• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vallet shqiptare

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,461
Pikët
113
Vallja triumfale e Çamëve (nga Marin Mema)

Fondi i artë kulturës artistike popullore shqiptare mban ndër vete një valle të rrallë, thuajse të papërsëritshme, përsa kohë thuhet se s’gjen të dytë në botë. Bëhet fjalë për vallën çame…
Ajo përshkruhet si një valle triumfale që përfaqëson shpirtin shqiptar. Sipas studiuesve, vallja çame me elementët që gëzon është një valle unikale dhe madje e papërsërishtme, por që për fat të keq nuk është përcjellë siç duhet në atë që përfaqëson. Kjo për shkaqe të ndryshme, mes të cilave edhe fakti se për të kanë folur shpesh njerëz që realisht nuk ia kanë pasur idenë. Por ka edhe më keq akoma pasi siç shprehet studiuesi Aristidh Kola, ata që e kanë trajtuar vallen çame mund të kenë qenë persona që jo pak herë janë marrë me këtë çështje mbi bazën e fantazisë së tyre, gjë që dëmton shumë.
Ndoshta këto gabime kanë ndikuar që të krijohet perceptimi se vallja çamë ndahet me ndonjë komunitet tjetër, ndërkohë që sipas Aristidh Kolës që jetën ja kushtoi studimit të rrënjëve shqiptare kjo nuk është e vërtetë.

Sipas tij çështja duhet të nisi me një studim të popullit që e krijoi këtë valle, mes karakteristikave të së cilës dallon krenaria në lëvizje, kjo ndoshta edhe për faktin se ajo kërcehej pas betejës, apo gjatë armëpushimit, ndonëse nuk klasifikohet si një valle luftarake. Duke konsideruar edhe faktin se ajo nuk para kërcehet nga gratë, rrjedhimisht ajo nuk përmban as nuanca erotike. Njëkohësisht vallja çame përmban elementë tregues të karakterit të popullit që e krijoi, ka figura të mrekullueshme dhe kërcimtari i parë ka rolin e protagonistit.

Të gjitha këto detaje e përforcojnë edhe më shumë atë që shpreh në lidhje me vallen çame studiuesi Aristidh Kola, i cili thotë:
“Dyshoj se mund të ketë të dytë në botë”.

 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
6,303
Pikët
113
Po vallja e katjushkes dini gje nga e ka prejardhjen?
 
Top