• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

pse do ta hedhesh , duket mire tani me Linux …..
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,365
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

pse do ta hedhesh , duket mire tani me Linux …..
Është i ngadaltë, mgjth - bëra një gabim në instalim, zgjodha opsionin e parë Mbr në vend të Asp (në s'gaboj), sipas udhëzimeve.... po gjë që rregullohet...
Po arrita ta mësoj dhe ti marr dorën me shkarkime dhe instalime, mirë e ka çupa për detyrat dhe ndonjë lojë, se i bie në qafë të vëllait...
 

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

me mire Linux se ndonje ipad lol dhe un cunit kshu do ja bej qe te perdori kohen ne menyre me konstruktive , do deshiroja shume te mesonte programim me ane te Linux :)
 
Last edited by a moderator:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
10,043
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

me mire Linux se ndonje ipad lol dhe un cunit kshu do ja bej qe te perdori kohen ne menyre me konstruktive , do deshiroja shume te mesonte programim me ane te Linux :)
Provo kete distro te Linuxit:

https://elementary.io

Ka inspirim te dizajnit sikur MacOs/Apple.
 

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

ca dmth distro ?

I will thnx , looks interesting !
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
10,043
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Distribution.

Linuxi ne esence eshte si koncept, ka vetem kernelin.

Ky koncept miret dhe mbi ta shtohen ekstra gjera si interfajs, dizajn etc etc per te qene i perdorueshem per userat.

Si distro me e popullarizuar eshte Ubuntu,Fedora, Linux Mint etj etj. elementaryOS ne esence eshte Ubuntu me dizajn me te bukur.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Distro. Mx Linux eshte bazuar ne AntiX dhe te dy keta jane bazuar ne Debian. Pra MX Linux dhe AntiX jane linux (distro) bauzar ne Debian.

Code:
https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?t=48520
Code:
https://www.howtogeek.com/132624/htg-explains-whats-a-linux-distro-and-how-are-they-different/
Pra... Ti e merr Debian dhe i shton, heq e modifikon duke prodhuar nje Linux qe ka bazen, konception dhe librarite e Debian por te pershatur sipas deshires. Debian ka 3 drejtime zhvillimi.Tre versione.

Stable,Current,Next(Testing).
Actualisht. (emrat nga pas)
Stable eshte Debian 8 (Jessie)
Current eshte Debian 9 (Stretch)
Next eshte 10 (Buster)

Ka Linux qe jane te pavarur (indipendent), pra qe kane lindur pa u mbeshtetur ne nje linux tjeter.Koncepti dhe ndertimi i OS eshte bazuar ne konceptet e linux. Te tille psh. jane : Suse (Fedora),Arch, Gentoo,Void, etj. Dje provova (ri provova) PCLinuxOS qe eshte nje linux i ndertuar mbi bazen e Mandriva por qe ka devijuar goxha dhe eshte gati indipendent dhe keta quhen fork distro.
Code:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=pclinuxos
Code:
https://www.pclinuxos.com
.Ky linux ka developer nje njeri me pseudonimin darkstar dhe eshte ne perdorim qe prej 2003, me nje komunitet aktiv.PCLinux ehste nje rolling distro.
Ubuntu u be nje distro shume e perdoreshme/popullore ne vitet 2007 deri ne 2017 dhe eshte nje distro qe ka mbeshtetje financiare komerciale. Ubuntu eshte bazuar ne Debian. Mint Linux eshte i bazuar ne Debian dhe Ubuntu. Sa me afer linux kryesor te jesh aq me pak gingla mingla eshte distro. Une kam provuar shume distro. Mx Linux eshte me afer Debian se Ubuntu dhe se Mint dhe une e shoh me te shpejte. Akoma me afer Debian eshte Sparky Linux qe eshte goxha solid dhe i shpejte(versioni stable). Do j'u sugjeroja, te mos shikonit bukurine, sepse bukurine e realizon nje skin(themes) , por te shikonit sigurine, updated qe ka,komunitetin, librarite dhe programet etj.

Sa per @edlin. S'ke bere asnje gabim. Ne Linux nuk ka gabim. Ka 1000 menyra per te zgjidhur nje gje. Ti ke instaluar Grub , qe eshte nje loader. Instalimin e bere ne MBR(une gjithe zgjedh MBR) dhe jo ESP ( qe eshte reserved partition i Windows) ose UEFI (Bios te rinj).

A krijove nje swap partition? Bej nje screenshot te partitioneve (me gparted dhe postoje) ketu. Te thashe qe ne fillim. Ti ke 3 probleme. E para , kompjuteri duket i vjeter (2006 sikur the?). E dyta ke vetem 1 GB ram dhe e treta ke nje HDD me probleme fizike.
Une te sugjerova me pare dicka tek 220 EU. Me ate lloj laptopi , ky do jete si nata me diten. MX Linux qe ke instaluar ti perdor si desktop XFCE. Une pergjithesisht perdor kete desktop. Fillo dhe konfiguroje tani dhe shiko se si funksionon. Do te te sugjeroja te perdorje si browser: Opera , Pale Moon ose Midori. (ky i fundit eshte goxha i lehte dhe i shpejte). Shiko per keto te MX Linux Tools, Packages, Popular Packages. Per programe ose perdor Synaptic ,ose MX Linux Tools, Packages Stable ,( qe jane pak a shume ato qe ofron Synaptic - libraria e Debian 9(stretch)) ose Test, por mos u ngaterro me ato qe jane te Debian Buster).MX Linux si distro eshte e pajisur me kete MX Tools utility, qe eshte nje utility e krijuar nga komuniteti i MX Linux . Debian nuk e ka nje te tille. MX Linux psh ka dhe Update Notifier qe Debian nuk e ka . Nderkohe qe komuniteti vazhdimisht fut ne bibloteken e MX Linux versione te fundit te packgages(librari) apo programe qe ne nje Debian Stable ose Stretch nuk i egekuton dot,sepse duhet te marresh te themi librari nga version Buster. Psh. te themi Debian Stretch(9) ka ne librarine e tij(bibloteken) versioni 1.4.4 te Xreader, kur MX Linux ka versionin e fundit 2.0.2. Versioni 2.0.2 nuk funsksionon tek Debian 9 sepse do te instalosh librari shtese.
Cdo njeri ka preferencat e veta. Une keshillova kete Linux qe kam kohe qe e perdor dhe eshte goxha i thjeshte dhe ka nje komunitet shume aktiv. Nuk keshillova Mint apo Ubuntu sepse nuk jane aq te lehte sa ky(light) , por nuk keshillova as Manjaro qe eshte distro bazuar ne Arch Linux. Oreksi vjen me kohen. Mund e beni peytje dhe une j'u ndihmoj.
PCLinux i djeshem me pelqeu ( me desktop Trinity, njeri nga te preferuarit e mi, por prap pas XFCE.Sot do provoj PCLinux me XFCE desktop). Hera e fundit qe provova PcLinux me ka shije te hidhur sepse boot ishte i ngadalte dhe pas updateve nuk funksionoi me.

Pra e perseris. Nje laptop i 2010 e siper . 4 GB ram minimun. Te kete SSD ne vend te HDD. Per Lenovo X201, X220,T410,T420 ben pune dhe nje SD Card e shpejte Class 10 . Une kam perdorur me nje SD Card 16 GB pse 32 GB(Class 10) me laptopin Lenovo X201i keta linux,Sparky Linux ose Gecko Linux (bazuar ne openSuse), ose MX Linux. Kane qene vertet te shpejte dhe te lehte. Sugjeroj te perdorni si desktop, XFCE sepse eshte shume afer si koncept me Wndows qe perdorni sot. Pse jo dhe Trinity ose LXDE , LXQT. Me vone mund te shikoni desktope te tjere si Buggie, OpenBox, i3, Depin, Gnome, Mate apo te rende e te bukur si Plasma,Unitu.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Distribution.

Linuxi ne esence eshte si koncept, ka vetem kernelin.

Ky koncept miret dhe mbi ta shtohen ekstra gjera si interfajs, dizajn etc etc per te qene i perdorueshem per userat.

Si distro me e popullarizuar eshte Ubuntu,Fedora, Linux Mint etj etj. elementaryOS ne esence eshte Ubuntu me dizajn me te bukur.
Linux ne esence eshte si koncept ... (mbase padashje ke fshire ndonje fjale). Por gjithsesi shume dakort me ate qe ke thene. Nje lexim te shpejte , nuk j'u ben keq sa per info.

Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux
Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel
Cfare eshte nje Kernel dhe Linux Kernel. Ka nje artikull te bukur ketu:

Code:
https://www.makeuseof.com/tag/what-is-kernel-in-linux-check-version/
There are so many Linux distributions out in the wild, but there is only one thing that they are guaranteed to have in common: the Linux kernel. Yet while a lot of people talk about the Linux kernel, many don’t really know what it does.

Let’s take a look at Linux kernel and why it’s needed, with as few geeky terms as possible

What Is a Kernel?


Each operating system uses a kernel. Without a kernel, you can’t have an computer that actually works. You may see and interact with a lot of different software, but it’s the kernel underneath that does much of the grunt work.

The kernel serves as the bridge between your computer hardware and the software you wish to run. It talks to the hardware via the drivers that are included in the kernel (or installed later on in the form of a kernel module).

This way, when an app wants to do something (say change the volume setting of the speakers), it can submit that request to the kernel, and the kernel can use the available speaker drivers to actually change the volume.

The kernel is also highly involved in resource management. It has to make sure that there is enough memory available for an app to run and to place an app in the right location in memory. The kernel tries to optimize the usage of the processor so that it can complete tasks as quickly as possible.

Failures can lead to deadlocks, where the entire system halts because one app needs a resource that another one is using.

What Is the Linux Kernel?
It’s technically incorrect to think of Linux as a complete operating system. Linux actually refers specifically to the kernel, named after founder Linus Torvalds. Everything else you see on screen comes from other projects and developers.

Torvalds created the Linux kernel in 1991. He initially named the project Freax (a combination of “free,” “freak,” and “UNIX”). A coworker preferred the name Linux, and that name stuck. Torvalds released the first Linux version in 1992 under a GNU copyleft license, which became a big part of the project’s success.

Much of the Linux desktop experience comes from the GNU Project, an older initiative that had created a nearly complete desktop operating system. All it needed was a kernel, and Linux filled that need. This is why some people refer to the OS as GNU/Linux.

Why Hardly Anyone Calls Linux "GNU/Linux"

Code:
https://www.makeuseof.com/tag/hardly-anyone-calls-linux-gnulinux/[code]

You're interested in Linux and have read a few blog posts. Along the way, you've come across a funny name: GNU/Linux. But what does this mean?

Other free and open source desktops, such as FreeBSD, look and feel like Linux because they run most of the same GNU software.

Since the Linux kernel was available under a GNU license, there was less interest in continuing to develop a separate kernel as part of the GNU Project. And rather than create other competing kernels, like those found in Windows and macOS, many companies have chosen to use and contribute to the Linux kernel instead.

The Linux kernel has grown into a massive project containing millions of lines of code. Thousands of people, and over a thousand companies, have contributed to the kernel’s development. It is one of the most prominent examples of free and open source software in the world.
[/quote]

Besoj se kjo me poshte i sqaron pyetjet qe keni.

[B]The kernel serves as the bridge between your computer hardware and the software you wish to run.[/B] 

Kerneli eshte ura lidhese midis kompjuterit (si pjese fizike) dhe softwarere(programeve) qe ju egzekutoni ne te.
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

me mire Linux se ndonje ipad lol dhe un cunit kshu do ja bej qe te perdori kohen ne menyre me konstruktive , do deshiroja shume te mesonte programim me ane te Linux :)
Linux eshte nje bishe e vertete :d. Nuk ka pothuaj asgje qe ju nuk mund t'a beni me te. Pothuaj asgje. Ka 1000 menyra per te bere nje gje :d

Gurax ne mos gaboj ketu ne forum ka thene qe perdorte C language perpara se te mesonte Shell.

Linux vjen me BASH

Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bash_(Unix_shell)
Psh. Nje tip me komanda te shell ka programuar nje file te vogel qe sherben per te degjuar programe radio

Code:
https://github.com/hakerdefo/pmrp/blob/master/pmrp
Duhet te jete tek MX Linux ne mos gabojJa ca libra tutoriale.

Code:
https://mxlinux.org/wiki/other/writing-bash-scripts/

Help for anyone interested in learning to write scripts for the command line (CLI) from a post by user skidoo.

tdlp.org Bash Beginners Guide http://www.tldp.org/LDP/Bash-Beginners-Guide/html/
Bash-Beginners-Guide (Rutgers) http://linuxcourse.rutgers.edu/document … ers-Guide/
linuxcommand getting started book www.linuxcommand.org
Ryan’s tutorials: Bash Scripting Tutorial https://ryanstutorials.net/bash-scripting-tutorial/
BASH Programming – Introduction HOW-TO http://tldp.org/HOWTO/Bash-Prog-Intro-HOWTO.html
Bash Scripting Tutorial for Beginners https://linuxconfig.org/bash-scripting- … -beginners

the Advanced Bash-Scripting Guide http://tldp.org/LDP/abs/html/index.html
Barely Legal https://wiki.bash-hackers.org/
GNU Bash Reference Manual https://www.gnu.org/software/bash/manual/bash.html
BASH Frequently Asked Questions http://mywiki.wooledge.org/BashFAQ
shell Style Guide https://google.github.io/styleguide/shell.xml
tips better-bash-scripting-in-15-minutes
Linux Shell Scripting Tutorial https://bash.cyberciti.biz/guide/Main_Page

learn by reviewing examples (and discussions / comparisons / alternatives):
https://commandlinefu.com
http://www.bashoneliners.com/
stackexchange.com
serverfault.com

Glossary of common technical terms https://distrowatch.com/dwres.php?resource=glossary
Simplified manual pages https://distrowatch.com/dwres.php?resource=man-pages
archived Questions and answers columns https://distrowatch.com/qanda.php
archived Tips and tricks columns https://distrowatch.com/tips.php

Discussion sites/forums:
https://www.unix.com/shell-programming-and-scripting
https://www.unix.com/unix-for-advanced-and-expert-users
https://old.reddit.com/r/commandline

interactive:
http://www.bash.academy/
https://www.learnshell.org/
https://shellcheck.com
https://codeacademy.com
Ja ku keni ca libra te mire per Shell Scripting:

Code:
http://solutionsproj.net/software/The_Linux_Command_Linex.pdf
apo ky :

Code:
http://1.droppdf.com/files/pApyQ/linux-command-line-and-shell-scripting-bible-by-richard-blum-christine-bresnahan.pdf
apo ky

Code:
http://inf.ocs.ku.ac.th/Download/Wiley.Linux.Command.Line.and.Shell.Scripting.Bible.May.2008.pdf
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Provo kete distro te Linuxit:

https://elementary.io

Ka inspirim te dizajnit sikur MacOs/Apple.
Kete s'e kam provuar....sepse kam filluar te menjanoj distrot qe jane bazuar ne nje tjeter dhe ne nje tjeter .Ky ehste bazuar ne Debian dhe Ubuntu. Patra ca kohesh provova Solus, qe eshte distro ne zhvillim e siper dhe shume programe nuk i gjeja. Une rekomandoj dsitro sa me afer Debian apo Slackware . E kam provuar Slackware dhe distro qe krijuar ne te, por e gjej veten me afer me Debian.

Per te bere nje distro te duket sikur Mac eshte shume e thjeshte. Ka skins(themes) oer kete dhe shume mund te perdorin Plank: https://www.youtube.com/watch?v=8BKD7NolZZA

apo kjo ketu

https://www.youtube.com/watch?v=cHKl-WQ265w

Code:
Plank dock: https://launchpad.net/plank
Docky: http://wiki.go-docky.com/index.php?ti...
Latte dock: https://github.com/psifidotos/Latte-Dock
Cairo dock/GLX dock: http://glx-dock.org/
Dhe nje pershkrim ketu:

Code:
https://www.fossmint.com/best-application-launchers-for-ubuntu-linux/
Mua me pelqen Synapse, Albert ose GnomePie por dhe Plank. Por une nuk i perdor. Nuk dua te ngarkoj me efekte kot me kot.

Ja nje tut .. make Ubuntu to look as Mac.

Code:
https://www.omgubuntu.co.uk/2017/03/make-ubuntu-look-like-mac-5-steps
Ja ku keni themes plot, per t'a bere linux te ngjaje si Mac

Code:
https://www.opendesktop.org/search/projectSearchText/mac%20themes%20linux
Ja ca shembuj:

 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

U kry.... më vonë për imtësitë...
A... Luan rrofsh, mgjth-"se instalova 18.2.... Yçin e fitova por ky pc është për tu hedh... funksionon por i kërcasin brinjët
Une kam montuar nje MX Linux 16 ne nje kompjuter IBX x60 dhe jo keq. Ngadale por shtyhet. Ai ne mos gaboj ka 2 GB ram , por dy here me ka djegur HDD (se kane qene dhe te vjeter ne fakt). Po qe se arrin te gjesh nje SSD te lire qofte dhe 64 GB te keshiloj t'ja vesh.

Shiko ketu:

Code:
https://www.eprice.it/s/informatica/memorie-e-dischi/hard-disk-interni/ssd?attrid_1000925=fino%[email protected]:@159&sd=rank&fd=1&metb=store-ssd-nav-fino-127
apo ketu:

Code:
https://www.unieuro.it/online/Computer-e-Tablet/Hard-Disk-e-Storage/SSD
Ky per shembull eshte falas

Code:
https://www.unieuro.it/online/SSD/Plus-pidSADSDSSDA240G

240 GB
€ 29,99

Apo ky:

Code:
https://www.eprice.it/SSD-CRUCIAL-SSD-Solid-State-Disk-2-5-pollici-120GB-SATA3-Crucial-BX500-CT120BX500SSD1-Read-540MB-s-Write-500MB-s/d-12356119

CRUCIAL SSD 120 GB Serie BX500 2.5" Interfaccia Sata III 6 GB / s
120GB
€ 19,75

Se dija qe ne Itali jane kaq lire.

Shiko se mos i gjen atij laptopi ca memorie me shume per pak Euro dhe merr nje nga keta SSD. Ky 30 Euro te vlen, por dhe ai 17.95 EU eshte yll.Do e shikosh ndryshimin. Neser dej , ja heq dhe ja monton nje laptopi tjeter dhe kaq. Fillon punon me ate tjetrin pas asnje problem.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ti pyet ore se i kam bere une keto qe ne kohen kur ishte Duce ne cerdhe. Por te thashe. Bli nje SSD (ate 17.95EU) dhe lere Windows. Shumices juaj nuk ka c'i duhet Windows,sepse per te gjtha gjerat qe e doni nje laptop i ben Linux, falas, free dhe shume me shpejt.Vendose pra ate SSD ne ate laptop qe ke dhe instalo MX aty. E ben si do MX Linux dhe ai vete ofron nje utility te veten te quajtur snapshoot me te cilen ti e hedh MX qe ke bere sipas deshires ne nje USB. Pra ben nje USB instalimi me te cilen e instalon ne nje laptop tjeter. Por ka dhe menyra me te lehta se kaq. E heq SSD dhe e ve ne nje latop tjeter po deshe dhe i jep drejtim problemit. Nuk do ndonje hata te madhe te mesosh se s'i ta perdoresh, se nuk do hysh ne hollesira. Te del ndonje problem? Search in google. S'e zgjidhe ? pyet ne forum . Une dje botova nje trick shume te lehte per te kopjuar filet te medha ne USB. Linux e ka problematike(arsyet jane te ndryshme dhe te shumta) dhe per kete do nje marifet te vogel. Kerkova ne net dhe pasi mblodha infot aty dola ne ne zgjidhje timen, qe e botova ne forum dhe eshte unike. Nuk e gjen diku tjeter.

Se u ktheva per sqarim. Problemi i kopjimit te Windows nga nje HDD tek nje SSD nuk paraqet probleme per ata qe dine qe kane nje fare eksperience. Problemi nuk qendron tek kopjimi i partitionit te Windows sepse ky problem eshte zgjidhur me kohe. E kopjon si image, si ghost, byte pas byte. Veshtiresia eshte t'i thuash Windows nga te startoje.Pra ruajtja e MBR ose e Reserved Partition.Keshtu qe egzistojne ata software qe ke pare ti dhe qe i blen me leke , po ka dhe te tjere qe e bejne kete pune pa leke ose do te duhet te kombinosh dy softe. Rruges po mendoja kete gje dhe m'u kujtua fsarchiver qe eshte free per Windows dhe Linux.Ky te ofron dhe ruajtjen e e MBR apo te ruash te gjithe partitionet si nje file te vetme.Te duhet versioni GUI i tij, po qe se versioni konsole te duket i veshtire.Kujtoj shpesh qe kur kerkoja te kopjoja nje Windows dhe t'a vija ne nje kompjuter tjeter ishte e pamundur qe ky Windows te startonte dhe do jepte blue screen of death. Vone, kjo pune eshte(e kane) zgjidhur. Pra ti e kopjon Windows 8 , 8,1 apo 10 dhe e ve ne nje laptop qe nuk eshte njesoj me te parin. Windows tani eshte bere tolerabel dhe kalon/starton ne versionin Safe Mode apo Safe version (General) sepse i duhen driverat qe te startoje taman. Plus qe mund dhe mos te hapet fare sepse licenca e tij shpesh eshte i lidhur me UEFI. Mund te thote Windows i palicensuar.Pra ??? Ca thone OK.S'u be kiameti. Lidhe ne internet se i gjen driverat vete. Ok. Po sikur Windows te mos t'a njohi karten e rrjetit apo driverat e wireles ? Si t'a lidhesh? Vl. Kurse me Linux ,kjo pune nuk ndodh. E heq nje hard disk ku ke te instaluar nje Linux dhe ve tek nje laptop tjeter dhe gjasat qe ky Linux mos punoje jane shume shume te vogla.Do te duhen fare pak rregullime ose hic fare. Pse kjo ? Sepse te gjithe ajo qe duhet eshte ne Kernel. Del nje pajisje sot ne bote, i bejne update Kernelit (vullnetaret ne te gjithe boten) dhe Linux e njeh kete pajisje po sot ose te nersermen. Windows mbase kurre.Ke nje problem ne Linux ? Security hole ? E relaton dhe brenda pak oresh k'a gjetur zgjidhje, Windows do presesh rradhen, plus qe patch me shume mundesi,hap nje vrime tjeter.

Ah... Kujdes. Kur ben partitione (pra krijon partitione) ne SSD, bej kujdes qe me sofwaren qe do e besh t'i thuash . Align SSD . Gparted e njeh vete kete gje. Aligned nenkupton qe fillimi i cdo partitioni duhet te jete fuqi e plote e 1024 ose 2048. Kujtoni algjebren e Bool. Neqoftese ne perdorim sistemin dhjetor me 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 , kompjuteri perdor sistemin hexadecimal 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F,H,kurse vete kompjuteri (trashe,trashe shjegimi), cdo komande j'a transmeton CPU ne rradhe 0 ose 1 pra kombinim te tyre( sepse nje sistem elektrik o eshte i hapur o i mbyllur > Pra 0 = ose 1). Per sistemin dhjetor, kur ne themi 10 ne fuqi te 10,kemi 1000. Per sistemin binar kur themi 2 ne fuqi 10 = 1024 sepse kemi 2,4,8,16,32,64, 28,256,512,1024.
Nuk eshte kurre vone te mesosh.Thjesht yc. Te zhvillon mendjen.
Vite me pare kam mesuar ne rusisht ( e kam thene njehere dhe po e perseris). Ne kohet e vjetra njerezit kishin zjarr por mjeti per zjarr shpesh mungonte. Nje plaku j'u fik zjarri dhe shkon ne nje familje , pra tek dikush(te themi nuk kishte shkrepse ose cakmak) dhe donte te merrte thengjill per te ndezur zjarrin e tij , por nuk kishte as ene as gje. Qelloi nje vajze e vogel ne ate shtepi. J'a shpjegon plaku dhe i thote por nuk di ku t'a marr thengjillin se digjem. Dhe vajza i thote: Bashko pellembet dhe beji sikur do mbash uje. I beri plaku ashtu dhe vajza i hodhi hi ne to dhe mbi to i vuri thengjijte. Dhe morali i asaj pjese ne rusisht ishte : Ucitsa nado do starosti (tha plaku). Pra te mesosh duhet deri ne pleqeri , apo ke c'te mesosh deri ne pleqeri.Kete shprehje e kam mbajtur mend, por ishte si the thuash version alla shqiptarce i versionit rus qe e kam hasur vite me vone ne internet. Vjek zhivi, vjek ucis ( pra nje shekull rron,nje shekull meson). Ne shqiptaret themi. Sa e rrosh, do mesosh.

Hope it helps.
 
Last edited:

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Nga keto postimet kuptova nje gje ..qe linux esht me i mir se kto programet e tjera ..apo jo?lol
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
12,669
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

O Lion, kam dy lap top Lenovo, qe nuk hapen fare. Sjane te keqperdorur por se di cpaten. Me thuaj cte bej me ta.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

O Lion, kam dy lap top Lenovo, qe nuk hapen fare. Sjane te keqperdorur por se di cpaten. Me thuaj cte bej me ta.
Me thuaj cfare modeli jane dhe c'problem kane.C'do te thote nuk hapen fare ?
1-Nuk ndizen fare ?
2-Kane punuar me pare dhe nuk ndizen me?
3-Apo ndizen dhe fiken?

Po pres me shume info.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Nga keto postimet kuptova nje gje ..qe linux esht me i mir se kto programet e tjera ..apo jo?lol
Linux eshte OS. Programet jane programe. Kete lol ne fund s'e kuptoj.

Andej nga jeni ju thuhet :

thnx in advance :d
 
Last edited:

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

po pra ate thashe dhe une , me ke keqkuptuar :p

OS me I mire
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
558
Pikët
63
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Nga keto postimet kuptova nje gje ..qe linux esht me i mir se kto programet e tjera ..apo jo?lol
Nuk eshte se linux eshte me i mire se windows dhe Mac. Por ka edhe ai te mirat e vete.
 

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

une e di qe eshte me I mire perderisa e perdorin programers .. ndersa kto te tjerat kane per masat e gjera … me te lehta ne perdorim … por sbesoj me te mira sic I bejne marketing … madje dhe shume me te shtrenjta… its just business
 
Top