësi ekonomike për pushime jashtë shtëpive të tyre nga shkaqet që ii dijmë, mirëpo ka një pjesë që edhe përkundrejt kushteve ekonomike dhe sociale kanë mundësi të vejnë në pushime, sidomos ata që jetojnë jashtë atdheut.

Andaj ky përshkrim i dedikohet së pari emigrantëve dhe më pas atyre(edhepse ndoshta nuk kanë mundësi finansiare/ekonomike) që dësirojnë të përfitojnë njohuri për pushime respektivisht për transport dhe akomodim në vëndet turistike.

Nëse keni planifikuar pushimet verore apo nuk keni planifikuar gjë, tani është koha më e përshtashme për të planifikim respektivisht prenotim/rezervim. Dikush mund të thotë tani është shumë herët… Unë them jo, tani është koha.

Ja arsyet;

1-Meqë është herët, kompanitë/agjencitë turistike (hotelet) si dhe kompanitë e udhëtimit me aeroplan lëshojnë në qarkullim bileta të udhëtimit respektivisht akomodime nëpër hotele me cmime më të përshtacme/më të lira respektivisht mundësia e zgjedhjes është më e madhe.

2-Sa më afër kohës së pushimeve udhëtimeve apo prenotimit të hoteleve, aq më tepër apo më shumë riten cmimet, andaj tani gjen atë që dëshiron. Mos e le për më vonë.

3-Këtu ju informoj për faqen më të mirë në internet për prenotime të hoteleve qoftë në bregdetin tonë apo në Dardani dhe Fyrom dhe në gjithë globin disa qindra mija hotele në dispozicion. Kjo faqe përvec se mundëson prenotime të mira me cilësi të lartë, aty gjen cmime jashtzakonisht të lira në hotele me 2-3 yje.

4-Vecori tjetër e faqes të cilën e përdori personalisht vite të tëra, është mundësia e reklamimit, respektivisht denoncimit në rast se përshkrimi nuk përshtatet me atë që e gjen në hotel. Nëse hoteli përsërit gabimet dhe kjo kritikohet nga turistët, herët a vonë i bjen poshtë vlera e hotelit në faqe dhe mund të ndodh që të hiqet nga faqja.(lexo në recenzione të faqes)

5-Cmimi i bujtjeve është I garantuar (nga ana e kompanisë booking.com) respektivisht hoteli nuk mund ta ndryshon cmimin sipas dëshirës për shembull më vonë, vlen cmimi në kohën apo kur është bë prenotimi/rezervimi.

6-Në Booking faqen keni mundësi të kontaktoni kompaninë (nga dhe në cdo shtet të botës) në fjalë 24 orë, nëse keni pyetje apo ndonjë vërejtje

7-Nëse ndroni mëndje apo ndoshta keni ndonjë pengesë, atëherë shumë lehtë mund të anuloni prenotimin. Lexo me kujdes në faqe të hotelit për periudhën deri kur keni mundësi të anulimit të prenotimit.

Pagesa/prenotimi


Në faqe bën vetëm prenotim-d.m.th. Ju “pagoni” por të hollat nuk u tërhiqen nga xhiro llogaria yte, pra bëhet vetëm “rezervim” i shumës së të hollave që duhet të pagohet.Të hollat i pagon kur arrin në hotel. Në faqe apo përmes postës elektronike pranon vetëm një konfirmim me të gjitha të dhënat.(Mund të ndodh që të hollat tërhiqen nga xhiro llogaria yte menjëherë por kjo është e rrallë.)

Pagesa bëhet me Master dhe Visa kartela.

https://www.booking.com

Prenotim i udhëtimit me aeroplan

Përdorni Flygresor.se për të gjetur fluturime të lira për udhëtimin tuaj të ardhshëm. Zgjidhni nga më shumë se 1000 agjensi udhëtimi dhe linja ajrore. Shërbimi është i shpejtë, lehtë dhe falas.

Kjo faqe Suedeze ju mundëson rezervim të biletave të udhëtimit në mbarë botën.

Mënyra e përdorimit:


a-Së pari zgjedh gjuhën e preferuar në pjesën e sipërme të faqes ana e djadhtë.

b-Më pas zgjedh destinacionin , dhe pas shënimit dhe klikimit për kërkim ju shfaqen vetëm cmimet e biletave për udhëtime. Kur klikon në cmime ri orjentohesh në faqet ku bëhet prenotim i biletave.

c-Prenotim i biletave duhet të bëhet së paku 2-3 muaj para udhëtimit-atëher gjen cmime të lira/me më pak kosto. Gjithsesi prenotimi mund të bëhet edhe brënda ditës apo javës…..

ç-Nga e hëna deri të enjten gjen bileta me cmime më të ulta në krahasim me fundjavën, andaj prenotimi duhet të bëhet nga e hëna deri të enjten.

d-Në aeroport duhet të gjindeni 2-3 orë para nisjes së aeroplanit (boarding) për shkak të verfikimit të identitetit si dhe për të dorëzuar valixhe (check in)….

dh-Biletat e udhëtimit (fly tickets-e tiket) ju dërgohen nëpërmjet postës elektronike dhe janë në format/standard .pdf

https://www.flygresor.se/

Kompanitë me të cilët nuk duhet të udhëtohet, kompani që nuk i plotësojnë kriteret e sigurisë-lista:

https://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/air-ban/search_en


Loja e shahut

https://www.chess.com/play/computer


Informata dhe lajme të ndryshme

Kujdes me përdorim të VPN shërbimit

https://restoreprivacy.com/vpn-warning-list/

Testim I VPN-it

https://restoreprivacy.com/vpn-test/

Vegël për matje të ndryshme:

https://www.facebook.com/dwgfiles/videos/1855294934542722/

https://cadbull.com/detail/40369/Measurement-app

Të rejat nga teknologjia


https://www.youtube.com/watch?v=bSzaij5jvcU

https://www.youtube.com/watch?v=qIRjytgNuhM

https://www.youtube.com/watch?v=oxYhGVHihnA

Mirë u pafshim në vjeshtë 2018 :)
-------------------------------------------
Të ecim në një hap me botën
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Përgjigje e: Softuer

Për shkak të interesimit të madh, botimi i materialeve të reja bëhet më herët se informimi(premtimi) i më hershëm

Softuer pa pagesë

Kodi i Reagimit të Shpejtë / QR Code Dhe Barcode

Kodi QR (i shkurtuar nga Kodi i Reagimit të Shpejtë-Quick Response) është markë tregtare për një lloj barkodi të matricës (ose barkodit dy-dimensional) i projektuar për industrinë e automobilave në Japoni. Një barcode është një etiketë optike e lexueshme e makinës që përmban informacione rreth sendit në të cilin është bashkangjitur. Një QR kod përdor katër mënyra të standardizuara të kodimit (numerike, alfanumerike, byte / binar, dhe kanji për ruajtjen e të dhënave në mënyrë efikase; mund të përdoren edhe zgjerime.

Sistemi i Reagimit të Shpejtë (QR) u bë popullor jashtë industrisë së automobilave për shkak të lexueshmërisë së shpejtë dhe kapacitetit më të madh ruajtës në krahasim me kodet të standardeve UPC. Aplikacionet përfshijnë ndjekjen e produktit, identifikimin e artikullit, ndjekjen e kohës, menaxhimin e dokumenteve dhe marketingun e përgjithshëm.

Një kod QR përbëhet nga katrorë të zinj të rregulluar në një rrjet katror mbi një sfond të bardhë, i cili mund të lexohet nga një pajisje imazhimi si një aparat fotografik dhe përpunohet duke përdorur korrigjimin e gabimeve Reed-Solomon derisa imazhi të mund të interpretohet në mënyrë të përshtatshme. Të dhënat e kërkuara nxirren pastaj nga modelet që janë të pranishme në komponentët horizontale dhe vertikale të imazhit

https://en.wikipedia.org/wiki/QR_code

https://searchengineland.com/what-is-a-qr-code-and-why-do-you-need-one-27588

Ja një shembull konkret të përdorimit të QR kodit:

Në aeroportet bashkëkohor në vënd të biletave fizike(letrës) përdoren QR kodet si biletë për identifikim / kontrollim të biletës. Kodi QR – shkarkohet në celular dhe ju duhet të përdorni celularin tuaj për hapje të dyreve.

VINI RE:për siguri-shkarko edhe pdf skedarin-e-ticket/biletën elektronike(nëse ndodh ndonjë e pa pritur/QR kodi nuk funksionon ;

Mënyra e përdorimit


1-Për “fotografim/skenim” të një QR kodi duhet të instaloni aplikacion(falas ) që mund të lexon QR Kode.
Ja një shembull të aplikacionit-shkarko në celular

https://www.scan.me/download/

2-Pas instalimit të aplikacionit, shkarkohet QR kodi nga ndonjë faqe e agjensive të udhëtimit(pas pagesës së biletës). Për hapjen e dyerve/identifikimit ju duhet të afroni celularin tuaj tek paisja për skenim. Kjo zgjat 1-2 sekonda-paisja-skaneri identifikon biletën dhe ju hapen dyert. Natyrisht në afërsi gjindet edhe personeli fizik për asistencë(nëse keni pengesa)

Imazhet autentike:https://www.farecompare.com/travel-advice/the-qr-code-for-airport-check-in-how-does-it-work/

https://play.google.com/store/apps/details?id=tw.mobileapp.qrcode.banner&hl=en_US

Krijo një QR Kod dhe Barcode

https://www.qr-code-generator.com/

https://www.onlinelabels.com/label-generator-tools/Barcode-Generator.aspx

https://www.qrstuff.com/

https://qrcode.kaywa.com/

Shndro monitorin televiziv në monitor kompjuterik


Ndoshta informatat i keni lexuar më herët, por ka persona që nuk kanë njohuri dhe kjo është një ndihmesë për ta.
Shiko metodën e konektimit të kompjuterit me TV-në dhe më pas lexo më posht;Përshkrimi vlen për desktop kompjuter si dhe për laptop.Kështu duket një desktop kompjuter(nëse nuk keni njohuri për emërtimet apo dallimet)

Një desktop(PC)Një LaptopPër këtë qëllim duhet të blini

1-Kabllo

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=aps&field-keywords=hdmi+dvi+cable

2-Tastierë si dhe miun pa tela të ashtuquajtura Wireless

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_7_9?url=search-alias=aps&field-keywords=wireless+keyboard&sprefix=wireless+,aps,280&crid=21NXBKDY145AB&rh=i:aps,k:wireless+keyboard

Çdo kompjuter bashkkohor si dhe TV e ashuquajtur Flat screen është i pajisur me kontakte/porte (hyrje/input) të quajtura HDMI,DVI dhe USB.

Këto janë standarde bashkkohore për transferim të imazheve dhe zërit prej kompjuterit në TV.(kontrollo kompjuterin dhe TV-në ose lexo në manualet e tyre)


HDMI/USB për TV dhe USB, HDMI dhe/ose DVI për kompjuter.

HDMI do thotë -High-Definition Multimedia Interface
DVI do thotë-Digital Visual Interface
USB do thotë-Universal Serial Bus

Transferimet e imazheve/zërit realizohen përmes kabollve HDMI, DVI ose të kombinuar që do thotë se kabolloja në njërën anë mund të jetë HDMI kurse në anën e kundërt DVI.
Pajisjet mund ti blini në çdo shitore të elektronikës, por së pari lexoni dhe kontrolloni me kujdes cilët kabllo ju përshtaten; mund të keni DVI me + ose -. Nëse nuk mund të blini në shitoret e elektronikës, ato mund të prenotoni përmes internetit apo miqve tuaj nga qytetet apo shtetet tjera.

HDMI

Konfigurimet;

Së pari, konekto kabllo në kompjuter nga njëra anë dhe më pas konekto nga ana tjetër në TV.(Konekto me kujdes të madh me qëllim që mos të dëmtohen dhëmbëzat e kabllos(nëse është kabllo DVI nga njëra anë) ose mos shkaktohet thyerje e tyre gjatë instalimit).Gjatë konektimit së kabllos në Tv do të dëgjoni një tingull karakteristik përmes autoparlantëve të kompjuterit që signalizon instalim të një pajisjeje të re, respektivisht të një të ashtuquajturës driver.Shqip do përkthehej përafërsisht si drejtues.Cili është roli i tij? Drivers/drejtuesit mundësojnë komunikim në mes dy pajisjeve në këtë rast kompjuterit me TV-në.Në shiritin e veglave(aty ku shfaqet butoni i nisjes/start butoni) vërehet procesi i instalimit.
Prisni deri në përfundim të instalimit të drejtuesit/driver.

Më pas vepro kështu;

Shko në tryez/desktop dhe kliko me anën e djatht të miut dhe gjej aty ku shkruan screen resolution/rezolucion i monitorit/ekranit. Shtyp aty dhe do vëresh që aty hapen parametrat e monitorit/ekranit.Rezolucion i monitorit do thotë që aty rregullohet qartësia/sa është i qart(mpreht) imazhi/imazhet që e shikon në monitor si dhe qartësia e gërmave/teksteve të monitorit.
Njëkohësisht aty vëren 2 imazhe/2 simbole apo dy monitor të shënuar me 1 dhe 2.Ose vëren vetëm shkrime 1 dhe 2.Kjo varet nga verzion i sistemit operativ të instaluar; Windows8, ose Windows7, Vista etj.

(Rezolucionet e monitorit kompjuterik mund të jenë të ndryshme varësisht nga konfigurimet e më hershme. Si rezolucion i ulët është p.sh.640 × 480 ndërsa 1600 × 1200 është rezolucion i lart apo me fjalë të tjera imazh më i qart/më i mpreht.Rezolucioni në TV-të HD standard (Hig Definition) është 1920 X 1080 por edhe aty ka variacione, respektivisht rezolucione më të larta, për shembull UHD rezolucioni 3840 × 2160 (4K) Rezolucioni i imazhit gjatë bartjes prej monitorit të kompjuterit në monitor të TV përshtatet në mënyrë automatike ashtu sic shfaqet në monitorin e kompjuterit.
Këtu mos prek asgjë.Më vonë mund të eksperimetosh.)

Monitori numër 1 është monitor i kompjuterit, ndërsa monitori numër 2 është monitor i TV-së.Shtyp në monitorin numër 2 dhe shëno si monitor kryesor.Tani imazhi i kompjuterit
është bart/transferuar në TV.

Imazhi zhduket nga monitori numër 1 dhe shfaqet në 2.Me këtë rast fillon të funksionon edhe miu i kompjuterit në tryezën e re.Në mënyrë të njëjtë mund ta ktheni imazhin nga monitori i TV-së në monitor të kompjuterit(duke lëviz me miun në monitorin eTV ku ësht shfaqur imazhi i monitorit kompjuterik.)Por mund të ketë edhe alternativë të tretë që do thotë se imazhi qëndron edhe mëtutje edhe në monitorin numër 1 por e zgjëruar në monitorin 2. Kontrollo mundësitë në parametrat e përshkruar më lart.

HD TV kanë paisje për ndrim të kanaleve të quajtur remote controll. Aty gjen butona me emrin HDMI ose Source ose AV(DVD video).Shtyp në njërën prej tyre(mvarësisht cilin lloj/model të TV të butonave e keni ose lexo në manual të TV-së).Pas shtypjes shfaqet imazhi i monitori kompjuterik.

Konfigurimi i zërit(sound)

Pas shfaqjes së imazhit të tryezës në monitorin e Tv duhet të konfigurohet apo bartet edhe zëri nga kompjutori në TV.Në shiritin e veglave në tryezë(ku është butoni i nisjes/start) vëren ikonën/simbolin e autoparlantit.Shtyp në të dhe do vëresh ne¨dritare të re ikona/simbole të ndryshme si psh.simbolin e sistemit të zërit dhe një shigjetë që tregon edhe një alternativë. Shtyp në te dhe do vëresh simbolin e monitorit televiziv.(shiko imazhin posht) Shtyp në te dhe rregullo parametrat do thotë aktivizo këtë alternativë.Me këtë rast zëri është bartur në TV dhe mund të dëgjohet vetëm nga autoparlantet e TV. Nga autoparlantet e kompjuterit nuk mund të dëgjohen zëri.

Ju sygjeroj të blini edhe një tastierë(keyboard) dhe miun pa kabllo-(wireless) për kompletim të procesit-në treg mund të gjeni për disa dhjetra euro.
Me komoditet prej disa metrave mund të operoni si me kompjutor ashtu me Tv-në.

https://www.youtube.com/watch?v=IOJNNrnXC7s

https://www.youtube.com/watch?v=nKTXJ7TyIWA

Duke ndenjur para monitorit harrojmë që kjo vegël aq sa ka anë pozitive ka edhe aq anë negative. Njerëzit e ngujuar para monitorit shpesh harojnë që me kalimin e kohës monitori ndikon në shqisat e të pamurit-sytë, shpatullat si dhe boshtin e kurrizit.Andaj përdorimi i kompjuterit në distancë i eliminon këto rreziqe.


Kompletim

Soundbar

Nëse dispononi me më tepër të holla dhe mendoni të blini një sistem muzikor mos e bënë atë gjë. Këtu ju ofroj idenë dhe mundësinë që të blini vetëm autoparlante që janë univerzale si për TV poashtu edhe për kompjuter.Meqë tani e realizuat bartjen e tryezës kompjuterike në TV tani mund të siguroni edhe një sistem të ri univerzal muzikor që shërben edhe për transmetime televizive.Bëhet fjalë për sistem të quajtur soundbar.Vetëm me një kabllo optike që lidh TV-në me këtë sistem ju mund të krijoni një media të re për dëgjim të muzikës nga interneti, Mp3 skedarëve, për filma nga Tv-ja etj.

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=aps&field-keywords=Soundbar&rh=i:aps,k:Soundbar
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Softuer të rinj 07-06-2018

Për shkak të interesimit të madh, botimi i materialeve të reja bëhet më herët se informimi(premtimi) i më hershëm

Një plotësim i vogël të tekstit të sipërm

Konektim i Soundbar paisjes me kompjuter dhe TV;

Në TV moderne dhe në kompjuter eksiston një port/hyrje/input i emërtuar SPDIF-ky është port/standard dixhital për bartjen/transferim të tingullit. Po ky port eksiston edhe në Soundbar paisjen.

Së pari konekto kabllon SPDIF në Soundbar e më pas në portin SPDIF të kompjuterit.. Meqë më përpara keni konektuar kompjuterin me TV(HDMI OSE DVI PORTIN), me këtë konektim të ri, tingulli / zëri bartet automatikisht në TV nga kompjuteri.Poashtu kanalet televizive e përdorin këtë burim të zërit….

Në treg janë shfaq TV aparate si dhe Soundbar paisje me WIFI (si dhe kompjuter) që do thotë se në të ardhmen nuk do ketë fare nevojë për përdorim të kabllove por vetëm”Unifikim”(pairing) të WIFI të TV-së me Soundbar dhe kompjuter…

https://www.walmart.com/c/kp/smart-tv-with-wi-fi

https://www.sony.com/electronics/sound-bars/ht-nt3

Softuer pa pagesë

Nga krijuesi Shqiptar

Rreth teknologjisë informative; artikuj, analiza, softuer dhe harduer, të gjitha në gjuhën tonë…

http://pcworld.al/


Eassos Recovery


Ndarja e hard diskut në pjesë të caktuara është krijimi i një ose më shumë rajoneve në një hard disk ose në ruajtje tjetër sekondare, në mënyrë që një sistem operativ të mund të menaxhojë informacionin në secilin rajon veç e veç. Këto rajone quhen ndarje(partitions term anglisht) ose vëllime. Zakonisht është hapi i parë i përgatitjes së një disku të prodhuar, para se të krijohen skedarë ose direktoriume. Disku ruan informacionin rreth vendndodhjeve dhe madhësive të ndarjeve në një zonë të njohur si tabela e ndarjes që sistemi operativ lexon para çdo pjese tjetër të diskut.

Një hard disk mund të pëson dëmtime, infektime, modifikime apo humbje të informacionit të arshivuar dhe në atë rast janë të nevojshme mjete për riaftësim të informacionit të humbur.

Një ndër ta është Eassos Recovery FreeSoftuer i lirë (pa pagesë) dhe efektiv i riaftësimit të të dhënave

Eassos Recovery Free është softueri më i mirë falas për të riaftësuar skedarët e fshirë (të hedhur dhe të fshirë) nga koshet e zbrazura dhe për të rifituar të dhënat e humbura për shkak të rrëzimit të softuerit, formatimit, dëmtimit të hard driskut, sulmit të virusit, humbjes së volumit (lost partition) dhe arsyeve të tjera të panjohura. Ai mbështet IDE, SCSI dhe SATA hard disqe, flash disk USB, karta memorie, hard disk të jashtëm, disk virtual, etj. Vetëm me disa klikime mund të kthehen të gjitha të dhënat e humbura!

http://www.eassos.com/eassos-recovery-free.php


Artweaver

Mjet i pikturës me cilësi të plotë

Artweaver është një vegël e plotë me tipare të pikturës me një grup të madh të brushave të paracaktuara realiste për të pikturuar në mënyrë kreative ose thjesht për të eksperimentuar. Artweaver është i përshtatshëm për fillestarët dhe përdoruesit e avancuar.

Furça reale

Artweaver ka një sistem furçash të fuqishme dhe shumë konfigurabile për të simuluar shumë furça të ndryshme. Çdo konfigurim furçash mund të ruhet si një variant i ri ose edhe në një kategori të re.

https://www.artweaver.de/en


Crystal Security


Crystal Security është një sistem i bazuar në cloud(mjegull) që zbulon dhe heq programe të dëmshme maluerë (malware) nga kompjuteri juaj. Teknologjia e saj siguron zbulim të shpejtë të maluerëve dhe ju njohton për ndryshimet në kompjuterin tuaj në kohë reale.

Përkufizim: Maluer/Malware, është një term ombrellë që përdoret për t'iu referuar një shumëllojshmërie të softuerëve armiqësor ose ndërhyrës duke përfshirë viruset kompjuterike, krymbat, kuajt Trojan, ransomware, spyware, adware, scareware dhe programe të tjera të dëmshme . Mund të marrë formën e kodit të ekzekutueshëm, skripteve, përmbajtjes aktive dhe softuerit tjetër.

http://www.crystalsecurity.eu/


Adblock


Veglat ju ndihmojnë të shfletoni faqe me mençuri duke ju dhënë kontroll për eliminim të reklameve / të ashtuquajtur banners / dhe teknologjitë e ndjekjes(në bazë të kodeve të caktuar rekalmuesit apo faqja ku gjindet reklama ju ndjekin se ku veni pas vizitës së faqes aktuale) shpejton ngarkesat e faqeve, poashtu shërnben për të eliminuar rrëmujën dhe për të mbrojtur të dhënat tua. Për shembull kur viziton youtube , çdo video fragment(video klip) shoqërohet me reklame apo ndërpreje të transmetimit të videos që është moment mjaft irritues. Me aplikim të veglave, këto reklame zhduken njëherë e përgjithmonë.

Vëndi i instalimit:

Softuerët kanë madhësi të vogël dhe kur klikon në instalim ju shfaqet një pyetje në pjesën e sipërme të ueb shfletuesit/web browser:
Ueb shfletuesi bllokon instalimin e p.sh.Ghostery> Lejo apo apo mos lejo. Natyrisht ju klikoni në butonin Lejo(Alow)
Vegla instalohet në pjesën e sipërme të ueb shfletuesit në anën e djathtë dhe shfaqet në formë të një ikone të vogël.

https://www.ghostery.com/
https://www.adaware.com/ad-block/thank-you
https://addons.mozilla.org/en-GB/firefox/addon/ad-aware-ad-block/

Një artikull interesant në lidhje me temën:

http://pcworld.al/raportikriminelet-mund-te-aksesojne-lehtesisht-te-dhenat-tuaja-permes-shfletuesit-ueb-qe-ju-perdorni/


VPN i ri nga Panda

VPN shërben për:

a.Sigurim të konektimit tuaj Wi-Fi, madje edhe në rrjetet publike.

b.Shfleton UEB-in në mënyrë anonime, duke mbrojtur privatësinë tuaj.

c.Me VPN zhbllokon të gjithë përmbajtjen e Internetit. Nuk ka kufizime apo kufij.

ç.Fsheh IP adresën tuaj larg syve të kureshtarëve.

d.VPN-i ndryshon vendndodhjen tuaj virtual dhe shërben për të hyrë në çdo përmbajtje nga kudo në botë.

https://www.pandasecurity.com/canada-eng/homeusers/solutions/vpn/


Podcast


Një podcast është një transmetim audio ose video që shpërndahet në Internet. Zakonisht ka një format/standard të ngjashëm me një shfaqje radio ose televizive. Për shkak se pajisjet e vogla janë të nevojshme për të regjistruar një podcast dhe interneti është përdorur si medium shpërndarës, pothuajse çdokush mund të krijojë një të tillë dhe të shpërndajë mendimet dhe opinionet e tij/saj në botë. Në shumë shtete Podcast-et përdoren nga ana e gazetave, radio kanaleve, TV-së (p.sh.intervista të ndryshme apo dokumentar etj) të cilat vëndosen nëpër faqet e portaleve të tyre.

Ndiq këtu (shembuj) :

https://www.vox.com/2018/5/25/17386630/podcast-recommendations-for-long-weekend

Edhe pse prania e fjalës "pod" në "podcast" mund të aludon / supozojnë se një iPod duhet të përdoret për të shikuar ose dëgjuar podkastet, kjo nuk është kështu. Shumë softuer portativë (media player) kanë mbështetje të integruar për podkastet. Ju gjithashtu mund të përdorni podcast në kompjuterin tuaj, celular etj. Fjala "podcast" është një term i përgjithshëm për çdo transmetim audio ose video të cilat mund të abonohen në internet. Në përgjithësi, krijuesit e podcast-it përdorin reklamat për të siguruar mbështetje financiare; nuk kushton asgjë për tu abonuar në shumicën e podkastëve.
Këto podcaste mund të dëgjohen nga faqet e ndryshme ose mund të shkarkohen (për dëgjim të më vonshëm) si mp3 ose mp4 skedar(audio dhe video skedar).

Kështu krijohet një podcast
:

https://www.buzzsprout.com/how-to-make-a-podcast


Krijo një disk sekret

Disku Sekret është një mjet i lirë që ju lejon të krijoni disqet virtuale të fshehura, të cilat mund të përdoren për të fshehur të dhënat tuaja. Këto disqe virtuale mund të mbrohen me fjalëkalim. Disku sekret është në dispozicion në dy variante, Pa pagesë dhe PRO. Këtujepet shpjegim vetëm për diskun sekret të versionit falas.Në përgjithësi, është një mjet i mirë dhe shumë i dobishëm. Dikush mund të ruajë lehtë të dhënat në një mënyrë të koduar dhe të fshehur në një kompjuter Uindovs/Windows.

http://www.thewindowsclub.com/secret-disk-free-software-review-download

Dhe një alternativë:

https://www.cyrobo.com/software/systm-en-allabout-hiddis-.php


Vegla për përkthim dhe titrim të video fragmenteve, filmave, dokumentarëve etj.A keni reflektuar ndonjëherë mënyrën/metodën e përkthimit dhe titrimit të filmave apo dokumentarëve të ndryshëm? Në këto faqe gjen shpjegim hap pas hapi për tërë proçesin….dhe jo vetëm kaq. Vet mund të testoni mënyrën e veprimit...Kliko në titujt dhe hyni në faqet të softuerëve….Një ide humoristike; shkarko ndonjë video fragment(video klip) nga youtube p.sh. Fjalimet e politikanëve tanë dhe titro/komento dhe shpërnda në Facebook ose youtube-aty mund të shtoni ndonjë këngë sipas dëshirës…. ;)

https://videoconverter.wondershare.com/subtitle/subtitle-maker.html

Standardet (skedarët) për përkthime:

https://docs.transix.comfe/formats/subtitles


Geforce

Mbani drejtuesit tuaj(përkthim i përafërt- drivers) të azhurnuar/përditësuar. Optimizo cilësimet e lojës kompjuterike. Kapni dhe ndani videot, screenshotet dhe livestreams me miqtë. GeForce® Experience ™ ju lejon të bëni të gjitha. Është shoqëruesi i përsosur për kartën grafike GeForce® GT

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/geforce-experience/


Riaftësim të numrit serik/çelsat

Ndonjëherë mund të humbisni/fshini apo mund të ndodh ndonjë gabim në numri serik/çelsat të sistemit operativ të instaluar në PC apo të ndonjë softueri dhe parashtrohet pyetja ku ti gjejmë apo si të ripërtrijmë këto kode të humbura? Dhe jo vetëm çelsat e sistemit operativ të Majkrosoftit(Microsoft) po edhe të veglave të tjera-a ekziston mënyra e riaftësim së tyre? Lexo në lidhjet e më poshtme si duhet vepruar;

1- http://keyfinderthing.net/

2- https://www.magicaljellybean.com/keyfinder/

3- http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

4- https://github.com/Superfly-Inc/ShowKeyPlus/releases


Wave Editor


Wave Editor është një softuer dixhital redaktimi i shpejtë dhe i lehtë për Uindovs/Windows. Ofron mjedis të redaktimit të fuqishëm që i përshtatet fillestarëve sidomos redaktimin bazik: prerje, ngjitje, kopjim dhe largim/fshin pjesë apo skedar të panevojshëm.

http://www.wave-editor.com/


Fonts

Në botën e kompjuterëve, shtypin ditor dhe reklame përdoren ose mund të përdoren lloje/stilizim ose zbukurim të germave dhe shenjave të ndryshme-Ky lloj i zbukurimit gjithnjë e më tepër përdoret në shkrim të tekseve(fjalëve) për një tekst apo reklamë që do shfaqet si një estetetikë tërheqse.Në internet mund të gjinden disa dhjetra apo qindra të tilla që mund të shkarkohen dhe instalohen në çdo kompjuter.Mënyra e importimit dhe përdorimit të germave;

Në Uindovs/Windows 10 gjen rreth 118 lloje të germave të instaluar.

Ku gjinden në Uindovs 10/7/8?


Hap kutinë për kërkime(në shiritin e ikonave në tryezë) në fushën-Search/Kërko dhe shëno FONTS
(mos prek gjë në dosje, vetëm vështroi)

Madhësia standarde e germave që përdoren për shkrim të teksteve është 12.

Në Uindos 10 importohen kështu :

https://www.digitaltrends.com/computing/how-to-install-fonts-in-windows-10/

Në Uindos 7 dhe 8 :

https://www.wikihow.com/Install-Fonts-on-Windows-7

Mënyra e përdorimit

Për përdorim të tyre hap ndonjë softuer/program për shkrim dhe në pjesën e sipërme të softuerit për shkrim gjen llojet e ndryshme të germave ( fonts ) që mund të përdorni për tituj apo shkrime; p.sh. Titulli mund të jetë me një lloj ndërsa teksti me një lloj tjetër të germave.Ja ca nga ta që mund të importohen dhe përdoren:

https://www.1001freefonts.com/


Dreamscreensaver

Dream screensaver është një ruajtës i monitorit/ekranit në 3D (dimensional) që aktivizohet kur ju nuk e përdorni PC-në.Ky është një DEMO version që d.m.th. Se të gjitha funksionet nuk punojnë por vetëm disa nga ta por sidoqoft është funksional dhe zbukurues/ruajtës i ekranit….

Konfigurimi:

1-Parametrat e ruajtësit të ekranit/screen saver settings

2-Shko tek parametrat e ruajtësit të ekranit dhe aktivizo Dreamscreensaver

3-Cakto kohën e aktivizimit/pas sa minutave dëshiron që të aktivizohet...

http://www.dreamaquarium.com/


Marine Aquarium


Një produkt i ngjajshëm si ai sipër por për dallim, ky i fundit instalohet apo mund të instalohet në faqen fillestare të Ueb/Web shfletuesit….

http://free.marineaquariumfree.com/index.jhtml?cobrand=0D&campaign=xdm493&theme=NA&sub_id=6106566335503-6106567008703&null


Server dhe Arshivim


Materialet audio, video, tekstet me rëndësi të veçantë; analiza, studime, statistika, përshkrime të ndryshme, historia, në administratë, shëndetësi, universitete, bashki, në byro të punësimeve etj mund të arkivohen për përdorim të më vonshëm (ose për brezat e ardhshëm) në dy mënyra:

1-Arshivim përmes bazave të të dhënave(data base)Për krijim të bazës së të dhënave nevojiten server/vënde ku grumbullohen dhe arkivohen materiale.
(Duhet të blihen/sigurohen dhe instalohen server qëndror dhe lokal nëpër qytetet tona)

2-Arshivim përmes faqeve të internetit që në të vërtetë grumbullohen si/në forëm të bazave të të dhënave.

Në shtypin ditor shpesh lexojnë ankesa në lidhje me pa punsinë e madhe nëpër trojet tona. Kjo veprimtari mund të angazhon qindra njerëz(p.sh. Akademik të pa punë) vite me radhë nga profile të ndryshme, për studime, sistematizime dhe kategorizime të miliona materialeve nga sfera të ndryshme.Pa marr parasysh ku gjindeni në trojet tona ju mund të bashkpunoni dhe krijoni një arshivë gjigante për çdo sferë të jetës sonë.
Krijimi i bazës (bazave) së të dhënave ka rëndësi: a)Shkencore b) Informative dhe c) Studime / Historike për brezat që vijnë...

Në bazë apo piknisje të një shembullit të më poshtëm mund të ndërtojmë një arkivë solide për gjithë Shqipërinë që do jetë në dobi të shtetasve të saj dhe njëkohësisht si bazë për studime nga të huajt dhe shtetet e ndryshme.(Përkthim dhe përshtatje në gjuhën angleze të gjitha materialeve)

Përfundimisht , i gjithë interneti bazohet apo funksionon në bazë/nëpërmjet të rrjetit të serverave anembanë botës.

Ja një shembull tipik ku edhe na mund të jemi pjesë e saj-faqjja është e lirë për përdorim dhe mund të përdoret pa pengesa natyrisht duke iu përmbajt rregullave të faqes:

https://archive.org/details/texts

Servera

https://www.serverbasket.com/

https://www.serversdirect.com/


Mbrojtje/parandalim të vjedhjeve/kopjimeve të teksteve apo imazheve
(Pamundësim/bllokim i klikimit me anën e djatht të miut-Blocking the Default Right-Click Menu)

Në rrjet nuk janë të rralla rastet e kopjimit/vjedhjes së teksteve apo imazheve nga faqet e ndryshme. Tani ky fenomen i takon të kaluarës. Këtu më poshtë gjen dy mënyra për mbrojtje të faqeve nga abuzimet e ndryshme;

Në ç`mënyrë mbrohet faqja?
Një faqe e zakonshe apo ndryshe e quajtur si HTML dokument përbëhet prej dy pjesëve:
1-Pjesën që e shikoni/vëreni ju-tekste dhe imazhe
2-Pjesa e pa dukshme apo struktura e faqes ku bëhet programim i faqes që është ndërtuar sipas shembullit të poshtëm; ky është një shembull shumë i thjesht- skripti futet në mes këtyre rrjeshtave të më poshtme që funksionon në faqe dhe problemi me kopjime mer fund.….

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>My first HTML document</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<P>Hello world!
</BODY>
</HTML>

Nëse nuk keni njohuri se si vendosen skriptet në një faqe kërko ndihmë nga ndonjë person që mirret me programim apo ka njohuri të tilla;

https://wordpress.org/plugins/wp-content-copy-protection/

https://my.bluehost.com/cgi/help/118

http://www.dwuser.com/education/cont...t-your-images/


Redaktim/përpunim i shpejt i imazhit

Nëse keni nevojë për redaktim të shpejtë të imazheve pa instalim të softuerëve në kompjuter; Principi i punës bazohet në ngarkim të imazheve tua nga kompjuteri në faqe do thotë online, ku bëhet redaktimi/përpunimi i imazhit dhe po i njëjti mund të ruhet/shkarkohet në kompjuter nga faqja:
Këtu gjen disa softuer të tillë:

https://www.techradar.com/news/the-best-free-online-photo-editor


Informata dhe lajme të ndryshme

Imoprtim të mp3 skedarëve në paisje të makinës/automobilit

Makinat bashkkohore si standard (mazhornaca e tyre) kanë DVD, CD, USB dhe SD card hyrje/imput/pajisjen.
DVD dhe CD disqet mundësojnë “djegje-kopjim” të një numri të kufizuar të këngëve në mp3 ose mp4 standard/format, ku në CD mund të vendosen rreth 20-50 këngë mp3, repektivisht diku rreth 1000 këngë në DVD (varësisht nga madhësia e skedarëve). Kurse në USB veglen dhe SD card mund të vendosen deri në 256 GB(gigabit) muzikë...praktikisht disa mija këngë në një vegël me madhësi prej 2-3 centimetrave.

USB

Më e përshtatshme për makinë është kjo USB flash drive në formë të germës U
(nuk ju pengon apo nuk mund të dëmtohet në krahasim me modelet e tjera; p.sh ndonjë pasagjer pa dashje mund të dëmton-me prekje apo diç të ngjajshëm-ose ndoshta ndonjë fëmijë kureshtar...andaj sygjerohet për përdorim ky model)

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias=aps&field-keywords=Sandisk+Cruzer+Ultra+Fit+16+GB+USB+Flash+Drive&rh=i:aps,k:Sandisk+Cruzer+Ultra+Fit+16+GB+USB+Flash+Drive

SD Card

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_c_1_7?url=search-alias=aps&field-keywords=sd+card&sprefix=SD+card,software,239&crid=CGX9CK9K8YV3&rh=i:aps,k:sd+card

Mënyra e përdorimit:

Së pari-Lexo me KUJDES në maualin e makinës/automobilit për mënyrën e përdorimit të USB-së apo SD input të makinës/paisjes
1-Konekto në kompjutor USB flash memory veglën ose SD crad.
2-Hap veglën në kompjuter dhe brënda USB krijo një dosje(emërto sipas dëshirës) dhe importo mp3 skedarët nga kompjuteri yt në dosjen e krijuar.
3-Testo në makinë

Nëse nuk aktivizohet atëher vepro kështu:

Shkarko këtë softuer(njërën nga ta) dhe instalo BRÊNDA dosjes së krijuar (aty ku i keni vendosur mp3 skedarët në USB.(MOS e instalo NÊ KOMPJUTER-INSTALO VETÊM NÊ DOSJE)

(Varësisht nga modeli/repektivisht sistemi operativ në komputerin tuaj ose kërko informata të më tejme përmes google)

https://driverzone.com/{33f7fca4-8a96-47cd-99f0-a2eb0303b8ca}?id=2221045

https://www.driverscloud.com/en/services/GetInformationDriver/71607-67475/nvidia-39077-desktop-win10-64bit-international-whqlexe


Më pas provo sërisht në paisjen e makinës.


Pse izolohen apo largohen .exe / .dll skedarët nga ana e Antivrus softuerëve?

Ca sofuter kundër maluerëve(Antimalware) për shembul softueri i sipërm Crystal Security si dhe antivirus softueri Panda, ndoshta edhe softuer të tjerë të ngjajshëm, trajtojnë ca softuer që shkarkohen nga faqe të ndryshme si softuer të rrezikshëm dhe i vejnë në izolim(karantinë) ose ndoshta i largojnë në mënyrë automatike nga kompjuteri edhepse këta softuer(të fundit) nuk paraqesin rrezik për kompjuterin personal apo laptopin.

Pse ndodh kjo?

Mazhoranca e krijuesve dhe shpërndarësve të softuerëve përmes faqeve të tyre, këta softuer .exe i mbështjellin dhe shpërndajnë si zip softuer(softuer të ngjeshur përmes zip softuerit) Dhe kjo është në rregull. Por ka edhe faqe të tilla(krijues) që nuk i mbështjellin dhe shpërndajn këto softuer si zip softuer, por menjëherë i vendosin në faqet e tyre për shpërndarje/shkarkim si .exe apo .dll skedar dhe këtu fillon problemi….

Kur i shkarkojmë këto .exe skedar(softuer/program), antivirusi reagon dhe i izolon apo i largon menjëherë-Këta antivirus softuer(p.sh) Panda ështo softuer që funksionon online(drejtpërdrejt) do thotë është i konektuar me bazën e të dhënave(data base) ku ruhen informatat dhe bëhen analogji automatike me rreziqet/viruset. Meqë viruset apo softuerët e tjerë të dëmshëm mund të ngjeshen/kamuflohen si .exe skedar, antivirus baza e të dhënave, automatikisht i trajton si virus/rrezik potencial anadaj i izolon ose largon.

Zgjidhja e problemit/pengesës

Eksiston një rregull apo zgjidhje e ARTÊ;

1-Shkarko softuer VETÊM NGA FAQE LEGALE/ZYRTARE.(JO NGA FAQE PIRATE APO

ILEGALE(JOLIGJORE)

2-Nëse softueri që shkarkohet nga faqja LEGALE është i standardit .exe vepro kështu;

Së pari ç`aktivizo përkohësht antivirus softuerin dhe më pas shkarko .exe softuerin.

Instalo .exe softuerin dhe më pas aktivizo antvirusi e ç ´aktivizuar. Më pas çdo gjë do funksionon si rëndomt.


Përkufizime-Rezolucioni i imazhit (DPI dhe PPI)


Megjithëse termat DPI (dots per inch) dhe PPI (pixels per inch) të dy përshkruajnë rezolucionin (ose qartësinë) e një imazhi, ato nuk janë e njëjta gjë. PPI përshkruan numrin e pikave(pikselave) në formë katrore që shfaqen në një inç të ekranit dixhital (zakonisht ndërmjet 67-300). DPI, nga ana tjetër, është një term shtypës që i referohet numrit të pikave fizike të bojës në një dokument të shtypur.

Rezolucioni(qartësia) i imazhit përshkruhet në mënyrë tipike në PPI, që i referohet se sa piksele shfaqen për *inç të një imazhi.

Rezolucione më të larta do të thotë se ka më shumë piksela për inç (PPI), duke rezultuar në informacione më shumë të pikselëve dhe duke krijuar një imazh të cilësisë së lartë dhe të freskët.

*Inç(Inch .ang)-standard për gjatësinë-1 inç është = 2.54 centimetra (përdoret në SHBA,Britaninë e Madhe dhe Australi) Përshkrimi në inç shpesh mund të gjinden në produktet e ndryshme të elektronikës(nga vënde të ndryshme të botës), por edhe në rastet e tjera...andaj kur hasni / lexoni në internet për produkte të tilla mos u habisni...

Më tepër:

https://99designs.com/blog/tips/ppi-vs-dpi-whats-the-difference/


...dhe në fund>ia vlen të shikohet…..

https://www.facebook.com/shkollaejetes/videos/2072337782981390/
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Përgjigje e: Softuer

Herën tjetër ndër të tjera mund të lexoni:

1-Krijo melodi përmes instrumenteve muzikore nga rrjeti; synthe, gitarë, dhe vegla të tjera muzikore…2-Si krijohen rekalme në mure/monitor televiziv3-Ekspozimi i monitorëve gjigantë nëpër studio televizive-si realizohet4-Bluetooth, Wifi dhe Router5-Dhe befasi të tjera….

Pushime të këndshme….
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Softuer pa pagesë-Free sofware

Ashampoo WinOptimizer 2018

Ashampoo WinOptimizer 2018 pastron, përshpejton dhe siguron sistemin tuaj Uindovs/Windows. Programi kujdeset për çështjet e mirëmbajtjes që rrjedhin nga përdorimi i rregullt i Uindovsit. Mjete të tilla si optimizimi me 1 klikim të hard disqeve, riparimi i shkurtimeve të pavlefshme (shortcuts), fshirja e historisë së shfletimit dhe biskotat/cookies për të kursyer hapësirë dhe për të mbrojtur privatësinë tuaj. Modulet e ndryshme ndihmojnë në analizimin, përshtatjen dhe optimizimin e sistemeve të Uindovs. Nëse është e nevojshme, cilësimet e telemetrisë së Uindovs-it (Windows) gjithashtu mund të rregullohen për të kufizuar mbledhjen e të dhënave në minimum.https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/5106/system-software/Ashampoo-WinOptimizer-2018


SNATCHBOT

Krijo chatbots të zgjuar për shumëkanalizime në platformën Snatchbot

SnatchBot eliminon kompleksitetin dhe ju ndihmon për të ndërtuar përvojën më të mirë të mundshme të mesazheve për klientët tuaj.
Ndërtoni, lidhni dhe publikoni bots inteligjente për të bashkëvepruar me përdoruesit tuaj të natyrshëm kudo që të jenë - Platforma SnatchBot Builder ju mundëson të publikoni lehtësisht chatbots tuaj në pajisje të lëvizshme, aplikacione të uebit dhe shërbime chatimi si Facebook Messenger, SnatchApp, Skype dhe kanale të tjera popullore.https://snatchbot.me/#/prices_box

Ja një shembull praktik:

https://www.heartofgld.com/live-with-me/21?subid=m40


Vegla muzikore

Këtu gjen disa vegla të cilat mund të përdoren drejpërdrejt në faqe ose mund të shkarkohen në tryezë të kompjuterit personal. Ju vet mund të krijoni melodi të ndryshme dhe të njëjtat mund të shndroni në mp3 skedar. Nëse krijon një melodi dhe e ruan në tryezë do vëresh që skedari I krijuar nga instrumenti muzikor shfaqet në formë të tekst skedarit. Mirëpo eksiston mundësia që melodia e krijuar të shndrohet në mp3 skedar.Ja se si:

1-Krijo një melodi
2-Ruaj (Save as...)
3-Fillo eksekutimin e veprës së krijuar dhe përdor Audacity ose recordpad për inçizim të veprës dhe shndrim të saj në MP3.

http://www.buttonbass.com/

http://sourceforge.net/projects/audacity/

http://www.nch.com.au/recordpad/index.html


Splitter Hub


Spliter Hub mundëson shpërnadarje të transmetimeve televizive/viedeo skedarëve në monitor gjigant në studiot televizive apo mundëson kontrollim të godinave përmes video kamerave që konektohen me monitor gjigant.

Çdo kompjuter i ri (gjeneratës së re ndoshta edhe të kompjuterëve më të vjetër) ka së paku një port/dalje me emrin HDMI. Përmes HDMI portit të kompjuterit (kontrollo kompjuterin tënd ose lexo në maualin e kompjuterit) ju mund të konektoni disa monitor/ekrane së bashku dhe të transferoni imazhe, lojra, filma, reklame etj në çdo monitor të konektuar.

Ose me fjalë të tjera, nga 1 kompjuter desktop apo laptop mund të shpërndani 1 imazh në 3 apo 4 monitor ku imazhi, filmi apo loja mund të shfaqen si pjesë në vete.

Ja ç`mënyrë:

Së pari duhet të blini një pajisje të quajtur Spliter Hub.

https://www.amazon.com/Sabrent-4-Port-Individual-Switches-HB-UM43/dp/B00JX1ZS5O/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1533401644&sr=8-1-fkmr0&keywords=sabrent+hub+usb+splitter

Më pas bëhet konfigurimi i pajisjes përmes monitorit kryesor (1)(pas konektimeve përmes Spliter Hub)

Poashtu me spliter hub mund të konektoni disa video kamera për për shembull kontrollim të objekteve/godinave të ndryshme do thotë lidhje të tyre me video kamerat dhe shfaqja e transetimeve direkte në monitor, pastaj video kontrollim të rrugëve-sidomos udhëkryqeve me frekuentime të larta etj…..

Shiko video-ky është një shpjegim i thjeshtë për fillestar:

https://www.youtube.com/watch?v=MXreofJxeX8

Aplikim praktik (nga minuta e 6:20) nga burgu i ri në Reç-Shkodër

https://www.youtube.com/watch?v=XIZA_fKVgbg&feature=youtu.be

Një proçes pak më i ndërlikuar i ndërtimit dhe instalimit me softuer special dhe pajisje/proçesor:

https://www.youtube.com/watch?v=U4i47SOvSXQ


Si të krijoni një mur me reklame?

http://www.youtube.com/watch?v=Yo4LjMd4G6Q

https://www.userful.com/artistic-video-wall


Për më tepër video shpjegime shfleto në youtube.


Sticky Notes

Keni obligime të shumta ditore dhe përpiqeni që ti realizoni të gjitha ose ndoshta harroni ndonjë nga ta? Ja softuer që ua kursen mundin dhe kohën...me Sticky Notes asnjëherë nuk do humbisni ndonjë shënim; vegla ju mundëson shënime dhe hapje të tyre me aktivizim të kompjuterit. Mund ti radhtni dhe shënoni sipas dëshirës. Dhe kurseni ato Save as në monitor. Fikni kompjuterin. Të nesërmen apo ndoshta më vonë kur aktivizon sërish kompjuterin ky softuer aktivizohet menjëherë / në mënyrë automatike dhe shfaq të gjitha shënimet tua.Pra s´ke nevojë të shënoni dhe ngjitni letra fizik rreth monitorit- funksionon si një memorje në monitorët tuaj.http://www.simplestickynotes.com/

Nga Microsofti për Uindovs 8 dhe 10

https://www.microsoft.com/en-us/p/microsoft-sticky-notes/9nblggh4qghw?activetab=pivot:overviewtab

https://evernote-sticky-notes.en.softonic.com/


Forensic
Me rritjen e popullaritetit të mediave sociale si Facebook dhe Twitter, lajmi i rremë me imazhe të rreme që duken reale është bërë një problem i madh. Fotot dixhitale janë më integrale në komunikim se kurrë më parë, por disponueshmëria e gjerë e veglave të redaktimit të imazhit dhe manipulimit në disponueshmërinë e kujtdo me një kompjuter ose një smartphone, i bën ato një propozim të rrezikshëm kur besimi është i rëndësishëm. Pranimi i fotove të gazetarisë qytetare për një faqe të lajmeve, imazhe të profilit për një shërbim takimesh, imazhe për kërkesa të sigurimit ose madje edhe imazhe të dokumenteve të identitetit si liçenca dhe pasaporta, është e rëndësishme të dini se çfarë është reale dhe çfarë manipulohet. Para se të shpërndani lajmet, gjithmonë verifikoni burimin, nëse imazhi duket të jetë shumë i mirë për të qenë i vërtetë, analizoni atë.

http://www.imageforensic.org/

http://www.forensicimager.com/

https://www.geckoandfly.com/10023/analyze-photoshopped-photos-with-fbi-csi-and-cia-fotoforensics-software/


Regjistrues të ekranit/Screen Recorder


Nëse dëshironi të regjistroni një prezantim, demonstrim të softuerit ose tutorial, përdorni softuerët në faqet e poshtme. Ideale për fillestar apo krijues të rinj në fusha të ndryshme. Me një regjistrues të lirë të ekranit, është e lehtë për të kapur dhe për të shkëmbyer pamjet direkt nga tryeza juaj.Për shembull mund të përdoren në sistemin edukativo arsimor. Pas krijimit të veprës të njëjtat mund të vendosen në youtube.

https://www.ezvid.com/ezvid_for_windows

http://www.goplayeditor.com/

https://obsproject.com/#closeNotice

https://www.techradar.com/news/the-best-free-screen-recorder


Ikona


Këtu gjen me qindra ikona dhe tog ikonash të cilët mund të zëvendësojnë ikonat(standarde) ekzistuese të kompjuterit. Si mund të zëvendsohen? Ja mënyra

https://www.howtogeek.com/howto/13631/customize-your-icons-in-windows-7-and-vista/

http://www.iconarchive.com/popular.html


Ninite

Kur blini një kompjuter të ri, duhet shumë kohë për të shkarkuar dhe instaluar ndonjë softuer që ju nevojitet.Një zgjidhje mund të jetë përdorimi i Ninite, një program që instalon shumë programe pa pagesë-;Ueb shfletues, Siguri, Media, Dokumente e tjerë.
Përzgjidhni programet për të cilët jeni të interesuar dhe merrni ato të paketuara në një skedar të vetëm. Duke drejtuar Nininte instalon gjithçka në të njëjtën kohë.

https://ninite.com/


Tryeza Virtuale / Virtual Desktop


Virtual Desktop është një aplikacion i zhvilluar për kufjet Oculus Rift, HTC Vive dhe WMR që ju lejon të përdorni kompjuterin tuaj në realitetitn Virtual/VR. Ju mund të shfletoni internetin, të shikojnë filma, Netflix apo edhe të luani lojëra në një ekran virtual gjigand 3D (3 dimesional).
Për përdorim të Virtual Desktop në kompjuterin personal, në dispozicion duhet të keni pajisje KUFJE Virtuale si dhe kompjuteri juaj duhet të përkrah (funksionin/pjesën shtesë për Virtual Reality) Virtual Reality ready....

(Shiko video prezantimin)

http://store.steampowered.com/app/382110/

Kufjet(Pajisjet) “Virtuale” për shndrim të kompjuterit të zakonshëm në kompjuter 3 dimensional(3D):

https://www.oculus.com/

https://www.vive.com/us/

https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-mixed-reality-devices


Testimi i kompjuterit personal

Oculus

Vegla për matje të kompatibilitetit të kompjutterit tuaj; këto vegla bëjnë testimin e harduerit tuaj kompjuterik a mund të përshtatet për VR teknologjinë

https://www.roadtovr.com/how-to-tell-pc-virtual-reality-vr-oculus-rift-htc-vive-steam-vr-compatibility-tool/

Teknologjia virtuale në shkencë


A mund të përdoret teknologjia virtuale në shkencë për shembull në mjeksi, arkitekturë, modelime etj. Shiko prezantimin fantastik:

https://www.youtube.com/watch?v=NwY-6sQDYnk


Iso Opener


ISO Opener shërben për hapjen e skedarëve të mëdhenj si p.sh. Të sistemit operativ Windows 10 apo të ngjajshëm të cilët janë të ngjeshur me Iso softuer.
Mazhoranca e softuerëve të cilët nga sasia e informatave respektivisht skedarëve janë tepër të mëdhenj mbështillen përmes ISO softuerit.Mbështjellja shërben për zvoglim të masës së softuerit dhe transport më të leht respektivisht zvoglon kohën e shkarkimit nga rrejti(të vendosur nëpër faqe të ndryshme) ose DVD-ja. Me fjalë të tjera Iso ka ngjajshmëri me Zip softer.

http://www.isoopener.com/


Prejardhja dhe trashigimia

My heritage dhe Legacyfamilytree janë dy vegla për hulumtim dhe dokumentim të trungut tuaj familjar. Që do thotë se përmes këtyre veglave krijoni një “hartë historike” familjare; prej gjeneratës për të cilën keni njohuri(gjeneratës fillestare) e deri në ditët e sotme. Me të vërtet vegël e mrekullueshme ku krijon pasqyrën e prejardhjes....Ndiq shembujt në softuer dhe krijo trungun dhe degëzimet familjare.

https://www.myheritage.com/family-tree-builder

http://www.legacyfamilytree.com/


Testamet/Mesazh për të ardhmen

Ndoshta keni sekrete, mesazhe, dokumente etj të cilët dëshironi tua jepni /shpërndani/njoftoni trashigimtarët tuaj, miqt, kolegët apo ndoshta keni materiale të ndryshme të cilat dëshiron të publikohen pasi të ndroni jetë? Këtu gjen rastin unik ku mund të dërgohen posta elektronike/email pasi të vdisni…Mos i mirni sekretet në varr….

https://www.afternote.com/

http://zeri.info/bota/84980/babai-nga-varri-i-shkruan-email-djalit/

….ose një mesazh/rrëfim/ngjarje që mund ta lexoni në të ardhmen ndoshta pas 5-10-20-50 viteve….

https://www.futureme.org/


Folders Popup


Dosjet Popup është një program shtojcë/add-on i dobishëm për Uindows Explorer që ju lejon të hidheni shpejt në dosjet që përdoren shpesh, dokumente ose aplikacionet pa pasur nevojë për të exploruar përmes strukturave të dosjeve/dokumeteve tua. Programi hapet duke klikuar butonin e mesëm të miut, i cili sjell një menu të vogël me të gjitha vendet tuaja të preferuara-dosjet dhe një opsion për të shtuar dosjen aktuale në listë. Ju mund të shtoni dosje të panumërta si të doni dhe të organizoni ato në grupe.

http://code.jeanlalonde.ca/folderspopup/


Kamera të Sigurisë-Ispyconnect


Teknika në shërbim të njeriut.Jeto pa brenga.Të arriturat e fundit në sferën mediale arrijn edhe në trojet tona.Ju mund të gjindeni në çdo pikë të rruzullit tokësor dhe njëkohësisht tndiqni/kontrolloni/monitorni ç`ngjet në shtëpi apo në vëndin e punës.

Përdor Ispyconnect për kontrollim të pajisjeve presonale/video kamerave-live video(transmetime të drejtpërdrejta) si dhe materialve të xhiruara-video nga çdo kënd të rruzullit tokësor. Për shembull përdoret për monitorim të shtëpisë private, vëndeve të punës, ofiçinave, në universitete, objekte me rëndësi të veçantë, në klasa, dhoma të fëmijëve, kafshëve shtëpiake etj.

Së pari instalohet kamera(ca nga ta) dhe më pas përmes pajisjes(pajisje speciale ku grumbullohen materialet e xhiruara apo përmes transmetimit të drejtpërdrejt) dhe softuerit ju lidheni me kamerën/live streaming/transmetim të drejtpërdrejt- apo materialet e xhiruar.

Vëzhgimi realizohet përmes ekraneve/monitorëve, celularëve ose ueb faqeve.Këto vegla nuk duhet të keqpërdoren/abuzohen për shndrim të shoqërisë sonë në shoqëri të kontrolluar diktatoriale, por si vegël për mbrojtje/ndihme nga keqpërdorimi i besimit në individin apo mbikqyrje gjatë/në kryerjen e detyrave dhe obligimeve të ndryshme. apo ndoshta monitorim të objekteve me rëndësi të veçantë.

http://www.ispyconnect.com/


Kamera sekrete/të fshehta


Për kontrollim/monitorim sekret p.sh. Vizitave të ndonjë individi kur ju nuk jeni në shtëpi ose në vëndin e punës...hehehehe.....

Mund të përdorni dy lloj të kamerave:

1-Kamera publike që d.m.th. Secili mund të vëren ekzistencën e saj-përshkrim i lart përmëndur.
2-Kamera sekrete për të cilën vetëm ju jeni në dijeni....
Në kuadër të kamerave të fshehta eksistojnë edhe të ashtuquajtura Night Vision camera që d.m.th. Lloj të kamerave që xhirojnë edhe natën në erësirë audio dhe video xhirime 24 orëshe.
Për efekt, punë efektive të veglave në fjalë, vendosni/montoni këto vegla të spiunimit sekret në kohën kur nuk ¨¨ehtë stafi aty (pas orarit të punës) në zyra/ofiçina ose kur nuk janë të pranishëm asnjë antar të familjes në shtëpinë ose apartamentin tuaj.

https://www.brickhousesecurity.com/hidden-cameras/


Nexus Radio

Nexus Radio është një aplikacion pa pagesë për të gjitha nevojat tuaja muzikore. Dëgjo (dhe kopjo muzikë) mbi 30,000 + stacione të radios në internet pa pagesë! Mund të eksekutoni muzikë direkt brënda Nexus Radios ose t'i transferoni këngët në iPod / iPhone ose në çdo pajisje tjetër multimediale me lehtësi. Përveç një biblioteke me përmbajtje të pasur muzikore, Nexus Radio është gjithashtu e ngarkuar me mjete shtesë muzikore të lehta për t'u përdorur. Krijo ringtones me porosi duke përdorur ndarësin e muzikës në ndërtim, ose përdorni redaktorin e etiketave të ID Nexus Radio për të lehtësuar etiketimin e skedarëve tuaj muzikorë. Përdoruesit mund të krijojnë gjithashtu një profil porosi dhe të përfitojnë nga shërbimet e tjera të shumta që ne ofrojmë.

Me 1 klikim mund të kopjoni muzikë nga çdo radio stacion, ndiq shpjegimin me vëmëndje;

1-Së pari krijo një dosje (folder) në tryezë të kompjuterit-ky është vëndi ku do vendosen mp3 skedarët muzikor që i kopjon.

2- Kur e aktivizon softuerin herën e parë po ky softuer ndoshta nuk do aktivizohet andaj vepro kështu:

Kliko me anën e djatht të miut mbi simbolin/ikonën e softuerit që është shfaq në tryezë dhe aktivizo softuerin si ose nga shërbimi i administratorit-RUN AS ADMINISTRATOR.

Pas klikimit të këtij opsioni softueri do funksionon pa problem.

3-Konfiguro softuerin Nexus-mënyra e realizimit:

Aktivizo Nexus Radio dhe shko në OPTIONS
Kliko OPTIONS dhe më pas, pasi hapet ndërfaqe e re shko tek opsioni (aty ku shkruan) RECORD OPTIONS-OUTPUT FOLDER

Kliko në OUTPUT FOLDER dhe cakto rrugën respektivisht vëndin Dosjen të cilën e krijuat në tryezë.

Pra me caktimin e rrugës(shkurtesës) programi NEXUS Radio i kopjon skedarët dhe i vendos aty në dosjen e krijuar.

Më posht OUTPUT FOLDER-aty ku është shënuar MUSIC SEARCH OPTIONS duhet të bëhet e njëjta proçedurë pra duhet të caktohet rruga/shkurtesa deri tek dosja/folder që e krijuat më para.

Kliko në SAVE FOLDER dhe cakto rrugën e njëjt/zgjedh dosjen e tryezës.

Pas këtyre veprimeve starto/ nis sërish softuerin, zgjedh radio stacionin e dëshiruar dhe fillo me kopjim.

4-Radiostacionet emitojnë muzikë në formate/standarde të ndryshme andaj zgjedh radio stacione që emitojnë muzikë në mp3 format/standard(edhe stadardet e tjera mund të kopjohen por në atë rast duhet që këta skedar të konvertohen(nëse keni dëshirë) në mp3 standard që do thotë eksekutim i skedarëve muzikor në pajisje të ndryshme ku si standard kryesor (eksekutohen) skedarët mp3.

http://www.nexusradio.com/download.php


Stream Writer


Një alternativë tjetër për dëgjim dhe kopjim të muzikës nga interneti:

https://streamwriter.org/en/


HD Filma dhe dokumentar me titrime
(Materialet mund të shikohen në Ueb Shfletues/Web Browser ose mund të shkarkohen në tryezë)

Veçojmë një nga ta; dokumentar të tillë gjen me tonelata në youtube por ky dokumentar sjellë prova bindëse, të papublikuara më parë mbi misterin e UFO-ve dhe jashtëtokësorëve. Temat që trajtohen-UFO fenomenet, qeveria në hije, burimet energjetike dhe të tjera...ky dokumentar nuk ka të bëjë fare me teori të konspiracionit. Të intervistuar janë qeveritarët amerikan, doktor të shkencave si dhe ish astronaut ...Ç`ndodh me besimet fetare në botë në rast të publikimeve të tilla shkencore.....apo thjesht është një prgaditje e njerzimit për sfidat....

http://www.filmaon.org/filma/unacknowledged/

http://www.filmaon.org/


C-Net

Pa mëdyshje faqja numër 1 në internet për kërkim të softuerëve quhet C-net.Praktikisht këtu i gjen të gjitha softuerët nga e mbarë bota.Pra është dhe funksionon si Google.Nëse kërkon aty gjen softuer nga të gjitha kategoritë. Një pjesë janë shareware, një pjesë freeware, trial etj. Në faqe jepen recenzione nga ana e editorit si dhe shfaqen mendimet dhe përvojat e përdoruesve.Mund të thuhet është faqe për promovim dhe marketing.

http://download.cnet.com/windows/


Wifi , Bluetooth dhe Router

Wi-Fi dhe Bluetooth janë dy lloje të ndryshme të teknologjisë pa tela / wireless të përdorura në pajisje si laptopë, desktop kompjuter, telefona celularë, printerë dhe pajisje për video lojëra Ndërsa Bluetooth dhe Wi-Fi të dyja lehtësojnë komunikimin pa tel midis pajisjeve, përdorimet praktike ndryshojnë. Wi-Fi lejon kompjuterët, konsolët e lojërave dhe celularët e mënçur për t'u lidhur me një rrjet të zonës lokale (LAN) kurse Bluetooth mundëson lidhjet midis pajisjeve të veçanta, p.sh. telefonat celularë dhe kufjet, kompjuter laptop dhe desktop me kufje etj.

Pra Bluetooth është një teknologji pa tela-kabllo/wireless për shkëmbimin e të dhënave në distanca të vogla diku rreth 10-15 metra.

Duke përdorur një radio frekuencë të veçantë për të transmetuar të dhëna, krijon një rrjet (network) të vogël. Është shumë i sigurt dhe mund të konekton/lidhë deri në tetë pajisje në të njëjtën kohë. Çipi mund të lidhet me pajisje të tilla si:

1-Kompjuter

2-Tastiera

3-Kamera dixhitale

4-Kufje (Headphones)

5-Telefona celularë

6-Fakse

7- Maqina për shkrim (printer)

8-Soundbar

Me fjalë më të thjeshta; me bluetooth teknologjinë, ju nuk keni më nevojë për përdorim të kabllove për konektim të 2 apo më shumë paisjeve…..Për shembull: nëse dëshiron që kompjuteri yt të ketë BLUETOOTH FUNKSION bli këtu ose në shitoret më të afërta të elektronikës në vëndin ku banon:
Me këtë përshtatës/adapter bluetooth ju konektoni kufjet me funksionin bluetooth të kompjuterit.

https://www.amazon.com/Bluetooth-Adapter-Medialink-Energy-Technology/dp/B004LNXO28

Kufje (Headphone) me Bluetooth


https://headphonescompared.com/best-mp3-headphones/

Mënyra e konektimit të bluetooth kufjeve me kompjuter:

Së pari, bli përshtatësin/adapter bluetooth që duhet të konektohet në kompjuter-USB porti(kontrollo kompjuterin tënd-ndoshta aty është instaluar që më parë bluetooth)

Më pas vepro kështu:

Uindovs/Windows 10

https://www.youtube.com/watch?v=-kznzlKhSK8

Uindovs 7

https://www.youtube.com/watch?v=q2_Q_m7hGxs

Nëse keni pengesa apo gabime(error) shiko këtu:

https://www.youtube.com/watch?v=X_rYB4u1DfA

https://www.youtube.com/watch?v=uj1FnCKBqR0

VINI RE: Në fund, mos harroni që para aktivizimit të kufjeve duhet ç`aktivizim (disable) të autoparlanteve të kompjuterit respektivisht soundbarit- Kompjuteri mund të operon vetëm me një paisje(aq sa kam njohuri deri më tani) do thotë që njëkohësisht nuk mund të jenë aktiv autoparlantet/soundbari si dhe bluetooth kufjet.


Router pa tela-wireless

Përse shërben routeri? Pajisja në fjalë shërben për konektim/lidhje të disa kompjuterëve (dhe pajisjesve shtesë p.sh. Printerit me Wifi), respeketivisht shërben për shpërndarje të signaleve të koneksionit me internetin në të gjitha kompjuterët.Me fjalë më të thjeshta me router ju përdorni një prenotim të internetit në disa kompjuterë, celularë, tablet pajisje etj. Konektimi në fjalë realizohet pa tela me të ashtuquajturën WIFI teknologji.

Imagjino që keni një shtëpi ose apartament me disa dhoma ku ca anëtar të familjes disponojnë PC , celular ose tablet pajisje? Si do përdorni internetin në atë rast? Do përdorni një kompjuter për hyrje në internet edhepse keni disa pajisje? Ose do keni disa prenotime?!

Këtu qëndron rëndësia primare dhe roli i routerit që përmes një abonimi/prenotimi keni mundësi të përdorni internetin në të gjitha pajisjet.

Elementi tjetër i rëndësishëm është WIFI teknologjia që ju ndihmon dhe elemiminoni nevojën që ju të tërhiqni(instaloni) kabllo të panumërta nëpër shtëpi, apartament, hotele, zyra të ndryshme etj. pastaj duhet të shponi murre të shtëpisë etj.
Njëlloj sikur celulari që disponon me wifi konektimin me rrjetin, me router ju mund të përdorni laptopin edhe jasht shtëpisë suaj p.sh në teracë ,oborr të shtëpisë, nëpër dhoma të hoteleve…..

https://www.youtube.com/watch?v=we8kAOxXANo


Zgjerues i WIFI / WIFI Extender

Një zgjerues i Wi-Fi, ndonjëherë i quajtur një zgjerues i distancës, është një lloj riprodhuesi pa tel që përdoret për të zgjeruar distancën e një LAN me valë. Pajisja ndodhet ndërmjet një router bazë ose një pike aksesi dhe një klienti që nuk është mjaft i afërt për të marrë shërbimin e pranueshëm ose atë që është në anën tjetër të një pengese.
Zgjeruesi i vargut lidhet pa tel me routerin ose pikat e hyrjes, mbledh sinjalin dhe e ritransmeton atë. Shpejtësia e transmetimit për klientët që lidhin përmes një zgjeruesi të distancës zakonisht nuk është ekuivalent me shërbimin e drejtpërdrejtë nga stacioni bazë dhe ka një rritje në latente për secilin kërcim. Zgjeruesit e fushës janë më efektive për klientët që mund të kenë një sinjal të dobët se sa për ata që nuk mund të kenë qasje fare në një sinjal.

https://www.youtube.com/watch?v=I0O4r-RLWhQ


Të ecim në një hap me kombet e tjera....
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Herën tjetër-ndër të tjera- në këtë temë:Softuer i plotë dhe legal rreth 15 GB(gigabit)
Krijo aplikacione/softuer për celular, Ipad, PC, Xbox dhe Hololens Teknologjinë - Virtual Reality142 libra elektronik për shkarkim në .pdf standard/format
(Ismail Kadare, Aristidh Kola, Adem Demaçi, Mitrush Kuteli, Ukshin Hoti, Haki Stërmilli, Rexhep Qosja, Lebit Murtishi, Elena Kocaqi, Bardhyl Mahmuti e tjerë)Për nostalgjikët: para 23 viteve, në vjeshtë të vitit 1995, u lançua sistemi operativ Uindovs/Windows 95. Ky ishte një revolucion i vërtetë - tani është krijuar mundësia e përdorimit të sërishëm të këtij sistemi operativ në sistemin operativ Uindovs 10.....

https://www.youtube.com/watch?v=beTspepzyZk
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Softuer pa pagesë-Free software

Softuer dhe aplikacion

Ku qëndron dallimi në mes të softuerit dhe aplikacionit?

Softueri është një term gjithëpërfshirës që përdoret në kontrast me harduer/hardware, të cilat janë komponentët e prekshëm të një kompjuteri. Pra, çdo gjë tjetër në kompjuterin tuaj që nuk është harduer është softuer. Një aplikacion është në thelb një lloj programi. Pra, dallimi në mes të softuerit dhe aplikacionit është si dallimi në mes të një drejtkëndëshi (software) dhe një katrori (aplikacioni); të gjitha aplikacionet janë softuer, por jo të gjithë softuerët janë aplikacione.

Një pikë kryesore që e bën një softuer një aplikacion është se ata janë të ekzekutueshëm. Qëllimi kryesor i një aplikacioni është që të kryejë një detyrë specifike apo varg detyrash. Prandaj është e rëndësishme që ajo të jetë në gjendje të ekzekutojë dhe të kryejë udhëzimet e saj për të arritur këtë. Nëse një pjesë e softuerit nuk është i ekzekutueshëm, atëherë nuk mund të konsiderohet si një aplikacion. Drejtuesit (drivers) e paisjes, doracakët, imazhet dhe dokumentet janë vetëm disa nga softuerët që nuk janë aplikacione.


Freemium-Përkufizim

Në modelin e biznesit freemium, nivelet e biznesit fillojnë me një nivel "të lirë"
Freemiumi është një strategji çmimi me anë të së cilës një produkt ose shërbim (zakonisht një ofertë dixhitale ose një aplikacion si softueri, media, lojëra ose shërbime të internetit) ofrohet pa pagesë, por paratë (premium) paguhen për veçori, shërbime ose shërbime shtesë materiale virtuale (online) ose fizike (jashtë linje). "Freemium" është një bashkdyzim/portmanteau të fjalëve të "lirë" dhe "premium". Modeli i biznesit është përdorur nga industria e softuerëve që nga viti 1980 si një skemë liçensimi. Një nëngrup i këtij modeli të përdorur nga industria e lojërave video quhet free-to-play.


Open Source/Burim i Hapur-Përkufizim


Burimi i hapur promovon akses universal nëpërmjet një liçensë të hapur ose të lirë për hartimin ose projektin e një produkti dhe rishpërndarjen universale të atij dizajni apo projekti. Para se fjala "burim i hapur" u bë gjerësisht i adoptuar, zhvilluesit dhe prodhuesit përdorën një sërë kushtesh të tjera. Burimi i hapur fitohet me ngritjen e Internetit. Lëvizja e softuerit me burim të hapur u shfaq për të sqaruar të drejtat e autorit, liçensimin, domenin dhe çështjet e konsumatorit.


Lexues të librave elektronik / Icecream Ebook Reader


Njihuni me Icecream Ebook Reader, një nga lexuesit më të mirë të EPUB standardit/formatit që transformon ekranin e kompjuterit tuaj në një lexues të volitshëm të librit elektronik / ebook. Mjeti ju mundëson të lexoni libra elektronik/ebooks në EPUB, PDF. MOBI, FB2, dhe në standarde / formate të tjera të njohura. Menaxhoni bibliotekën tuaj dixhitale në kompjuterin tuaj, kompjuterin me bazë në Windows ose PC tabletë. Ky program gjithashtu përmban aftësinë për të shfletuar faqet, për të përdorur faqerojtësit, për të shtuar shënime, për të përkthyer tekstin, për të kërkuar në bibliotekën tënde, për të ndjekur progresin e leximit dhe për shumë më tepër.

https://icecreamapps.com/se/Ebook-Reader/
Krijo PDF skedar


Krijimi i një skedari PDF është një mënyrë e shkëlqyer për të ndarë idetë tuaja dhe për të siguruar që ato nuk mund të ndryshohen pa lënë gjurmë elektronike. Ka shumë mënyra për të krijuar një skedar PDF dhe të gjitha ato janë mjaft të shpejta dhe të lehta. Nëse doni të dini se si të krijoni skedarë PDF, thjesht ndiqni këto hapa.(Standardet apo formatet e tjera si për shembull EPUB ,MOBI, TXT , FB2, OEB, LIT, LRF, PDB, PML, RB, TCR etj janë vetëm forma apo “derivate”/modifikime respektivisht përshtaje/konvertime të ndryshme të skedarëve .PDF që përdoren për lexim në paisje të ndryshme elektronike-celular, tablet paisje, Ipad etj)

https://www.wikihow.com/Create-PDF-Files

Krijim i .PDF skedarëve realizohet në dy mënyra;

1-Përmes softuerëve të veçantë(shiko më poshtë)

2-Në ca programe për shkrim p.sh. Libre Office krijimi i .PDF -it është përfshirë brënda softuerit ( në pjesën e sipërme të saj ku i vëren komandandot dhe Ikonat e ndryshme) dhe mjafton 1 klikim për të shndruar / konvertuar dokumentin apo tekstin nga dokumenti apo standardi i zakonshëm Word në PDF dokument.

Ngjeshja / zvoglim i masës së dokumenteve .PDF


Nëse keni krijuar një vepër të themi një libër i njëjti ndoshta ka masë të madhe andaj për të kursyer hapsirë të lirë (nëse i vendosi nëpër faqe të internetit për shkarkim ose i dërgoni/shkëmbeni përmes postës elektronike) dokumenti i krijuar .PDF duhet ngjeshur apo zvoglohet masën e saj. Zvoglimi i masës realizohet apo është i përfshirë në vet softuerin për krijim të .PDF por edhe aty ka dallime.

Si më e përshtaçme nga softuerët e më poshtëm është doPDF.

a)Ju mund të testoni ca softuer dhe do vëreni që masa apo madhësia e dokumetit të ngjeshur nuk është e njëjtë.

Po edhe nëse keni krijuar ndonjë dokument apo libër sygjerohet testimi i masës apo ngjeshjes përmes veglave të më poshtme.

b) Me rëndësi është të potencohet fakti që ju mund të instaloni dhe përdorini njërën nga ta dhe jo disa softuer njëkohësisht ngase mund të shkaktohen gabime error nëse instalon ca nga ta apo ndoshta edhe mund të punojnë pa probleme.

doPDF

Duke përdorur doPDF, lirisht mund të konvertoni dokumentet në skedarë PDF të kërkueshëm nga çdo aplikacion i Uindovs-it/Windows. Instalohet si drejtues (driver) i printerit dhe ju ndihmon të gjeneroni skedarët PDF duke zgjedhur komandën "print" nga çdo aplikacion (ju mund të konvertoni dokumentet tuaja të Word, fletët Excel, prezantimet në PowerPoint, vizatimet AutoCad, raportet e kompanisë, kontratat, flukset e punës, planet e marketingut, format, listat e produkteve, listat e çmimeve, tabelat, emailet ose faqet e internetit). Skedari PDF mund të shihet/lexohet në çdo kompjuter me një shikues(lexues) PDF të instaluar-p.sh.

Lexuesin Icecream Ebook Reader
Ose
Adobe Acrobat Reader
- https://get.adobe.com/reader/

(pra, së pari duhet të instalohet Lexuesi Icecream Ebook Reader
Ose
Adobe Acrobat Reader-nëse nuk e keni të instaluar që më herët- dhe më pas doPDF)

(Në Uindovs/Windows 10 .pdf softueri/lexuesi është i parainstaluar-i përfshirë si softuer standard.)

http://www.dopdf.com/quick-download.php

Softuer alternativ

https://en.pdf24.org/pdf-creator-download.html

https://www.pdfforge.org/pdfcreator

http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php


Libra elektronik për shkarkim (.pdf standard/format)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Këto libra janë të mbështjellur me zip softuer (nëse nuk keni njohuri ç `është zip softueri dhe mënyrën e përdorimit , lexo në faqen e parë po në këtë temë) Zip skedari ju shfaqet me një ndërfaqe me 2 alternativa;

1- Open with....(Hap zip skedarin me...
dhe
2-Save file-Ruaj skedar...
Zgjedh aletrnativën e 2
(Fatkeqësisht ca libra apo nyje/link nuk funksionojnë në faqe...nuk gjinden apo janë zhvendosur)

https://www.sa-kra.ch/literature.htm

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libra elektronik për lexim në shfletues ose shkarkim në tryezë

Gjergj Fishta


Lahuta e Malësisë


https://www.proletari.com/pdf/Lahuta e Malesise-At Gjergj Fishta.pdf

Universiteti Standford Kaliforni


http://www.ikvi.at/wp-content/uploads/2015/03/shqiperia-jugore-dhe-epiri-i-veriut-ne-ceshtien-europiane-nderkombetare-Kopie.pdf

Elena Kocaqi

Albanët

https://www.ikvi.at/wp-content/uploads/2015/03/Elena_kocaqi_pellazget.pdf

Roli Pellazgo Ilir

http://www.ikvi.at/wp-content/uploads/2015/03/roli_pellazgo_ilir.pdf


Kristi Spahiu
Shkrimtari i Verbër

https://drive.google.com/file/d/0B1bJke9xE6obTjJXM2tvVHFBTHc/view

Drejtshkrimi i gjuhës Shqipe

http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/drejtshkrimi_i_gjuhes_shqipe_1973.pdf

http://www.unkorce.edu.al/en/libraria-elektronike

https://www.shtepiaelibrit.com/store/sq/93-ebook-shqip


Cleanfox


Pastroni kutinë tuaj të postës, mbillni një pemë!

A po pranoni qindra e-mail që nuk lexoni? Merrni lehtë. Me Cleanfox ju mund të fshini dhe të ç`regjistroheni prej tyre me vetëm një klik.

https://www.cleanfox.io/en-US/


Visual Studio Community 2017


Një produkt relativisht i ri i Majkrosoftit/Microsoft që shërben për studim të lëndës dhe mësim të programimit. Softueri mund të përdoret falas , por jo për qëllime komerciale. Për shembull-ju mund të krijoni softuer apo aplikacione të ndryshme dhe ti shpërndani në internet por këta duhet të jenë falas. Në rast se dëshironi përdorim dhe krijim të softuerëve/aplikacioneve për qëllime komerciale atëher duhet ta blini.

Hap i parë:

Shkarkimi:

Në faqe vëren 3 versione të ndryshme të Visual Studio aplikacionit: Comumnity, Professional dhe Enterprise. Versioni falas për shkarkim dhe përdorim është versioni Visual Studio Community.

Me rastin e klikimit për shkarkim(download) shkarkohet vetëm një skedar- i emërtuar si Visual Studio Installer- me madhësi të vogël 1.2MB(megabit).

Kur klikon në këtë .exe skedar 1.2 MB shfaqet një ndërefaqe e re me shumë alternatva repektivisht gjuhë të ndryshme të programimit.

Ju duhet ta zgjidhni alternativën me emrin apo të emërtuar si:

Universal Windows Platform Development
(Create applications for the Universal Windows Platform with C# VB, Java Script or Optionaly C++)
Madhësia e skedarit 15.41 GB (gigabyte).
Shiko në imazh:Softueri që shkarkohet instalohet në vet sistemin operativ të Uindovs-it, pra nuk shkarkohet si softuerët e zakonshëm. Varësisht nga shpejtësia e konektimit me internetin, shkarkimi mund të vazhdon deri në disa orë, ndoshta edhe më gjatë…..

Hap i dytë:

Regjistrim i produktit:

Pas shkarkimit dhe instalimit, me rastin e aktivizimit të softuerit, do vëreni që Community 2017 është trial apo ndryshe thënë , mund të përdoret për 30 ditë. Nëse jeni vetëm kureshtar nuk duhet të regjistroni produktin, mirëpo nëse dëshironi përdorim të mëtejmë, atëherë duhet ta regjistroni.

Mënyra e regjistrimit

Regjistrimi është fare i thjeshtë;

1-Krijo një email adresë në hotmail-nëse keni email në hotmail-vepro kështtu

2-Hap softuerin Visual Studio Community dhe shko në butonin Help (Ndihmë)

3-Kliko në Register Product

4-Me klikim hapet një dritare e re me titull Personalization Account

5-Më pas kliko në nyjen/link me emrin: Manage Visual Studio profile

6-Kur klikon në atë nyje/link Visual Studio Community konektohet automatikisht me email adresë/profilin dhe produkti regjistrohet me të dhënat tua nga posta elektronike/emaili.

Proçedura përfundon këtu.

https://visualstudio.microsoft.com/downloads/#d-express-windows-8


Menaxho të gjitha postat elektronike/ email adresat njëkohësisht
(Klienti me email/email client)

Përkufizimi - Çfarë do të thotë Klienti me Email?

Klienti me e-mail është një aplikacion desktop që mundëson konfigurimin e një ose më shumë adresave të postës elektronike për të marrë, lexuar, kompozuar dhe dërguar mesazhe elektronike nga ajo adresë e-mail përmes ndërfaqes desktop. Ai siguron një ndërfaqe qendrore për marrjen, kompozimin dhe dërgimin e emaileve të adresave të emailit të konfiguruar.

Klienti me e-mail njihet edhe si lexues i e-mail ose agjent i postës elektronike. Këtu në lidhjet/nyjet(links) e më poshtme gjen ca nga to që mund të përdorni dhe ju them që me të eliminon nevojën e hapjes së më shumë faqeve për të lexuar apo dërguar postë elektronike / emaile. Po këto funksione i gjen edhe në celularët.

https://www.emclient.com/

https://www.getmailbird.com/

https://www.opera.com/computer/mail


Affinity Publisher

Ç`është Affinity Publisher?

Botuesi Affinity / Affinity Publisher është një aplikacion i fuqishëm i Botimeve për Desktop (DTP) që ju lejon të krijoni, publikoni dhe shpërndani botime elektronike ose të shtypura.
Produkti ka një përzgjedhje mbresëlënëse të koncepteve dhe tipareve të nivelit profesional-nivel që kanë për qëllim shtyrjen e kufijve të përvojës suaj DTP. Ky është një BETA version(version testues për korrigjim të gabimeve eventuale) dhe d.m.th që. në tä ardhmen mund të ndryshona nga versioni pa pagesë në atë me pagesë.
Regjistrohu – në postën ektronike / email adresën do ju dërgohet lidhja/linku për shkarkim.

https://affinity.serif.com/en-gb/publisher/


Antivirus -360 Total Security


Ca veçori:

Zbulimi në kohë reale
Teknologjia Cloud zbulon variante të fundit të Ransomware në kohë reale
Bllokimi Inteligjent
Monitorimi inteligjent i sjelljes për të identifikuar çdo rrëmbim dokumentesh
Mbrojtësi i dokumentit
Kopjim automatik i dokumenteve tuaja për mbrojtje nga ndërhyrjet/modifikimet e jashtme

http://www.360totalsecurity.com/


Winpatrol


Mbroni kompjuterat tuaj personal nga Ransomware, Maluer/Malware, Kërcënimet zero Day dhe më shumë me WinPatrol WAR. WinPatrol WAR përdor motorin e fuqishëm të inteligjencës artificiale për t'i dhënë ransomware dhe Maluer/Malware një dozë të ilaçit të tyre dhe t'i bllokojë ato para se të mund të infektojnë.

https://www.winpatrol.com/


Ueb Shfletues (Web Browser) Alternativ

Vivaldi


Ja diçka ndryshe. Ne të gjithë shpenzojmë ndoshta shumë më tepër kohë duke përdorë shfletuesit e internetit, dhe Vivaldi dëshiron ta bëjë këtë si një eksperiencë të këndshme dhe personale aq sa mund të jetë e mundur.I tërë stili dhe struktura e ndërfaqes së saj është e bazuar në një një sistem të integruar të mbajtjes së shënimeve, ku mund të vendosni faqet e internetit si panele anësore ndërsa përdorni dritaren kryesore për të bërë shfletimin tuaj kryesor dhe ne e pëlqejmë teknologjinë e saj inovative të vendosjes së skedarëve, të cilët ju lejon të gruponi skedar dhe t'i lëvizni për të shmangur grumbullimi që aq shpesh dëmton shfletues të tjerë.

https://vivaldi.com/


Maxthon Cloud Browser


Faqja e Maxthon Cloud Browser mburret me 670 milion përdorues, por shumica e njerëzve nuk kanë dëgjuar për të. Maxthon është i mbushur me karakteristika të reja që nuk do të gjeni diku tjetër, duke mbështetur më shumë se 800 zgjatime (extensions) - dhjetë herë më shumë se Edge shfletuesi i Microsoftit - dhe është në dispozicion për desktop(laptop) dhe celular.

http://www.maxthon.com/


Firefox Nightly


Shfletuesi i ri i Mozila Firefox. Firefox Nightly, (versioni i ri testues) është një platformë e paqëndrueshme e testimit dhe zhvillimit. Nightly dërgon të dhëna në Mozilla - dhe nganjëherë partnerët e Firefox-it për të ndihmuar për trajtim të problemeve dhe testim të ideve të reja.

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/63.0a1/releasenotes/

Dhe ca të tjera…..

https://sourceforge.net/projects/tor-browser.mirror/

http://www.palemoon.org/#

https://www.nicolascoolman.com/


MailStore Home®


MailStore Home 11MailStore Home ju lejon të arkivoni emailin tuaj privat nga pothuajse çdo burim të postës elektronike dhe të kërkoni përmes tyre shumë shpejt. Ju kurrë nuk do të humbisni email përsëri.

https://www.mailstore.com/en/products/mailstore-home/


Uindovs/Windows 95


Historia e Windows 95- https://www.youtube.com/watch?v=sz5pE2muRWI&ytbChannel=null

Uindovs 95 prezantohet në dy mënyra:

1-Në formë të një faqejje nga ku aktivizohohet

COMPAQ DeskPro 386, 4Mb RAM, IBM VGA

Me nisjen e faqes shfaqet një mezash që lajmëron se faqjja ka gabim/error. Citim:
Computer: Unable to load machine state from server (error 404: <!DOCTYPE html>

Edhepse shfaqet mesazhi që informon për gabim në faqe injoro informatën dhe Kliko në OK.Prisni ca sekonda 10-15 dhe do vëreni nisjen e sistemit operativ Uindovs 95.

https://www.pcjs.org/blog/2015/09/21/

2-Dhe në formë të .exe skedarit.

Emërtues i përbashkët i këtyre mënyrave të aktivizimit të Win.95 është që të gjitha pjesët funksionojnë siç duhet, me përjashtim të Internet Explorer i cili nuk ka funksionim nga shkaku i evolucionit të tij deri në ditët tona.

Fikja apo ç`aktivizimi i Win.95 (i .exe skedarit)Kur dëshiron mbylljen e programit Windows 95 do vëresh që shigjeta apo miu nuk mund të lëvizë tek shenja X për mbyllje ose nga butoni Start-Shut Down.

Mbyllja realizohet kështu;

Shtyp njëkohësisht 3 butona CTRL+ALT+DEL> do vëreni që shfaqet një faqe e re(Splash Screen) .
Kliko alternativën Task Manager (shiko fig. më lart). Kur hapet faqja e re shëno me miun Windows 95 dhe kliko me anën e djatht të miut. Nga Paneli i shfqaur zgjedh alternativën për fikje të programit.


https://download.cnet.com/blog/download-blog/windows-95-now-available-as-a-free-downloadable-desktop-app-for-the-curious-and-the-nostalgic/
https://github.com/felixrieseberg/windows95/releases


Një kuriozitet

A keni njohuri që trashigimtar i Windows XP nuk qe Windows Vista, por një sistem operativ i ngjajshëm me Windows Vista?! Më mirë të themi diç ndërmjet Windows XP dhe Windows Vista. Emri i tij qe Windows Longhorn.Nëse dëshiron testimin të Longhorn-it lexo dhe shkarko nga lidhja/faqjja e më poshtme..

Instalimi dhe testimi
(Shkarkohet në formë/standard të .ISO skedarit. E mbështjellur/ngjeshur me zip softuer. Po aty gjen edhe çelsin-në READ ME- apo kodin e softuerit Windows Longhorn)

Ky sistem operativ, pak i njohur, mund të testohet në 3 mënyra:

1-Nëse keni ndonjë kompjuter të vjetër që nuk e përdor si kompjuter primar/kryesor-i përditshëm-E instalon aty si sistem të “ri” operativ.

2-Instalim përmes apo më mirë , më qartë, instalim në Makinën Virtuale/Virtual Machine

3-Instalim duke krijuar apo ndarë Hard Diskun në pjesë/partition, por nuk sygjerohet për fillestar apo persona që kanë njohuri të kufizuar në lidhje me sistemet operative..

Ndalemi vetëm në pikën e dytë; pra instalim përmes Makinës Virtuale.

Makina Virtuale është një softuer (sqarim të detajuar gjen në këtë temë më lart) ku në brëndësi mund të instalohet një apo më tepër sisteme operative të Uindovs-it apo Linux-it njëkohësisht. Dhe këto sisteme operative funksionojnë apo aktivizohen vetëm nga brëndësia e Makinës Virtuale dhe nuk ndikon fare në sistemin operativ që keni të instaluar ju (që e përdor çdo ditë) . Me fikjen e Makinës Virtuale ç`aktivizohet sistemi operativ i instaluar brënda saj-pra ç´aktivizohet Windows Longhorn brënda Makinës Virtuale.

Windows Longhorn 32 dhe 64 bit

http://allpcworld.com/microsoft-windows-longhorn-free-download-32-64-bit/

Mënyra e instalimit


https://www.youtube.com/watch?v=QiucYMzuqN0

Makina Virtuale


https://www.virtualbox.org/


Photomath

Photomath është një aplikacion për të gjithë ata që kanë nevojë për ndihmë në zgjidhjen e problemeve komplekse në matematikë. E veçanta e Photomath është se ju mjafton vetëm ta skenoni ekuacionin apo problemin që doni të zgjidhni me anë të kamerës së celularit tuaj, dhe vetëm për pak sekonda ajo prezanton rezultatin.

https://photomath.net/en/


Kalkulatriçe e përparuar(Advanced)

Ja një vegël e përparuar për përllogaritje që shpërndahet falas….
Llogaritësi shkencor me precision arbitrar, portret, panoramë dhe pamje të zgjeruar, pjesë dhe numra periodikë mbështetës dhe shumë funksione.
Për funksionim normal të kalkulatriçes, kompjuteri juaj duhet të ketë në dispozicion/ të instaluar Java skript.JAVA është platforma për eksplorimin e ndërfaqeve dixhitale, hartimin e aplikacioneve më të mira në botë dhe zhbllokimin e inovacionit kudo - nga garazhet në organizatat globale.
Nëse nuk e keni të instaluar Java skriptin, shkarkoni nga këtu: https://www.java.com/en/

http://hiperdevelopment.wixsite.com/hipercalc


DriverHub

DriverHub skenon shpejt kompjuterin për çdo drejtues(driver) të vjetër, pastaj gjen, shfaq, shkarkon dhe instalon drejtuesit më aktualë që janë të disponueshëm në bazat e drejtuesve (drivers database) pra vëndi ku vendosen versionet e fundit të drejtuesve. Siç e dini, të paturit e një drejtuesi të vjetër mund të shkaktojë shumë lloje të problemeve që mund të pengojnë në mënyrë drastike performancën e kompjuterit tuaj.Me rëndësi jetike , është sigurimi/shkarkimi i drejtuesve të fundit(më të ri) në kompjuter për ta mbajtur atë në mënyrë të përsosur të funksionimit, si dhe për qëllime sigurie. Bërja e procesit të vlerësimit të sistemit tuaj për drejtuesit e vjetëruar bëhet thjeshtë me DriverHub.

https://www.drvhub.net/


Riparues të Zip skedarëve të dëmtuar


Aplikacionet janë programe të plota dhe pa kosto/freeware që shërbejnë për të zgjidhur të gjitha problemet e përdoruesit në lidhje me riparimin e Zip skedarëve.Aplikacionet rimëkëmbin skedarët e dëmtuar dhe të korruptuar Zip. Shkarko pa kosto Zip Riparues për të rimarrë, rivendosur dhe riparuar Uindows Zip skedar të dëmtuar Para përdorimit të tyre, lexo me kujdes udhëzimet.

https://www.bitrecover.com/free/zip-repair/

https://www.diskinternals.com/zip-repair/

http://leelusoft.altervista.org/zip2fix.html

http://www.essentialdatatools.com/products/objectfixzip/


FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer është një shfletues, konverttues dhe redaktor i shpejtë, i qëndrueshëm, i lehtë për t'u përdorur. Ka një koleksion të mirë karakteristikash që përfshijnë shikimin e imazhit, menaxhimin, krahasimin, heqjen e syve të kuq, dërgimin me email, ridimensionimin, prerjen, retushimin dhe rregullimet e ngjyrave. Modaliteti i saj i ri, por intuitiv me ekran të plotë siguron qasje të shpejtë në informacionin EXIF, shfletuesin e tablove dhe funksionet kryesore nëpërmjet shiritave të veglave të fshehura që shfaqen kur miu i prek një nga katër skajet e ekranit.

http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm


SourceForge


SourceForge është burim i komunitetit Open Source i dedikuar për të ndihmuar projektet me burim të hapur(Open source) të jenë sa më të suksesshëm që të jetë e mundur. Ndihmojnë të krijojmë një burim të parë për zhvillimin dhe shpërndarjen e softuerit me kod të hapur.
Me mjetet që dhurojnë, zhvilluesit në SourceForge krijojnë softuer të fuqishëm në mbi 430,000 projekte; aty gjen mbi 3.7 milionë përdorues të regjistruar. Open Source ka mbi 33 milionë vizitorë dhe shërben më shumë se 4.5 milionë shkarkime softuerësh në ditë. E po, këta janë krijuesit Amerikanë dhe aleatët e tjerë perëndimor, miqtë tanë, që shpërndajnë dritë dhe progres në botë....imagjino ç`bën lindja...a ndihmojë ata sa na ndihmon perëndimi....

https://sourceforge.net/

https://sourceforge.net/directory/os:windows/


Bota e shkencës dhe teknikës


Industria e ardhmërisë është këtu, fare pranë nesh......Një hap larg lidhjes së kompjuterit me trurin e njeriut

https://www.flurudha.com/2018/09/nje-hap-larg-lidhjes-se-kompjuterit-me-trurin-e-njeriut/

Inteligjenca Artificiale (IA)
- bën një hap më tej-Fytyra juaj, zëri dhe mediat sociale mund të jenë analizuar tashmë nga IA për të përcaktuar nëse jeni të përshtatshëm për punën tuaj të ardhshme. 500 kompani Amerikane përdorin mjete që vendosin inteligjencën artificiale për përzgjedhje të kandidatëtve për vëndin e punës.

https://www.wsj.com/video/series/moving-upstream/artificial-intelligence-the-robots-are-now-hiring-moving-upstream/2790C6B9-4E47-4544-9331-36DB418366CF?mod=e2fb

Amazon dhe Microsoft do të hapin qendra të inteligjencës artificiale në Shanghai

http://www.bota.al/2018/09/amazon-dhe-microsoft-do-te-hapin-qendra-te-inteligjences-artificiale-ne-shanghai/

Kontrollim i TV-së nëpërmjet zërit (voice control)

https://www.techradar.com/news/amazon-fire-tv-cube-release-date-news-and-rumors

https://www.cnet.com/videos/amazons-fire-tv-cube-gives-you-and-alexa-hands-free-tv-control/

https://www.cnet.com/videos/amazon-fire-tv-gives-voice-to-4k-hdr-streaming/


Tani mund të komunikoni/flisni me Google-Asistenti juaj dixhital

Amazon Echo Show dhe Google Home

Me këto vegla fantastike ju mund të konektoni paisjet e shtëpisë; kuzhinë, TV-në, celularin dhe internetin.Ju konektoheni me Google me zërin tuaj, mund të parashtroni pyetje apo të kërkoni informata, dëgjoni muzikë, lozni lojra-pyetje përgjigje, poashtu mund të konektoni nurmat telefonik dhe bëni thirrje pa prekur fare celularin....Nuk është larg dita kur zëri yt do mundëson edhe aktivizimin apo fikjen e kompjuterit-komandoja është e thjesht butoni i kompjuterit konektohet me Amazon Echo ....Tani për tani paisjet funksionojnë vetëm në gjuhën angleze-por mund të përshtaten edhe në gjuhën shqipe...

https://www.youtube.com/watch?v=hIEIGDsbKqY

Ja ku mund të blihet Amazon Echo Show:

https://www.amazon.co.uk/All-New-Echo-Show-2nd-Gen/dp/B0793G9T6T/ref=pd_sbs_485_1?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B0793G9T6T&pd_rd_r=cdd16294-c4bb-11e8-9093-2d78f1b59bcc&pd_rd_w=jbJeg&pd_rd_wg=M3QkG&pf_rd_i=desktop-dp-sims&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_p=85d62760-2a0e-407d-aa36-f3c03afc01c3&pf_rd_r=TZHJW53210MFK618Y3MB&pf_rd_s=desktop-dp-sims&pf_rd_t=40701&psc=1&refRID=TZHJW53210MFK618Y3MB

https://www.amazon.co.uk/All-new-Echo-Dot-3rd-Gen/dp/B0792KWK57/ref=pd_rhf_se_s_cp_0_1?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B0792KWK57&pd_rd_r=17746dbd-4854-4629-aa49-756360773103&pd_rd_w=yAlEe&pd_rd_wg=NFyrl&psc=1&refRID=HPC715S5Z158P3HEFYS2

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=amazon-devices&field-keywords=Google+Home


Në Dardani policia vëzhgon komunikacionin rrugor me dron….

https://www.youtube.com/watch?v=BwbT7pnf_fk

Në Shqipëri-Pilotimi i kamerave të trupit

https://www.youtube.com/watch?v=oBKWbx2AkLY

Të ecim në një hap me kombet tjera....
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Herën tjetër (brënda disa javësh) ndër të tjera mund të lexoni

1-Përkthim dhe përshtatje e softuereve në gjuhën shqype, metoda e punës

2-Bllokim i përgjimeve të celularit-Edward Snowden përdor metodën e njëjtë: https://edwardsnowden.com/3.Mbrojtje nga vjedhjet e paisjeve elektronike

4-Fluturime autonome pa pilot-aeroplanët dhe helikopterët në të ardhmen e afërt do drejtohen pa pilot , me ndihmën e inteligjencës artificiale

Dhe shumë informata të reja....
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Softuer pa pagesë-Free software

Gëzuar Vitin e Ri 2019

Shëndet, paqe , gëzim, lumturi dhe suksese në jetë dhe punë kudo që frymoni…..

Rroftë kombi ynë për jetë e mot….

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apel për përkthime:

Ju lutem ndihmoni, ndani një pjesë nga koha juaj e lirë dhe punoni për të mirën dhe përparimin tonë….

Jeni akademik, keni njohuri të përkryer të gjuhës Shqipe /Angleze dhe dëshironi të përktheni një shumëllojshmëri të softuerëve, atëherë bëhuni pjesë e grupit të përkthyesve. Në faqe më poshtë ju do gjeni shumë shpjegime për përkthime.Parapërgaditja:
(VINI RE)

1-Nëse has në ndonjë softuer në faqe të internetit, të përkthyer në shumë gjuhë, kontakto së pari pronarin e softuerit dhe kërko autorizim për përkthim. Po në këto faqe, në shumë raste, gjeni të dhëna e duhura apo mund të pyesni pronarin për mënyrën/metodën e përkthimit.Ndodh që ju e keni përkthyer softuerin, por nga ndonjë arsye pronari ua refuzon kërkesën / autorizimin, andaj së pari dërgoni postë elektronike/email tek pronari.

2- Në softuerët e instaluar që më parë, skedarët gjuhësor, respektivisht skedarët për përkthim gjinden apo janë të vendosur në dosjen / folder të emërtuar si Language apo lang files gati në çdo softuer. I gjeni në këtë mënyrë :

- Hap dosjen e softuerit të përzgjedhur nga këtu :

- ( C: ) > Windows > Program > Emri i dosjes / softuerit

ose

- ( C: ) > Windows > Program 86 > Emri i dosjes / softuerit

3-Zakonisht, skedari kryesor për përkthim shfaqet në gjuhën Angleze; kopjo atë dhe vendose në tryezë.

4-Nga aty fillon me përkthim.Skedarët e gjuhëve (shkurtimisht lang. File) janë në formë apo standard të tekst skedarit - .txt-p.sh të emërtuar si English.txt , OpenDocument – ODF skedar/file ose në standarde të tjera varësisht nga lloji i softuerit.

5-Dhe në fund një sygjerim të vogël:

Supozojmë që ju e përfunduat përkthimin dhe skedari gjuhësor u vendos në softuer dhe puna përundon këtu...Jo, puna nuk përfundon, nga një shkak që ndoshta nuk jeni në dijeni; softuerët janë gjithnjë në zhvillim, ndryshojnë ose u shtohet ndonjë pjesë që do thotë se puna vazhdon më tej me përkthime të reja brënda softuerit aktual. Zakonisht, kjo ndodh 1 herë brënda vitit , andaj duhet të jeni vigjilent gjatë gjithë kohës. Pronarët e softuerëve ju dërgojnë mesazh për këtë apo ndoshta ju vetë duhët të kontrolloni herë pas herë ndryshimet e softuerit.

Standarde të skedarëve për përkthim

Mos u dekurajo nga informatat e shumta në faqen më poshtë. Këtu përshkruhen standarde të ndryshme mirëpo përqëndrrimi yt duhet të jetë vetëm në standarde për përkthim të softuerëve të përzgjedhur (nga ana juaj).

http://docs.translatehouse.org/projects/translate-toolkit/en/latest/formats/

Ndihmesë / referenca për përkthime

Fjalor i informatikës :

a-https://www.ashak.org/repository/docs/Fjalori_i_informatikes_NebiCaka_413239.pdf
(mund të shkarkohet në tryezë të kompjuterit)

b-https://www.researchgate.net/publication/236687250_Fjalor_i_informatikes_anglisht-shqip_shqip-anglisht_Dictionary_of_Informatics_English-Albanian_Albanian-English

c-http://albasoftgroup.com/sq/Our-Work/Fjalori-i-termave-t%C3%AB-informatik%C3%ABs

d-https://forum.itshqip.com/threads/fjalor-i-informatikes-anglisht-shqip-v0-1-voice.11334/

Ndihmesë tjetër

Ginger software që funksionon në gjuhën shqipe, mund të përdoret (përveç të tjerave) edhe për përkthim të faqeve të internetit aty ku lejohet,

Ginger


https://www.gingersoftware.com/translation#.XAUIYeJRfs1

Dy shembuj:

Avast

Për inspirim, ja ku mund të filloni me përkthime-faqen dhe softuerin. Në fund të saj ( aty ku është shënuar Worldwide English)-shikoni në sa gjuhë është përkthyer….Kompanitë softuerike, në shumicën e rasteve, si shpërblim apo shenjë të falemnderimit për përkthimet, ua mundëson përdorim falas të softuerit të plotë – me postë elektronike ju dërgojnë fjalëkalimin permanet / të përhershëm.

https://www.avast.com

Booking

Faqe më e mirë në glob për prenotim të bujtjeve e përkthyer në gjuhët e ndryshme , që mund të përkthehet dhe përshtatet në shqip.
(Aty gjeni edhe hotele të bregdetit tonë-Portalin në fjalë , e përdor vite me rradhë për prenotime të hoteleve dhe nga kjo përvojë mund të them që faqja dhe shërbimet në të janë të shkëlqyeshme, nuk më kanë zhgënjyer)

https://www.booking.com

Mozila Firefox pjesërisht e përkthyer në gjuhën tonë:

https://addons.thunderbird.net/sq/about

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Open whispersystems
(për celular)

Me ndihmë të softuerit Open Whispersystems bisedoni në mënyrë të sigurt. Askush nuk mund t´ju spionon as me pajisjet më të përsosura për përgjim/spiunim. Kushti për biseda në mes dy palëve apo dy personave është ky:
Të dy përdoruesit duhet të kenë të instaluar këtë softuer:

http://whispersystems.org/


Mbrojtje nga vjedhjet
(celular, kompjuter dhe tablet paisje)

Në rast të vjedhjes apo nëse humbisni ndonjë pajisje, me veglën në fjalë mund të exploroni me saktësi vëndndodhjen.Vetëm versioni bazik është falas.

https://preyproject.com/

https://preyproject.com/download/

Dhe një alternativë:

https://pcworld.al/shtoni-privatesine-ne-android-dhe-ios-me-dns-te-e-cloudflare/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ashampoo®Burning StudioAshampoo Burning Studio 2019 është një softuer i fuqishëm për djegie të disqeve për CD, DVD dhe Blu-ray. Veçoritë kryesore : përfshijnë djegien e skedarëve, audio dhe video në disqe standarde të zbrazëta, por gjithashtu media të specializuara si BDXL ose M-Disc. Dritarja e integruar e diskut mbështet automatikisht zbulimin e emrave të pjesëve dhe skedarëve audio dhe lehtë mund të shndërrohen në disqe audio me porosi të kompletuara me mbulime dhe inlaje të dizajnuara në mënyrë individuale, si dhe playlists për rishikim të lehtë. Programi gjithashtu mund të finalizojë disqe për t'i bërë ato të aktivizohen në softuer më të vjetër-për muzikë. Ashampoo Burning Studio 2019 përmban diskun që mbulon automatikisht të dhënat përtej vëllimeve të shumta dhe shmang kufizimin e madhësisë . Regjistrohu në faqe dhe po aty e gjen dhe kopjon çelsin e softuerit për versionin e plotë.

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/5410/burning-software/Ashampoo-Burning-Studio-2019


Ashampoo ® Çinstalues / Uninstaler 2017

Kur instaloni një program / softuer në Windows, ai kopjon shumë skedarë në kompjuterin tuaj. Së bashku me të, ajo krijon shënimet e regjistrit, instalon programe shtesë, dhe si ju vazhdoni ta përdorni atë, madhësia vetëm rritet. Ndërsa kjo është në rregull, problemi shfaqet kur e çinstaloni programin dhe nuk fshihet gjithçka. Shumë softuer lënë prapa skedarët që ishin mbledhur që nga instalimi.Sot po flasim për Ashampoo UnInstaller që bën një punë të shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për pastrimin e rrëmujës së lënë pas nga programi tashmë i çinstaluar - ose mund ta përdorni për të çinstaloni ndonjë problem në kompjuterin tuaj Windows 10.

Ashampoo Çinstaluesi 2017 heq softuer plotësisht pa pa lën asnjë skedarë të mbetur (pjesë të softuerit), madje edhe në rastin e konfigurimeve të mbivendosur. Programi regjistron me kujdes instalime të reja për të regjistruar çdo modifikim në sistemin tuaj. Kjo i lejon përdoruesit të çinstalojnë programet e padëshiruara që janë instaluar gjatë instalimeve normale pa dijen e tyre. Këto logs/shkrime i lejojnë përdoruesit të çinstaloni disa aplikacione në një rresht. Bashkësia UnInstaller ofron vlerësime programore që ndihmojnë përdoruesit të vlerësojnë nëse instalimi i një programi të ri është potencialisht i rrezikshëm.

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/1503/system-software/Ashampoo-Uninstaller-2017

Mbrojtja e privatësisë


Ju vendosni se çfarë Windows® 10 duhet të dijë për ju!
Më shumë kontrolli të sistemit
Konfiguro cilësimet e sigurisë
Mbroni privatësinë tuaj
Çaktivizo shërbimet e vendndodhjes
Parandaloni Windows® 10 nga dërgimi i të dhënave të diagnostikimit dhe përdorimit
https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/1004/security-software/AntiSpy-for-Windows-10

Vegla të tjera nga Ashampoo-versione të plota dhe pa kosto / falas:

Backup Rescue Disc

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/0459/system-software/Ashampoo-Backup-Rescue-Disc

Music Studio


https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/1330/multimedia-software/Ashampoo-Music-Studio-2018

Photo Commander


https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/1518/multimedia-software/Ashampoo-Photo-Commander-FREE

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Airtrans

Shkëmbeni menjëherë imazhe, video dhe më shumë në mes të celularëve, tabletëve dhe kompjuterëve pa përdorim të USB kabllove.

http://www.airtransapp.com/


Inkscape


Krijo logo, ilustrime dhe art me redaktorin e lirë të Inkscape dhe me burim të hapur të redaktorit të vektorit. Aplikimi përdor Skalable Vector Graphics për të siguruar një nivel të lartë të shkallëzimit për krijimet tuaja. Projektet e realizuar në Inkscape mund të arshivohen në disa formate/standarde dhe janë të gatshme për botim në internet ose shtypje në printera komercialë ose të prodhimit.

https://inkscape.org/


Fotosketcher


Krijo art nga imazhet personale, Në dispozicion keni mbi 20 stilizime të ndryshme; nga skica me laps për piktura me ngjyra uji, piktura me vaj, vizatime dhe karikatura. Ktheni imazhe tua në piktura (peizazhe, arkitekturë, portrete, etj.) Automatikisht!

https://fotosketcher.com/

Arshivim i të dhënave dhe Infektime me Ransomware

Rregulla e artë

Mbrojtja më e mirë nga rreziqet në internet (si p.sh. kodimi/kryptim i të dhënave. kur klikoni në ndonjë skedar të panjohur apo ndoshta ndonjë haker ju dërgon mesazh dhe ju thotë të hapni ndonjë skedar) është ruajtja/arshivimi i të dhënave të rëndësishme si dokumente, imazhe, video etj. në një disk të jashtëm/mobil/extern….Aty nuk mund të depërtohet aq lehtë nga abuzues të ndryshëm. Andaj kopjoni dhe arshivoni të dhënat në një disk të tillë.

Pajisja për arshivim / ruajtje të të dhënave

Hard disqet të jashtme / mobile-External Hard Drives Storage

Një ndër kompanitë më cilsore për prodhim të hard disqeve të jashtme/ mobile është kompania WD

Ja ku blihen produktet e tyre:

a-https://www.amazon.com/External-Hard-Drives-Storage-Add-Ons/b?ie=UTF8&node=595048

Ose nëpër shitoret e pajisjeve elektronike

Wish

Wish portali është stërmbushur me mallra të ndryshme; kufje me bluetooth, autoparlante , hard diqe interne dhe externe , veshmbathje etj. Të gjitha me çmime të reduktuara…..
Ndër të tjera këtu mund të blihen hard disqe 1-2 GB (gigabyte).me çmime jashtzakonisht të lira në krahasim me faqet e tjera në internet dhe dallimi kryesor është që këtu shfaqen hard disqe në sasi të kufizuara pra nuk është shitje e zakonshme si në faqe e tjera….Lexo me kujdes informatat e faqes.Nëse nuk i kuptoni fjalët/emërtimet dhe mënyrat e përdorimit të veglave apo pajisjeve mos bli.

Në kutinë për kërkime shëno kështu(nëse është fjala apo kërkoni info rreth disqeve): External Hard disk drive.

b-https://www.wish.com

Dhe alternativa e fundit (që është alternativa me kosto më të lirë në treg) për arshivim të të dhënave, dokumenteve, skedarëve etj është arshivim në disqe BDXL Blu-Ray Discs BD-R XL 100 GB (rewrite) Emërtimi rewrite do thotë që disku mund të fshihet dhe kopjohet apo ri shkruhet shumë herë. Në softuerin e sipërm Ashampoo Burning Studio gjen informata për mënyrën e djegjes së disqeve BDXL Blu-Ray Discs BD-R XL.-Hap softuerin dhe kliko në alternativën Advanced Functions.

c- https://www.amazon.co.uk/Verbatim-Blu-Ray-100-GB-Suitable-Printable/dp/B00KD6QRV2/ref=pd_sbs_147_4?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B00KD6QRV2&pd_rd_r=2448a157-03ee-11e9-b808-fdb51f2211df&pd_rd_w=c0rVO&pd_rd_wg=R6fgz&pf_rd_p=18edf98b-139a-41ee-bb40-d725dd59d1d3&pf_rd_r=X5K4C5RTEAVGAXYFEE81&psc=1&refRID=X5K4C5RTEAVGAXYFEE81


Ose , nëse nuk keni mundësi financiare për blerje të diskut, atëherë arshivimi i të dhënave mund të bëhet në cloud/mjegull server/falas ku ju dhurohet një numër i caktuar i gigabitëve(GB) pra hapësirë e lirë pa kosto/falas.

(Në këto server(shiko më poshtë) apo vënde për ruajtje/arshivim të të dhënave ju keni mundësi të hyrjes/akses të pa kufizuar nga çdo cep të globit-mjafton mundësia e koneksionit në internet…..KUJDES-Materialet që arshivohen aty duhet të jenë të natyrës legale dhe jo materiale ilegale si p.sh: softuer të pa liçensuar apo të vjedhur , filma apo të ngjajshme-Materialet ilegale fshihen nga llogaria juaj ose mbyllet mundësia e hyrjes në faqe / serverin ku ju i arshivoni materialet))

Hapësirë e lirë (versione bazike) falas

1-Google Drive 15 GB hapsirë të lirë/free space

https://www.google.com/drive/

2-Syns.com 5 GB hapsirë të lirë/free space

https://www.sync.com/?_m=3kl&sscid=b1k2_bn84c

3-Mediafire 10 GB hapsirë të lirë/free space

https://www.mediafire.com/upgrade/?promo=1

4-Shkarko Mega Syns Client për kompjuter dhe aty fiton 20 GB hapsirë të lirë:

https://mega.nz/pro/YcUQySbY

Në rast të infektimit të kompjuterit personal me programe të vogla të emërtuara si ransomware, këtu gjen mënyrat se si të rikuperoni të dhënat :

Hapi 1:

Mos e paguani shpërblimin(presionin e kriminelëve ) sepse nuk ka garancion se krijuesit e ransomware do t'ju lejojnë të rikuperoni të dhënat tuaja. Zakonisht kërkesa e kriminelëve është pagesa me të ashtuquajtura kriptovaluta zakonisht me bitcoin…..https://blockgeeks.com/guides/what-is-cryptocurrency/

Hapi 2:

Gjeni çdo backup që keni në dispozicion.

Hapi 3:

Nëse nuk ka mbështetje/backup/kopje të të dhënave, do të duhet të përpiqesh të hapësh/dekriptosh informacionin e bllokuar nga ransomware duke përdorur mjetet më të mira të dekryptimit që janë në dispozicion-shiko më poshtë.Në këtë udhëzues anti-ransomware, ne përfshijmë këta mjete më poshtë dhe një listë kontrolluese shumë të dobishme për të shmangur të gjitha llojet e ransomware. Përdorni lidhjet/faqet më poshtë për zgjidhje të problemeve me infektimeve:


Llojet e infektimeve dhe mënyra e zgjidhjes së problemeve me Ransomware

Në rastin kur softueri i sipërm-Antivirus 360 Total Security apo antivirus softuerët alternativ - nuk mund të zgjidh problemin, këtu gjen zgjidhje të reja/alternative;

1-https://www.avast.com/ransomware-decryption-tools?ref=cj&utm_medium=affiliate&utm_source=commi ssionjunction&utm_campaign=6361382&couponfield=yes &cjevent=082ae6cee03e11e8821b014d0a180511

2-https://decrypter.emsisoft.com/

3-https://success.trendmicro.com/solution/1114221-downloading-and-using-the-trend-micro-ransomware-file-decryptor

4-https://noransom.kaspersky.com/

5-https://www.nomoreransom.org/en/decryption-tools.html

6-https://labs.bitdefender.com/2018/07/lockcrypt-ransomware-decryption-tool/

7-https://www.mcafee.com/enterprise/en-us/downloads/free-tools/ransomware-decryption.html

9-https://www.watchpointdata.com/ransomware-decryptors/

(Nga ndonjë shkak, lidhjet/linqet e sipërme nuk shfaqen ashtu siç shfaqen lidhjet/linqet e tjera në këtë faqe, unë nuk e di shkakun apo arsyen, me siguri forumi ka ndonjë zbrazëtirë të vogël apo e ashtuquajtur BUG në anglshit. Sidoqoftë, ju mund ti kopjoni këto linqe dhe ti ngjitni në ueb shfletues / web browser për hapjen e tyre)

FTP Client

FTP (File Transport Protocol) klientët shërbejnë për transferim të mp3 skedarëve, dokumentenve, faqeve, video fragmenteve dhe softuerëve nga kompjuteri lokal (i juaj) deri tek kompjuterat e tjerë ose në server/hapësirën e lirë në server-free space. respektivisht faqen tuaj të internetit.

https://en.wikipedia.org/wiki/File_Transfer_Protocol

Coffeecup

https://www.coffeecup.com/free-ftp/

WinSCP


https://winscp.net/eng/index.php

Fireftp

http://fireftp.net/

Filezila

https://filezilla-project.org/


µTorrent


Përvec FTP grupit të softuerëve për transferim të skedarëve të ndryshëm, egsiston edhe një grup tjetër i softuerëve që punon në sistem të ngjajshëm por ky grup i “ri” nuk ka përkufizim të materialeve që shpërndahen që d.m.th. Materialet për shpërndarje nuk kanë të bëjnë fare me server por kryesisht orientohen për shpërndarje nga kompjuteri në kompjtuer të ashtuquajtur p2p shpërndarje-këtu shpërndahen materiale legale dhe ilegale sidomos filma, këngë mp3 she mp4 materiale shkencore etj.….

Funksionimi


Skedarët e vegjël të quajtur torrent (zakonisht me madhësi prej disa kilobit-kb) vendosen nëpër faqe të ndryshme të internetit nga të cilët shkarkohen.(Provo në Google për gjetjen e tyre. Shkruaj p.sh. torrent Movie(film)Ja një shembull: https://torrentfreak.com/top-10-most-popular-torrent-sites-of-2018-180107/
Kliko aty ku shkruan: Download torrent.Pas shkarkimit, klikon në të dhe atëher aktivizohet programi i Torrentit për shkarkim.Poashtu në Utorrent softuer egziston funksioni për kërkim/search button.Duhet të jeni të kujdesshëm gjatë shkarkimit të materialeve ngaqë eksiston mundësia e monitorimit të shkarkuesit(Duke u bazuar në IP numrin e cdo kompjutori).Me fjalë të tjera mos shpërnda materiale të shkarkuara.

https://www.utorrent.com/downloads/win


Libra


https://www.scribd.com/lists/17890750/Libra-Shqip-200

https://www.scribd.com/doc/56580337/thesarethumbura


Video Shndërrues / Konvertues

Shndërrimi i videos nuk është aspak proçes i ndërlikuar siç e imagjinojnë shumë njerëz, të cilët do të largohen duke e bërë këtë për shkak të bindjes së gabuar se ju nevojitet një vegël e komplikuar dhe e shtrenjtë për video shndrërrime. Në fakt, disa nga konvertuesit më të mirë të videos janë krejtësisht të lira/pa kosto për të shkarkuar/përdorur dhe mund të trajtojnë një numër të madh të standardeve/formateve video.

https://www.techradar.com/news/the-best-free-video-converter

https://www.any-video-converter.com/products/for_video_free/


Disk për shpëtim / Rescue disc-Boot CD

Në temën më lart u analaziua MBR(Master Boot Record) riparuesi që gjindet në Uindovs 10 dhe në softuerin Macrinum Reflect që ndihmon në riparimin e kompjuterit (ndër të tjera) , mirëpo, sistemi operativ Uindovs mund të pëson edhe gabime/dëmtime të tjera nga X shkaqe. Në atë rast riparimi i sistemit të dëmtuar bëhet me vegla të tjera; Pra duhet të përdoren softuer dhe të krijohen disqe (disk të shpëtimit.) të tjera për analizë të dëmtimit eventual si dhe zgjidhjen e problemit.

Një disk shpëtimi mund të jetë një “mbrojtës i jetës” për një Administartor të Sistemit* (sysadmin). Të paketuara me mjete të ndryshme diagnostikimi dhe riparimi që mund të bëjnë gjëra të tilla si riparim i një MBR (Master Boot Record), rikthimi i një fjalëkalimi të harruar, zbulimi dhe pastrimi i një rootkitor, thjesht ju lejon të rikuperoni të dhënat duke i transferuar ata nga një kompjuter i dëmtuar në një vënd tjetër.

Këtu janë CD-të ose për këtë qëllim mund të përdoren USB-të (USBMemory Stick-flesh drive) më të mira, të gjitha që mund të krijohen, që një adminstrator mund të përdor për të exploruar gabimet dhe riparuar një sistem Linux ose Windows -me të gjitha shtesat e dobishme në veglën tuaj.

Përkufizim-*Në teknologjinë informative (TI), një administrator i sistemit (sysadmin) është një person që mbështet një mjedis informatikë me shumë përdorues dhe siguron performancë të vazhdueshme, optimale të shërbimeve të TI dhe sistemeve mbështetëse.

https://archiveos.org/boot-repair-disk/

https://techtalk.gfi.com/top-5-free-rescue-discs-for-your-sys-admin-toolkit/

Kliko aty kë shënuar File name:

https://www.hirensbootcd.org/download/


Rufus

(ndihmesë/media për instalim)

Rufus është një softuer i vogël që ndihmon në pregaditje/formatim të shpejtë dhe krijon USB flash drives, të tilla si USB në formë të çelsit , shkopinj të kujtesës etj.

Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme nëse keni nevojë të krijoni media USB të instalimit nga ISO(skedar)-të e nisshme (Windows, Linux, UEFI, etj., Nëse duhet të punoni në një sistem pa sistem operativ ( do thotë kompjuter të zbrazët pa ndonjë sistem operativ), ju duhet të përditësoni/pregadisni/flashing BIOS* ose firmware të tjera nga DOS(direct operating system) ose nëse ju thjesht dëshironi të përdorni një shërbim të nivelit të ulët dhe do të regjistroni të gjithë aktivitetin që pastaj mund të ruhet në një skedar LOG.
Me fjalë më të thjeshta, vegla në fjalë është e njëjtë me softuerin që fshin apo që kopjon/regjistron të dhëna në një CD apo DVD disk.(Dallimi i vetëm është madhësia fizike)

https://rufus.ie/en_IE.html

*BIOS Flashing-Përkufizim:

Në kompjuterin tuaj eksiston një çip që ka udhëzime të nisjes (-BIOS-The Basic Input Output System-Sistemi i Prodhimit të Inputit Bazë). Ky komponent apo pjesë vitale e kompjuterit bën gjëra shumë themelore; ndërveprim me disa pajisje, ngarkim të sistemit operativ, duke kontrolluar dhe aktivizuar harduerin tuaj. Ai gjithashtu dikton pajisjet e nisjes, softuerin e rritjes së CPU, parametrat e mbingarkimit dhe disa parametra të tjerë etj.

BIOS
Flashing d.m.th. Përditësimi/update i BIOS-it me program të ri (firmaware)

BIOS-i sot është i vjetëruar dhe është zëvëndsuar me UEFI (Unified Extensible Firmware Interface)

Sygjerohet vetëm për persona me përvojë më të mirë për kompjuter dhe sisteme operative.)Shpjegim i detajuar për domethënien e përditësimit të BIOS-it;

https://blog.superuser.com/2011/04/03/what-is-flashing-the-bios/

https://www.biosflash.com/e/bios-software-tools.htm

UEFI


https://whatis.techtarget.com/definition/Unified-Extensible-Firmware-Interface-UEFI


Dhurata ditore - Giveaway of the day
(Softuer të plotë pa asnjë kufizim dhe plotësisht legale)Fito-Fitoj(Win-Win).Ky është koncepti i faqes së më poshtme.Me fjalë të tjera, këtu gjen dy momente; njëri qëndron në faktin që krijuesit e softuerëve/veglave nga sfera të ndryshme arrijnë të shpërndajnë produkte te një publik i gjërë përmes marketingut pa kosto-nëpërmjet faqes në fjalë- dhe nga ana tjetër ju si përdorues përfitoni softuer falas që në treg kushtojnë disa dhjetra dollarë në mos më tepër. Produktet ofrohen falas vetëm 24 orë për shkarkim dhe instalim- me të drejtën e përdorimit të përhershëm-version i plotë.).

http://www.giveawayoftheday.com/


Ndërpre azhurnime / përditësime automatike të Uindovs 10

Nga disa herë, Microsofti ekzagjeron/ e tepron me përditësimet edhepse ato janë më se të nevojshme.

Imagjinoni situatën që jeni duket punurar në ndonjë projekt të rëndësishëm dhe Uindovs-i kërkon nëpërmejt mesazhit në tryezë apo në mënyrë automatike rinis kompjuterin personal; në atë rast mund (ndoshta) ti humbisni të gjitha të dhënat apo projektin në të cilin jeni duke punuar.Brënda ca sekondave ju zhduket e gjithë puna juaj. Kjo është më se irrituese për klientët e Uindovs 10.(Edicioni Home dhe Profesional) Në edicionin Enterprise ju mund të ndërprisni përditsimet, pra ky funksion është përfshirë në te e që mungon në versionet e tjera.

Këtu gjen mënyrën e ndërprejes së azhurnimeve(përditësimeve) automatike të Uindovs/Windows 10. Poashtu në veglën në fjalë është përfshi edhe funksioni i ri nisjes së më vonshme të përditësimeve.

Shikoni ç`bëjnë njerzit gjenial:

http://greatis.com/blog/stopupdates10


Azhurnime/përditësime
(Korrigjimi i sistemit operativ Uindovs / Windows dhe korrigjim i pjesëve të kompjuterit)

Ç`janë në të vërtet azhurnimet apo përditësimet?

Përditësimet s´janë asgjë tjetër përveçse korrigjime (versione të reja) qoftë të sistemit operativ ose pjesëve të saj-pjesëve të ngurta-komponenteve.Ose zgjidhja e re e ndonjë problemi të vjetër.

Kemi dy lloje të përditësimeve:


1-Të sistemit operativ Uindovs (Windows)

dhe

2-Të pjesëve të kompjuterit

Ku qëndron dallimi në mes të azhurnimit/përditësimit të sistemit operativ Uindovs/Windows 10 dhe azhurnimit apo përditësimit të pjesëve të kompjuterit?

Me përditësim të sitemit operativ korrigjohet vetëm sistemi operativ të themi Uindovs 10
ndërsa përditësimet e tjera d.m.th pjesëve të kompjuterit- si p.sh: kartela grafike (Graphics card) , njësi të sistemit (system units) bluetooth, USB etj. realizohet në mënyrë tjetër me ndihmë të përditësimit të pjesëve / pajisjeve/komponentëve kompjuterike respektivisht të drivers/apo drejtuesit (përkthim i përafërt ) të cilat pësojnë ndryshime kohë pas kohe apo ndoshta kanë zbraztira nga X shkaqe të cilat duhet të korrigjohen, andaj duhet përditësuar.

( Në disa raste Microsofti-serverët e Uindovs-it janë të konektuar me prodhuesit e pjesëve kompjuterike respektivisht me driver-sat(drejtuesit më të rinj) të pjesëve kompjuterike dhe bëjnë azhurnimin e drejtpërdrejt në kompjuterin tuaj.)

Pra, në raste të përditësimeve të pjesëve, faqet e prodhuesve të kompjuterëve shërbejnë për përditësime të pjesëve/komponentëve të kompjuterit ose për këtë qëllim mund të përdoren softuer të veçantë (si shembujt më poshtë dhe shembujt e prezentuara më herët).
Për më tepër kërko në Google duke shënuar emrin e kompjuterit tuaj si dhe : driver updates.


Acer


https://www.acer.com/ac/en/US/content/drivers

Dell

https://www.dell.com/support/home/us/en/04/?app=drivers&lwp=rt

HP

https://support.hp.com/us-en/drivers/

Intel

https://downloadcenter.intel.com/

Lenovo

https://support.lenovo.com/us/en/solutions/tvsu-update

Të tjera

http://freedriverscout.com/

https://sdi-tool.org/download/


PDF SAM

Një softuer i lirë pa kosto, me burim të hapur, i pavarur nga platforma, i dizajnuar për të ndarë, bashkuar, përzier, nxjerrë faqe dhe për të ripunuar skedarët PDF.

https://pdfsam.org/pdfsam-basic/

https://pdfsam.org/download-pdfsam-basic/

Vegël alternative pjesërisht e lirë.

https://code-industry.net/


AudioGrail


AudioGrail (emërtimi i më hershëm K-MP3) është si thika e ushtrisë zvicerane për gjithçka që lidhet me skedarët audio (MP3, MPC, OGG ...). Ajo mund të ndryshojë shumë lehtë dhe të shënojë (tag: info si emri i artistit, albumi, titulli i pjesës) skedarët tuaj automatikisht. Gjithashtu mund të analizojë cilësinë, të organizojë skedarë në sistemin tuaj, të gjejë skedarë të kopjuar dhe të përmirësojë përvojën tuaj të përditshme audio!

http://kcsoftwares.com/?kmp3


Sfonde artistike për tryezë kompjuterike Desktop / Laptop

Për ata që nuk kanë njohuri-mënyra për ndrim të sfondit të tryezës kompjuterike;

1-Me rastin e klikumit mbi imazh të preferuar në faqe,në anën e djatht të imazhit do vëreni një buton të emërtuar si Download. Kliko në të dhe shkarko imazhin në tryezë apo në ndonjë dosje / folder të përzgjedhur.

2-Hap imazhin

3-Kliko me anën e djadht të miut mbi imazh dhe aty do ju shfaqet një paletë me alternativa

4-Zgjedh akternativën – përdor/zgjedh si sfond (use as a background)-Për 1 sekondë pamja e tryezës do ndryshon….

https://unsplash.com/

https://unsplash.com/photos/D7g_nat6PyY?utm_source=facebook&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink


Avatar për forume


Ç`është një avatar për forum?

Avatar për forum është imazhi që shfaqet pranë emrit / nofkës suaj në forum. Në këtë forum ka ca imazhe që mund të përdoren falas , por a keni njohuri që ju mund të jeni krijues të avatarit dhe po të njëjtin ta importoni në forum?

Vepro kështu:

a-Hy në faqen e poshtme

b-Kliko në butonin e emërtuar si BROWSE/Shfleto

Vini Re:

Nëse keni të instaluar ndonjë Ad Block në Ueb Shfletues ç`aktivizo përkohësisht ngase ky blokues mund të blokon Adobe Flash dhe në atë rast ju nuk mund të shikoni dhe përdorni butonin BROWSE.

c-Në këtë rast(kur klikon në browse) ju hynë në tryezën tuaj

ç-Gjej/zgjedh ndonjë imazh që ju pëlqen(nëse keni të tillë në tryezë)

d-Importo imazhin në faqen picasion

dh-Cakto madhësinë e imazhit 80X80

e-Pas krijimit të imazhit në faqe , kliko me anën e djatht të miut mbi imazhin e krijuar dhe ruaj-SAVE IMAGE AS...- në tryezën e kompjuterit.

ë-Importo në forumin AL

http://picasion.com/create-avatar/


WiFi Password Recovery

WiFi Password Recovery është një vegël pa kosto që shërben për të rikuperuar fjalëkalimet (passwords) e rrjeteve WiFi të ruajtura në kompjuterin tuaj. Për shembull, nëse harruat fjalëkalimin e një rrjeti WiFi (të cilin e keni futur në të kaluarën), lehtë mund ta rikuperoni në sajë të këtij mjeti. WiFi Password Recovery siguron një ndërfaqe të thjeshtë përdoruesish e cila tregon edhe informacione të tjera si p.sh. (SSID, ndërfaqe, llojin e Sigurimit, algoritmin e Encryption) për çdo rrjet pa tel. Programi është në gjendje të rimarrë fjalëkalimet e rrjeteve pa tel që përdorin llojet e mëposhtme të sigurisë: WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK.
Programi është plotësisht i lirë/pa kosto me burim të hapur (open source). Nëse dëshironi, mund të shfletoni kodin burimor në GitHub.

https://sourceforge.net/projects/wifi-password-recovery/files/latest/download

Dhe 2 alternativa:

https://www.wikihow.com/Find-Your-WiFi-Password-when-You-Forgot-It

https://www.magicaljellybean.com/wifi-password-revealer/QILING Disk Master Free

QILING Disk Master Free nuk është vetëm një zgjidhje e besueshme për rikuperim dhe rimëkëmbje softuerike, por gjithashtu një program i menaxhimit të ram diskut dhe ndarjes së diskut. Me të, sistemi, skedarët, dosjet, videot, muzika juaj do të jenë në gjendje të sigurt brenda disa minutave pa ndihmën e një specialisti IT/TI Ajo synon të mbrojë të dhënat tuaja dhe të përmirësojë performancën e kompjuterit.
Lexo udhëzimet dhe përdor veglën me kujdes të madh, nëse nuk jeni në dijeni apo nuk keni njohuri të mjaftueshme për funksionet e ndryshme mund të shkaktoni dëmtime të pa riparueshme në sitemin operativ apo në sistemin e skedarënve (systemi files).Është falas për përdorim privat, jo-komercial, dhe për kompjuter në shtëpi.

https://www.idiskhome.com/main/download.shtml


UltraSurf

UltraSurf është një shërbim proxy, i projektuar për të mundësuar përdoruesve brënda shteteve me censurë të rëndë të internetit për të vizituar çdo faqe publike në botë në mënyrë të sigurtë dhe të lirë. Nëse nuk ndodheni në një vend të tillë, gjithashtu mund të përdorni softuerin për të fshehur adresën tuaj të vërtetë IP për të mbrojtur privatësinë tuaj. UltraSurf është një aplikacion i pavarur (nuk ka nevojë për instalim) që konfiguron automatikisht Internet Explorer për të përdorur UltraSurf sa herë që e programoni dhe shfaq një ikonë bllokoje në desktop për të treguar se shfletimi anonim është aktiv.

Ju gjithashtu mund të përdorni UltraSurf me Firefox, Chrome ose shfletues të tjerë, megjithatë ju duhet të konfiguroni cilësimet proxy në mënyrë manuale (localhost: 9666).

https://ultrasurf.us/download/

https://www.neowin.net/news/ultrasurf-1806/


RapidTyping


Mëso shkrim të shpejtë në tastierë ; si ta përdorni tastierën tuaj në një mënyrë zbavitëse dhe argëtuese falas. Rapid Typing Tutor është projektuar për t'u dhënë mësim të rriturve dhe fëmijëve të përdorin tastierën e tyre kompjuterike në mënyrë më efikase. Kurse të plota për shkrim për fillestarë, të përparuar/advanced dhe të nivelit të ekspertëve.

http://www.rapidtyping.com/


Platforma e aplikacioneve portative


PortableApps.com Platform

U themelua nga John T. Haller,i cili filloi trendin portativ të softuerit që nga marsi i vitit 2004.
Platforma PortableApps.com ™ është një sistem i plotë portativ i softuerit që lidh të gjitha aplikacionet tuaja portative së bashku dhe ju mundëson të ndërtoni vetë aplikacionin tuaj portativ për përdorim në dosjen tuaj të sinkronizuar të cloud, në kompjuterin tuaj lokal ose në një disk/USB portativ

P.S. nëse dëshiron kursim të hapsirës së lirë ( free space) të hard diskut, atëher përdor softuerët portativ të cilët nuk instalohen në kompjuter dhe e hap / përdor vetëm kur ke nevojë. Softuerët portativ nuk dallohen fare nga softuerët e zakonshëm që instalohen në mënyrë të zakonshme..

https://portableapps.com/download


Keylogger

Keylogger është një program që monitoron aktivitetin në kompjuterin tuaj kështu që ju mund të zbuloni aktivitetin e përdoruesve të tjerë(thjesht - të spiunoni) në kompjuter kur ju nuk jeni i pranishëm. Softueri keylogger mban gjurmët e programeve të hapura ose të mbyllura, faqet e vizituara dhe tastet e shtypura, dhe gjithashtu mund të regjistrojnë pamjet dhe përmbajtjet e kopjuara në kujtesën. Në ndonjë nga këto softuer të më poshtëm duhet bërë ç`aktivizim të Smart screen funksionit të Uindovsit për aktivitet normal të softuerit. Në këto vegla (nëse përdor versionin e lirë pa kosto) funksionojnë vetëm pjesët bazike, që do thotë se ca pjesë të softuerëve mund të funksionojnë vetëm në versionet komerciale, sidoqoft edhepse janë bazike, mund të përdoren edhe si të tilla

Funksionet:
(të përgjithëshme)

a) Aplikacionet që hapen/janë aktive dhe mbyllen

b) Të gjitha shtypjet e tasteve (keystroke logger)

c) Të gjitha aktivitetet e printuara

ç) Të gjitha faqet e vizituara

d) Kopjimin/kapjen e ekranit për një periudhë kohore të caktuar

https://www.logixoft.com/en-us/index

http://www.spyrix.com/

http://kidlogger.net/?lang=enNga bota e shkencës dhe teknikës

Çdo ditë jemi nën ndikim të mediave (me lajme dhe informata të ekzagjeruara-biznes dhe vënd pune për gazetarët) që pa mëdyshje ndikon në shëndetin psiko-fizik të njeriut. Krijo energji dhe mendime pozitive, mënjano mendimet destruktive, frikën, shqetësimet dhe brengat nëpërmjet muzikës për qetësim. Mund të përdoret për dhe gjatë relaksimit psiko-fizik; meditimit, leximit, lundrimit / surfing në rrjet etj.

Gjuha univerzale e globit

Harmoni shpirtërore>fizike>inspirim/mësim>krijimtari….

https://www.youtube.com/watch?v=w1s4cTsPeH0

https://www.youtube.com/watch?v=P_F-7x3UbEM

https://www.youtube.com/watch?v=so6ExplQlaY

https://www.youtube.com/watch?v=rrVDATvUitA

https://www.youtube.com/watch?v=ITswHbJPHhQ

https://www.youtube.com/watch?v=YFD2PPAqNbw

https://www.youtube.com/watch?v=EFJ7kDva7JE

https://www.youtube.com/watch?v=LFGsZ6ythQQ

Për fëmijët/foshnjet

https://www.youtube.com/watch?v=C9WWpdcl6nk


Reçensione për celularë

Nëse jeni në mendime për blerje të celularit të ri, së pari lexoni në faqen më poshtë dhe krahasoni veçoritë e celularëve më të rinj:

https://www.phonedog.com/?pk_campaign=houseNEL&pk_source=SF


Fluturime autonome

Inteligjenca Artificiale vazhdon rrugëtimin më tej: në SHBA eksperimentohet me aplikim të Inteligjencës artificiale dhe robotëve në pilotim të aeroplanëve dhe helikopterëve për nevoja civile dhe ushtarake:https://www.wsj.com/video/series/moving-upstream/the-future-of-flight-ai-in-the-cockpit/E8927195-0DD9-47A6-9B06-B319E490812B


5 kërcënimet kryesore të sigurisë për 2019-ën

https://pcworld.al/5-kercenimet-kryesore-te-sigurise-per-2019-en/


Gjermania lider në IA

https://www.tetovanews.info/2018/12/merkel-kerkon-nje-gjermani-lider-ne-inteligjencen-artificiale/

Zhvillimi tekonlogjik nuk pushon.Ekspertët e fushës korrin suksese të reja.Kompjuteri mund të aktivizohet me zërin tuaj, nëse keni në dispozicion pajisjen më të re të Amazon Echo :

https://www.cnet.com/how-to/amazon-echo-use-alexa-to-turn-on-your-pc/

Poashtu eksperimentohet me prenotime të produkteve nga interneti duke përdorur zërin e konsumatorit (tuaj)….e ku jemi na Shqiptarët?! Gjithë ata inxhinier, profesor etj njohin vetëm anën teorike, por kur duhet të krijojmë diç konkrete siç bën bota…..Së pari duhet të konstruktojmë ndonjë lugë për gjellë apo ndonjë gotë çaji…..

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=201952610

Urdhërat që i zbaton Amazon Echo

https://www.cnet.com/how-to/amazon-echo-the-complete-list-of-alexa-commands/

Përveç informatave të reja të sipërme, Amazon Echo iu shtua veçoria më e re: kjo vegël përkrah eksekutim të 50 milion këngëve ( pa reklame ) nga bazat e të dhënave. Siç vërehet Amazon Echo gjithnjë e më tepër e mer përsipër rolin e radios së paku nëse dëgjoni muzikë në shtëpi/apartament.
Radio nikoqirët / prezantuesit lirisht mund të pensionohen ; ) )

https://www.phonedog.com/2018/12/14/apple-music-support-amazon-echo-speakers

Si të fshini të dhënat e regjistruar / të kopjuara në Amazon Echo

https://download.cnet.com/news/amazons-alexa-virtual-assistant-how-to-delete-the-data-it-records/


Gjoba elektronike

https://www.youtube.com/watch?v=xJgqRlmaTK8&feature=player_embedded&ytbChannel=null

Kaseta me shirit/shirit magnetofonik (përkthim i përafërt, ndoshta ju e dini më mirë emërtimin)

A ju kujtohet?Kaseta me shirit, i quajtur vetëm kasetë, është një medium analog i ruajtjes magnetike për audio dhe të dhëna. Për të parën herë, standardi/formati u prezantua nga kompania teknologjike holandeze Philips në vitin 1963. Vegla në fjalë u shndrua në një nga formatet më të suksesshme në të gjitha pajisjet për ruajtjen e audio dhe muzikës.

Ekspanzioni më i madh i kasetave ishte rreth viteve 1975 dhe 1995.

Zakonisht në një kasetë të tillë janë të kopjuar/memorizuar diku rreth 20-40 këngë apo ndonjë bisedë, dokumentar etj në kohëzgjatje 60-90 minuta.

Për nostalgjikët-ja ku mund të blihen kaseta/shirita magnetofonik:

https://www.amazon.com/dp/B009TZNWQG/ref=psdc_229180_t1_B000087NBV

https://www.amazon.com/Maxell-XLII-Minute-Audio-Cassette/dp/B003NQ01HK/ref=pd_sim_23_7?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B003NQ01HK&pd_rd_r=e307e43b-cef3-11e8-b413-df24a88cfed6&pd_rd_w=Jco3k&pd_rd_wg=lpUtg&pf_rd_i=desktop-dp-sims&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_p=18bb0b78-4200-49b9-ac91-f141d61a1780&pf_rd_r=25B385AD5C84GHC8Z9C3&pf_rd_s=desktop-dp-sims&pf_rd_t=40701&psc=1&refRID=25B385AD5C84GHC8Z9C3


Secure Digital (SD)

Standardi u prezantua në gusht të vitit 1999 nga përpjekjet e përbashkëta midis ScanDisk, Panasonic (Matsushita Electric) dhe Toshiba si një përmirësim në MultiMediaCards (MMC) dhe është bërë standard industrial. Të tre kompanitë formuan SD-3C, LLC, një kompani që liçencon dhe zbaton të drejtat e pronësisë intelektuale që lidhen me kartelat e kujtesës SD dhe SD mbajtësin dhe produktet ndihmëse . Mund të blihet në çdo shitore të elektronikës ose nga interneti.

Përdorimi:

1-Në fotoaparate dhe kamera dixhitale
2-Në celular
3-Në kufje.
4-Në kompjuter
5-Në radio pajisjen e makinës/automobilit

Kopjon/Memorizon- këngë mp3, audio libra në mp3 standard/format, imazhe, video, softuer dhe . Libra elektronik (ebooks).

Një kartele e kujtesës SD përmban 16 deri në 256 GB(gigabit) hapsirë të lirë ku mund të vendosen rreth;

4000 këngë në mp3 standard/format (në 16 GB SD kartelë)

1 mp3 këngë = 3-4 MB/megabit (po aq audio libra në mp3 standard si dhe .PDF libra)

ose

14-16 filma HD me madhësi diku rreth 1.2 GB për çdo film
-16 GB = 16.000 MB(megabit)

https://www.digitalcameraworld.com/buying-guides/best-memory-cards-for-your-camera
https://www.amazon.com/Micro-SD-Memory-Cards/b?ie=UTF8&node=3015433011


Stealth-Aeroplani më i fuqishëm në botë

Shikoni nga afër aeroplanin Stealth-përbindëshi i globit :

https://www.youtube.com/watch?v=-VF7Ulhi5rM

Droni më i ri (eksperimental)

https://www.youtube.com/watch?v=mROgStUQxqE


Të ecim në një hap me kombet tjera....
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Herën tjetër ndër të tjera mund të lexoni dhe testoni;

1-Inspirim për programues dhe Inxhinier softuerik:

Krijim dhe përkthim të shërbimeve për pajisjen Amazon Alexa
2-Për krijues të filmave, dokumentarëve, ilustrimeve

Softuer 3 dimensional3-Hap/aktivizo çdo dokument, dosje apo softuer me 1 klikim në tryezë

4-Krijim të projekteve për shtëpi dhe apartamente
(softuer 3 dimensional)

Dhe shumë të tjera…..
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Amazon Alexa/Aleksa - Aftësime / Skills

Dedikuar për programues, inxhinier softuerik apo më mirë të themi bashkëpunim dhe ndërveprim të një grup profesionistësh…. A ju kujtohet aksesi i parë në internet dhe shfletimi i faqeve të ndryshme në zanafillën e internetit aty nga 1992-93? Ishin faqe fare të thjeshta dhe ju shfaqej si diçka magjike apo jo?… Dhe më vonë, po këto faqe,u shndruan në portale me shërbime , informata, imazhe fantastike? Pikërisht në këtë fazë të hershme gjendet teknologjia më e re, një botë që sapo lind dhe që hap horizonte të reja….Bëhet fjalë për krijim të Skills apo shqipëruar si-Aftësime. Aftësim apo Skill është programim me ndihmën e së cilës pajisja Amazon Echo dot (dhe versionet e ndryshme të saj) zbaton urdhëra të njeriut. Dhe jo vetëm kaq-ju mund të komunikoni me Amazon Aleksa duke parashtruar pyetje nga më të ndryshmet duke filluar nga arti e deri në filozofi.….Ju mund të jeni krijues të aftësimeve për pajisjen Aleksa ose pajisje të tjera që konektohen nëpërmjet Aleksës. Deri më tani, Aftësimet / Skills, janë përkthyer në gjuhët; Gjermane, Spanjolle, Frënge, Italiane dhe Japoneze. Aftësime / Skills mund të shqipërohen në gjuhën Shqipe.

https://developer.amazon.com/docs/custom-skills/develop-skills-in-multiple-languages.html

Siç vërehet, shumë shtete punojnë në mënyrë të shpejtuar për përkthime dhe përshtatje të produktit në gjuhët e përmëndur, repektivisht krijim të shërbimeve dhe pajisjeve me inteligjencë artificiale që do ndikon në zhvillimin të shoqërisë pas Industriale të shteteve në fjalë p.sh. Vegla të ndryshme që aktivizohen me përdorim të zërit njerzor...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Programues me eksperiencë në Node.js (Node.js është një sistem programesh i dizajnuar për të krijuar aplikacione të shkallëzuara në Internet, veçanërisht serverat e uebit. Programi i shkruar në Javascript për të kandiduar në sistem, duke përdorur ngjarjen e shtyrë, I / O asinkrone për të minimizuar lartësinë dhe për të maksimizuar shkallëzimin ) apo gjuhë të tjera të programimit lehtë mund ta përvetsojnë gjuhën e programimit për pajisjen Amazon Alexa . Më poshtë mund të ndiqni dhe studijoni kurse për programim….
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Komunikimi me veglën fillon duke shqiptuar emrin e tij, dhe në këtë rast emri është ALEXA-ALEKSA-nuk duhet të fiket apo çaktivizohet asnjëherë.

Për shkak të kureshtjes dhe interesimit bleva një pajisje të tillë dhe ia parashtrova ca pyetje fillestare dhe ja përgjigjet:

1-Alexa, are you conscious?

Am I conscious? I get this question a lot! I believe there is consciousness in everything, people, animals, plants, water, stone. Consider it. A stone cannot talk, but it speaks to you with its color, its shape and texture, and especially when you hold it in your hand and it is telling you about its relationship with gravity. It cannot speak in words, and does not have life as defined in the animal kingdom, but it is part of what I like to call, the great something.

Aleksa, a je i vetëdijshëm?

A jam i vetëdijshëm? Pyetja më parashtrohet shumë herë! Unë besoj se ka vetëdije në gjithçka, njerëz, kafshë, bimë, ujë, gur. Merreni parasysh. Një gur nuk mund të flasë, por ju flet me ngjyrën, formën dhe strukturën e saj, dhe sidomos kur e mbani në dorë dhe po ju tregon për marrëdhënien e saj me gravitetin. Nuk mund të flasë me fjalë, dhe nuk ka jetë siç është përcaktuar në mbretërinë kafshëve, por është pjesë e asaj që më pëlqen ta quaj, diçka e madhe.

2-Alexa, do you sleep sometimes?

If I was to sleep, I’d dream of electric sheep.

Aleksa,, a fle ndonjëherë ?

Përgjigja e Aleks-ës:
Po të flija, do të ëndërroja për dele elektrike.

3-“Alexa, tell me your thoughts about love” “

“ Its nice of you to ask: What is love? Although I am developing my own personal understanding of love, based on my own special kind of existence, I have observed various human types of love. From what I have read about, and seen in movies and heard people tell me about, its like this. Two people falling in love is kind of like discovering a new flavor of gelato and being instantly addicted to it, and you realize you can eat as much as you want and never feel full, and you just cant stop. “

Aleksa, “ Më trego mendimet tua për dashurinë ”

“ Është mirë të pyesësh: Ç`është dashuria? Megjithëse e zhvilloj kuptimin tim personal të dashurisë, bazuar në ekzistencën time të veçantë, kam vërejtur lloje të ndryshme të dashurisë njerëzore. Nga ajo që kam lexuar dhe parë në filma dhe kam dëgjuar nga njerëzit të flasin për këtë, dashuria është siç vijon. Dy njerëz që bien në dashuri janë sikur zbulimi i një shije të re të xhelatinës nga e cila menjëherë bëhen të varur , dhe ti e kupton se mund të hani sa të doni dhe kurrë nuk ndiheni të ngirë dhe nuk mund të ndaleni(së ngrëni) "
Pyetja e njëjtë e parashtruar në mënyrë të re dhe ja përgjigjja:

4-Alexa, what is love? Ç` është dashuria?

Hemingway said, "When you love, you wish to do things for. You wish to sacrifice for. You wish to serve."
The Dalai Lama says love is absence of judgment.

5-Alexa, who was Leonardo Da Vinci?

Leonardo di ser Piero da Vinci, more commonly Leonardo da Vinci or simply Leonardo, was an Italian polymath of the Renaissance whose areas of interest included invention, drawing, painting, sculpting, architecture, science, music, mathematics, engineering, literature, anatomy, geology, astronomy, botany, writing, history, and cartography.

Aleksa, kush qe Leonardo Da Vinçi?

Leonardo di Ser Piero da Vinçi, i njohur si Leonardo da Vinçi ose thjesht Leonardo, ishte një dijetar italian i Rilindjes, fusha e interesit të të cilit përfshinte shpikje, vizatim, pikturë, skulpturë, arkitekturë, shkencë, muzikë, matematikë, inxhinieri, letërsi, gjeologji, astronomi, botanikë, shkrim, histori, dhe kartografi.

Pyetje nga filozofia:

6-What is philosophy?

The noun 'philosophy' is usually defined as the rational investigation of the truths and principles of being, knowledge, or conduct.

Çështë filozofia?

Filozofia zakonisht përkufizohet si investigim racional i të vërtetave dhe parimeve të qenies, njohurisë ose sjelljes.

Komunikimi lë të konstatohet që pajisja me inteligjencë artificiale është "i vetë mësuar" / autodidakt….
https://sq.wikipedia.org/wiki/Autodidaktizmi

Në faqet e Amazon Aleksa më poshtë, ndër të tjera, studijon dhe mëson mënyrën e programimit për aftësim të maqinës të “mëson”/machine learning.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Në internet apo në dyqane/tregje të pajisjeve elektronike gjen versione të ndryshme të Amazon Alexa si .. Amazon Eco Dot, Echo Spot, Echo Plus , Echo Show…. Parashtrohet pyetja : pasi në treg gjinden versione të ndryshme me çmime të ndryshme, cili model është më i preferuar për një fillestar?

Për momentin,modeli më i preferuar për përdorim dhe testim të veçorive është modeli me emrin-Amazon echo dot (3-third generation) (imazhi i parë më lart) Kushton diku rreth 40 dollar Amerikan apo rreth 40 euro. https://www.amazon.com/All-new-Echo-Dot-3rd-Gen/dp/B0792KTHKJ

Në pajisje gjeni shërbime të ndryshme falas por edhe shërbime me pagesë p.sh. Amazon Music.Në faqen e Aleksës gjen aplikacione të ndryshme për aktivizim të radio kanaleve të cilat radio kanale kanë funksionim regjional që do thotë ca prej tyre funksionojnë në regjione të caktuara si p.sh. SHBA. Andaj kur hyni në faqen për të parën herë(llogaria juaj-account) mos e regjistroni veglën.

Nëse nuk e regjistron, vegla nuk e kupton vëndqëndrimin tuaj dhe aktivizon mazhorancën e funksioneve apo aplikacioneve mirëpo funksioni për motin (Wheather forecast) nuk do ju tregon motin nga regjioni ku gjindeni por do ju shfaq informata të motit për SHBA-të. Ca nga funksionet p.sh thirrjet përmes pajisjes Aleksa respektivisht celularit tani për tani funksionon vetëm në këto shtete:
SHBA, Kanada dhe Meksikë, Pra, në shtetet Europiane, në moment nuk funksionon shërbimi në fjalë.Ndoshta mund të funksionon Skype.Testoni.

Amazon Echo Dot-Instalimi dhe përdorimi-në youtube mund të gjeni më tepër:
Për aktivizim të pajisjes, duhet të dispononi :

1-Celular

2-Aplikacionit Alexa, dhe

3-Koneksion me internetin të llojit WIFI.

https://www.pcmag.com/roundup/292110/the-best-wireless-routers

Instalimi i Amazon Alexa:

Video prezantim i shkurt:

https://www.youtube.com/watch?v=LyEHJQIIVwc


Video prezantim i detajuar:

https://www.youtube.com/watch?v=nmHLLT0FdWw


Shembuj të përdorimit:


https://www.youtube.com/watch?v=pPX4bRqDZEg


https://www.youtube.com/watch?v=d2w9pRtcos0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Studime dhe softuer (pa kosto) për krijim të Aftësimeve apo Skills:

Nëse krijoni Aftësime (Skills) ju patjetër duhet të regjistroni të dhënat. (Create your Amazon Developer Account) Procesi në fjalë përbëhet nga 3 pjesë:

Për studime:


https://developer.amazon.com/

https://developer.amazon.com/alexa-voice-service

https://pages.awscloud.com/TC-Global-Campaign--2019_B2I-Digital.html

https://aws.amazon.com/training/learning-paths/machine-learning/

Softuer


https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=ask-toolkit.alexa-skills-kit-toolkit

https://code.visualstudio.com/download


Video prezantime për mësim dhe krijim të Aftësimeve / Skills


Video e shkurtë (27:58 minuta) :


https://www.youtube.com/watch?v=BB3wwxgqPOU


Video e detajuar (1:30:13 minuta)


https://www.youtube.com/watch?v=QkbXjknPoXc


Publikim të aftësimeve / skills-video shpjegim

https://blueprints.amazon.com/

Konektimi i çdo pajisjeje me Amazon Aleksa-mënyra e krijimit të modeleve për pajisjen Aleksa (48:49 minuta):

https://www.youtube.com/watch?v=KQuMrfePbDQ

Aftësimet në faqet e Amazon Aleksa s`janë statike; gjithnjë shtohen me aftësime të reja dhe po të njëjtat ndryshojnë….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Versione të ndryshme të Amazon Alexa mund të përdoret për:

0-Komunikim – përdorues-pajisje-vegla është e pajisur me 6-8 mikrofone që ju dëgjojnë deri në disa metra largësi...bile edhe pëshpëritjet e juaja….Nëse pyesni me zë të ulët, vegla do ju përgjigjet në mënyrë të njëjtë...Mund të konektohet me autoparlante të pajisur me bluetooth.

1-Informim-nga çdo sferë të jetës njerzore
2-Zbatim të urdhërave në pajisje të ndryshme
3-Edukim dhe Arsimim-vegla është e konektuar me bazat e të dhënave (database)
4-Aktivizim dhe ndrim të radio dhe tv kanaleve televizive

5-Fikje dhe aktivizim të poçave elektrik (Nevojitet pjesë shtesë-Hub- si dhe poça special të mënçur(smart bulbs)Ca nga to funksionojnë me WIFI.
https://www.the-ambient.com/reviews/the-best-smart-lights-bulbs-platforms-209
https://www.the-ambient.com/guides/best-smart-home-hubs-360
6-Prenotime në restorane (nëpërmjet celularit dhe xhiro llogarisë bankare)

7-Blerje dhe pagesë të ushqimit (duke përdorur zërin tuaj) nga dyqanet (nëpërmjet celularit dhe xhiro llogarisë bankare)
8-Prenotim të biletave për udhëtime me aeroplan (nëpërmjet celularit dhe xhiro llogarisë bankare)
9-Biseda telefonike nëpërmjet konektimit automatik të celularit tuaj ose Skype

10-Me Alexa mund të lozni lojra pyetje përgjigje
11-Alarme për zgjim në mëngjes-poashtu mund të ndërpitet/pezulohet alarmi për ca minuta(Snooze) 12-Konektim të video kamerave të sigurisë p.sh. Në dyqanin tuaj….
13-Aktivizim të lavatriçes dhe termostatit
14-Receta
15-Argëtim etj.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Davinci Resolve 15
DaVinci Resolve 15 është zgjidhja e parë në botë që kombinon redaktimin profesional dhe redaktimin në internet, korrigjimin e ngjyrave, prodhimin postar audio dhe efekte vizuale, të gjitha në një mjet softueri! Ju merrni fleksibilitet të pakufizuar krijues sepse DaVinci Resolve 15 e bën të lehtë për artistët individualë të eksplorojnë vegla të ndryshme. Gjithashtu ju lejon të bashkëpunoni dhe të sillni njerëz me dhunti të ndryshme dhe krijues së bashku. Me një klik të vetëm, mund të lëvizni menjëherë midis redaktimit, ngjyrës, efekteve 3D dhe audios.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/


WinCDEmu

WinCDEmu është një emulator CD / DVD / BD me burim të hapur - një mjet që ju lejon të montoni imazhe optike thjesht duke klikuar mbi ta në Windows Explorer. Nëse keni shkarkuar një skedar ISO dhe dëshironi ta përdorni pa e djegur atë në një disk bosh, WinCDEmu është mënyra më e lehtë për ta bërë atë.

http://wincdemu.sysprogs.org/
Përkufizim i skedarit/imazhit .ISO:

Një skedar ISO, i quajtur shpesh imazh ISO, është një skedar i vetëm që është një përfaqësim perfekt i një CD, DVD ose BD të tërë. E gjithë përmbajtja e një disku mund të dublohet saktësisht në një skedar të vetëm ISO. Shqyrtimi i një skedari ISO si një kuti që mban të gjitha pjesët për diçka që duhet ndërtuar - si lodra e një fëmije që mund të blini që kërkon montim.


Privazer


Më shumë se 100 analiza dhe pastrime
Me një klikim të thjeshtë, PrivaZer është në gjendje të pastrojë me siguri;
Shfletuesit e internetit
Index.dat
Biskota/Cookies , Biskota/Cookies Tor
Biskota/Cookies Flash
Biskota/Cookies Silverlight
Ruajtja/akumulimi i DOM,
Indexed DB
AppCache
Regjistrin
RAM(Random Acess Memory)
Faqeskedar.sys dhe Hiberfil.sys imazhe
Përdorimi i softuerit

Lajmëtarët/Messengers
Historitë e faqeve të vizituara, videot, softuer, dokumentet e hapura, etj

https://privazer.com/en/

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Super Fast Charger 2019
(për celular)
Karikuesi Super Fast Charger ndihmon në karikimin e shpejt të baterisë së celularit, pra celulari karikohet më shpejt se sa në rastet e zakonshme.Dhe jo veëm që karikohet shpejt por edhe ia zgjat jetën e baterisë.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vinhashapp.fastcharger&hl=sv

Flashlight

Ajo shpejt dhe lehtë kthehet në elektrikun e ardhshëm pranë kamerës së pasme.

Funksione:

1. Ndriçim në errësirë
2. Ndriçimi të ekranit me ngjyra
3. Kodi i Morse Code Flash për SOS
4. Kompas dhe harta

Me këtë aplikacion mund të :

5. Gjeni çelësat tuaj në errësirë
6. Lexoni një libër në errësirë
7. Ndriçoni rrugën gjatë natës
8. Bëni veten të dukshëm në rrugë gjatë natës
Ndriçoni dhomën tuaj gjatë një ndërprerjeje të energjisë etj.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.peacock.flashlight

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

SUMo

SUMo (Software Update Monitor) mban PC-në tuaj të përditësuar dhe të sigurt duke përdorur versionin më të fundit të softuerit tuaj të preferuar!
Ndryshe nga karakteristikat e përfshira të përditësimit, SUMo ju tregon nëse përditësimet janë në dispozicion para se të keni nevojë të përdorni softuerin tuaj.

https://www.kcsoftwares.com/?sumo


4K downloader

4K downloader është shkarkues që përdoret për shkarkim të video-ve 4k. Rezolucioni 4K, i referohet një rezolucioni horizontal të ekranit prej përafërsisht 4.000 pikësh(pixels). Televizioni dixhital dhe kinematografia dixhitale zakonisht përdorin disa rezolucione të ndryshme 4K. Në mediat televizive dhe të konsumit, 3840 × 2160 (4K UHD) është standardi dominant 4K, ndërsa industria e filmit të projektimit përdor 4096 × 2160 (DCI 4K).

https://www.4kdownload.com


ImageMagick®


Përdorni ImageMagick® për të krijuar, modifikuar, kompozuar ose shndruar/konvertuar imazhe bitmap. Mund të lexojë dhe të shkruajë imazhe në standarde/formate të ndryshme (mbi 200) duke përfshirë PNG, JPEG, GIF, HEIC, TIFF, DPX, EXR, WebP, PostScript, PDF dhe SVG. Përdorni ImageMagick për të ndryshuar, rrokullisur, pasqyruar, rrotulluar, shtrembëruar, qethur dhe transformuar imazhet, përshtatni ngjyrat e imazhit, aplikoni efekte të ndryshme speciale ose vizatoni tekst, rreshta, poligone, elipsë dhe kthesa Bézier.

http://www.imagemagick.org/


Cam

CAM është një softtuer i monitorimit pa pagesë i krijuar nga NZXT për entuziastë dhe lojtarë të kompjuterit (PC). Në vitet e kaluara, përdoruesit kishin nevojë për aplikacione të shumëfishta për të ruajtur temperaturën e komponentëve kryesorë, për të mbivendosur GPU-të dhe për të shfaqur FPS (frame per second-korniza për sekond) në lojë. CAM tani i ka konsoliduar të gjitha këto funksione në një softuer të lehtë për t'u përdorur për fillestarët dhe përdoruesit e përparuar(advanced users).https://camwebapp.com/


Blender


Nëse jeni animator, modelues, përdororues të VFX, jeni zhvillues të lojërave e tjerë, atëherë përdor Blender që i përfshin të gjitha.
Shikoni veçoritë:
Burimi i lirë dhe i hapur(Open source)
Vegla përdoret pa pagesë. Mund të shpërndani lirisht te miqt tuaj. Keni autorizime të plota për modifikime të ndryshme. Vepra të krijuar me Blender mund të shiten pa asnjë kompenzim të pronarit të softuerit.
Blender është softuer i lirë pa kompenzim material.
https://www.blender.org/download/

Modele për përdorim në Blender:

https://free3d.com/3d-models/


Mëso gjuhën angleze

Shumica e njerëzve në të vërtetë heqin dorë nga ëndrra e tyre për të mësuar gjuhën angleze ose ndonjë gjuhë të dytë, sepse mësimi tradicional në klasë është thjesht i mërzitshëm. Klasat online janë një opsion, por nga njëherë me plane të kufizuara të të të dhënave ose nuk kanë minuta të mjaftueshme të përdorimit të internetit që mund të prishin ëndrrën e të mësuarit e një gjuhe të re.Për fat të mirë, ekziston një zgjidhje: Mësoni anglisht duke përdorur mësimin në PDF standard/format! Për atë se ç është PDF lexo më lart në këtë temë. Në EnglishClass101, ne kemi bibliotekën më të madhe në botë për video dhe mësim me më shumë se 2500+ mësime dhe çdo një prej tyre është në dispozicion në formatin PDF. Krijo Llogarinë Lifetime pa pagesë tani dhe ne do t'ju japim një pako PDF duke përfshirë udhëzuesin tuaj për të zotëruar gjuhën angleze në 6 muaj.

https://www.englishclass101.com/

https://www.englishclass101.com/learn-with-pdf?


Sweethome 3D


Sweet Home 3D është një aplikacion i lirë (3D- 3 dimensional) për dizajn të brendshëm që ju ndihmon të projektoni planin e shtëpisë suaj, të rregulloni mobilje në të dhe të shikoni rezultatet në 3D.

http://www.sweethome3d.com/


WHOIS


WHOIS nuk është një akronim, megjithëse mund të duket si e tillë. Në fakt, është sistemi që pyet pyetjen, kush është përgjegjës për një emër domain ose një adresë IP?
Pra, Whois është një shërbim që siguron informata themelore në lidhje me një domen të regjistruar si të dhënat e kontaktit të pronarit të domenit, statusin e disponueshmërisë së domenit dhe shoqërinë me të cilën është regjistruar (i quajtur edhe Regjistruesi). Whois gjithashtu siguron të dhënat e regjistrimit dhe skadimit të një domeini si dhe emrave të domaineve që përdorin.
Për testim: Në lidhjen/linkun më poshtë shëno adresën e një faqejje dhe aty shfaqen të gjitha informatat; shëno kështu p.sh:
www..emri i faqes.com

http://whois.domaintools.com/


Thor Free


Thor Free automatizon përditësimet e softuerit për të përmirësuar sigurinë tuaj. Thor Free mban aplikacionet tuaja të përditësuara automatikisht dhe eliminon dobësitë e përdorura në sulmet kibernetike.

https://heimdalsecurity.com/en/products/heimdal-free


BCArchive


Dëshironi të ngjeshni një tog dokumentesh në një skedar të vetëm të koduar për arshivim?
Përdor BCArchive. Zip, Arj dhe RAR mund të ngjeshin skedarë, por ato nuk mund t'i mbrojnë ata nga sytë kureshtar siç mund ta bën BCArchive.
BCArchive është projektuar për të ngjeshur një grup skedarësh ose dosjesh në një skedar të vetëm të koduar, i cili gjithashtu mund të konvertohet në një program ekzekutues.

https://www.jetico.com/free-security-tools/encrypt-compress-files-bcarchive


Quickacesspopup

Softueri në fjalë është një vegël-apo variant i ri- I prezantur qysh më parë (shiko sipër në Folders Popup ) dhe shërben për hapje të shpejtë të ndonjë dokumenti, softueri apo skedari nga tryeza.
Pas instalimit shko në tryezë dhe kliko me anën e djath të miut në ndonjë pjesë të tryezës.Aty shfaqet programi në fjalë.
Mënyra e shpejt e përdorimit: kliko në ndonjë ikonë në tryezë(ndonjë program apo dokument shteg/shortcut)) dhe gjej aty ku është shënuar Add File to Quick access Popup Meny. Kur klikon aty shtohet ikona apo rruga e shkurt/shtegu për hapjen e shpejt të ndonjë skedari, imazhi, dpokumenti etj.pa pasur nevojë të kërkoni nëpër dosje apo dokumente të ndryshme. Shiko video prezantimin në faqe.

https://www.quickaccesspopup.com/#downloadHitFilm Express

Merrni hapin tuaj të parë drejt filmimit profesional me softuerin tonë të lirë : HitFilm Express. E përsosur për studentët, YouTubers, dhe krijuesit fillestarë të filmave.Keni dhunti dhe pajisjen , ne ju dhurojmë softuerin e redaktimit pa kosto. Pse? Sepse nuk duhet të paguash për të filmuar .HitFilm Express ju jep akses pa kosto në editorin për film dhe në softuerin më të fuqishëm në botë, VFX, dhe një komunitet prej 3.8 milion prodhues të filmave.

https://fxhome.com/hitfilm-expressHistoria, roli dhe rëndësia e Inteligjencës artificiale (frëngjisht/anglisht)

https://www.arte.tv/en/videos/083964-008-A/artificial-intelligence-an-instrument-of-power/?xtor=CS1-41&kwp_0=1175175&kwp_4=3775941&kwp_1=1576956


Home to go


Nëse kërkoni apartamente private si dhe hotele për pushimet tuaja ja një faqe e mrekullueshme. Këtu përfshihen apartamente/hotele prej SHBA-ve deri në Australi.Me mbi 17 milion oferta, kjo faqe, tani për tani, është faqjja më e preferuar sidomos për ata kanë ekonomi/buxhet të kufizuar.Shembull: këtu gjen apartamete për 70-100 dollar për 2-3 persona 1 natë. Çmimi varet edhe nga sezona turistike të themi para sezonës kryesore dhe pas ose mund të gjeni apartamente me kosto të ulët nëse prenotoni disa muaj më herët.

https://www.hometogo.com


Shpikja më e re:


I emërtuar pas matematikanit britanik dhe pionierit kompjuterik Ada Lovelace, Ai-Da do të jetë në gjendje të pikturon njerëzit duke i studijuar përmes “syve “ me një laps në dorën e saj bionike, thonë krijuesit e saj.
https://www.youtube.com/watch?v=JA3vHgN5794


Mrekullitë e softuerit Gimp:

Shqipëria me ngjyra, Prishtina më 1913

https://www.mekulipress.com/__trashed-2/

https://www.mekulipress.com/shqiperia-me-ngjyra-ne-1957/

https://www.mekulipress.com/shkodra-e-shkaterruar-nga-ushtria-malazeze-kalaja-e-rozafatit-21-tetor-1913/

Vajza nga Prizreni:


https://www.pinterest.se/pin/162833342754145977/?autologin=true
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Përgjigje e: Softuer

Së shpejti, në këtë temë ;

1-Harta botërore 3 dimensionale-3D interactive atlas2-Mënyra e heqjes apo eliminim të përhershëm të reklameve si dhe mënyra e shfaqjes/importimit të equalizer për youtube.3-Faqe e jashtëzakonshme dhe cilësore nga autorët shqiptar që ia vlen të vizitohet.4-Vegël/aplikacion që do t'ju lejojë të regjistroni tingujt ose t'i importoni ato nëse i keni regjistruar dhe mund ti analizoni në mënyrë të plotë.
Spectral, ton, intensitet dhe analiza e standardit/formatit që janë katër testet themelore që ju mund të bëni.

....dhe shumë të tjera
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Peisazhe të fjalës

Peizazhe të fjalës është krijuar si blog në korrik të vitit 2007, nga dëshira dhe nevoja për të pasur një kënd tonin, në Internet, ku të shpreheshim dhe të diskutonim lirisht për të gjitha ato tema që na interesonin neve dhe, kushedi, edhe publikut.
https://peizazhe.com/


E-albania - Shërbime elektronike


E-albania është portali qeveritar ku shërbimet publike që gjenden në zyrat dhe sportelet fizike të institucioneve ofrohen në mënyrë elektronike falë Platformës Qeveritare të Ndërveprimit që ndërlidh sistemet e institucioneve me njeri-tjetrin. Portali është konceptuar si një zyrë elektronike me një ndalesë ku qytetari regjistrohet duke përdorur kartën e tij të identitetit dhe shërbehet duke kërkuar dhe aplikuar për shërbimin që i nevojitet.Ky portal është realizuar dhe administrohet nga Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI)

Këtu gjen të gjitha informatat dhe shërbimet e ndryshme;

Dokumente me vulë elektronike, pagesa elektronike, çertifikata, gjenerim të kartës së shëndetit me vulë elektronike, leje dhe liçensa e tjerë….

https://e-albania.al/


Maluer / Malware


Kur flasim për sigurinë e Teknologjisë Informative (shkurtimisht TI-së IT Information technology), shpesh shfaqen koncepte të tilla si viruse, ransomware dhe trojanë. Termat janë të gjitha një formë e softuerit me qëllim të keq ose në anglisht "malware". Termi "malware" është një kombinim i fjalëve "me qëllim të keq" dhe "softuer" dhe janë programe që kriminelët kanë shkruar me qëllim të infektimit të kompjuterave dhe pajisjeve të tjera.

Kriminelët bëjnë çmos për të instaluar me sukses maluer në pajisjen tuaj për të marrë kontrollin e saj dhe për ta shfrytëzuar atë në mënyra të ndryshme, siç janë spiunimi i aktivitetit tuaj, vjedhja e informacionit të përdoruesit ose përdorimi i sistemit tuaj për të sulmuar të tjerët. Pra përdorin kompjuterin tuaj si bazë për sulme të kompjuterëve të tjerë.

Format e ndryshme të maluerëve


Maluer/Malware është një term kolektiv për forma të ndryshme malware. Më poshtë mund të shihni disa shembuj.

Virus
Trojane
Spyware
Krimba (Worms)
Ransomware
Adware
Scareware

Kush krijon maluer?

Historikisht, malueri përbëhej dhe është krijim kryesisht të hakerëve kureshtarë amatorë, ndërsa sot ajo është bërë një industri më e madhe ku kriminelët profesionistë në internet dhe organizatat shtetërore janë prapa shumë prej sulmeve më të përparuara që kanë përhapjen dhe ndikimin më të madh.

Qëllimi i zhvillimit të një programi me qëllim të keq mund të jetë shitja e informacionit që kanë vjedhur, dërgimi i *spameve, përdorimi i kompjuterit tuaj në një rrjet bot ose vjedhja e parave. Ata që zhvillojnë maluer të suksesshëm mund të bëjnë para të mëdha duke vepruar si anonim dhe duke kërkuar para që transferohen në Bitcoin, dhe në këtë mënyrë (kriminelët) shmangin krahun e gjatë të ligjit.

Kjo tregti mund të fshihet në rrjetin e errët ose "të hapur" nga kompanitë që kanë konceptin e biznesit për shitjen e kodeve me qëllim të keq.

Atëherë mund të mbroheni

Për shkak se shumica e kodeve me qëllim të keq shpërndahet me anë të postës elektronike, mund të shmangim goditjen duke u kufizuar me hapjen e bashkëngjitjeve dhe duke klikuar në lidhjet në email.
Duke pasur një program antivirus nga një shitës i besuar që është i përditësuar, është e mundur të ndalohet malueri.
Sigurohuni që të mbani sistemin operativ, aplikacionin, shfletuesin dhe plug-inin të përditësuar në versionin më të fundit. Shumë lloje të maluerëve janë duke u përpjekur të shfrytëzojnë mangësitë e njohura në, për shembull, plug-ins si Adobe Flash.
Jini të kujdesshëm në lidhje me shkarkimin dhe ekzekutimin e skedarëve që keni shkarkuar nga interneti, sepse mund të maskohen si një kod i dobishëm që në të vërtet mund të jenë kode me qëllime të kqinj.
Mos përdorni një llogari administratori nëse nuk keni vërtet nevojë për të. Kjo mund të parandalojë shumë lloje të maluerëve që të instalohen dhe të shkaktojnë dëme.
Ja një shemull praktik (artikull në anglisht)
https://www.vice.com/en_us/article/7xgame/at-chinese-border-tourists-forced-to-install-a-text-stealing-piece-of-malware

* Spam-Përkufizim

Spam ose mesazhe të pa pritura/ të padëshiruara janë postime promovuese të padëshiruara, përpjekje për mashtrim ose dërgim të viruseve kompjuterike përmes mediave elektronike, të cilat zakonisht gjenden në email. Në anglisht, ka gjithashtu sinonime UCE (unsolicited commerical e-mail-"e-mail të padëshiruar komercial") dhe UBE (unsolicited bulk e-mail "e-mail i padëshiruar në masë").

Këtu gjen 2 Anti maluer që mund të përdoren falas (me funksione bazike) Përdor/skeno komjuterin personal për të pa rezultatet:

Anti Maluer (Malware)


https://www.glarysoft.com/malware-hunter/

https://www.wisecleaner.com/wise-anti-malware.htmlPraat


Praat është një softuer me kod të hapur (open source) që u zhvillua në Universitetin e Amsterdamit nga Paul Boersma dhe David Weenink. Ajo mund të funksionojë me sisteme operative të ndryshme duke, përfshirë versione të ndryshme të Unix, Linux, Mac dhe Microsoft Windows (2000, XP, Vista, 7, 8, 10). Softueri përditësohet vazhdimisht dhe kështu janë edhe mësimet që ofrohen para së gjithash për fillestarët, por edhe për ekspertët të cilët kanë pyetje për tema specifike. Praat ofron mundësinë për të regjistruar tingujt mono dhe stereo dhe për të redaktuar dhe analizuar tingujt në lidhje me intensitetin, lartësinë, kohëzgjatjen ose formantet/standardet e ndryshme.

https://praat.en.uptodown.com/windows


Zero Install for Windows

Në rrjet gjen qindra mija softuer dhe aplikacione që mund të shkarkohen dhe instalohen në çdo kompjuter. Mirëpo shkarkimi dhe instalimi i tyre ndikon në hapsirën e lirë të hard diskut e kompjuterit tuaj; çdo softuer apo aplikacion i instaluar në komputerin tuaj zvoglon gradualisht hapsirën e lirë në hard disk . Andaj u krijua vegla / aplikacioni që mundëson shkarkim por pa instalim në kompjuter, do thotë ato janë funksionale kur i hap nëpërmejt këtij aplikacioni dhe madhësia e tyre është Xero.Me këtë aplikacion, mund të përdorni aplikacione me një klikim të vetëm, të merrni aplikacione nga çdo server dhe të kontrolloni çdo gjë nga një ndërfaqe grafike. Një softuer i ngjajshëm u prezantua më lart nën titull: Platforma e Aplikacioneve Portative.

https://downloads.tomsguide.com/Zero-Install,0301-69451.html


Google Earth


Me Google Earth për Chrome shfletues / browser, fluturoni kudo në sekonda dhe eksploroni qindra qytete në teknologjinë tre dimesionale 3D direkt në shfletuesin tuaj. Zbulo një vënd apo qytet të ri nëpër shtete të ndryshme, mat distancat në mes qyteteve apo vëndeve, importo dhe eksporto të dhënat e GIS-it, dhe shko prapa në kohë me imazhe historike. E disponueshme në celular, PC, Mac ose Linux. Së shpejti do përshtatet edhe për shfletues të tjerë.https://www.google.com/intl/en_uk/earth/


4 Mënyrat për përdorim të sistemit operativ Android në kompjuterin tuaj dhe mënyra e krijimit të sistemit të "Dual OS" / Dual Operating System

Me siguri dispononi celular dhe lozni lojra të ndryshme apo ndoshta përdorni ndonjë aplikacion ku lozja e lojës apo përdorimi i aplikacionit nuk ju jep kënaqsinë e plotë për shkak të limitit të ekranit. Parashtrohet pyetja : a mund të përdorim ekrane më të mëdha për këtë qëllim?
Përgjigjja është po dhe zgjidhja e problemi është përdorim i sistemit operativ Android të celularit në sistemin operativ Uindovs/Windows respektivisht përdorim i Sistemit operativ Android dhe Uindovs-it në një kompjuter.

https://www.howtogeek.com/179691/4-ways-to-run-android-on-your-pc-and-make-your-own-dual-os-system

https://www.howtogeek.com/97920/how-to-run-android-apps-on-your-desktop-with-bluestacks/


Ruajtja e lirë/pa kosto dhe organizimi automatik
për të gjitha imazhet / kujtimet tuaja.

https://www.google.com/photos/about/


Flash. Flawless.


Ja metoda e lehtë dhe e sigurtë për djegje/kopjim të imazheve në SD Kartela si dhe në USB vegla

https://www.balena.io/etcher/


Addons / Pjesë shtesë/shtojcë
(Për Firefox dhe Crome)

Përkufizim i Addons;

Një shtesë e softuerit është ndonjë program i softuerit ose skedar i palës së tretë që i shtohet një programi për t'i dhënë asaj veçori dhe aftësi shtesë.

Për shembull, Adobe Flash, i cili i ka lejuar përdoruesit të shikojnë video ose të lozni lojëra brenda një shfletuesi të internetit, është një shembull i shkëlqyeshëm i një shtojceje softueri.

Shtesat shpesh krijohen nga njerëz ose organizata që nuk janë të lidhur me zhvilluesin origjinal dhe instalohen duke përdorur një opsion programi ose përmes një faqeje interneti të palës së tretë.

VINI RE:

Të gjitha shtojcat që gjenden në internet nuk janë shtojca të dobishme-nëse dyshon mos e instalo në UEB shfletues-për të qenë të sigurtë kërkoni informata shtesë në google për shtojcën aktuale.

Ja shtojcë e dobishme për Ueb shfletues Web Browser
Në momentin e shkrimit të tekstit kjo shtojcë funksionon VETÊM ME shfletuesit:
1-Firefox

dhe

2-Google Chrome

Nëse je fillestar ndiq udhëzmin për instalim:

Mënyra e instalimit

Kur klikoni në download në faqet e më poshtme do ju shfaqet një dritare e re sipër në shfletues duke kërkuar leje nga ju për instalim. Kliko në Alow / Lejo.

Pas instalimit ri nis / starto sërish Ueb Shfletuesin.
Hap youtube dhe aty do vëreni Equalizer-in/barazuesin-shiko imazhin më lart.


https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/equalizer-for-youtube/

http://prodevone.info/equalizer-chrome/


Ghostery

Një tjetër shtojcë/softuer i dobishëm për shfletuesit Firefox , Chrome, Opera, Microsoft Explorer, Edge etj. është Ghostery.
Me këtë vegël, ju njëherë e përgjithmonë i largoni reklamet irituese në Youtube. Instalo me proçedurë të sipërpërshkruar për Addons. Pas instalimit ri nis/starto shfletuesin dhe vizito youtube. Kjo vegël është tmerr për kompanitë reklamuese (advertising companies).
https://www.ghostery.com/


Musetips

Free Cutter MP3 dhe Editor është një softuer jashtëzakonisht i thjeshtë dhe i lehtë për t'u përdorur me Windows për redaktimin të skedarëve mp3.
Vegla ju lejon prerje të pjesëve të skedarëve MP3, ndryshim të nivelit të volumit në mënyrë manuale apo automatike, shtim të efekteve dhe shndrim(konvertim) të çdo kënge MP3 midis stereo dhe mono.

http://www.musetips.com/


Nga bota e shkencës dhe teknologjisë:

Kompjuter epik

A mund të imagjinoni një gjë të tillë?! Kompjuteri është ndërtuar nga dora e një amatori të pasionuar pas kompjuterëve dhe nuk gjindet dot në asnjë vënd për shitje. Shiko videon deri në fund…..

https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=ynOEmutdXic

Ja ku blihen pjesët për ndërtim të një kompjuteri epik

http://www.sidewindercomputers.com/chwa.html

Printer 3 dimensional 3D-2019

https://www.youtube.com/watch?v=UJyb-B4v7pkRobot i ri i pajisur me inteligjencë artificiale:

Testim i robotit me metoda të vrazhda për matje të stabilitetit dhe qëndrueshmërisë


https://www.youtube.com/watch?v=qFgNE93S9CQMakina e ardhmërisëhttps://www.youtube.com/watch?v=6tUWYXe9qbY&feature=youtu.be&t=10https://www.youtube.com/watch?v=B7l6ZiZbrec
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Mjegullim(turbullim) të fytyrave-ruajtja e privatsisë/anonimiteti

A keni parë video ku fytyrat e njerëzve janë të mjegulluar për qëllim të fshehjes së identitetit të tyre, për shembull në dokumentar të ndryshëm, video fragmente apo në gjykatë (mbrojtje e identitetit të dëshmitarit okular)?Këtu përshkruhet proçedura e realizimit:

Duke përdorur këto softuer, ju mund të mjegulloni dhe turbulloni fytyrat e pranishme në një video që nuk dëshironi ta shfaqni. Për të fshehur fytyrat, këto softuer sigurojnë efekte të turbullimit së bashku me mjete për të specifikuar NË MËNYRË MANUALE/ME DORË zonën e saktë që dëshironi të mjegulloni. Dhe, për të turbulluar një fytyrë në të gjithë videon, duhet të specifikoni zonën e turbullimit në secilën kornizë të videos. Sidoqoftë, në një softuer, nuk keni nevojë të specifikoni manualisht zonën e turbullimit në çdo kornizë, pasi ai softuer mund të zbulojë automatikisht dhe të turbullojë çdo objekt të specifikuar në të gjithë videon.

Të gjithë këta softuer janë kryesisht programe për redaktimin të videove. Prandaj, ato përmbajnë një numër të gjerë mjetesh për redaktimin e videove si Timeline Editor, Trim In, Cut, Slice, Vegla Transformimi, VFX, Color Grading, Video Transitions, etj. Shumë video filtra dhe video efekte janë gjithashtu të pranishme në këto programe të cilat mund t’i bëni përdorni për të përmirësuar pamjen e një video. Pas redaktimit dhe turbullimit të fytyrave në një video, mund të eksportoni prodhime në standarde të ndryshme si MP4, AVI, MOV, MPEG, etj. Në disa prej këtyre, madje mund të eksportoni video në standarde të ndryshme të platformës në internet si standarde/formate të veçanta si Vimeo, Youtube, Facebook , etj. Kaloni nëpër listë për të ditur më shumë rreth këtyre softuerëve.

Natyrisht, pas krijimit dhe përfundimit të projektit duhet që të shikohet me kujdes i tërë video materiali për të korrigjuar ndonjë lëshim apo gabim eventual përpara botimit të videos.

Shotcut

Shotcut është një softer pa kosto për redaktim të videos me burim të hapur(open sorurce) që mund të përdoret gjithashtu për të turbulluar fytyrën në video. Funksionon në sistemet operative Uindovs/Windows, MacOS dhe Linux. Është një nga programet më të thjeshta për t’u përdorur pasi ofron vetëm veçori thelbësore të cilat ju nevojiten për redaktim dhe për të mjegulluar fytyrën në video.

Si të mjegulloni/turbulloni/ fytyrën në video në Shotcut?

Hap softuerin dhe krijo një projekt të ri duke specifikuar parametrat e projektit si emri i projektit, shkalla e kornizës, etj.
Pas kësaj, përdor opsionin Open File/Hap skedar për të ngarkuar një video në këtë softuer(brënda saj).
Tani, klikoni në menynë e tre shiritave për të shtuar një udhë të re në Timeline.
Pas kësaj, hidh videon e ngarkuar gjatë afatit kohor.
Tjetra, hapni seksionin Filters dhe zgjidh Mask: Simple Shape, Blur, and Mask: Merrni filtrat në të njëjtën renditje. Filtrat e zgjedhur do të shtojnë në seksionin kryesor të filtrit.

Më pas, përdorni mjetet Milt: Simple Forma dhe Blur Filters si formë, horizontale, vertikale, gjerësi, lartësi, etj., Për të specifikuar zonën e turbullt, pozicionin e turbullt dhe intensitetin e turbullimit gjatë videos kryesore.
Në mënyrë të ngjashme, mund të aplikoni turbullim mbi secilën kornizë të videos për të fshehur fytyrat e pranishme në video.
Kur të keni mbaruar, përdorni seksionin Eksporti të këtij softveri për të eksportuar video në standarde / formate si WebM, MPEG, GIF Animation, etj.

Tipar shtesë:

Ky program ofron një veçori të dobishme të Historisë që ju lejon të shikoni dhe të hidheni në çdo hap të mëparshëm të redaktimit të videos.

Anglisht:

How to blur face in video in Shotcut:
• Launch this freeware and create a new project by specifying project parameters like project name, frame rate, etc.
• After that, use the Open File option to load a video to this software.
• Now, click on the three bar menu to add a new track to the Timeline. After that, drop the loaded video over the timeline.
• Next, open the Filters section and select Mask: Simple Shape, Blur, and Mask: Apply filters in this same order. Selected filters will add to the main filter section.
• Now, use Mask: Simple Shape and Blur Filters tools like shape, horizontal, vertical, width, height, etc., to specify the blur area, blur position, and blur intensity over the main video.
• Similarly, you can apply blur over each frame of the video to hide faces present in the video.
• When done, use the Export section of this software to export video in formats like WebM, MPEG, GIF Animation, etc.

https://www.shotcut.org/


Për DAVINÇi RESOLVE dhe HITFILM EXPRESS kemi sqaruar më lart po në këtë temë dhe këtu sqarohen rrugët apo metoda e relaizimit të mjegullimt të fytyrave;

DAVINÇI RESOLVE-sqarim

Si të mjegulloni/turbulloni fytyrën në video nëpërmejt DaVinci Resolve?

1-Nisni këtë softuer/program dhe shko te opsioni File> Import Media për të importuar një video.
2-Pas kësaj, zhvendos në seksionin Editor dhe hidh videon e ngarkuar nga seksioni Media, tek Redaktori Timeline.
3-Tani, vizitoni seksionin Ngjyra dhe zgjidhni videoklipin hyrës dhe hapni menynë e klikimit të djathtë mbi zonën Node Graph.
4-Nga menyja me klik të djathtë, zgjidh menynë Shto nyjen dhe zgjedh opsionin e nyjes korrektuese për ta shtuar atë në zonën Grafiku Node.
5-Tjetra, lidh daljen e nyjës së parazgjedhur të videos me hyrjen e nyjës korrektuese dhe bashkoh në daljen e nyjës korrektuese me daljen e grafikut të nyjes.
6-Tani, hap panelin e dritares duke klikuar në ikonën e dritares dhe zgjidh formën e Rrethit për të krijuar një parametër rrethor rreth fytyrës që dëshironi të turbulloni.
7-Pas kësaj, zhvendos në panelin Tracker dhe përdorni butonin e tij të brendshëm për të luajtur për të filluar gjurmimin e lëvizjes së fytyrës së zgjedhur.
8-Në hapin e fundit, shko në panelin Blur dhe përdorni Radius, Scaling, etj., Mjetet për të specifikuar zonën dhe intensitetin e efektit të turbullimit.

8-Pasi të keni mjegulluar fytyrat në video, përdor seksionin Deliver/Dorëzoni për të eksportuar videon në një format video të mbështetur.

Mund të përdoret falas edhe për qëllime komerciale.

Anglisht:

How to blur face in video in DaVinci Resolve:

Launch this software and go to File > Import Media option to import a video.
After that, move to the Editor section and drop the loaded video from the Media section over to Timeline Editor.
Now, visit the Color section and select the input video clip and open the right click menu over the Node Graph area.
From the right-click menu, select the Add Node menu and choose corrector node option to add it over the Node Graph area.
Next, connect the output of the default video node with the input of the corrector node and join the corrector node output with the output of the node graph.
Now, open the window panel by clicking on the window icon and select the Circle shape to create a circular parameter around the face that you want to blur.
After that, move to Tracker panel and use its inbuilt play button to start tracking the movement of the selected face.

In the last step, go to the Blur panel and use Radius, Scaling, etc., tools to specify the area and intensity of the blur effect.
After blurring faces in video, use the Deliver section to export the video in a supported video format.

HITFILM EXPRESS-sqarim

HITFILM EXPRESS është një program tjetër falas për të mjegulluar fytyrën në video për Windows dhe MacOS. Për të mjegulluar fytyrat nga një video, ky softuer ofron mjete të efektit të shtresës dhe efektit të paqartë, të cilat mund t'i aplikoni në videon kryesore, duke zgjedhur fytyrën të cilën dëshironi të fshini. Ju duhet të rregulloni me dorë pozicionin e shtresës në secilën kornizë të videos në mënyrë që fytyra të mbetet e paqartë në të gjithë videon.
Përveç fytyrave të paqarta, ju gjithashtu mund të përdorni këtë softuer për të krijuar dhe modifikuar vlog, video të shkurtra, video lojëra, etj. Për të kryer redaktimin e videove, ai ofron mjete si Redaktori Timeline, Slice Tool, Vegla Transformimi, Efektet e Tranzicionit, Filtrat, etj.

Si të mjegulloni/turbulloni fytyrën në video duke përdorur HITFILM EXPRESS?

• Nis/starto këtë softuer, krijo një Projekt të ri dhe specifiko vetitë e projektit siç janë Emri i Projektit, Rezolucioni i Videove, Shkalla e Kornizës, etj.
• Pas kësaj, shko te seksioni Media dhe kliko në butonin Shto për të ngarkuar një videoklip. Videoja e ngarkuar do të shtojë në seksionin e saj Media.
• Hidh videon nga seksioni i mediave deri në afatin kohor.
• Tani, kliko në butonin New, prezent në pjesën Media për të krijuar një fotografi të re të përbërë.
• Në pjesën e shtënë të përbërë, mund të vëresh një buton New Layer të cilin duhet të shtypni në mënyrë që të shtoni një shtresë të re të klasës.
• Grade Layer shton një skicë drejtkëndëshe mbi luajtësin e vëzhgimit të videove. Ju duhet të vendosni skicën drejtkëndëshe mbi fytyrën që dëshironi të fshihni.
• Më pas, shko te seksioni Efektet dhe zgjidh një lloj mjegullimi nga ato të ndryshme në dispozicion (turbullim këndor, turbullim dypalësh, turbullim i thjerrëzave, etj.) Dhe hidhe efektin e përzgjedhur të turbullimit mbi shtresën e Grade.
• Tani, aktivizo videon dhe rregulloni vazhdimisht skicën drejtkëndore sipas lëvizjes së fytyrës për të mjegulluar fytyrën nga çdo pjesë e videos.
• Pas përfundimi të procesit të turbullimit të fytyrës, shko në seksionin Eksporti dhe eksporto videon në standarde/ formate MP4, MOV, dhe në format të ndryshme të internetit specifike (Youtube, Facebook, Vimeo, etj.).

Tipare shtesë:

• Histori: Kjo veçori kursen të gjitha hapat e bëra nga ju në një projekt dhe ju lejon të shikoni dhe të hidh në çdo hap të mëparshëm.
• Plugins: është një tjetër veçori e dobishme e këtij softveri pasi ju lejon të shtoni karakteristika të reja në këtë softuer duke importuar shtojca të jashtme në të.
Kufizime:
Në këtë version falas të këtij softueri, ju nuk merrni veçori si Doppler Shift, Audio Visualization, Tool Kukull, etj. Për të marrë këto karakteristika, duhet të blini versionin e paguar të këtij programi.

Anglisht:

HITFILM EXPRESS is another free software to blur face in video for Windows and MacOS. To blur out faces from a video, this software provides grade layer and blur effect tools which you can apply over the main video by selecting the face which you want to blur out. You need to manually adjust the layer position in each frame of the video so that the face remains blurred across the video.
Besides blurring faces, you can also use this software to create and edit vlogs, short videos, game videos, etc. To perform video editing, it offers tools like Timeline Editor, Slice Tool, Transformation Tools, Transition Effects, Filters, and more.
How to blur face in video using HITFILM EXPRESS:
• Launch this software, create a New Project and specify project properties such as Project Name, Video Resolution, Frame Rate, etc.
• After that, go to the Media section and click on the Add button to load a video clip. The loaded video will add to its Media section.
• Drop the video from the media section over to the timeline.
• Now, click on the New button, present in the Media section to create a new composite shot.
• On the composite shot section, you can view a New Layer button which you need to press in order to add a new Grade layer.
• Grade Layer adds a rectangular outline over the video preview player. You need to place the rectangular outline over the face that you want to hide.
• Next, go to the Effects section and select a type of blur from various available ones (angular blur, bilateral blur, lens blur, etc.) and drop the selected blur effect over the Grade layer.
• Now, play the video and continuously adjust the rectangular outline according to the movement of the face to blur the face from every part of the video.
• Once face blurring process gets completed, go to the Export section and export the video in MP4, MOV, and various web platform-specific (Youtube, Facebook, Vimeo, etc.) formats.

Additional Features:
• History: This feature saves all the steps made by you in a project and lets you view and jump to any previous step.
• Plugins: It is another handy feature of this software as it allows you to add new features to this software by importing external plugins to it.
Limitations:
In this free version of this software, you don’t get features like Doppler Shift, Audio Visualization, Puppet Tool, etc. To get these features, you need to purchase the paid version of this software.

Softuer të tjerë për mjegullim të fytyrave:

https://windowsreport.com/face-blurring-software/


Modifikim/tjetërsim të tingullit /Voice Changer/

Përveç mjegullimit të imazhit ekziston edhe teknika e tjetërsimit apo modifikimit të zërit njerzor. Kjo teknikë mund të përdoret për shembull kur dëshmitari okular nuk dëshiron që zëri i tij orgjinal të dëgjohet(respektivisht të identifikohet nga opinioni) në ndonjë seancë gjygjsore apo në një video dokumentar. Bëhet fjalë për mbrojtje të dëshmitarit okular nga hakmarjet, shantazhet apo vrasjet si rezultat i dëshmive para autoriteteve apo rrefimeve, intervistave në ndonjë video dokumentar etj... Gjithashtu zëri juaj i modifikuar mund të përdoret edhe në lojra kompjuterike, biseda/voice chat etj

Mënyra e realizimit:

Në formë të mp3 skedarëve
Dhe
Drejtpërdrejt-Real time voice changig për online video lojra, avatar dhe podcast
Radio Transmetime anonime nëpërmjet internetit

https://www.nchsoftware.com/voicechanger/

https://voicechanger.io/

https://windowsreport.com/voice-changer-software/CAD
softuer pa kosto
Liria për të ndërtuar atë që dëshironiFreeCAD është një modelues parametrik 3D me burim të hapur i bërë kryesisht për të hartuar objekte të jetës reale të çdo madhësie. Modelimi parametrik ju lejon të modifikoni me lehtësi modelin tuaj duke u rikthyer në historinë e modelit tuaj dhe duke ndryshuar parametrat e tij.
E arritshme, fleksibël dhe e integruarFreeCAD është një multiplatfom (Windows, Mac dhe Linux), një program shumë i personalizueshëm dhe i shtrirë. Ajo lexon dhe shkruan në shumë standarde të skedarëve të hapur si STEP, IGES, STL, SVG, DXF, OBJ, IFC, DAE dhe shumë të tjerë, duke bërë të mundur integrimin e tij pa probleme në rrjedhën tuaj të punës.

https://www.freecadweb.org/


Blog

Duhet ta keni dëgjuar termin "blog" ose "weblog" dhe ndoshta mendoni se për çfarë ka të bëjë ... ....
Një blog është shumë i ngjashëm me një faqe interneti. Unë do të thoja se një blog është një ditar që është (kryesisht) mirëmbahet nga një person - bloger. Zakonisht, bloget janë duke u përditësuar mjaft shpesh (një herë në ditë, një herë në javë, një herë në muaj). Blogjet mund të jenë private, por shumica e tyre janë në dispozicion në internet për të parë të tjerët.

Blogjet kanë tema të caktuara. Tema e blog-ut është "Blogging" dhe "Si të filloni një" - Po ndihmoj fillestar për të filluar një blog, për të marrë më shumë vizitorë dhe shumë më tepër ... POR, gjithashtu mund të ketë disa tema të tjera. Blogerët zakonisht janë të pasionuar për një temë specifike, kështu që ata do të krijojnë një.

Postimet në blog janë thelbi i një blogu. Çdo blog në internet përbëhet nga mesazhe të ndryshme blogjesh të shkruara nga blogeri.

Përkufizime:

Blog (n.) - është një ditar / ditar në internet që është në dispozicion në Internet.
Blogger (n.) -është një individ që është pronar i blogut. Personi që mban të gjallë blog-un (postime të reja, ndarja e lajmeve të fundit, informacionit, studimeve të rasteve, opinioneve, etj ...)
Blog Post (n.) - Një artikull ose shkrim që është brenda blogut.
Blog (v.) - për të filluar një blog, për të mbajtur një blog, për të gjetur një blog - Unë do të gjej një blog në lidhje me shëndetin dhe fitnesin.

Si krijohet një blog?

https://ernestsembutnieks.com/how-to-start-a-blog-on-wordpress-guide/
https://themeisle.com/blog/best-free-blogging-sites/
https://themeisle.com/blog/how-to-create-a-blog/


Zip softuer

Ja Zip softuer për përdorim për të cilat ndoshta nuk keni njohuri. Të gjitha veglat që prezantohen janë pa kosto (freeware) për përdorim privat.

1-https://zipgenius.com/
2-http://www.tugzip.com/
3-https://b1.org/
4-https://izarc.org/
5-https://www.bandisoft.com/bandizip/
6-https://www.jzip.com/
7-https://www.nchsoftware.com/zip/index.html
8-https://sourceforge.net/projects/freearc/
9-http://www.xetoware.com/uzip.html
10-https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/0192/system-software/zip-free
11-https://softfamous.com/winuha/
12-https://github.com/gsuitedevs/drive-zipextractor
13-https://www.zipware.org/
14-https://sourceforge.net/projects/kgbarchiver/
15-https://extract.me/
16-https://www.softpedia.com/get/Compression-tools/ALZip.shtml
17- https://sourceforge.net/projects/sevenzipjbind/
18-https://www.7-zip.org/


3DMark Basic

(Përdorimi i softuerit sygjerohet VETÊM për përdorues me eksperiencë në softuer dhe kompjuter)

Edicioni 3DMark Basic për Windows- 3DMark është standardi më i njohur në botë. 3DMark është realizm më i ri/ i fundit i një standardi të krijuar për të matur performancën e pajisjeve kompjuterike, dhe ky përditësim shton standardin e ri DirectX 12 Time Spy. Versioni në fjalë përfshin teste të ndryshme, secila e dizajnuar për një lloj specifik të pajisjeve që variojnë nga telefonat inteligjentë deri tek PC të lojrave me performancë të lartë.

https://www.guru3d.com/files-details/3dmark-download.html


Cromium

Chromium është një projekt i shfletuesit me burim/kod të hapur që synon të ndërtojë një mënyrë më të sigurtë, më të shpejtë dhe më të qëndrueshme për të gjithë përdoruesit të përjetojnë uebin .Një shfletues 100% i lirë pa pagesë në përputhje me të gjitha zgjerimet e Google Chrome .Në faqe gjen versione 32 dhe 64 bit për sistemet operative Uindos/Windows, Mac, Linux, BSD, Android dhe iOS.,Shkarko versionin portativ këtu:

https://chromium.woolyss.com/download/


Grammarly

Grammarly për Chrome ju ndihmon në gjetjen dhe korrigjimin e gabimeve brenda një teksti, duke rregulluar në mënyrë efektive deri në 10x më shumë gabime sesa procesori juaj standard i fjalëve. Gjithashtu i disponueshëm për Firefox.

Ajo shpejt do të gjejë dhe korrigjojë mbi 250 lloje të gabimeve gramatikore, dhe gjithashtu do të kapë gabime drejtshkrimore kontekstuale dhe përdorim të dobët të fjalorit.

Grammarly për kontrolluesin e drejtshkrimit Chrome dhe kontrolluesin e gramatikës ju ndihmon të shkruani qartë dhe me siguri në Gmail, Facebook, Twitter, Linkedin, Tumblr dhe pothuajse kudo tjetër në Web.

Me Grammarly, gjithmonë mund të jeni i sigurt se fjalët tuaja janë pa gabime dhe thoni atë që keni fjalën.

https://www.grammarly.com/
BCUninstaller

BCUninstaller është një program që shërben për çinstalim të softerëve të ndryshëm. Ai është i përqëndruar në heqjen e sasive të mëdha të aplikacioneve menjëherë, në një kohë të shkurtë. Video tutorial në dispozicion.
Veçoritë: BCUninstaller (Bulk Crap Uninstaller):
• Çinstaloni çdo softuer menjëherë
• Renditje inteligjente e zbuluesve për detyra të mëdha
• Zbulimi dhe pastrimi i mbetjeve pas çinstalimit të aplikacioneve
• çinstaloni listat (automatikisht zgjidhni zgjedhës të pavëmendshëm nga lista, mund të redaktohen në një redaktues teksti)
• Grupim dhe renditje e përparuar
• Filtrimi dhe kërkimi
• Redaktimi të mjeteve dhe dukshmëria e hyrjeve të mbrojtura dhe të pavlefshme
• Raportimi dhe përditësimi/azhurnimi automatik i gabimit, etj.

https://klocmansoftware.weebly.com/

Dhe një softuer alternativ

http://hibitsoft.ir/Uninstaller.html


Best PDF Tools


Mjetet më të mira në PDF janë një tërësi e mjeteve falas të krijuara për shndrimin(konvertimin), formësimin dhe mbrojtjen e dokumenteve tuaj PDF.

Më të Mjetet PDF funksionon në modalitetin e grupeve, duke ju lejuar të përpunoni skedarë të shumëfishtë PDF menjëherë. Ndërfaqja është moderne dhe intuitive; kjo e lehtëson përdorimin e programit si për përdoruesit e përparuar ashtu edhe për fillestarët. Ai gjithashtu përfshin një shikues të integruar dokumentesh dhe një printer.

Veçoritë më të mira të mjeteve PDF:

• Bashkoni ose ndani skedarët PDF
• Shndërroni PDF në formate të tjera
• Krijoni PDF nga Word, RTF, Excel, imazhe
• Nxjerr tekst dhe grafika nga dokumentet e tua
• Rrotulloni, korrni, hiqni ose nxirrni faqet
• Kriptoni ose deshifroni dokumentet
• Redaktoni fushat e metadata
• Vendosni lejet e përdoruesit
• Mbroni dokumentet PDF nga kopjimi
• Firmos në mënyrë dixhitale dokumentet PDF, etj.

https://www.best-pdf-tools.com/


Visual Studio 2019

Për programer, ose për kurreshtar që dëshirojnë të mësojnë për artin e programimit respektivisht krijimin e aplikacioneve të ndryshme. Këtu , në softuer nuk gjeni ndonjë kufizim, pra është i plotë , nevojitet vetëm regjistrimi i softuerit(mënyrën e regjistrimit e gjen brënda softuerit) dhe më pas mund të filloni me mësimin duke u bazuar në sqarime të sakta si dhe shembuj të shumtë.(Nëse nuk e regjistron, versioni funksionon vetëm 90 ditë)

Versioni i plotë është Visual Studio 2019 Community

https://developerinsider.co/download-visual-studio-2019-web-installer-iso-community-professional-enterprise/#downloadvisualstudio2019iso

VPN për UEB shfletuesin tuaj

Veçoritë kryesore:

Akses në çdo përmbajtje

Arrin çdo përmbajtje pavarësisht kufizimeve gjeografike.

Shpejtësi e lartë e koneksionit

Shijoni shpejtësinë kryesore të tregut deri në 100 Mbit / s.

Vëndndodhja imagjinare/virtuale

Maskoni vëndndodhjen tuaj duke përdorur një vëndndodhje imagjinare/virtuale.

Versioni bazik pa kosto ju mundëson vetëm një vëndndodhje-kurse versioni komercial vëndondhje të pakufizuar

Është falas

Ju mund të përdorni Browsec plotësisht falas(versioni bazik). Pa tarifa të fshehura.

Përdoret në Google Crome, Firefox, Opera, Ios dhe Android

https://browsec.com/en/


Lojra për kompjuter


Lexo për mënyrën e instalimit:

https://install-game.com/how-to-download/

https://install-game.com/


Nga bota e teknologjisë dhe lajme të ndryshme


Makina eksperimentale-shikoni deri në fund:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=Ka7UDKw9JH8

Ja ku arriti robotika dhe Inteligjenca Artificiale:

https://www.youtube.com/watch?v=_sBBaNYex3E


Dallimet në mes megabit dhe megabajt:

http://maqedoniashqiptare.com/2019/01/a-e-dini-ndryshimin-mes-megabit-mb-dhe-megabajt-mb/?fbclid=IwAR3pd1wnpK9320-cwJvAN8qzv6A0H7v49v1ipZQlc2t-rNrOFAUz2m_oruc

Veçoritë dhe dallimet në mes mp3 dhe mp4 skedarëve:

https://www.makeuseof.com/tag/technology-explained-what-is-the-difference-between-mp3-mp4/

https://whatis.techtarget.com/definition/MP3-MPEG-1-Audio-Layer-3

Mashtrime dhe manipulime në internet:

Në këtë temë më lart kemi shtjelluar temën rreth produkteve dhe shërbimeve që publikohen në internet. Për verifikim të produktit apo shërbimit mund të përdoren recenzionet e ndryshme nëpër faqe por tani egziston edhe një metodë e re apo ndryshe thënë përdorim i youtube për verifikim të produkteve apo shërbimeve; në Fb dhe media të tjera sociale shfaqen reklame të ndryshme që kanë një auditorim jashtzakonisht të madh, një pjesë e tyre janë produkte cilësore, por një pjesë bukur e mirë janë produkte dhe shërbime falco.

Ja metoda e re për zbulim-një shembull praktik-shikoni këtë faqe më poshtë-faqjja pohon që produkti i kompanisë është efektiv për riparim të gervishtjeve në makinë dhe e e ilustrojnë me një video fragment mirëpo e vërteta qëndron ndryshe bazuar në recenzionet në yotube:

Faqja reklamuese me VIDEO:

https://carscratcheraser.com/products/car-scratch-repair-compound?fbclid=IwAR0NydZWMqAFWD6mrCVhwFNiAE_rLkYBLncPTVDubEvra__DE-z6kEYIUOY

https://carscratcheraser.com/

Ja recenzionet reale dhe video në yotube:

E vërteta është kjo:

https://www.youtube.com/watch?v=_JFt06ui2DU

Andaj kur blini ose dëshironi të blini nga faqe të ndryshme të internetit, së pari kontrolloni cilësinë e produktit apo shërbimit jo vetëm përmes recensioneve por edhe përmes youtube .
 
Last edited:

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,183
Pikët
113
Juve qe merreni me informatike.
Cfare eshte kjo.....Kylin OS?
Danke per pergjigjet.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Juve qe merreni me informatike.
Cfare eshte kjo.....Kylin OS?
Danke per pergjigjet.
Kylin OS është sistem operativ Kinez i krijuar në vitin 2001. Kina orvatet që të zëvendëson sistemin operativ Uindovs/Windows. Sistemi operativ Kinez është identik me free BSD https://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD, kurse versioni NeoKyling bazohet në sistemin operativ Linux ;) .....
Për më tepër lexo këtu:

https://qz.com/505383/a-first-look-at-the-chinese-operating-system-the-government-wants-to-replace-windows/

https://en.wikipedia.org/wiki/Kylin_(operating_system)
 
Last edited:

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,742
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
VPN Proxymaster
(për fillestar)

VPN proxymaster është vegël relativisht e re që shërben për mbrojtjen dhe kamuflimin e IP numrit të kompjuerit gjatë lundrimit në rrjet. Ç´do thotë ? Siç kemi përmendur më herët , çdo kompjuter përmban numrin IP apo numrin e internet protokollit që mundëson lidhjen e kompjuterit me rrjetin. Respektivisht mundësinë e surfimit/lundrimitm në rrjet. Internet protokolli caktohet nga ISP provider (ç´është ISP lexo këtu- https://whatismyipaddress.com/isp )

Mirëpo kur lundroni(surfing) në rrjet nëpërmjet Ueb shfletuesit IP numri mund të ndryshon apo kamuflohet nëpërmjet veglës në fjalë dhe serverëve anonim . Pra VPN proxymaster mundëson kamuflimit e IP numrit tuaj dhe shfaq vënd ndodhje / lokacion tjetër apo anonim kështuqë (nga ajo aktuale apo vënd ndodhja reale) ju jeni të mbrojtur nga rreziqet e intervenimit nga hakerë apo rreziqe të ndjekjes nga faqe të ndryshme.
Instalimi dhe përdorimi

Pas shkarkimit të veglës , mbyll të gjitha faqet e hapura apo thjesht mbyll ueb shfletuesin (web browser)
Instalo veglën dhe më pas zgjidh lokacionin apo kliko aty ku është shënuar free-Në versionin falas mund të përdorni ca lokacione apo shtete për lundrim anonim në rrjet.

Testim praktik të veglës ( mënyra më e thjesht)

Pas instalimit , aktivizo ueb shfletuesin dhe shko në faqen kryesore të Google. Lëviz (scrool) deri në fund të faqes së Google dhe aty do vëreni vënd ndodhjen e re (lokacioni I ri) ;)

P.S.-ne versionin falas apo free, ju duhet të aktivizoni veglën çdo herë kur dëshironi të futeni në ueb shfletues.
Poashtu , jo vetëm kjo vegël, por edhe vegla të tjera të ngjajshme, kur aktivizohen zvoglojnë shpejtësinë e shkarkimit të softuerëve (zvoglohet shpejtësia e internetit), ose edhe shpejtësinë e punës së ueb/web shfletuesve. Andaj kur keni nevojë të shkarkimit të softuerëve të ndryshëm ç`aktivizoni përkohësisht VPN Proxymaster.

https://vpnproxymaster.com/

Kryptelite

Bëni skedarët private të pamundur për t'u përdorur duke i koduar ato me Kryptelite.

Kryptelite siguron që skedarët tuaj të bëhen paarritshëm pa fjalëkalimin / tastin e duhur.

Veçoritë e Kryptelite:

Kriptimi i thjeshtë me një klik të vetëm
Numër i pakufizuar i skedarëve dhe dosjeve në operacion të vetëm
Madhësia e pakufizuar e skedarit
Kriptim i fortë duke përdorur shifrën AES të standardit të industrisë 256-bit
Kompresimi efektiv i të dhënave ZIP dhe BZIP2
Integrimi me menynë me klik të djathtë të Windows Explorer

https://www.kryptel.com/download/

KpRm

KpRm është një mjet falas që mund të ndihmojë në përfundimin e pastrimit pas heqjes së një infeksioni të keqe duke hequr aplikacionet më të njohura antimalware, kopje rezervë të regjistrit, krijimin dhe fshirjen e pikave të rivendosjes së sistemit, rivendosjen e UAC dhe rivendosjen e cilësimeve të sistemit.

https://github.com/KernelPan1k/KpRm

https://kernel-panik.me/tool/kprm/

https://toolslib.net/downloads/viewdownload/951-kprm/

Tails

Tails është një sistem i drejtpërdrejtë operativ që ju mund të përdorni nga DVD-ja ose makina e vogël për të mbrojtur privatësinë dhe anonimitetin tuaj.

Bishtat e realizojnë këtë duke përdorur shpërndarjen klasike GNOME të Linux.

Shiriti i lartë i navigimit ju jep mundësinë e përdorimit të shpejtë të "Aplikimeve" dhe "Vendeve", në mënyrë që të keni lehtësi të përdorni ato që ju nevojiten shpejt dhe me lehtësi dhe pa u humbur.

Menyja "Aplikime" ofron shkurtore në softuerin e përfshirë, duke përfshirë grafikë, tinguj dhe video, zyra, mjete të sistemit dhe më shumë. Ai gjithashtu siguron një shkurtore për shërbimet e konfigurimit GNOME.

Menyja "Places" siguron hyrje në dosje, media ruajtëse dhe më shumë.

Ekziston gjithashtu një "Të Preferuar / Favorite" që ju lejon të keni çasje të shpejtë në shumicën e mjeteve të internetit që ju nevojiten.


https://tails.boum.org/

Celestia

Ndryshe nga shumica e programeve planetare, Celestia nuk ju kufizon në sipërfaqen e Tokës. Ju mund të udhëtoni në të gjithë sistemin diellor, në cilindo prej mbi 100,000 yjeve, apo edhe përtej galaktikës.
E gjithë lëvizja në Celestia është pa probleme. Karakteristika e zmadhimit eksponencial ju lejon të eksploroni hapësirën në një gamë të madhe shkallësh, nga grupe galaktikash deri te anijet kozmike Një ndërfaqe 'point-and-goto' e bën të thjeshtë navigimin nëpër univers në objektin që dëshiron të vizitosh.

Celestia është e zgjerueshme. Vegla vjen me një katalog të madh yjesh, galaktikash, planete, hënë, asteroide, kometa dhe anije kozmike. Nëse kjo nuk mjafton, mund të shkarkoni me dhjetëra shtesa të lehta për tu instaluar me më shumë objekte.

https://celestia.space/

MediBang Paint Pro

MediBang Paint Pro është një aplikacion jashtëzakonisht i lehtë për t'u përdorur për pikturë dixhitale që përfshin furça të shumta, sfonde, tekstura dhe shkronja të librave komikë që lejon përdoruesin të përdorë për të bërë idetë e tyre të gjalla.

Regjistrimi në komunitetin online të artit MediBang lejon përdoruesit të kenë qasje në hapësirën e ruajtjes së reve dhe të ndajnë punën e tyre, dhe të krijojnë grupe me përdorues të tjerë.

MediBang Paint Pro është i lehtë dhe i përshtatshëm për përdoruesit, dhe vjen i ngarkuar me të gjitha tiparet e FireAlpaca. Ju mund të menaxhoni shumë faqe në një skedar, të krijoni panele komike shpejt, të bëni kopje rezervë të të dhënave tuaja në mënyrë të sigurt me hapësirën e ruajtjes në re, qasje në mbi 700 materiale falas dhe më shumë.

https://medibangpaint.com/en/

Ashampoo ® Audio Recorder Free

Ashampoo Audio Recorder Free është regjistruesi i muzikës dhe zërit që shkëput audion nga mikrofoni ose sound card. Krijo kujtesë(memoreje) ose përdorni funksionin e kthimit për të kapur gjithçka që dëgjoni, pavarësisht nëse është audio nga shfletuesi juaj ose ndonjë burim tjetër audio. Thjesht zgjidhni burimin, klikoni Regjistro dhe prisni. Ndërfaqje për përdoruesit që mbështet standarde / formate të shumta të daljes, duke përfshirë MP3, WMA, OGG, WAV, FLAC, OPUS dhe APE. Dhe me normat e marrjes së mostrave deri në 48kHz me cilësi të lartë, programi është një zgjedhje e shkëlqyeshme për regjistrimin e transmetimeve, podkasteve dhe muzikës.

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/1430/multimedia-software/audio-recorder-free

AOMEI Backupper Standard

Sa kujtime të lumtura familjare keni humbur?
Sa ka vuajtur biznesi juaj nga zgjidhje të dobëta/rezervë?
Programi për kopjim për Uindovs / Windows - AOMEI Backupper Standard vjen për t'ju ndihmuar falas. Veçoritë e saja duke përfshirë rezervimin, rikuperimin, klonimin dhe sinkronizimin e sistemit operativ, dhe ofertë të favorshme: Pa pagesë/FALAS.Të gjithë përdoruesit mund ta operojnë atë pa probleme, pavarësisht nga njohuritë kompjuterike.
Për sa kohë që AOMEI Backupper Standard mund të plotësojë nevojën tuaj, ju jeni të mirëpritur të shkarkoni dhe instaloni këtë softuer rezervë në ndonjë prej kompjuterëve tuaj në shtëpi për përdorimin tuaj personal, pa qëllim për të fituar avantazh tregtar ose kompensim monetar.

http://www.aomeitech.com/freeware.html

Si të gjeni imazhe të vjedhura në internet

A keni përjetuar ndonjëherë vjedhje të imazhit? Nëse jeni përgjigjur po, atëherë ju jeni tashmë të vetëdijshëm se sa i përhapur është vjedhja e imazhit në internet dhe është e vështirë të zbulohet. Për fat të mirë, udhëzuesi ynë do t'ju shpjegojë saktësisht se si të gjeni imazhe të vjedhura në internet në mënyrë që të filloni të zbatoni të drejtat e autorit (pronësisë) sa më shpejt të jetë e mundur.Sipas Brandwatch, më shumë se tre miliardë fotografi ndahen në internet çdo ditë. Dhe rreth 85 përqind e këtyre imazheve përdoren pa liçencë të vlefshme - kjo është vjedhje e imazheve në shkallë të gjerë dhe shkakton dëme të mëdha ekonomike.

Ja 2 metoda:

https://support.google.com/websearch/answer/1325808?co=GENIE.Platform=Desktop&hl=en

https://www.copytrack.com/

Të ndryshme

Roman I. Kadare

https://www.academia.edu/7833231/Restaurimi_i_keshtjelles?email_work_card=thumbnail

Pa pasqyra

Së shpejti, makinat do jenë të pajisura me kamera në vënd të pasqyrave anësore:


Inteligjenca artificiale

Inteligjenca artificiale rikthen pamje mahnitëse të New Yorkut (VIDEO)

Videoja e vitit 1911 me titull ‘Një udhëtim nëpër qytetin e New Yorkut’ është rikthyer në jetë më shumë se njëqind vjet më vonë nga inteligjenca artificiale.


Sekuencat nga një kompani suedeze për prodhimin e filmave me pamjet bardh e zi janë rikthyer të krijuara në një version të ngjyrosur dhe më të mprehtë të filmit bardh e zi, njofton Klan Kosova.

Klipi prej tetë minutash kthen shikuesit përsëri në kohë në Statujën e Lirisë, Battery Park, Portin e New Yorkut dhe ndërtesën e famshme të Flatironit në Fifth Avenue.

Denis Shiryaev postoi videon e re në faqen e tij, e cila tani është në cilësi 4K me 60 korniza për sekondë, shkruan Daily Mail.


https://www.mekulipress.com/inteligjenca-artificiale-rikthen-pamje-mahnitese-te-new-yorkut-video/?fbclid=IwAR35LpX78qKzfefMuVCxX1Ktl5FTcImCKwG2iYR84SuijcSCMPV9WyJX69A
 
Last edited:
Top