• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilirise

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

emrin italise ja dhane dardanet e ka-labrise(kishte dhe mesapo japige andej), vit/viteliu...vitulus(latinisht), pra viç .
para ca vjetesh kam hapur nje teme diku me kete subjekt.

ps. e mir Zet, s'me ka interesuar kurre te shes, por vetem te blej.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

E di. E kam. Ja sepse:


Oeno(tri)-Aene(as)-Onche(smus) per Saranden.
onchesmus(emri antik i sarandes) eshte anchise.
toponimi saranda eshte thjesht makabritet, pune shenjtesh te krishtere.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

emrin italise ja dhane dardanet e ka-labrise(kishte dhe mesapo japige andej), vit/viteliu...vitulus(latinisht), pra viç .
para ca vjetesh kam hapur nje teme diku me kete subjekt.

ps. e mir Zet, s'me ka interesuar kurre te shes, por vetem te blej.
E kam pare temen e hershme te Vitellos, vicave dhe Italise. Oenetrinet jane paraardhes te Iapygeve.

Tani keta dardanet te Kalabrise jane interesante. Mbase ketu duhet te sillet nje harte intersante qe kishte posuar xhGashi tek nje teme tjeter. Sipas asaj harte, Italia ishte e ngjitur me Ilirikun, para permbytjes.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Zet said:
E di. E kam. Ja sepse:


Oeno(tri)-Aene(as)-Onche(smus) per Saranden.
onchesmus(emri antik i sarandes) eshte anchise.
toponimi saranda eshte thjesht makabritet, pune shenjtesh te krishtere.
Cfare kam thene me lart eshte rrenja e perbashket ne te tri fjalet.

Onchesmus dhe Anchise jane tautologji. Nderkohe te ben pershtypje qe Aeneas nuk njihet si Aeneas Anchismus por Aeneas Dardanus (mbiemri, pothuaj ne tere literaturen antike eshte emri i babait). Te jete Onchesmus sinonim per Dardhen ne vend se per veren?
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Po deshe te shtosh ne teme, permblidh cfare di per mollet e Hesperideve, personazheve te cileve u perkisnin dhe historine e tyre. vec kesaj na duhet te veshtrojme edhe per Oinetronet qe dikush na i ka mbjelle ne kopesht pas gardhit.
ne kopshtin e hesperideve rritej nje peme me molle te arta. ruhej nga dragoni Ladon dhe nga tre hesperidet( njera e kishte emrin esperaretusa), bijat e titanit atlant.
trimeria e 11 e herkulit ka te beje me hesperided, herkuli vodhi mollet e arta me dinakeri dhe lidhi Atlantin.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

damn gabime foshnjore ortografike, emra qe fillojne me te vogel dhe te madhe, mos i ve re, shkruaj gjithmone me te vogel une.

kte dreq shift-i e urrej.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Dy qytete motra,nje "qytet" te vetem,te nje gjaku,kunetér...etj etj persa i perket Esperias e Epirit ne Eneide;ishte nje ide o mendim qe Virgjili e ka mare nga Augusto,ishte nje deshir e Augustit qe banoret e Epirit duhet te konsideroheshin te nje gjaku me romaket,me krijimin e kolonis romake ne "Epir"...(Perveç origjines mitike te Dardanit keto shprehje kishin dhe nje kuptim "politik")
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

damn gabime foshnjore ortografike, emra qe fillojne me te vogel dhe te madhe, mos i ve re, shkruaj gjithmone me te vogel une.

kte dreq shift-i e urrej.
Nuk di per cfare e ke fjalen. Nuk me interesojne typot.

Po qe per ruaj/rruaj eshte nje tendence qe kam vere re ne shume persona kohet e fundit. E njejta qe me 'mora' (mora deftesen) per 'morra'. Morra-t jane parazite, asnje lidhje me aktin e marrjes.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Cfare kam thene me lart eshte rrenja e perbashket ne te tri fjalet.

Onchesmus dhe Anchise jane tautologji. Nderkohe te ben pershtypje qe Aeneas nuk njihet si Aeneas Anchismus por Aeneas Dardanus (mbiemri, pothuaj ne tere literaturen antike eshte emri i babait). Te jete Onchesmus sinonim per Dardhen ne vend se per veren?
s'ka si te jete aeneas i biri i dardanit, ky i fundit eshte qe ne kohen e kataklizmes.
pikerisht tek abuzimi i virgjilit ka dale teza qe hesperia eshte ne itali.

(Aeneid 7.195-242; 8. 596 ss. ; 9. 10; Servio, ad Vergilium, Aeneidos, 9.10).

e ema e dardanit eshte e martuar me nje princ tyrrhenas, corythus, mbretin e tarquinias, pra i hiqet origjina hyjniore...zeus-elektra.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Dy qytete motra,nje "qytet" te vetem,te nje gjaku,kunetér...etj etj persa i perket Esperias e Epirit ne Eneide;ishte nje ide o mendim qe Virgjili e ka mare nga Augusto,ishte nje deshir e Augustit qe banoret e Epirit duhet te konsideroheshin te nje gjaku me romaket.(Perveç origjines mitike te Dardanit keto shprehje kishin dhe nje kuptim "politik")
Nuk eshte aq e thjeshte. Ka nje dinasti te tere Dardanide ne Italik, ku nje nga sunduesit eshte Aeneas Sulius.

Sidoqofte, kjo dinasti nuk lokalizohet ne Rome apo Kalabri por ne veri te Italise. Ne se Aeneas kaloi nga Butrinti ne Kalabri, nuk ka absolutisht asnje te dhene qe e vendos ate dhe dardanet e tjere ne jug te Italise. Ajo qe mund thuhet eshte se jugu i Italise ka shume gjasa te kete qene pjese inkorporuse e Epirit PARA permbytjes se madhe. Dhe se Iliriku do kete qene nje toke e gjere qe perfshinte Italine dhe nje pjese te madhe toke qe sot eshte bere det, Deti Egje.
Dhe se Troja ka qene vazhdimesi territoriale e Ilirikut dhe Epirit.

Ne nje forum tjeter kam shkruar per rreth 100 fise dardane te zhdukura pas kataklizmes. Sigurisht qe popullata qe mbijetoi u zhvendos me ne veri dhe lindje pas permbytjes. Qe nga na dalin 'eksodistet' pellasge.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Nuk di per cfare e ke fjalen. Nuk me interesojne typot.

Po qe per ruaj/rruaj eshte nje tendence qe kam vere re ne shume persona kohet e fundit. E njejta qe me 'mora' (mora deftesen) per 'morra'. Morra-t jane parazite, asnje lidhje me aktin e marrjes.
do gerricesh per gabime ortografike tani???
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

s'ka si te jete aeneas i biri i dardanit, ky i fundit eshte qe ne kohen e kataklizmes.
pikerisht tek abuzimi i virgjilit ka dale teza qe hesperia eshte ne itali.

(Aeneid 7.195-242; 8. 596 ss. ; 9. 10; Servio, ad Vergilium, Aeneidos, 9.10).

e ema e dardanit eshte e martuar me nje princ tyrrhenas, corythus, mbretin e tarquinias, pra i hiqet origjina hyjniore...zeus-elektra.
Aeneas nuk eshte i biri i tij. Por emri Dardan, sipas tradites qe ruhet edhe sot do jete ruajtur ne brezat pasues. Nuk te vjen habi qe kemi kudo Hylla e Ilos ne dinastine Trojane, e asgjekundi Dardane te tjere? Anchises dhe Aeneas pra eshte nje linja direkte e Dardanit. Priami, jo. Me pak fjale, po tjem qe emrat jane perkthyer ne gjuhe te huaja ose masakruar per qellime historike. Ka gjase qe Anchise te jete variant analog per Dardhe. Ne se dy persona quhen Dardan, keta nuk do te thote se jane i njejti.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Dy qytete motra,nje "qytet" te vetem,te nje gjaku,kunetér...etj etj persa i perket Esperias e Epirit ne Eneide;ishte nje ide o mendim qe Virgjili e ka mare nga Augusto,ishte nje deshir e Augustit qe banoret e Epirit duhet te konsideroheshin te nje gjaku me romaket,me krijimin e kolonis romake ne "Epir"...(Perveç origjines mitike te Dardanit keto shprehje kishin dhe nje kuptim "politik")
virgjili i jep origjine tokesore dardanit, origjine italike bile.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

do gerricesh per gabime ortografike tani???
E thashe ate qe kisha per te thene. Nuk kam ne plan te shpjegoj kategorine ortografi kundrejt 4 kategorive te ndyshme te gabimeve ne shkrim. Perdorimi i tepert/manget i 'e'-ve dhe 'r'-ve eshte dialektalizem. psh. buri dhe jo burri. Kjo nuk eshte typo, eshte Korce.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

virgjili i jep origjine tokesore dardanit, origjine italike bile.
Tokesore jo,i jep origjin italike po,Corito-Crotona Umbria...qe pastaj zhvendoset ne Frigia e martohet me te bijen e Teukros..etj,etj ..qe ju i dini..

Ma seppe invece che sarebbe scesa
dal sangue dei Dardanidi una stirpe
che abbatterebbe un di le tirie mura;
che da quel seme un popolo uscirebbe
di vasta signoria,superbo in guerra,
a sterminar le libiche contrade....

Dardanidi,o Trojanet pasardhesit e Dardanit,populli jan Romaket,Tirie Fenikasit qe ishin nga Tiro,libiche Afrika veriore...(pra eshte nje pershkrim legjendar i krijimit te Romes qe permbledh gjitheçka..)
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Keshti i Hesperideve, ndryshe i molleve te arta, i perkiste Heres/Juno.
Simboli i Heres (shiko:Kapelja Frigiane) eshte druri i Dardhes.

Disa duan te thone qe mollet e arta nuk qene tjeter, perpos Ftonj te arte ne forme molle/dardhe. Ne mos gaboj, ne ritualet e Heres dorezoheshin ftonj dhe mish derri. Derri mendohet te kete qene simboli me i lashte i Romes, para ulkonjes.

Ftonjte kane nje emer origjina e te cilit nuk eshte e qarte: Quince-Oene....


Tjeter, kopeshti i Hesperideve qe pertej rrymes se Okeanos. Hesperia shtrihej pas rrjedhes se lumit Okeanos.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

tek epitafi i varrit te virgjilit eshte shkruar

Mantua me genuit; Calabri rapuere; tenet nunc Parthenope. Cecini pascua, rura, duces.

pra lindi ne mantova, kalabrezet e moren dhe napoletanet e mbajten...shume studiues thone qe ishte nga umbria.

ps.sero, virgjili ja heq origjinen hyjnore dardanit.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

Keshti i Hesperideve, ndryshe i molleve te arta, i perkiste Heres/Juno.
Simboli i Heres (shiko:Kapelja Frigiane) eshte druri i Dardhes.

Disa duan te thone qe mollet e arta nuk qene tjeter, perpos Ftonj te arte ne forme molle/dardhe. Ne mos gaboj, ne ritualet e Heres dorezoheshin ftonj dhe mish derri. Derri mendohet te kete qene simboli me i lashte i Romes, para ulkonjes.

Ftonjte kane nje emer origjina e te cilit nuk eshte e qarte: Quince-Oene....
per ftonj nuk e di, por per domate po.

pra pomodori jane ekzakt molla te arta=domate, ashtu si ne shkoder.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,214
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

E kam pare temen e hershme te Vitellos, vicave dhe Italise. Oenetrinet jane paraardhes te Iapygeve.

Tani keta dardanet te Kalabrise jane interesante. Mbase ketu duhet te sillet nje harte qe kishte postuar xhGashi tek nje teme tjeter. Sipas asaj harte, Italia ishte e ngjitur me Ilirikun, para permbytjes.
Harta ne fjale:

 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,901
Pikët
113
Përgjigje e: Dardani themelues i Epirit dhe Hesperise, per te tjere i Trojes dhe Ilir

nuk besoj se hyn ne pune ajo harte, niveli i deteve ka qene stabel ne konfigurim keto 6000 vjetet e fundit, mendohet qe ka qene 2 metro me larte se tani.
nuk ka patur ndonje permbytje te madhe kurre.
 
Top