• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Fjalë të urta - thënie të miat

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
e tHashë te kjo tema ATJE, po e sjell edhe këtu:

THËNIE IMJA

Nuk është madhështi që publikisht ta braktisësh dikë dhe të krenohesh. Madhështia qëndron në atë: ta bësh të braktisurin të ndihet se ai/ajo të braktisi! Po e merrni mend mend si ndihet ai/ajo kur ta kuptojë këtë!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
THËNIE IMJA

Njerëzit kompleksivë ( egoistë, "krenarë" e mendjemëdhenj ) ka rrezik të bëjnë vetëvrasje nëse heqin dorë nga kompleksiviteti i tyre, sepse e shohin realisht shëmtinë e tyre!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
- kalxom me ka rri t’kalxoj se kush je!
hahahah. Baci Isë edhe për këtë Demka ka një thënie:

Dikur: tregomë me kë rri, të tregoj kush je!
Sot: tregomë kujt i bën "like" dhe kë e përmend të tregoj cili je.


dhe përfundimisht ka një ankdotë të bukur për këtë.
Ja dhe anekdota:

Gjithkush e njeh ( do ) bandën ( shoqërinë ) e vet

Shkon një magjup ( cigan ) ushtar, në atë kohë, d.m.th. të ish shtetit që u shpërbë. Gjuhë zyrtare ishte gjuha serbo-krote dhe në këtë gjuhë atë magjupin e thërrisnin shkurt “cigo”. Po magjupi ishte problem, kështu një ditë e thërrasin në raport te kapedani.
Pasi e qortoi shumë kapedani, mes tjerash e tha:
- E sheh cigo, kaq muaj je këtu dhe ende s’i njeh eprorët e tu! E njeh kapedan Gashin?
- Jo, - u përgjigj cigo
- Po, major Krasniqin e njeh?
Magjupi ngriti krahët në shnejë mohimi
- Po kolonel Berishën?
- Jo, as këtë s’e njoh!
- Ti s’njeh askë cigo. Ik tash! Shporru!
Sapo bëri magjupi dy tre hapa, u kthye kah kapedani e i tha:
- Shoku kapedan, a mund të të pyes ty diçka?
- Fol, – i tha kapedani.
- A e njeh Remzon?
- Jo, - u përgjigj kapedani.
- Po Hyskon?
- As këtë, - u përgjigj kapedani.
- E Haskon?
Kapedani ngriti krahët dhe shtrembëroi buzët në shenjë mohimi.
- E sheh, shoku kapedan, gjithkush e njeh (do) bandën e vet!

Porosia e anekdotës: Mos u brengos nëse nuk respektohesh nga të gjithë, sespe nuk je universal. Në disa raste ( varësisht nga banda ) ndiju mirë për këtë. Varet kush është tjetri!
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Njeriu kur mungon gjatë ( në vend pune a diku tjetër - në rrjete sociale p.sh. sikur këtu ) kur të kthehet duhet të ndryshojë pak në aspektin pozitiv!...

Ilustrim me shembull:

Vite më parë, kur dikush shkonte ushtar, e gjithë lagjja, farefisi, shokët ... shkonin për ta përcjellë. Shumë njerëz kur ktheheshin nga ushtri merrnin ndonjë zanat atje, besa ndryshonin edhe në aspektin kulturor... Por edhe kur kthehej nga shërbimi ushtarak bënin të njëjtën gjë... Shkonin për ta vizituar por edhe për të parë nëse ka ndryshuar gjë. Kish raste kur dikush kthehej me ndonjë diplomë për kuzhinier a për shofer dhe njerëzit thoshin: pirolla i koftë. ky gjithmonë i mencur ka qenë", por kish raste, ndonjë "tup" cung kishte shkuar dhe cung ishte kthyer dhe njerëzit thoshin:" L*** ( po e them më butë "cung") ka shkuar, cung koka kthye"!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
E HUAZUAR:

Njerëzit harrojnë çka keni thënë, harrojnë edhe atë që keni bërë, por kurrë nuk harrojnë se si janë ndjerë për shkakun tënd!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Fjalë të urta - thënie të miatJo more jo, vetem te tregova qe te gjithe e kane nga nje Demke dhe nga nje Çaush, tani mbetet cili e shef cilin ne pozita nga e shef :D
hë. ndonëse e kam harruar, po rja që plaga dhimbka edhe nëse e ke harruar.
Qenë bërë shpifje të poshtra aso kohe!
E pacin për nder ( nëse kenë nder )
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,447
Pikët
113
hë. ndonëse e kam harruar, po rja që plaga dhimbka edhe nëse e ke harruar.
Qenë bërë shpifje të poshtra aso kohe!
E pacin për nder ( nëse kenë nder )
Gjeze e gjeza ka qene keshtu dhe ato vlejne per te gjithe ne pergjithesi, mvaresisht kush, kur dhe ku i perdore. Komplotistat ? nuk sosen kurre. Edhe Llukashenkos ne Bellarus ata komplotistat e vete duan ti bejne komplotin... davaj kompljotist e njet harasho :LOL:
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,236
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
THËNIE IMJA - e stisur pak nga ajo që thotë populli...

Dy gjera që nuk i shkojnë natyrës së njeriut sipas gjinive: ( po e them në dialekt )

* Me kanë femna k*rvë e ka ni derë; valla me kanë mashkulli k*rvë kurrfarë dere nuk ka!
* Me kanë mashkulli idiot, e ka ni derë; me qillu femna idiote ni derë s'e ka!
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
4,523
Pikët
113
THËNIE IMJA - e stisur pak nga ajo që thotë populli...

Dy gjera që nuk i shkojnë natyrës së njeriut sipas gjinive: ( po e them në dialekt )

* Me kanë femna k*rvë e ka ni derë; valla me kanë mashkulli k*rvë kurrfarë dere nuk ka!
* Me kanë mashkulli idiot, e ka ni derë; me qillu femna idiote ni derë s'e ka!
O Gi... mo u merr me me kurva -qesh- se do te thomi miremengjes dhe do na zere SIDA :ROFLMAO:
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
4,523
Pikët
113
E HUAZUAR:

Njerëzit harrojnë çka keni thënë, harrojnë edhe atë që keni bërë, por kurrë nuk harrojnë se si janë ndjerë për shkakun tënd!
mua m'i mbajne mend te gjitha

p.s. dhe me statistika biles...
 

Elvis_Mason

V.I.P
Banned
Anëtar
Sep 20, 2020
Postime
567
Pikët
63
Vendndodhja
Ne kerkim te kohes se humbur
Nese une isha ai qytetari qe s munda te ndricoj mendjet e njerzve me dije , u bera qytetar qe te ndihmoj njerezit ne nevoje. Filozof nuk mund te behemi tere, por qytetare te vlefshem per veten, familjen dhe shoqerine i kemi mundesite.
 
Top